N°. 1415. Donderdag 4 April. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buna op Texel TEXEL, 30 Maart 1901. Naar wij vernemen werd Zondag door onzen plaatsgenoot, den eierhandelaarM. Plaatsman, aan Z. H. Paul Krüger, president der Z. A. Republiek, thans in Nederland, het eerste 2-tal kievitseieren dat dit jaar op Texel werd gevonden, ten geschenke gezonden. Bij alle Eoerenvrienden, en wie zou zich daaronder niet gaarne willen scharen, zal dit blijk van sympathie zeker van harte worden toegejuicht. De vergadering van de Liberale Kies- vereeniging, zooals die vereeniging in de advertentie werd genoemd, of, zooals de werkelijke naam is, van de „Vrijzinnige Kiesvereeniging" kon niet onder de goed bezochten worden gerangschikt. De werk zaamheden dier vergadering bepaalden zich in hoofdzaak tot de bespreking over te stellen candidaten voor het lidmaatschap der 2e Kamer, een keuze werd evenwel nog niet gedaan. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering der Unie te Helder, op Donderdag 11 April te houden, werd gekozen de heer De Jongh van De Waal, terwijl verder werd bepaald, dat Maandag d. a. v. weder eene vergadering zal worden gehouden, waardoor genoemden afgevaardigde verslag zou worden uitgebracht en verdere besprekingen omtrent de belangen van de vereeniging, enz. zouden plaats hebben. Door de IJmuider Stoomtrawlervloot werd een gevoelig verlies geleden. Maandag kwam nl. uit Engeland het bericht, dat de Stoomtrawler „Frederik Cornelis" van IJmui- den op de Engelsche kust tengevolge van een aanvaring is gezonken. Van de 13 opvarenden werden er 4 gered, waaronder onze plaats genoot de matroos P. Houtwipper. Dat 4tal werd te Glasgow aangebracht, Maandag werd alhier bereids telegrafisch bericht van de redding ontvangen. Tot keurmeesters voor de Stierenkeu ring namens de afd. Helder der H. M. v. L. te houden bij gelegenheid van de voorjaars- markt aldaar, werden benoemd de heeren H. W. Keesom en W Bakker Dz. te Texel en W. Schermerhorn van Schermeer. De Cooksdorp, 2 April. De bevolking der O. L. school alhier bedraagt thans 89 leer lingen. 1 April werden 20 nieuwe leerlingen toegelaten, waaronder 7, die de school reeds hadden verlaten, doch voor wie, met het oog op de leerplichtwet, weer om plaatsing moest verzocht worden. Vermoedelijk zal nog één leerling ambtshalve op de lijst moeten worden ingeschreven. Oudeschild, 3 April. Ons dorp heeft zijn oudste bewoonster, Mej. A. de Wit, wed. J. C. Backer, op 93-jarigen leeftijd door den dood verloren. Zondag 1. 1. had alhier in de „Zeven Provinciën onder leiding van den heer Zwier Visser, eene vergadering plaats der afd. van de Ned. Visscherijvereeniging. Op die vergadering werden in hoofdzaak de aangelegenheden van de handelsbank besproken. Door tusschenkomst van genoemde bank werden van 27 Maart tot en met 3 April, 152 manden garnalen naar Engeland ver scheept. Er werd ten slotte bepaald, dat zij, die zich thans niet aansloten, dit later niet meer zullen kunnen doen. Den Helder, 2 April. De Liberale Kies vereeniging „Helder" alhier, heeft gisteren avond den heer C. S. Jaring, directeur der Heldersche Uitgevers-Maatschappij, candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Voor de Prov. Staten werd gecandidadeerd de heer C. D. Zurmuhlen, altredend lid. Nu op vele onzer oorlogsschepen zich muziekkorpsen vormen, is de betrekking in gevoerd van muzikant, chef van een muziek korps, met een bezoldiging van f 38 's maands, met eene verhooging van f 8 gedurende het verblijf in Oost- en West-Indië of tusschon de keerkringen. Ned. Zuid-Afr. Premieloterij De hoofdprijs (f 14,200) is gevallen op no. 10328, die van f 3550 op nr. 733 en die van f 1420 op no. 14253. Men zegt dat de Nederlandsche regeering van plan zou zijn een nieuwe vredesconfe rentie bijeen te roepen om de bepalingen van de Haagsche conventie verder uit te werken. De kindermoord te Tilburg 1 Uit goede bron verneemt de ,,'s B. Ct.", dat de Tilburgsche moordzaak, tegen den beklaagde M., voor de rechtbank te Breda zéér waarschijnlijk zal dienen in de tweede helft van Mei. Men leest in 't „Advertentieblad voor Kollum De mazelen onder de kinderen, die onlangs in zoo hevige mate te Kollumerzwaag hebben geheerscht, doen thans een doortocht door de dorpen Zwaagwesteind^, en Twijzel, en wel op denzelfden kwaadaardigen voet als in even- genoemd dorp. Er gaat bijna geen dag voorbij of men ziet twee mannen, veelal buren, van de overledene gaan in de richting naar Buiten post of Murmerwoude om ten gemeentehuize aldaar aangifte te doen van de plaats gehad hebbende sterfgevallen. In een gezin te Twijzelerheide zijn in een oogenblik drie kinderen door den dood weggerukt. Het is dan ook geen wonder dat de ouders de be nauwdheid om het hart slaat, wanneer hun dierbaar kroost door die kwaadaardige mazelen worden aangetast. De firma Gebr. Stork Co. te Hengelo (O.) heeft aan 't personeel der machinefabriek, evenals de twee voorgaande jaren, f 14000 als winstaandeel toegekend. Als gevolg van het branden van het veen geraakten onder de gemeente Nieuwer- Amstel in den omtrek van de Kalfjeslaan veertien arbeiderswoningen in brand, die ge heel in de asch werden gelegd. Naar men aan de „Nederlander" uit den Haag mededeelt, zou daar tusschen Paschen en Pinksteren de drukke tijd in het schildersvak een werkstaking zijn te wachten van schildersgezellen, ten einde ver hooging van loon te verkrijgen. De Haagsche rechtbank behandelde maan dag de zaak van den kleermaker Poelgeest, beklaagd van het ontvoeren van het knaapje Van Wezel, wiens lijkje indertijd in de duinen gevonden is, zoomede van de ontvoering van een elfjarig knaapje dat hij meegetroond had van 't strand te Scheveningen naar 't duin Dit laatste erkende hij, ontkennende echter eenige kwade bedoeling. De wegvoering van Van Wezel blijft hij pertinent ontkennen, hoewel drie getuigen zeer stellig verklaarden hem met Van Wezel gezien te hebben. De gehoorde deskundigen verklaarden dat beklaag de iemand is van perverse neigingen, maar overigens een oppassend man en toerekenbaar. Het Openbaar Ministerie vorderde 9 jaar gevangenisstraf. In een fruitwinkel aan de Kruiskade te Rotterdam kwam een Duitsche Café-chan- tant-artist om een bankbiljet van 100 gulden wisselen. De winkeldochter voldeed aan het verzoek. Toen de Duitscher verdwenen was werd het biljet nog eens nauwkeurig bekeken doch stond er op „Toonder kan aan de Ned. Bank 100 zoenen bekomen." Het waarde- looze biljet berust bij de politie, terwijl de voortvluchtige Duitscher wordt opgespoord. De Gemeenteraad te Alkmaar heeft besloten tot aankoop van een huis genaamd „het klompje goud", voor een som van f 15000, staande aan de Kaasmarkt. Dit perceel zal te gelegener tijd worden afgebroken, om te strekken tot vergrooting van het Kaasmarkt plein De gouverneur-generaal is van oordeel' zegt het „Bat. Nieuwsbl.", dat de militairen, die zich te velde vóór den vijand onderscheiden, te lang op de hun daarvoor toekomende be looning moeten wachten en heeft daarom bepaald dat elk half jaar door den commandant te Atjeh een voordracht moet worden inge diend. Eigenlijk gezegd, zoo schrijft men aan het blad van het oorlogstooneel, zou deze termijn op drie maanden teruggebracht moeten worden want als iemand 2 Januari een knap, loonens- waardig stukje uithaalt, wordt hij met 1 Juni d. a. v. te Atjeh voorgedragen en mag hij heel blij zijn, als hij 2 Januari d. a. v. zijn prijs ontvangen heeft. B. en W. van Hoorn hebben aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een mis- sieve gericht met verzoek dat de eventueel te stichten „Rijksvakschool voor kaasberei ding" te Hoorn mocht worden opgericht, daarvoor zou dan bij nadere overeenkomst het oude Rijkslandbouwproefstation zijn in te richten. Weervoorspelling. De Fransche Falb, de heer Jules Capré, heeft de koude sneeuw- dagen van deze week voorspeld, alleen kwamen zij een paar dagen later dan hij verwacht had. Het is niet te hopen dat zijn verwach tingen voor April even juist zijn, anders zullen wij op 10 dagen na ongeveer even afschuwelijk weder hebben als in Maart. Tot die 10 dagen behoort de Paaschweekvan 6 tot 16 April zal het, volgens den heer Capré, mooi en warm zijn. De eerste week brengt bij lagen barometerstand en westenwind kou en sneeuw vooral op Goeden Vrijdag zal het bar wezen. Na de 10 dagen van verademing kan men in West-Europa de parapluie niet meer thuis laten. Storm en regen, tegen den 19denen volgende dagen 't ergste van 24 tot 30 April afgewisseld door sneeuwbuien. Als slotstuk een stoi m, die omstreeks 2 Mei over de Noord zee vooral huist. Aangenaam vooruitzicht voor den verhuistijd Een onderwijzer in een der grootste gemeenten van Gelderland stond, na met gunstig gevolg afgelegd vergelijkend examen, op de voordracht voor hoofd eener sohool in een der grootste plattelandsgemeenten in die provincie. Hij legt de gebruikelijke bezoeken bij de Raadsleden af, en een dezer stelt hem, met een heel air, de volgende vraag„Ja, hm I ziet u, alles goed en wel hm 1 maar hebt u wel de hoofdakte?" Een stevige stal I Bij den landbouwer v. d. W. teGinneken, stonden 5 koeien op stal. Door schrikken rukten die beesten zoo sterk, dat zjj in plaats van los te breken, den halven stal mede namen en daarmede aan den haal gingen. Eenige voorbijgangers grepen dieren en stal en voerden een en ander weer naar huis terug. Merkwaardige cijfers 1 Het aantal Protestanten te Amsterdam bedroeg, volgens de laatste volkstelling, 300.000 of 2-maal zooveel als 50 jaar geleden, het aantal Katholieken 120.000 of 3-maal zooveel als 50 jaar geleden, het aantal Israëlieten 59.000 of 2-maal zooveel en het aantal dat tot geen kerkelijke gezindte behoort, 80.000 of ruim 600-maal zooveel als vóór 60 jaren. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1