B ii it e n 1 a n d. Marktberichten. Predikbeurten, ADVERTENTIËN. De afdeeling „Texel" van het Neder- landsch Onderwijzers-genootschap hield heden een tamelijk goed bezette vergadering inliet café „Den Burg". Bij de opening werden de aanwezigen, waaronder de Oud-Schoolopziener M. Hillenius hartelijk welkom geheeten, terwijl de Voor zitter zijne beste wenschen uitsprak voor de afdeeling in het nieuw driejarig tijdperk, waarin spreker opnieuw als Voorzitter hoopte te tungeeren. De Notulen werden gelezen en onveran derd goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken werden bespro ken en voor kennisgeving aangenomen. De penningmeester deed rekening over het afgeloopen boekjaar. Een en ander werd in de beste orde bevonden en goedgekeurd. Door den heer C. A. de Braai werd inge leid het onderwerp „Herhalingsonderwijs". Als meeningm werden gegeven, dat dit onderwijs practisch moet zijn en bet op alle scholen van Texel gegeven moet worden, zoodra zich voor een cursus minstens 6 leer lingen aangeven. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet hebben overschre den, terwijl de lessen des Woensdags en Zaterdagsmiddags gegeven zullen worden voor jongens en meisjes. Elke schooltijd duurt 3 uren, waarvoor het schoolgeld niet hoog mag zijn onvermogenden worden vrijgesteld Van het betalen van schoolgeld. Bet onderwijs omvat de vakken lezen, Ned. taal, rekenen, meetkundig teekenen en nuttige handwerken. De vergoeding voor onderwijs zal bedragen 75 cents per lesuur. De invoeriDg geschiedde met 1 November 1902. Na de pauze werd óver de aangegeven punten van gedachten gewisseld. Men was hierbij algemeen van oordeel, dat ook dan herhalings-onderwijs gegeven zal worden, als zich minstens 3 leerlingen voor een cursus aanmelden. Men was het overigens vrijwel met den inleider eens, wat uit het opgewekt debat bleek. Hierna volgde een bespreking over „Plat- telandsorganisatie", naar aanleiding van eene. circulaire van eenige elders wonende onder wijzers. De geheele afdeeling meldde zich aan voor het lidmaatschap. De bijdrage,"van den lieer J. de Jongh bleef wegens het gevorderde uur in portefeuille De volgende vergadering zal gehouden worden op 25 Meialsdan zal de heer P. Haremaker een onderwerp inleiden. Ook de Hogerhuizen zullen bij de ver kiezingen een rol spelen. Naar men toch aan De Vrije Socialist"-het orgaan vanDomela Nieuwenhuis mededeelt, hebben eenige vrienden der Hogerhuizen in de disti icten Bergum, Leeuwarden, Franeker en Winschoten het voornemen Wiebren en Marten candidaat te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, „als protest tegen deze regeering en 't drijven van sommige partijleiders." „Wan neer dat waar is, zullen dan Toelstra, Van Kol, Schaper e. a. voor hun candidaatuur bedanken?" vraagt het blad Er is onlangs door de besturen van eenige vereenigingen te Zwolle besloten een plebisciet te houden over de kermis. Aan dat voornemen is uitvoering gegeven. Het gedrukte stuk, „aan alle gezinshoofden in de gemeente Zwolle" gericht, luidt aldus vele vereenigingen achten het een belang te "weten hoe de ingezetenen denken ovor het al of niet afschaffen der kermis. Daarom verzoeken zij u, uw gevoelens hieronder te kennen te geven door het woord w g, indien gij de kermis wenscht afgeschaft te zien en blijvenindien gij die wenscht te zien voort duren Mochten man en vrouw verschillen van meening, dan kan ieder voor zich zelf antwoorden." In eene vergadering der commissie tot wering van schoolverzuim te Koudekerko werd opgemerkt, dat aan de Leerplicht had moeten voorafgaan een wijziging in dé vac- cinatiewet, waarin voor kinderen beneden den schoolplichtigen leeftijd vaccinatie ver plichtend moest worden gesteld. Immers, door te weigeren van de kinderen te laten vaccineeren, zouden de ouders indirect de leerplichtwet kunnen ontduiken. De commissie vroeg den Minister v. Binl. Zaken, hoe in dergelijke gevallen moet ge handeld worden. Het antwoord van den Minister luidde, dat de verzorgers van kinderen, die wegens het bepaalde in art. 17 1ste lid der vaccinatiewet niet in scholen mogen worden toegelaten op grond van art. 7 1ste lid 6 der leerplichtwet, van de in art. 1 dier wet opgelegde verplich ting zijn vrijgesteld. Leerplicht Te Oosterland (Zeeland) ligt een adres aan H. M. de Koningin ter teekening, verzoekende om schadeloosstelling aan de ouders voor het gemis der verdiensten hunner kinderen bij de uitvoering der wet op den leerplicht of wel vrijstelling daarvan. Uit Poortvliet is een adres van dezelfde strekking aan de Koningin door de arbeiders gezonden. De pest-epidemie te Kaapstad woedt voort. Er zijn een paar pestlijders op straat dood neergevallen. Maandag zijn er vijftien nieuwe gevallen voorgekomen, waaronder drie bij Europeanen. Pe overheid neemt krachtige maatregelen tegen de Maleiers, die zich blijven verzetten tegen de gezondheidspolitie. De regeering heeft een volksvergadering, waarin over haar maatregelen tegen de pest zou beraadslaagd worden, verboden. Maandag moesten 79 personen in afzondering worden gebracht. Een Europeaan stierf tijdens de overbrenging van zijn woning naar het hospitaal. De ziekte slaat nu over naar de betere klassen. Een Europeesch gezin moest ter verpleging worden opgenomen. Dinsdag zou een begin worden gemaakt mot het overbrengen van de vele duizenden Kaffers in de stad naar de nieuwgebouwde locatie. - Te Chicago is I insdagmorgen de stoom ketel van de waschinrichting Doremer ge sprongen. Het gebouw is ingestort en 80 personen werden onder het puin begraven. Men heeft reeds 12 vrouwen, allen zwaar gewond, te voorschijn kunnen balen. De puinhoopen staan in brand Een brutale diefstal is Zaterdag te Montvilliers, een plaatsje niet ver van Havre, gepleegd. Dieven zijn het raam doorgeklom- men van hot postbesteller-bureel aan het station. Zij gingen op hun gemak te werk, braken kasten en laden open en verschaften zich toegang tot de brandkast en het vertrek van den stationschef. Zonder gestoord te worden .konden zij hun buit meenemen, die op 265,000 fr. wordt geschat. - Een bediende van den grooten Parijschen winkel „au Bon Matclié" is betrapt op het ontvreemden van stukken zijde voor duizenden francs Met hem zijn zeven helers in hechtenis genomen. Popiereil Zakdoeken. Een Fransch hy giënist wil den papieren zakdoek invoeren, zooals die in China en Japan gebruikt wordt. Men kan, beweert hij, deze zoo vervaardigen dat hij tegelijk goedkoop, zijdeachtig en on- verscheurbaar is en in verschillende kleuren. Leeds verscheidene jaren heeft dokter Brouardel yan de Geneeskundige Faculteit te Parijs zich tegen het gebruik van den linnen zakdoek verzet, daar deze microben van de tuberculose, griep, diphtheritis kortom van allerlei infectieziekten kan bevatten. Met den papieren zakdoek verdwijnen deze ernstige nadoelen, omdat men dezen verbrandt zoodra men hem gebruikt heeft. Bij gelegenheid van het tot stand ko men der Australische Federatie heeft een rijk Australiër, Maurits Lynes, aan den ko ning van Engeland een waarlijk vorstelijk geschenk gedaan, bestaande uit een nieuw kroonsieraad, een edelsteen van 250 karaat, een opaal die alle kleuren van den regenboog afstraalt. Zes jaar geleden werd de steen in het oosten van Queensland gevonden. Men begreop dadelijk een even kostbaro als zeldzame vondst te hebben gedaan. Koning Frans Jozef kreeg van zijn Hon- gaarsche onderdanen indertijd ook een pracht- steen, eveneens een opaal, die op ongeveer zeven en een halve ton geschat werd de steen van den heer Lyne^ moet echter nog meer waard zijn. De steen is reeds te Londen aangekomen en voor enkele bevoorrechten ten toon gesteld. - Een fotografische uitvinding maakt in Zwitserland tegenwoordig grooten opgang. Een ingenieur te Genève, Auguste Vautier, heeft een fotografie-toestel uitgevonden, voor zien van een tele-objectief, waardoor het mogelijk zou zijn fotografische opnamen te doen op een afstand van 11 0 K.M. Met het stelsel zullen proeven genomen worden bij den Zwitserschen generalen staf voor legerdoeleinden. Toen Koning Eduard van Engeland onlangs naar Hamburg spoorde, is hij, gelijk achteraf blijkt, aan het station te Duisberg uitgejouwd door een troepje menschen, die riepen: „Weg met Eduard!" enz. De opper president der Rijnprovincie, die den Koning vergezelde, hoorde het geschreeew en nam zijn maatregelen de stationchef van Duis berg is tot straf naar Emmerik verplaatst. De „Frankfurter Ztg." vraagt hoe, in 's hemels naam, die stationchef verantwoorde lijk gesteld kan .worden voor zoo'n betooging? Te Marckeville, een stadje in Indiana, hebben een paar flinke vrouwen een krachtig middel gebruikt om haar mannen het kroeg- loopen af te leeren. Met een flinke lat ge wapend, traden zij een kroeg binnen, waar de mannen gezellig bijeen zaten. Ieder pakte haar „heer en meester" beet, legde hem over de knie en diende hem een stevig pak slaag toe. Daarop greep elk haar man bij een ooi en ging het in optocht naar al de andere kroegen, waar telkens de vermaning volgde er niet weer heen te gaan, op straffe van een nieuw pak. Em aantal goederenwagens inDuitsch- land zijn thans zoo ingericht, dat rijwielen er in kunnen worden opgehangen, wat niet enkel gelegenheid geeft een groot aantal te bergen, maar ook geschikter is om ze tegen beschadiging te vrijwaren. Scliageu, 14 Maart. Aangevoerd: 13 paarden f 40 a f 200, 2 Stieren f 100 a f105: 10 Gelde- koeien f 80 a 1 13570 Kallkoeien f 100 a f 210; Vaarzen t af 150 Nuchtere Kalveren f 6 af 18; 700 Schapen f 10 af 24 Lammeren f af Bokken en Geiten f af 38 Varkens f 11.a f 16. 44 Vette Varkens 48 a 50 cent per kilo 60 Vette Koeien f 150 a f 245; 35 Biggen f 11. a f 16 Kipeieren, f 2.50 a f 3. Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.50 a f 0 60. Leiden, 15 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 117 a f 260; 15 Stieren f 49 a f 180 Veulens stuks af 1 156 kalf koeien f 112 a f 252 Melkkoeien f 112 a f252 97 Varekoeien f 92 a f 298 202 Vette koeien f 117 a f 260; 54 Vette kalveren f 38 a 125. 158 Magere kalveren f3, a f 14.Graskalveren f a f 203 Vette schapen f 16 a f 30.121 schapen (weide) f 12 a f 21.— Paarden af 389 Magere Varkens f'16a f 46. Vette Varkens a ct. 208 Biggen f7-- a f 15. vZondag 17 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. 'Oudeschiid. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdörp. Voorm. half 10 de Heer Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 9 Maart tot 15 Maart 1901. ONDERTROUWD: Hendrik Willem Stark en Gesina Pais (Eierland). Bouwe Bakker (Burger-Nieuwland) en Marretje Roeper (den Burg). GETROUWDAlbert Johan Keijser (de Waal) en Maria Kikkert (Tienhoven). Gerrit Pieter Holler (Amersfoort) en Neeltje Smit (Oude schiid). Jean Alexander Charles Francois Gonlag (Amsterdam) en NanettaMargaretha Catharina Rab (den Burg). Dirk Cornelis Vlas en Aaltje Blom (Oudeschiid). GEBORENCorneliadochter van Gerrit Bak ker en Haartje Vlaming (Oudeschiid). Jacob, zoon van Cornelis de Jager en Engeltje Lap (den Hoorn). Cornelis Johan Gerrit, zoon van Dirk Dros en Marretje Keijser (Eierland). OVERLEDEN: Cornelis Bakker, 77 jaren, weduwnaar van Marijtje Busselman (den Burg). Albert Jonker, 83 jaren, weduwnaar van Cornelia Puiman (den Hoorn). Cornelia Bakker, 6 dagen, dochter van Gerrit Bakker en Maartje Vlaming (Oudeschiid). Ondertrouwd: B. BAKKER Cz. en M. ROEPER. Burger-Nieuwland, —B^~rg~,Texel> 15 Maart" Algemeene kennisgeving.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2