N°. 1419. Donderdag 18 April. A0. 1901 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel TEXEL, 17 April 1901. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor Texel, de heer C. S. de Wit, commies der telegrafie te Helder. De vergadering der Vrijzinnige Kies- vereeniging, eergisteravond in „de vergulde Kikkert" gehouden, was niet druk bezocht. Na een openingswoord van den heer S. P. Keijser, bracht de heer J. de Jongh, die de afdeeling vertegenwoordigd had in de verga dering der Centrale Liberale Kiesvereeniging te Helder, verslag uit van het daar behandelde. Uit dat verslag bleek, dat 3 Candidaten voorkomen op de groslijst, nl. de H-H. Jaring van Helder, Mr Levy te Amsterdam en Roodhuizen te Enkhuizen" Uit deze 3 zal weldra een keuze worden gedaanwie in de afdeelingen de meeste stemmen op zich ver- eenigt, wordt de Candidaat der Lib. partij in dit district. De heer Jaring zal worden uitgenoodigd, zich vóór de Candidaat-stelling, aan de Leden der afdeeling „Texel" voor te stollen en eenige vragen te beantwoorden. Het tweede punt op de agenda „reorga nisatie" der vereeniging werd uitgesteld tot later. Met dank aan de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid sloot de heer Keijser de vergadering. Oosterenu, 16 April. De heer W. Bakker WLz., van hier, deed gisteren te Amsterdam met goeden uitslag examen voor de akte als onderwijzer. Oudeschild, 16 April. Door een duiker is dezer dagen van den bodem der zee een stuk van een anker bovengebracht, hetwelk op een diepte lag van ongeveer 84 voet. In de „Zeven Provinciën" zal de Heer Hugenholtz eerstdaags eene politieke rede komen houden. Ook sprekers van andere richting worden er binnenkort verwacht. Het Nederl. Landbouwcomité zal 1 Mei eene algemeene vergadering houden in de vergaderzaal van de Eerste Kamer, waarin zal worden behandeld het rapport over het wetsontwerp betreffende de Staatszorg voor de paardenfokkerijhet praeadvies betreffende het vraagpuntzoodanige pogingen aan te wenden als kunnende leiden tot verbetering van de rechtszekerheid van den grondeigen dom door middel van verbetering van het kadaster met nota van het lid Coolen en het rapport over het ontwerp van wetBepalin gen tot bestrijding yan de tuberculose onder het rundvee. Uit Baarn wordt bericht, dat daar bij het schijfschieten op de baan der Flobert- schietvereeniging „Oom Pauleen noodlottig ongeval plaats had. Nadat een der leden ge richt had en aftrok, verscheen onverwacht de man, die de schijf bediende, in de baan, zoodat de kogel hem in het oog trof. De dood volgde onmiddellijk. Donderdagavond is te Barneveld de bliksem ingeslagen bij den landbouwer J. Soetendal. Na verschillende muren doorboord te hebben, sloeg hij nog een plank van de bedstede, waarin zich eene zieke vrouw be vond. Een begin van brand kon nog gebluscht worden. Een treurig geval heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Amsterdam voorgedaan. Op de Heerengracht bij de Raadhuisstraat woonden de twee dames S., eene moeder met hare ongeveer 30-jarige dochter. Toen des morgens als naar gewoonte de dienstboden zich aanmeldden om haar dagtaak te beginnen, kregen zij, ook na herhaald schellen, geen gehoor. Toen eindelijk onder politietoezicht de deur door een smid van buitenaf was geopend, kwam een benauwende lucht den binnentredenden tegemoet. Bij onderzoek bleek, dat in de slaapkamer van de beide dames de gaskraan open stond en dat de beide vrouwen in haar slaap gestikt waren. Een in allerijl geroepen dokter kon slechts den dood constateeren. Dit droevig sterfge val, dat zoo kort plaats greep na den dood van den heer S., die ongeveer een half jaar geleden is overleden, wekte in de buurt alge meene deelneming. Met 1 Mei zal mr. G. S. Brantsma de redactie van de „Arnhemsche Courant" en tevens de journalistiek verlaten. Bij zijn overgang tot een anderen werkkring zal hij tevens ophouden met zijn lezingen in letter kundige vereenigingen en nutsdepartementen. („A. Ct.") Een ingezetene van Rozendaal, J. van der H., is te Antwerpen op droevige wijze om het leven gekomen. Juist op het oogen- blik, dat hij voorbij een pakhuis ging, brak het touw van een hijscbtoestel, waarin vier balen rijst hingen, die hij daardoor op het lijf kreeg. De man werd als 't ware ver pletterd en stierf bij zijn overbrenging naar het gasthuis. Hij laat eene vrouw en tien kinderen achter. Naar men verneemt, heeft Willem Marianus de Jongh, die in 1881 door den Hoogen Raad der Nederlanden tot 25 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wegens den moord gepleegd op het jongetje Bogaardt, en aan wien onlangs nog 3 maanden afslag is verleend, een verzoek tot revisie bij dien Raad ingediend. De Nederlandsche Vereeniging tot be vordering van Zondagsrust zal, bij gelegen heid van haar twintigjarig bestaan, op 19 en 20 September a s, te 's-Gravenhage een con gres houden. Te Beverwijk is de 5-jarige C. Witteman door de stoomtram Haarlem Alkmaar over reden. De jongen was op een treeplank gaan zitten, wilde daar afspriugen, en kwam met de beenen onder den goederenwagen. Een been werd verbrijzeld tot de dij toe, het andere werd recht doormidden gespleten. Eenige oogenblikken na het ongeval overleed de knaap. Te Vlaardingen bestaat eene eigenaar dige crisis. Dezer dagen was in den gemeenteraad aan de orde de benoeming van een hoofd voor de school B, en de meerderheid bracht haar stem uit op no. 2 van de voordracht. De leden der schoolcommissie zagen daar eene beleediging in en in de zitting van Vrijdag jl. kwam het bericht in, dat vijf hunner hun ontslag hadden genomen. Door den heer Hoogendijk werd medegedeeld wat tot het ontslagnemen aanleiding had gegeven, en daarna ging hij zoo yer om te verklaren, dat uit de stemming was op te maken, dat ook de beide wethouders tot de benoeming van no. 2 der voordracht hadden medegewerkt; hij riep daarvoor zelfs deze heeren ter ver antwoording. Slechts één der op deze wijze toegesproken wethouders was tegenwoordig en deze verklaarde o. i. zeer terecht dat hij het beneden de waardigheid van een wethouder achtte op zulke vragen te ant woorden. De heer Hoogendijk kondigde daarop aan, dat hij in de eerstvolgende zitting zijn vraag tot den anderen wethouder zal richten. Wy vernamen niet of de voorzitter van den Raad den heer Hoogendjjk beduidde dat de wet de leden van den Raad volkomen vrij laat uit een ingediende voordracht te kiezen en hij alzoo het recht miste hun rekenschap van hunne stem te vragen. (D. Ct.) Water bij de melk Tegen een landbouwer te Lisse werd door het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Haarlem een gevangenisstraf van een maand geëischt, wegens het vervalschen eener hoe veelheid melk met 30 procent water. Bij een te Scherpenisse gehouden oefe ning met de brandspuit, had een pijpleider de quasi-aardigheid een kleinen jongen zoo danig met water te begieten, dat het kind op den grond viel. De vader, eveneens bij de oefening tegenwoordig, eischte een nieuw pak kleeren voor zijn jongen van den pijp leider, waaraan deze, om verdere onaange naamheden te voorkomen, voldeed. Een aardige scène werd dezer dagen voor de Amsterdamsche rechtbank in een dei- kamers voor civiele zaken afgespeeld. Een oude vrouw van bij de tachtig jaren moest als getuige voorkomen. Om tien uur was zij gedagvaard, doch toen het tijd werd voorde rechtbank om koffie te gaan drinken, was haar beurt om gehoord te worden nog niet gekomen. De president van de rechtbank die mede lijden had met het oude moedertje, liet haar een broodje met ham en een kop koffie brengen. Groot was de hilariteit toen het vrouwtje na de pauze binuenkwam en op den president toeging, hem de hand drukte en zeide „nou ik dank je hartelijk voor je koffie en brood, dat de heeren hier zoo goed voor een oud mensch zorgden, had ik nooit gedacht." Op een verkooping te de Wilp (Gronin gen) werd dezer dagen een oud kastje ver kocht. Bij het weghalen zei de verkooper, toen de kooper den drager tot voorzichtigheid aanspoorde, dat hij alles wat er in zat mocht houden het zou hem niet meevallen. Bij het schoonmaken vond de nieuwe eigenaar evenwel een zakje met 31 guldens, een paar zilveren breidopjes, een zilveren snuifdoos, een kerkboek met zilveren haak en in het kerkboek twee muntbiljetten van f 10. Hij heeft echter geen gebruik willen maken van zijn recht „om alles te behouden wat hij gevonden had." De gemeenteraad van Groningen heeft op voorstel van B. en W. besloten dat gebruik zal worden gemaakt van de aan den Raad bij art. 35 der leerplichtwet verleende bevoegd heid om ter bevordering yan het schoolbezoek voeding en kleeding te verstrekken aan school gaande kinderen voor wie daaraan b-hoefte bestaat of met dat doel subsidie te verleenen. Voorloopig wordt uitgetrokken f 1500 voor rechtstreeks van gemeentewege te verstrekken voeding en kleeding en f 500 voor subsidies aan vereenigingen, commissies of schoolbe sturen ten behoeve van het verstrekken van voeding aan behoeftige kinderen van Israëlieten en Roomsch Katholieken. De bekende stompe toren te Muiderberg zal voor rekening van de gemeente Muiden geheel worden gerestaureerd. De bedoeling is na afloop dier werkzaamheden den toren tegen betaling van een klein entrée toegan kelijk te stellen voor het publiek. Van het hooge plat heeft men een uitgestrekt en zeer afwisselend vergezicht over de Zuiderzee kusten en landwaarts in. In het verslag van een liefdadige in stelling las men „Niettegenstaande aan een groot aantal personen geneeskundige hulp en medicynen werden verstrekt, vielen er in den loop van het jaar weinig sterfgevallen te betreuren." TEXELS Abonnementsprijs per S maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedemakd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1