N°. 1411. Donderdag 21 Maart. A5. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dbn Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 CU. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurö op Texkr HERHALINGS-OEFENINGEN. De BURGEMEESTER van Texelals daartoe de noodige aanschrijving: ontvangen hebbende, roept bij deze op GERRIT WETJDT, zee milicien-verlofganger van de lichting 1899, om zich op Dinsdag 2 April 19ol, 's middags 12 uur aan te melden bij den Kommandant van Hr.'Ms. oorlogsbodem „Kortenaer" te Willems oord, voorzien van zijn kleeding, uitrusting, zakboekje en verlofpas, bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde in werke- lijken dienst te worden gesteld. Texel, den 18 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, C. Keijser Pz., Lo.-B. JACHT EN VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de blanco verzoekschriften, ter bekoming van Jacht en Vischakten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij, vanaf heden ter Secretarie der Gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Texel, den 19 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd,. O. KEIJSER Pz. Lo." B. Gedeiikteeken van geschiedenis en kunst. De BURGEMEESTER van TEXEL Overwegende, dat door ZE. den Minister van Binnenlandsche Zaken, meermalen de aandacht der gemeentebesturen is gevestigd op het be treurenswaardig feit, dat bij voortduring oude gebouwen, welke voor de kennis onzer kunst onzer geschiedenis belangrijk kunnen zijn, worden gesloopt, verbouwd of hersteld, zonder dat daar van opmetingen geschieden of afbeeldingen vervaardigd worden. Noodigt de ingezetenen met aandrang uit steeds tijdig kennis te geven van voorgenomen sloopingen, verbouwingen of herstellingen van oude kerken, torens, poorten, merkwaardige ge vels enz., opdat de gelegenheid besta daarvan afbeeldingen of opmetingen te doen maken en tevens van de besteigering van zoodanige ge bouwen, opdat van de steigers gebruik gemaakt kan worden om het bouwwerk optemeten en daarvan architectonische teekeningen te ver vaardigen. Texel, den 19 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, C. Keijser Pz. Lo. B. DUITSCHE ONDERDANEN. De BURGEMEESTER der gemeente Texel doet te weten, dat door den gezant des Duitschen Rjjks, namens Zijne Regeering is bericht, dat Duitsche Onderdanen, die stukken uit hun land behoeven of de legalisatie daarvan verlangen, zich, onder opgave van het doel, waartoe die stukken moeten worden gebezigd, rechtstreeks en zonder van een tusschenpersoon gebruik te makenmoeten wonden tot de overheid van hun eigen land. Texel, den 19 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, C. Keijser Pz. Lo. B. WAARSCHUWING tegen het lokken van Nederlandsche Werklieden naar Duitschland. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel waarschuwt tegen de berichten in de Nieuws bladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van indistrueele ondernemingen, Nederlandsche werklieden naar Duitschland lokken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikf kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, óf zelf óf door mijne tusschenkomst, zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woning aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleurstelling en schade. Texel, den 19 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, C. Keijser Pz. Lo. B. TEXEL, 16 Maart 1901. De uitvoering door de Tooneelvereeni- ging „Het vrije Tooneel" Zaterdag in 't hötel „Texel" gegeven, was maar matig bezocht. Of het onbekendheid met het gezelschap was, dan wel of het door velen reeds te laat in den tijd werd geoordeeld om nu nog eene tooneel voorstelling bij te wonen, zullen we niet trachten uit te maken. Voor den onder nemer, den heer Flens, moet zulk eene geringe opkomst echter ongetwijfeld zeer teleurstellend zijn, zoo ook voor acteurs en actrices, die toch zeker liever voor 'flink bezette zalen zullen willen optreden. Wanneer echter, zooals we hoorden beweren, deze uitvoering speciaal dienstbaar moest worden gemaakt om het gezelschap alhier bekend te maken, met het oog op een drietal voorstellingen gedurende de aanstaande kermis alhier te geven, mag zeker worden beweerd, dat het optreden niet tevergeefs zal zijn geweest. Het gezelschap beschikt over uitstekende krachten, waaronder zeker in de eerste plaats mogen genoemd worden de heer Delmonte en Mevr. Math. Kiehl, wier spel als hoofd personen in beide stukken ongetwijfeld de algemeene goedkeuring ten volle kon weg dragen. Kon men tevreden zijn over de uitvoering, ook over de keuze der stukken kon men zulks zijn. Galeotto is een drama en over 't algemeen is men alhier daar minder op gesteld, toch gelooven wij, dat drama's in den geest van Galeotto wel bij velen in den smaak kunnen vallen Het is een zoogeheel ander drama dan de meesle tooneeldrama's, geene sentimenteele liefdesgeschiedenis met het gewone slot, geen ontrouwe bankier, geen sterk overdreven verpersoonlijking van deugd met daartegen overgestelde even groote ondeugd. Galeotto is als't ware uit het leven gegrepen, het geeft toestanden weer, die werkelijk in het gewone leven voorkomen, het doet ons als 't ware voelen en tasten hoe de booze wereld zoo kan liegen en lasteren, tot ze zelf meent dat het volle waarheid is, waardoor onschuldigen worden in 't verderf gestort en tot wanhoop gedreven. De schrijver heeft daarin op duidelijke wijze gewezen op het groote kwaad van den laster, waaraan bijna ieder, ook zonder eenige kwade bedoeling, dikwerf maar al te gaarne het oor leent en medehelpt om het verder te verspreiden. Galeotto zou men kunnen noemen „de zege praal van het kwade" en .-het mag zeker onder .die stukken worden gerangschikt, waaruit voor velen iets valt te leeren. De vergadering van den Texelschen Boerenbond, afdeeling Den Burg, gisteravond in het café „Den Burg" gehouden, was zeer slecht bezocht. Op het voor de opening bepaalde uur schitterden nog alle leden dier afdeeling door afwezigheid, alleen het zoo ijverig bestuur van wijk H., waardoor ook deze vergadering was uitgeschreven, was op zijn post. Na verloop van ruim een half uur en nadat successievelijk een 6tal leden waren verschenen, werd eindelijk de vergadering door den voorz. van wijk H. geopend. Dat deze in zijn openingswoord niet kon nalaten zijn teleurstelling over de zoo geringe opkomst uit te spreken, valt zeker niet te verwonderen, evenmin als zeker zal worden beweerd, dat zijne bewering onwaar was, dat het hem speet, dat „De Burg", waarvan eigenlijk de kracht moest uitgaan, zoo weinig geestdrift toonde voor het goede doel. Toch, merkt spr. op, zou men vasthouden aanzijn beginsel en voortgaan, omdat de zaak van groot belang is en ten goede komt aan de boeren in 't algemeen, doch in 't bijzonder aan de Texelsche boeren. Medegedeeld werd hierop, dat het ledental der afdeeling 19 bedraagt en dat uit deze een bestuur van 6 leden moest worden gekozen. Voorlezing werd hierna gedaan van, de namen dier leden, waarna werd overgegaan tot de stemming. Aan die stemming namen alleen deel de 6 aanwezige leden van Den Burg. De uitslag der stemming was dat werden gekozen de heeren C. VeegerMz., A.Dros Az., H. W. Keesom, J. C. Roeper, C. Hin en R. Keijser Cz., waarvan eerstgenoemde alle stemmen op zich had vereenigd en de anderen elk 4 stemmen verkregen. Op de vraag van den voorz. of de benoemden voor zoover aanwezig, die benoeming aan namen, geeft de heer R. Keijser te kennen te zullen bedanken, indien de leden, zooals hem uit een voor de vergadering gevoerd gesprek met den heer Winkler was gebleken, evenals deze van meening waren, dat de handelaar de besliste vijand is van de boeren- belangen. De heer Winkler antwoordt hierop, dat hij zulks niet hoeft beweerd, doch wel, dat de handelaar niet kan zijn voor coöperatie en dus niet behoort te zitten in het bestuur eener vereeniging, die dat doel beoogt en naar hij meent, ligt coöperatie op den weg van den Boerenbond en behoort het ook tot het doel der vereeniging. Bovengenoemde opmerkingen gaven aan leiding tot nadere besprekingen, waaruit bleek, dat coöperatie niet bepaald werd geëischt. Coöperatie werd wel gewenscht geacht, doch de bezwaren er aan verbonden, in hoofdzaak hierin bestaande, dat vele boeren bepaald crediet noodig hebben en bij coöperatieven aankoop van benoodigdkeden contant wordt gewerkt, waren naar veler oordeel te gioot. Wat verder de opmerking betreft, dat een handelaar niet kon werken in het belang van coöperatie, werd er op gewezen, dat, wanneer tot coöperatie werd besloten en zulk een handelaar mocht dit gaan tegenwerken, gebruik gemaakt kon worden van een artikel in de statuten, waarbij wordt bepaald, dat leden, die het doel der vereeniging tegen werken, kunnen worden geroyeerd als lid. Nadat nog was besloten, dat de leden van wijk B. Maandagavond zouden vergaderen voor de verkiezing van een lid voor het hoofdbestuur en ter bespreking van de statuten, terwijl het bestuur vooraf onderling de func- tien zou regelen, werd de vergadering door den voorz. van wijk H. gesloten. Bevolking De bevolking der gemeente Texel.bestond op 31 December 1899 uit: Mn. Vr. Totaal.,. 2998 2956 6954 "Vermeerderd door geboorte 67 61 128 vestiging 45 38 83 3110 3055 6165 Vermindering door overlijden 33 29 62 3077 vertrek 134 8026 128 6103 262 31 Dec. 1900 waren er aldus 2943 2898 6841 Totaal alzoo minder 113 zielen. Er werden gedurende het jaar 1900 63 huwelijken gesloten en. wel 49 van jongmans met jongedochters en 4 van weduwnaars met jongedochters. Onder de namen van hen, die by de verloting, gehouden door de fabrikanten van Stuiverszeep, enz. onder de afnemers van J TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1