N°. 1417. Donderdag 11 April. A®. 1901 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel TEXEL, 10 April 1901. 't Concert, dat door de alhier zoo gunstig bekende muziekvereeniging „Trinitas" tegen den avond van den Tweeden Paaschdag was aangekondigd, deed Maandag jl. betrekkelijk velen opgaan naar het hötel „Texel De verwachting was hoog gespannen, want het met zorg samengestelde programma deed op vocaal- en instrumentaal gebied veel ver wachten, en men werd niet te leur gesteld. Alles werkte daartoe medeDe kenrige con certzaal was in harmonie met de heerlijke muziek, welke door bekwame musici werd gegeven. Meer nog dan het daverond applaus na den afloop der stukken, bewees deadem- looze stilte gedurende het spel, dat men genoot In het bijzonder was dit het geval, wanneer de heer Werner, solist van de Stafmuziek der Kon. Ned. Marine zich op de Cello hooren liet en aan zijn uitstekend instrument de zuiverste tonen wist te ontlokken. Keurig was almede de goed begeleide zang, door eenige dames en heeren ten gehoore gebracht. Vooral het „Vroom, Vroed en Vrij", een geheel Texelsch produkt, werd door de Texelaren met veel opgewektheid gezongen en met in stemming en geestdrift aangehoord. Toen het programma was afgewerkt, sprak de heer S. Vlessing Phz. een woord van dank tot hen, die tot het welslagen van den avond hadden medegewerkt, en deelde mede, dat het Bestuur der Yereeniging, als bewijs zijner erkentelijk heid voor de groote belangstelling, welke de heer W. C. Reij in de Vereeniging betoont, genoemden heer tot Eere-lid van Trinitas had benoemd. Met een geanimeerd bal werd de avond besloten. Paasch-Maandag gaf het Texelsch Fanfare corps de uitvoering, welke in de Texelsche Courant van Zondag, den 13 Januari jl. reeds was aangekondigd, 't Was jammer, dat de muziekvereeniging „Trinitas" daaraan waar schijnlijk niet heeft gedacht, toen ze den avond voor haar concert op den 8 April vaststelde, want daardoor zijn verscheidene Kunstlievende Leden van 't Fanfare niet in de gelegenheid geweest te hooren, hoe uit stekend het programma voor dien avond werd afgewerkt. De inspanning van den geachten Directeur en van de werkende leden van het corps, dat zich eiken zomer meermalen in het Park laat hooren en onze volksfeesten opluistert, verdient waardeering. En dat aanhoudende oefening veel vermag, bewees het concert, dat Maandag door uitsluitend Texelsche jon gelui werd gegeven. Niettegenstaande men ook elders op ons dorp musiceerde, was de groote zaal d°r „Vergulde Kikkert" wij goed bezet. Veel jongelui, en eenige meer bejaarden toonden hunne belangstelling en genoten van de schoone muziek. Op de gebruikelijke wijze werd de avond door een gezellig bal besloten. Oostekend, 8 April. De afdeeling „Oosterend op Texel" van de Centrale liberale Kiesver- eeniging hield Zaterdag jl eene vergadering in het „Wapen van Texel". Ook deze bijeen komst kan niet onder de ruim bezochte ge rekend worden. Wegens afwezigheid van den Voorzitter werd de vergadering geleid door den heer S. P. Koning, lid van het Hoofdbestuur. De heer Koning sprak bij de opening zijn leed wezen uit over de afwezigheid van den Voorzitter, doch sprak als zijne overtuiging uit, dat deze niet is te danken aan gebrek aan belangstelling. Verder werd gewezen op den drukken verkiezingsstrijd, die wachtende is en het doel dezer vergadering aangegeven. Hierop werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd, waarop de heer Koning verslag deed eener vergadering op den 13den Maart jl. gehouden. Vervolgens werd aan de orde gesteld de bespreking van voorloopige candi- daten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal ter voldoening van art. 20 der Statuten. Verschillende namen werden genoemd, doch met ernst werden aanbevolen de heeren Mr. J. A. Levy, te Amsterdam enJaring, te den Helder. Na eenige besprekingen en eene warme aanbeveling van den Heer W. Bakker Kz. wordt met algemeene stemmen besloten om de voorloopige candidatuur aan te bieden aan Mr. Levy en, mocht deze bedanken, alsdan de candidatuur voor den heer Jaring te steunen. Als candidaat voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten werd met algemeene stemmen gesteld de heer ZurMuhlen, aftre dend lid. Als vertegenwoordigers voor de afdeeling op de vergadering der C. L. Kiesvereem'ging, die op Donderdag a.s. te Helder zal gehouden worden, werden aangewezen de heeren S. P. Koning, als lid van het Hoofdbestuur, en de heeren W. Bakker Kz. en J. Daalder Dz. als afgevaardigden. De volgende vergadering der afdeeling zal gehouden worden op Zaterdag, 20 April, om alsdan te stemmen voor de definitieve candi- datuurstelling voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Moge de vergadering alsdan ruim bezocht zijn en meerdere personen, die de liberale beginselen zijn toegedaan en nog niet bij de afdeeling zijn aangesloten, zich alsdan voor het lidmaatschap opgeven. Met dezen wensch en onder het uitspreken van de hoop, dat de keuze der afdeeling succes zal mogen hebben, werd de vergadering ge sloten. Werden in Maart en in de eerste dagen van April in deze omstreken heel weinig kievitseieren gevonden, sedert Zaterdag j 1 is hierin plotseling verandering gekomen, wat de prijzen dan ook onmiddelijk sterk heeft doen dalen. De heer Mr. J. A. Levy te Amsterdam heeft de voorloopige candidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der St. G., hem aangeboden door de liberale kiesvereeni- ging alhier, aangenomen. Oudeschild, 9 April. Voor een stampvolle zaal traden gisteren in de „Zeven Provinciën" de werkende leden der Rederijkerskamer „Pr. J. P. Heijeop. Opgevoerd werd het tooneelstuk „DeMarkies de Gercourt", in drie bedrijven, door Th. van der Stempel. Van het werkend personeel mag getuigd worden, dat ieder flink zijn best deed om 't publiek een avond van kunstgenot te be zorgen. De belangstelling in Heijo's streven blijft onverflauwd voortduren. Twee jongens van 9 en 6 jaar, broertjes, zijn te Amsterdam op het Stationsterrein in een kolenwagen gekropen en hebben, ver borgen onder het dekkleed, een buitenlandsch reisje gemaakt naar Gladbachvan daar door de politie naar Apeldoorn gebracht, werden zij door de maréchaussee naar Amsterdam teruggebracht. Daar aangekomen trachtte de oudste, die al meer zulke snoepreisjes gemaakt heeft, door vrijheidszin gedreven, te ontvluchten, wat hem niet gelukte. De politie te Amsterdam bracht hen naar de ouderlijke woning. Weer uniformverandering 1 Bij het 8e reg. inf. te Arnhem zijn thans drie stellen uniformen in verschillende kleuren in beproeving genomen, bestaande in tuniek, pantalon, overjas en kepi. Hierbij zijn tinten van donkerblauw, van grjjs, van lichtbruin (khaki). Veeleischend. In een der Haarlem- sche bladen wordt gevraagd een meisje voor de morgenuren, soms langer en dage lijks, dat voldoen moet aan de volgende vereischtonnauwgezet, beschaafd, P. G. be kwaam in fijn kamer-en huishoud werk, zorg zaam en vlug. Voorts moet zij tact hebben om streng toezicht te hebben op de bezig heden van een jong dienstmeisje, moet ze kunnen naaien en is kennis van koken ge- wenscht. Eindelijk moet ze katoenen japon netjes (waschbare eenvoudige kleeding) dragen, en wordt beslist vereischt, dat ze mondelinge „renseignementen" bezit. Jammer, dat er niet bij staat wat men voor zulk een model-dienstbode geven wil! In een gezin te Zaamslag werden plot seling eenige leden ziek, terwijl zich dezelfde verschijnselen openbaarden: krampen en bra kingen. De ontboden geneesheer constateerde dat er vergiftiging had plaats gevonden door het gebruiken van spijzen, in pas vertinde pannen gekookt. De patiënten zijn nu aan de beterende hand. Als bijzonderheid deelt men mede, dat de veehouder S. Brouwer te Ilpendam een hond heeft, die de taak eener weerspannige moeder overnam. Een lam toch van een onwillig schaap heeft de hond tot zich geno men en zoogt het. Waar de hond loopt is ook het lam. En wordt de hond 's nachts wakker en mist bij zijn lam, dan huilt hij tot men de deur opent en hem in den stal laat. Nu heeft Brouwer deu hond een tweede lam gegeven, en dat gaat ook weer goed. Dr. Schaepman, lid der Tweede Kamer, is benoemd tot huisprelaatvan den Paus. De aanhef der brevet luidt, naar „Het Cen trum" mededeelt, uit het Latijn vertaald „Uw hooggeprezen geleerdheid, de ijveren werkkracht, waarmede gij als volksvertegen woordiger en lid der wetgevende macht in Nederland, opkomt voor de rechten zoo van de Apostolischen Stoel als van den godsdienst, door eene zeggingskracht, die uwe geestdrift evenaart, zijn de redenen, waarom wij u een bjjzonder blijk onzer welwillendheid waardig keuren." Donderdag omstreeks 81'» uur is een krachtige windhoos in de richting noord-zuid over het Friesche dorp Jislum getrokken en heeft met alleen sporen van vernieling ach tergelaten, maar zelfs menschenlevens in gevaar gebracht. Bij den veehouder .Nieu wen hu is werd een deel van de dakpannen der voorhuizinge weggeslingerd, waarvan sommige door de ramen van het koehuis vlogenin de nabijheid van den veehouder S. Offringa werden in het land twee meisjes opgenomen, waarvan het eene in een sloot, het andere in eene diepe waterkuil terecht kwam. Beiden werden spoedig gered. De hoos woedde onder hevige sneeuwbuien uit in het geestmerveld tusschen Birbaard en Rinsumageest. Te Leerdam vierde Zaterdag de heer F. H. Bats zijn 101ste verjaardag. De inwoners toonden veel belangstelling in 't veijaarsfeest van den hooggeachten oude. Wat wordt er hier en daar toch slordig met den stalmest omgegaanwe hebben hem gedeeltelijk in het water zien liggen. En toch is hij de goudmijn der boerderij. Door scheikundige werkingen hebben er omzettin gen in hem plaats, tengevolge waarvan hij veel van zijn mestende waarde kan verliezen. Die verliezen moet men voorkomen door het gebruik van conserveeringsmiddelenvan kaïniet in zandachtige streken en van super- phosphaatgips op zwaardere gronden. Deze stoffen strooit men over den mest uit. Zjj bewaren veel van de kracht van den mest en zijn op zichzelf ook een uitmuntend mest- materiaal. (R, N.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverlentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1