Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Naar de „Tel." verneemt, heeft de Regeering den heer B. Reiger, burgemeester van Utrecht, aangezocht de plaats van mr. Yening Meinesz als burgemeester van Amster dam in te nemen. De heer Reiger bedankte echter. In de Jacob van Lennepstraat te Am sterdam was boven aan een der perceelen een schilder bezig. Op een gegeven oogen- blik tuimelt zijn verfpot naar beneden. Hij wil hem nog grijpen, maar verloor zelf het evenwicht en viel op straat. De ongelukkige was dadelijk dood. De „Vereenigde Margarinefabrikanten in Nederland" hebben aan de verschillende Kamers van Koophandel een schrijven gericht, om steun voor een request aan de Regeering, waarin verzocht wordt de fabrikanten van margarine niet te verplichten hun waar te vermengen met Sesamolie. Een begrafenis van een sergeant van het Leger des Heils trok Vrijdagochtend te 's-Hage buitengewone aandacht. Vóór den rouwwagen op het lijkkleed waarop de uniiorm-pet en jas van den over ledene en het insigne van het Heilsleger waren gelegd ging, met een banierdrager aan het hoofd, het muziekkorps van het Leger. De muzikanten, gekleed in hun geel gebiesde helroode jassen met witte armbanden, speel den op den weg grafwaarts verschillende marschen, welke, evenals bij de godsdienst oefeningen van het Heilsleger voor een goed deel uit opwekkende muziek bestonden. Ter zijde en achter den lijkwagen liepen in uniform gekleede mannelijke en vrouwelijke Heilssoldaten, waarvan éen hunner nog een vlag medevoerde. Omstuwd door een dichte menigte hield deze stoet voor de Heilscitadel aan het Spui eenige oogenblikken halt. Na het spelen van een marsch werd daarna de weg vervolgd. De muzieknummers werden afgewisseld door doffe slagen op de groote trom. Een dief gedood 1 Vrijdagnacht hebben dieven getracht op een hoeye onder Breskens kippen te stelen. Op het gerucht is de zoon van den landbouwer naar buiten gesneld en heeft een paar schoten op de vluchtende dieven gelost, 's Morgens werden er bloedsporen gevonden. Thans is zekere J. G. uit Hoofdplaat, een beruchte dief en strooper, dood gevonden op weg naar zijn werkaan de bekomen wonden is hij overleden. In de „Limb Koerier" komt de volgende advertentie voor van „Een verontwaardigd kiezer." Heeren kiezers district Sittard. Voor een paar dagen zag ik in eene ge meente van ons district verschillende dronken kiezers. Wie ook candidaat zijn moge, die aan zulke schandalen plichtig is, geeft hem nooit uwe stem. Gewoonlijk is deze de slechtste der candidaten, daar hij op zulke ergelijke wijze moet bijwinnen hetgeen hem aan zijn bekwaamheid en zijn prestige te kort schiet. Vooral drijft zulk een candidaat met uwe zedelijke belangen den spot. Alweer zwendel Aan het bureau St. Pietershal, te Amster dam, zijn gehoord de beide hoofden van het kantoor „Union", aan de Spuistraat, aldaar, waar, tegen betaling van f 5, voorschotten in geld verkrijgbaar zouden zijn, waarvan echter niets kwam, wanneer het geld een maal betaald was. Op last van den Officier van Justitie zijn beiden te zijner beschikking gesteld. Een millioen in het water 1 De omtrent 1870 te Nes, op Ameland, opgerichte directie-keet van de Maatschappij tot landaanwinning op de Friesche Wadden is een dezer dagen bij afbraak verkocht en gesloopt. Gelijk bekend is, staat de in vroegere jaren gelegde dam tot aanhechting van Ameland aan den vasten wal reeds sinds lang voor een groot gedeelte onder water en is het looppad over het gedeelte van den dam, dat nog boven de baren uitsteekt, door genoemde Maatsch. sedert vele jaren zóó verwaarloosd, dat het al meer en meer onbegaanbaar wordt. Zonder overdrijving kan men hier zeggen, dat er bijna een millioen gulden „in het water is geworpen," Men schrijft uit Leeuwarden Boter is een zeer gewild gebruiksartikel en daardoor hooger in prijs dan andere vet ten. Daarom trachten oneerlijke handelaren allerlei vetten van minder waarde dan boter aan den man te brengen, wat hen maar al te gemakkelijk gelukt, omdat zuivere natuur boter soms eigenschappen bezit, dat ze met 20 en meer procenten andere vetten kan vermengd worden. Bij ooideelkundig mengen is door middel van scheikundig onderzoek de vervalsching niet met zekerheid aau te too- nen. Daarom hebben o. a. Engeland en België bij de wet vastgesteld, dat de boter zekere eigenschappen in een bepaalde mate moest bezitten, om als zoodanig te worden erkend. Er bestaat zuivere natuurboter die niet aan de gestelde eischen voldoet. Nu heeft de heer W. Keestra secretaris van den Lond van Coöper. Zuivelfabrieken in Friesland, eene brochure gericht aan de vee houders, die aangesloten zijn bij coöperatieve zuivelfabrieken, waarin hij op grond van gedane onderzoekingen aantoont, dat de vee houders het in hun macht hebben, dit kwaad te bestrijden, door het vee' op te stallen voor dat het gure najaarsweer zijn invloed uitoefent en door te zoigen voor nieuwmelke koeien in de maanden October December. Wanneer daarvoor gezorgd wordt, dan kan men altoos boter maken, die de verlangde kenmerken bezit. Schrijver gaat verder na, hoe de veehouder aan de door hem gestolde voorwaarden, vroeg opstallen en nieuwmelke koeien, ook in het najaar kan voldoen. De Spaansche schatgraver zet nog steeds zijn praktijken voort. Nu weer ontving de hotelhouder J. B. Uil te Oud-Beierland een brief van hem, mot het verzoek hem behulp zaam te zijn bij het afhalen van een koffer te Parijs, waarin 860.000 francs (f 420 000) verborgen zijn Voor den heer Uil is met die hulp f 140.(00 te verdienen. Als de geadresseerde niet wijzer was, dan zijn naam zou kunnen doen vermoeden, liep hij stellig in de val. Nu er een gedeelte der vrijwilligers zal worden teruggezonden naar Engeland, zal menig Brit eerst doordrongen worden van de beteekeuis van een verliezenlijst. Op weg naar huis is o. a het 4de bataljon Sherwoord Foresters (militie). Deze gingen 11 Januari van verleden jaar uitten getale van 700 man. Er keeren er 300 heelhuids naar hun vaderland terug. De rest is gesneuveld, aan ziekte bezweken of kan voor levenslang mis vormd op de Engelsche barmhartigheid specu- leeren ten gerieve van een bende avonturiers als Rhodes, Beit en hun corsorten. De „Times" hëeft een bericht uit Kroon stad, dat in een gevecht tusschen de Boeren en een Engelsche macht bij Heilbron, de Boeren slechts zeer weinig ammunitie gebruik ten en zich in plaats van dynamiet van ge woon kruit bedi'-nen om de spoorwegen te vernielen. Dit wijst verkondigt het City- blad op uitputting van den munitie voorraad. Als de Engelschen maar ammunitie in voorraad houden, zal het wel losloopen, zegt de „N. R. Ct.Intusschen schijnt het ver meende munitie-gebrek bij de Boeren de doode rnusch te zijn, waarmede de Engelschen zich nu weer blij maken. Want de „Times" weet ook te vertellen, dat president Kruger, niet tegenstaande zijn optimistische beschouwing van den toestand, ook voor gebrek aan schiet- materiaal begint te vreezen. In Canada het houtland, wordt een buitengewoon groote papierfabriek opgericht, ook weder een syndicaat. Een groep New-Yorksche geldmannen heeft het recht verworven tot het gebruiken van de onschatbare beweegkracht der watervallen van de Boven-Saguenay, in de provincie Quebec, en het zal daar nu ten spoedigste papiermolens bouwen, welke de grootste ter wereld zullen zijn, Men verwacht, dat er 600.000 K.G. papier per dag kan worden gemaakt, welk papier zeer goedkoop zal wezen, wegens den uiterst lagen prijs der grondstoffen in Canada. Er is een kapitaal van f 12.500.0 0 in de onderneming gestokm De „Britisch Weekly'' heeft van een burger van den Qranje-Vrijataat vernomen het volgende staaltje van den moed en door zettingskracht van den bewonderenswaardigen held Christiaan de Wet. Het was gedurende het beleg van Lady- smith, dat een Heibron-burger bij de Wet kwam vragen om een verlof van twee weken. De Wet hield zich aan het strenge verbod om geen verlof aan de burgers meer toe te staan en weigerde het verzoek. Een lang ge sprek volgde en ten laatste zei de koppige Heilbronnen „Welnu, ik ga vanavond toch, en als iemand probeert me tegen te houden, schiet ik hem neer 1" De Wet hield zich doodkalm en nam twee patronen uit zijn bandelier, waarna hij er een aan den Heil- bronner gaf. Hij nam zelf zijn geweer en zei bedaard: „Wanneer er geschoten moet wor den, waarom dan niet buiten de tent gegaan en nu begonnen De eenvoud waarmede dit gezegd werd en de kalme moed die uit de woorden van de Wet sprak, waren vol doenden om den verlofganger tot reden te brengen. En van dezen man wordt nu het bericht door de Jingopers verspreid, dat hij steeds gekker wordt en dat zijn mannen het ver trouwen in hem verliezen. De Parijsche politie is op het spoor ge komen van een kolossale oplichterij, gepleegd door een Londensch agentschap. De oplichters firma liet zich door agenten in Frankrijk bericht geven van het overlijden van personen, wier naam en positie het vermoeden wettigde dat zij wel iels aan hun erfgenamen zouden nalaten en zond dan aan deze een schrijven met de mededeeling dat oumiddellijk voldaan moest worden de laatste termijn yan de levensverzekering van den overledene, wilden de erfgenamen niet de aanspraken op de uitkeering van het bedrag der verzekering verliezen. Zeer vele slachtoffers liepen in de val en zonden het geld aan het opgegeven adres. Werd later de boedel geregeld dan vernamen zij dat er geen polis bestond, in elk geval dat ze waren opgelicht. Er zijn reeds vijftig aanklachten tegen de zwendelfirma ingediend. Kapitein Andrews, de Amerikaansche waaghals, die indertijd in een roeiboot den Atlantische Oceaan overstak, treedt in het huwelijk met een zijner landgenooten. Het jonge paar zal in een bootje van 12 voet lang en 2 voet breed een huwelijksreis maken langs de Amerikaansche kust en verder met den Golfstroom mede naar de Azoren. Welk een „succes" de bezetting van Pietersburg mag heeten, blijkt uit de droge opmerking van de „Times", dat dientenge volge lord Kitcheners gemeenschapsliniën aan elkander gepast in één lijn langer-zijn dan de afstand van Kaapstad naar Kaïro. Het Britsche leger, dat op papier op zijn hoogst 230,000 man is geweest, moet nu spoorlijnen bewaken die zoo lang zijn als Rhodes gelief koosd ideaal, de lijn van Kaapstad naar Kairo en dan nog terug tot Berber I Men begrijpt nu zooveel te duidelijker waarom aanvallen op treinen aan de orde van den dag zijn. De volkstelling, die onlangs te Rome gehouden is, heeft een verrassende uitkomst gehad. Het getal inwoners is namelijk 55,412 minder, dan de loopende bevolkingsstatistiek deed verwachten. Men kan de cijfers niet anders verklaren, dan door aan te nemen, dat öf de laatste algemeene volkstelling on nauwkeurig is gehouden, öf aan de bevolkings- bureaux de loopende aanwas en vermindering onnauwkeurig wordt opgegeven. Bovendien hebben vele minvermogenden er belang bij zich voor bewoners van Rome te laten door gaan terwijl zij in werkelijkheid in naburige gemeenten wonen, waar minder liefdadigheids instellingen zijn. De volkstolling in 1881 gaf Porno 300,467 inwoners, die van dit jaar 463,000, terwijl men verwachtte dat het cijfer 518,412 bereikt zou zijn. Amsterdam 15 April. Aangevoerd 490 Run deren, le kwal. 62 k 66 ct., 2de kwal. 56 ct 3de kwal. 50 ct. per KG. 50 Melk- en Kalf- koeien t 120 k f 240Graskalveren f a 196 nucht. Kalveren f 6 k f 9; 6 Schapen i f' Lammeren f a 560 vette Varkens 43 47 ct. per KG. Purmerend, 16 April. Aangevoerd 299 vetto Kalveren 75 95 ct. per KG.667 nucht. Kalveren f8 a f 18; 209 vette Varkens 46 k 50 ct. per KG.108 magere Varkens f 15 k 25 321 Biggen f 7 f 12.; 1625 Schapenen Lammeren 261 Runderen en 13 Stieren Kip-Eieren f 2.60 k f 3.per 100. Vette Koeien, 144 stuks, prijsh. h. stug. Melkkoeien prijshoudend handel matig. Vette Kalveren, handel matig. Nuchtere Kalveren handel matig. Vette Varkens, handel matig. Magere Varkens en Biggen handel stug. Vette Schapen, prijshoudend, handel vlug. Londen, 15 April. Ter markt zijn aangevoerd: 1000 Runderen, 10000 Schapen en lammeren, 10 Kalveren, 25 Varkens. Men noteert Runde ren f 0 35 a f 0.67 Schapen en lammeren f 0.50 a f 0.87 Kalveren f af Varkens f af Zondag 21 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. inn mi ibbt—

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2