N°. 1408. Zondag 10 Maart. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel TEXEL, 9 Maart 1901. Donderdag werd door B. W. alhier aanbesteed de levering van de benoodigde schoolbehoeften voor 1901. Ingeschreven werd voor de levering van leerboeken, schoolbehoeften en boekwerken ten behoeve van de schoolbibliotheek alleen door den heer W. C. Meilink te Zuffen voor f 790,47. Voor de levering van benoodigdheden voor het onderwijs in de handwerken werd alleen ingeschreven door den heer Rumpf van den Helder voor t 172,95. Aan beide inschrijvers werd de levering gegund. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Gulpen, de heer H. F Julius, thans in gelijke betrekking alhier. Voor de heden door het bestuur van den Polder Waal en Burg gehouden aanbe steding van het leggen van een Grindweg op den Middelweg in dien polder, lang ongeveer 2205 M. waren ingekomen 8 biljetten n.l. van den heer H. W. Keesom. voor f 4990. C. P. Maas. 5100. R. Daalder. 4999. H. Wijker (Helder) - 5050. J. W. Burger. - 4970. L. v. d. Vlies.* - 4950. L. Klein. (Helder) - 5060. A. Bos. - 4985. Het werk werd niet gegund. Waal, 8 Maart. Onze plaatsgenoot, de onderwijzer Th. de .Tongh, is met ingang van 15 Maart e. k., benoemd tot onderwijzer aan de Openbare School te Uitgeest. Oosterend, 9 Maart Door schipper A. Kooger van de Waal is van den bodem der Noordzee opgehaald het skelet van den boven - kop met de nog bijna geheel gave hoornen, van den Oeros BosurusDe oeros is een wild rund, dat voorheen algemeen in Noord en Midden-Europa gevonden werd, thans komt het alleen in ons werelddeel nog voor in Lithauen en in den Kaukasus. Dit dier is veel grooter dan ons gewoon rund het heeft eene veel zwaardere schoft, doch loopt naar achteren smaller Uit. De oeros houdt den kop benedenwaarts gebogenzijne ronde ho rens zijn niet lang en sikkelvormig naar voren gekromd. Het gevondene zal voor een skelettenmu- seum opgezonden worden. Vlieland, 5 Maart. De Amajuba-collecte heeft alhier f 93,45 opgebracht. De inzame ling heeft plaats gehad door de dames Hartog Lipjes Visser-Visser, Bloem-De Boer en BakkerH oedem aker Onze burgemeester, de edelachtb. heer Veenhoven, is benoemd tot lid van commissie II ter afneming van het onderwijzersexamen. Van de vier mannen uit Wieringen, die tijdens het losgaan van het ijs op de Zuiderzee zijp afgedreveD, is, in weerwil van de vele nasporingen na den dooi aan de Friesche kusten, nog steeds niets gevonden. Thans is de vrouw van een der omgeko menen, de weduwe P J. Wigbout, overleden vermoedelijk uit hartzeer over het ongelukkige uiteinde van hare dierbaren. Er heeft zich te Amsterdam een comité gevormd voor het houden van een indruk wekkende en waardige protest-vergadering tegen het schandelijke van den oorlog in Zuid Afrika en tegen de onmenschelijke wijze, waarop de Engelschen dien oorlog voeren door het schenden van de conventie van Genève, het verwoesten van Dullstroom, enz. Een pleizierreisje 1 Zondagnamiddag meldde zich aan het politie bureau te Leiden de 8-jarige G. M. uit Amsterdam. De knaap was aan het spelen geweest met jongens in de Rietlanden en door zijn kameraadjes in een ledigen goederenwagen ingesloten. Zonder opgemerkt te worden is de jongen vervoerd naar Den Haag, waar hij Zaterdagmiddag aankwam cn niettegen staande" herhaald geroep niet is opgemerkt. Eerst later hoorden spelende jongens don knaap roepen en wisten hem te bevrijden, nadat hij dus van Vrijdagmiddag was opge sloten geweest. Den nacht van Zaterdag op Zondag bracht hij door onder een afdak ergens nabij het station te 's-Gravenhage, zonder dat iemand hiervan iets gewaar werd en Zondagmorgen ongeveer acht uren was hij op pad gegaan in de richting van Amsterdam, waartoe hij den weg had gevraagd. Het geheim der Scheveningsche duinen! De bleekersknecht P., die zich nog steeds in voorloopige hechtenis bevond, verdacht de hand te hebben gehad in het verdwijnen van het 7-jarige knaapje Van Wezel, wiens lijkje indertijd in de duinen te Scheveningen is ontdekt, is thans door de rechtbank te 's-Gra venhage buiten vervolging en op vrije voeten gesteld. In de zitting van het kantongerecht te Ood-Beierland werd Maandag de volgende niet onvermakelijke rechtszaak behandeld In December 1899 haide heer K., te Strijen met een zijner vrienden gewed om een anker wijn, dat hij binnen 10 maanden gehuwd zoude zijn. De tien maanden waren verstreken, de heer K. nog ongehuwd, had de wedden schap verloren Op Sint-Nicolaasavond kwam de bloem van Strijens jongelingschap in de bovenzaal van een der koffiehuizen aldaar bijeen om onder gepaste vroolijkheid het anker wijn te ledigen. Tien uur, het sluitingsuur der tapperijen te Strijen, naderde, maar men was het anker wijn nog niet meester en vaardigde afgevaar digden af naar den burgemeester met onder danig verzoek, om voor deze buitengewone gelegenheid tot elf uur nachtpermissie te willen verleenen. Zijn Edelachtbare bleek onvermurwbaar en liet weten, dat hij reeds sliep. Desniettegenstaande bleef een 18 tal nog een half unrtje bijeen ou ledigde het anker wijn. Proces-vei baal werd tegen hen opgemaakt en de dertien hadden zich wegens overtreding der politieverordening te verantwoorden. Het Openbaar Ministerie vorderde ieders veroordeeling tot f 10 boete. (N. H W.) De raad der gemeente Schoterland heeft besloten f 1700 te bestemmen voor ontgin ning van woeste gronden tot werkverschaf fing, gelegen onder Hoornsterzwaag. Aan onze geheele Noorsche vloot zoo schrijft men aan de „Zw. Crt" uit Gro ningen zal de nekslag gegeven worden, indien het wetsontwerp, bepalende, dat op ieder schip boven de 100 ton een 1ste stuur man moet zijn, door de Eerste Kamer wordt aangenomen. Tegen dit ontwerp nu is Donderdag in een zeer druk bezochte vergadering van schippers, cargadoors, scheepsbouwmeesters enz., ernstig geprotesteerd. Met algemeens stemmen is een motie aangenomen, waarin bepaald werd, dat alle geoorloofde middelen zouden beraamd worden om het ontwerp door de Eerste Kamer te doen verwerpen. Door den aanhoudenden westenwind is 't boezemwater in Friesland zóó gestegen, dat de lage landen weer zijn ondergeloopen, waardoor ze één zee vertoonen. De water molens in den polder malen dag en nacht door. Hoewel 't ys uit de kanalen verdwenen is, zijn de wjjken, die in de kanalen uitloopen, daarvan nog niet bevrijd, zoodat de turf in de venen, waaraan groote behoefte is, nog niet door de schippers kan bereikt worden. Gevaarlijke mosselen I Te Farmsum is een 11-jarige jongen na het gebruik van mosselen ongesteld geworden en kort daarop bezweken. Een minnend paartje te Horst (gem. Ermelo), kon van den vader der bruid geen toestemming krijgen om te huwen. De ge lieven wisten er echter raad op, Ze gaven voor, even een boodschap in Nijkerk te moeten doen, kwamen daar bij elkander, namen een kaartje naar Rotterdam en telegrafeerden den volgenden morgen, dat ze samen op reis waren naar Amerika. Bij P. van den Branden, te Geeraers- bergen, werd, aldus leest men in „De Maas bode" een vierling geboren. De vier kinderen zijn in volle gezondheid. Met vier versierde hondenkarren reden ze naar den doop, terwijl de peters, meters en familieleden, in rijtuigen met ezels bespannen, er achter reden. Geheel Geeraersbergen staat in rep en roer en de rijkste lieden der stad brengen een bezoek aan moeder Yan den Branden. Leerplicht I In een te Leerdam gehouden vergadering van de afd. „Gorinchem" van Chr. onderwij zers, werd besloten, alle Chr. onderwijzers in het arrondisement te verzoeken de maand staten, die de hooiden der scholen van den arrondissoments—schoolopziener ontvangen hebben, niet in to vullen. Men schrijft uit Amsterdam het volgende eigenaardige voorval tijdens den intocht van het Vorstelijk Echtpaar op Dinsdag. Regen, regen, regen 1 En de wind zweepte de regendroppels her en der. Daar nadert de stoet 1 Het publiek een dak van parapluies. Ook de hofdames onder parapluies. Op een brug ziet men nu het koninklijke rijtuig. Een roept„de Koningin heeft niet eens een parapluie". En onmiddelijk het geroep „geen parapluies 1 f" En warempel, alle parapluies neer 1 op één na, maar die kon toch geen dienst meer doen, omdat een paar stokken werden gebruikt 1 't Regende maar altijd door, doch geheel Amsterdam volgde de Koningin en deed of het niet regende Men verwacht in Friesland eerlang gebrek aan werkkrachten bij 't türfmaken, daar zooveel Friezen naar Duitschlandgaan. Bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden werden in het afgeloopen jaar 264 jongens aangenomen, nl. te Amsterdam 644 te Rotterdam 70, te Hellevoetsluis 3, te Willemsoord 13, te Vlissingen 20 en te Leg den 94. Allen genoten vóór hunne indienst treding school onderwijs, 195 op de openbare, 65 op de bijzondere en 4 gedeeltelijk opeen openbare en ged. op een bijzondere school. Maandag hebben te Haarlem 2000 per sonen zich van plaatskaarten voorzien naar Amsterdam, en Dinsdag tot halfdrie werden nog 5000 biljetten afgegeven. De verpachting van standplaatsen op het kermisterrein te Leeuwarden heett opge bracht voor 12 plaatsen f 3038. Het hoogste bedrag is f 1138 voor een stoomcarroussel yan H. Wolffs te Breda. Te Numansdorp circuleert een adres aan de Eerste Kamer, waarin deze, met het oog op de beslissingen, die de Tweede Kamer nam betreffende het dienen van den eenigen zoon en van de grootste helft der zoons, verzocht wordt het wetontwerps tot wijziging der wet op de nationale militie niet aan te nemen. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buks 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1