Bu i ten land. Marktberichten. Predikbeurten, die goederen, een prijs gewonnen hebben, komen o. m voor de namen van iemand aan de Koog en van een persoon bij Oudeschild woonachtig. Yan 22 Feb. tot en met 18 Maart werden van hier uitgevoerd21 koeien, 11 kalveren, 180 schapen, 29 vaikens en 1 paard. Oosterend, 19 Maart. De heer A. D. Bremer yan hier is benoemd tot onderwijzer aan de school met den bijbel te Helder. In de vorige week zijn enkele visschers van hier begonnen met hunne garnalen naar Londen te verzenden over de Handelsbank, opgericht door de Nederlandsche Visscherij- Vereeniging. Oudeschild, 19 Maart Zaterdag is schipper F Blom, met een duikertoestel aan boord uitge zeild ter opsporing van het wrak, dat op den bodem van Texelstroom ligt en zooveel schade veroorzaakt aan de netten der garnalenvis- schers. Nog des morgens was de blazerschuit T.X. 12u er met het net ingedreven, doch was niet op de plaats blijven vertoeven, ten einde de zoo gewenschte aanduiding der lig ging te kunnen geven. Twee vletten van Helder, aangenomen door 's Rijks Waterstaat, adsisteerden bij het work, dat aanvankelijk niet best slaagde, wegens het mistige weer. Later werd de ligplaats van het wrak opgespoord on kon men er een boei boven leggen. Nu wordt mooi weer afgewacht om een duiker tot onderzoek naar den bodem te kunnen neerlaten. De bestrating van het haventerrein zal nu eerstdaags worden voortgezet. Reeds zijn de daarvoor benoodigde steenen aangevoerd. Niet alleen de schipperij, maar ieder die veel op het haventerrein heeft te doen, is door deze bestrating zeer gebaat en erkent dankbaar de groote verbetering daardoor aan de kaden aangebracht. In het noorden van Groningen worden tegenwoordig vele inboedels van arbeiders te gelde gemaakt. Zij worden contant ver kocht, niet door bemiddeling van een notaris of deurwaarder, maar door het hoofd van het gezin zelf. Zoodoende bespaart men een aanzienlijk bedrag aan onkosten. Veelal mogen deze inboedels zich wel laten zien. Want zij behooren aan de fllinkste arbeiders, die door vlijt en overleg niet alleen goede huisraad hebben weten te verkrijgen maar daarenboven een sommetje hebben kunnen besparen. Dit laatste en de opbrengst hunner roerende goederen gebruiken zij om de reis naar Amerika te bekostigen. Jammer dat deze streek op die wijze lang zamerhand haar beste werkkrachten verliest. De haringvisscherij van het afgeloopen jaar heefteen buitengewoon gunstigen uitslag gehad. Begonnen onder den ontmoedigenden indruk van de schrale en onregelmatige vangsten van 1899, waarvan de geringe aanwezigheid van maatjesharing niet veel goeds voor het volgende jaar beloofde, scheen het werkelijk in Juni en Juli, dat de vangsten weder onbevredigend zouden zijn. Gelukkig echter kwam toen een keer en met algemeene blijdschap kon men van week tot week op- mérken, dat de vooruitzichten beter werden, daar de aanbrengsten die van het vorige jaar begonnen te overtreffen en eindelijk bijna tweemaal zoo groot werdgiv Doe wel men jaren, gekend had, waarin r|,e vangsten veel, zeer veel grooter geweest Wctfen, werkte nu een andere omstandigheid mede, om de vis- scherij winstgevend te makende prijzen namelijk waren vrij hoog en de markt bleef vast. Aan het einde des jaars was het dan ook van algemeene bekendheid, dat, behoudens enkele uitzonderingen, de visscherij loonend was geweest voor reeders en visschers, ten gevolge waarvan vele maatschappijen 10 en meer percenten aan haar aandeelhouders konden uitkeeren en de lust ontwaakte om nieuwe schepen te doen aanbouwen of oude aan te koopen. Inzonderheid viel daarbij de zin op stalen stoomsloepen en op den aankoop van loggers en kotters uit den vreemde, die alhier voor de visscherij in orde worden gebracht. („VI. Ct.") Uit Eindhoven meldt men, dat, toen Zaterdagmiddag oen kleermaker te Woensel de kachel had bijgevuld, er een hevige ont ploffing plaats had. De kachel werd in stukken geslagen, het plafond gescheurd en de ruiten der kamer verbrijzeld. De man zelf kreeg eén niet ernstige wond aan 't voorhoofd. Men veronderstelt, dat er dynamiet tusschen de steenkool was. Te Loo heeft een jongeling zijn neus verloren. Terwijl hij in een leeg staand huis bezig was het visschtuig op te hangen, struikelde hij en viel met zijn gezicht op een flesch, met het gevolg, dat de neus hem door het scherpe glas totaal afgesneden werd. Toen hij zich onder behandeling van dr. K., te Westervoort stelde, was des dokters eerste vraag: „Maar waar heb je uw neus gelaten?" waarop de patiënt ten antwoord gaf„Dien kan ik nergens vinden dokter Het Christelijk Nationaal Boerencomité besloot het lot der te, wachten Afrikaansche Boeren in Portugal te verzachten door naai de kampen eenige Nederlandsche onderwijzers en pleegzusters uit te zenden. De Portu- geesche consul beloofde hulp en steun. Men schrijft uit Zevenwouden Yan hier vertrekken weder werklieden naar Duitschland, ten' einde te trachten daar in hun onderhoud te voorzien. Het zijn niet alleen vrijgezellen, doch ook hoofden van ge zinnen, die soms vrouw en kroost meenemen. Dit laatste is trouwens niet te verwonderen, indien nl. de kinderen niet te jong meer zijn en ook iets kunnen verdienen Zoo deelde een werkman mede, dat hij met vrouw en 8 kinderen naar Duitschland zou afreizen en zich te Gronau vestigen. Vier der kinderen, de oudsten, van 12 tot 16 jaar, konden werk vinden in een weef- en spinfabriekzijn ze daar 14 dagen bezig geweest, dan zou het loon voor ieder hunner 2 mark per dag kun nen bedragen. Gesteld dat het hoofd des gezins ook minstens 2 mark per dag kan bedingen met andere werkzaamheden, dan komt men tot een loon van 60 mark of f 36 per week, een zeer benijdenswaardig cijfer in vergelijking met de loonen hier. Volgens gedane mededeeling zouden in de voormelde fabriek nog 600 a 700 personen werk kun nen vinden. Door tegenstanders van de kermis te Zwolle was een plebisciet uitgeschreven, ten einde bij den Raad op afschaffing of inkrim ping der kermis te kunnen aandringen. De uitslag is als volgt: Van de uitge reikte biljetten ziju er 3836 terug ontvangen. Van deze waren er 1749 voor de afschaffing en 1395 tegen, terwijl 692 biljetten onge- teekend terug kwamen of wel met de mede deeling dat het den betrokkenen „onverschillig" was. Bij de beoordeeiing moet er op worden gelet dat degenen die bij anderen inwonen: de kamerbewoners, de kostgangers. zoo familie leden als vreemden, geen biljet hebben ontvangen. v De „Daily Mail", verneemt uit Kaapstad dat de Boeren in dé" Oostelijke en Centrale districten van de Kaapkolonie een toenemende activiteit vertoonen. Een correspondent van de „Standard" te Barovv, waar zich de werven van Wickers- Maxim bevinden, heeft eenige inlichtingen weten te verkrijgen over de op stapel staan de onderzeesche booten. De booten moeten het vermogen hebben 75 voet onder het oppervlak der zee te zakken. Volgens den uitvinder zou zulk een boot de reis van Engeland naar Amerike onder water kunnen volbrengen. De correspondent van de „Standard" te Pretoria seint, clat.de Boeren ten noorden van den Delegoa-spoorweg ver^ aderingen hou den om den toestand te bespreken. Omtrent den waren aard van deze bijeenkomsten is niets uitgelekt. Een aantal Boeren concen treert zich in de richting van Pietersburg, waarschijnlijk met hetzelfde doel als Viljoen's commando. Men zegt, dat te Pietersburg een munitiefabriek is opgericht. Pit Zeerust, dat nog steeds door de Boeren is ingesloten, komt een noodkreet om voorraden. Wat nog voorhanden is raakt snel op, zegt het telegram, en weldra zal aan alles gebrek zijn Aardappelen worden met een shilling per vier stuks, uien met een shilling per twee betaaldzeep doet een shilling per pond. Havas meldt uit Kaapstad, dat nu de Kaffers uit de stad geweerd worden, opdat men gemakkelijker de pest zou kuunen bestrijden, de Maleiers, die bang zijn hetzelfde lot te ondergaan, een vergadering gehouden hebben, waarin zij besloten zich, zoo noodig met geweld te verzetten. Er wonen ver scheiden duizenden Maleiers in de stad Zaterdag zijn 11 nieuwe gevallen van pest te Kaapstad aangegeven, waarbij één bij een Europeaan. De Marseillaansche reeders hebben na de dreigende houding, door de stakers aan genomen, aan den minister-president Waldeck- Rousseau een telegram gezonden, meldende dat de stakers het op hun hoofden hebben voorzien en zij niet voldoende beschermd zijn. Zij verzoeken der regeering daarom om de noodige maatregelen tot bescherming van personen en eigendommen te willen nemen. Zaterdagmorgen waren, misschien wel ten gevolge van dit telegram, ernstige maatregelen van orde genomen. De toegangen tot de haven en de kaden waren door politie, gen darmen en troepen afgezet en patrouilles bereden gendarmen en dragonders doorkruis ten de aar grenzende wijken. Het syndicaat der vrachtrijders heeft in een oproep zijn leden uitgenoodfgd den arbeid neer te leggen tot ondersteuning van de stakende dokwerkers. Men verzekert - maar dit bericht is niet boven allen twijfel verheven dat de dok werkers op aandrang van de leiders van het internationaal syndicaat der dokwerkers be sloten hebben geen schepen, uit Marseille komende of voor die haven bestemd, te zullen laden of lossen. De stad Cloversport in den staat Ken tucky is voor een groot gedeelte in de asch gelegd. Driehonderd menschen zijn dakloos, terwijl hun treurige toestand nog verergerd wordt door koude, sneeuw en regen. De schade wordt geraamd op bijna zeven-en-eeu- half millioen gulden. Geheimraad Krupp, die in het vorige jaar zijn inkomen aangegeven had op 16 millioen Mark, heeft dit jaar op het aangifte biljet het cijfer 16 vervangen door 21. Krupp's inkomentje bedraagt dit jaar dus maar vijf millioentjes meer De provincieraad van Brabant heeft in zijn begrooting een crediet van 25.000 frs. om verdeeld te worden onder de gemeenten, die regelmatig soep en kleergoed aan de' kinderen der gemeentescholen uitdeelen. De kinderen der vrije scholen moeten op de kom bijten. Een schoon ding, die politiek! zegt het „Handelsblad van Antwerpen." Schandelijke misbruiken worden den Gemeenteraad van Lemberg ten laste gelegd. Het dagblad „Czas" weet mede te deelen dat op de directe belastingen 7.000.000 kronen te kort is, omdat de „vriendjes" van betaling werden vrijgesteld. Er zijn velen die al een kwart eeuw lang niet betaalden, zonder te worden lastig gevallen Men wierp geheele ladingen aanmaningen enz. in het water. Bovendien zijn er heel wat raadsleden, die aan de gemeentekas duizenden kronen schuldig zijn. Een merkwaardige toestand Amsterdam 18 Maart. Aangevoerd 028 Run deren, le kwal. 62 k 64 ct., 2de kwal. 58 ct. 3de kwal. 54 ct. per KG. 150 Melk- en Kali koeien f 120 af 240Graskalveren f a f 175nucht. Kalveren f 7 a f 10; 3 Schapen f Af Lammeren f k f 477 vette Varkens 45 k 47 ct. per KG. Purmerend, 19 Maart. Aangevoerd 85 vette Kalveren 70 k 90 ct. per KG.: 902 nucht. Kalveren f7 k f 16; 220 vette Varkens 44 k 50 ct. per KG.81 magere Varkens f 15 23 227 Biggen f 6 a f 12.; 1637 Schapen en Lammeren 324 Runderen en 7 Stieren Kip-Eieren f 2.75 k f 3.25 per 100. Vette Koeien, 191 stuks, prijsh. h. stug. Melkkoeien lager in prijs handel stug. Vette Kalveren, handel matig. Nuchtere Kalveren handel stug. Vette Varkens, handel matig. Magere Varkens en Biggen handel vlug. Vette Schapen, prijshoudend, handel vlug. Lammeren a Londen, 18 Maart. Ter markt zijn aangevoerd: 100 Runderen, 1000 Schapen en lammeren, 10 Kalveren, Varkens. Men noteert Runde ren f 0.35 a f 0.67 Schapen en lammeren f 0.52 a f 0.97Kalveren f 0.— a f 0.—Varkens f 0.— a f 0.—. Zondag 24 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Koog. Nam. half 3 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cochsdorp. Voorm. half 10 de Heer Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. (Doop). Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2