BERICHT V PUKMEREND. Volksliarmonika's karretj e op veeren met kap, f 3,75. MUZIEK-INSTRUMENTEN de nieuwste modellen FLAMBARDS en FANTASIE-HOEDEN. Ph. YLESSIHG. KASTPAPIER en KASTRANDEN. Te koop De Yeeboot zal Zaturdag 20 April, 's avonds tot acht uur laden voor Purmerend. JOH. DE HEER, Rotterdam, Noordmolenstraat 71. Feuilleton. In eer hersteld. der ontvangst van de nieuwste Dames en Heeren Z O 31E R-S TOFFEJf, alsmede een rijke keuze gewerkt zwarte en effen Dames- Japonstoffen, fijne Fransche Tibeth's. Yoor Heeren pakken eene groote collectie Kam- garens, Cheviot's en fijne Graniet-stoffen, waar van op aanvrage een ruime collectie STALEN ter inzage zijn te bekomen. Alles direct in voorraad, zoodat men niet op de .levering behoeft te wachten. Ook worden op verlangen de Pakken OP MAAT geleverd. Aanbevelende, Hoogachtend, UEd. dw. Dnr. Fijn wit Kastpapier, groot formaat, p. boek 45 ct. per 5 vel 10 cent. Klein formaat, per boek 20 cent, 6 vel 5 Mooi blauw Kastpapier, per boek 40 cent. 6 vel 10 Tlians voorhanden Groote voorraad WITTE en GEKLEURDE KASTRANDEN, keurige modellen, diverse soortenuiterst lage prijzen. Boekhandel Parkstraat. een in goeden staat zijnd ook genegen te ruilen, bij Gt. KIKKERT, Zadelmaker. die WEINIG geld, weinig' geduld en weinig tijd kosten. SDie van 1 tot 10 kan tellen IONSHARP. is in 5 minut. harpspeler! Prijs compleet f 13,50. Die lezen kan is on- IOOLZITHER. betwist in ééne avond violist! Prijs compl. f 13,50. WDoor middel ONDERHAR9IONIKA. van cartons is iedereen in staat gesteld direct te spelen. Prijs compl. f 5, M Effectvol ONDII AR 110 XIK A HARP Instrument, mondharmonika met daaraan verbon den harp met 3 accoorden; gemakkelijk voor iedereen teleeren. Prijs compl. f4,— Verzending geschiedt na toezending' van postwissel. Vraag gratis Prospectus. JOH. HE HEER, ROTTERDAM. Noordmolenstr. 71. Op termijnbetaling alléén bij de Agenten en Filialen. T-j a C. KUIJPER Cz. He .Agenten R HAAKMAN< Volgens nevenstaande teekening lever ik een soliede HARMONIKA hoog' 35 cl!!., 10 kleppen, dubbeltoonig (48 tongeri) 2 registers, open nikkel klavier met patent spiraalveeren, driedubbele balk met nikkel beslag, sluitiDg en hoekbeschermers. Schoone volle toon. In cartonnen doos, goed verpakt, franco door geheel Nederland Hetzelfde Instrument, 3-koorige Orgelmuziek (octaaf en tremolo) f 4,50; idem 4-koorig (octaaf, terts en trémolo) f 5,50. Degelijke Harmonilca's, 1 register, 10 kleppen van af f 2,franco. I Uitgebreide Catalogus gratis. Bestelt niet in het buitenland, waar u geen verbaal J of garantie hebt; en bovendien nog vracht en recht betalen moet, doch zendt Post- wissel aan Uit het Fransoh door P. L. 6. IV Jean Baptiste. Het ongeneeslijk verdriet dat op zijn gelaat te lezen is, verandert niets aan zijn kalme en welwillende waardigheid. Zijn karakter nog meer dan zijne grijze haren, dwingt eerbied af Het is een rechtvaardig handelaar, een edel moedig meester, het is de volmaakte type van den grooten industrieel, en ter zelfder tijd van een grooten mijnheer. Na eenige oogenblikken, gedurende welke hij zijn jongen knecht met een vaderlijke zelf- doening had aangekeken, vroeg hij hem „Gij zijt leerling van de ambachtsschool van Chalons, is het niet „Ja, mijnheer." Ik wist niet, dat men daar zoo uitstekend onderricht gaf, en zulk een toewijding en zorg voor het werk leerde. Dat spreekt van zelf, mijnheer. Wij zijn de onderofficieren van de nijverheid Wij stellen belang in alles, wat het welzijn en eer onzer soldaten betreft. Goed Jean Baptiste. Ik ben blij zoodanige gevoelens van u te hooren. Maar die dronken schap te onderdrukkendat is onmogelijk. Niets is onmogelijk met volharding en wils kracht, en men weet, mijnheer, dat het u aan die beide deugden niet ontbreekt. Wie zegt u dat P Hoe weet je dat Door alles, wat ik van u heb hooren vertel len, door alles, wat ik zelve gezien heb. Wat hebt gij dan wel gezien P Jean Baptiste strekte den arm naar de fabriek uit, en terwijl hij hem daarop wees, antwoord de hij Ik heb die vuren niet zien uitdooveD, die machines niet zien stoppen, toen all^j rondom ons stilstond; gij alleoD, waagde, gedurende de handelscrisis, dapper uw fortuin, opdat de werk man brood zou hebben. Dat is nog niet alles. B(j die deugden moet ik nog de vaderlandsliefde tellen. Vaderlandsliefde P Ik doel, hernam de meesterknecht, op de gebeurtenissen van 1814. 1814 mompelde de grijsaard. Wat heb ik dan gedaan, wat die groote woorden verdiend Maar, hernam nu Jean Baptiste, het is eene legende, de legende van de groote fabriek. Dalmivare liet zijn grijs hoofd tusschen zijne beide handen zakken. Hij herinnerde zioh eindelijk, dooh langzaam alles, als in een droom. Om hem ter hulp te komen, vervolgde Jean Baatiste, eerst zachtjes, maar langzamerhand luidder: Het was den morgen van den slag van Parijs. Op de heuvels van Chaumont, hier voor ons bevonden zich eenige leerlingen "van de Polytechnische school, veteranen en nationale gardeseen hoopje dapperen. In den omtrek gaf nog eene fabriek teeken van leven, het was de groote'(fabriek. Men scheen zich niet om den strijd te bekommeren. De eigenaar was een edelman, die, om zich aan den handel te wijden, de komma die hem adelde, had we g gelaten. Het was niet meer de graaf jD'Almi- vare, het was Dalmivare en Co. Misschien was hij als vele anderen, voldaan over onze nederlaag. Zij bracht hem zijnen koning terug. Eensklaps donderde het kanon. Een gerommel als dat van den oceaan, werd luider en kwam nader. Het was een leger, het was geheel Europa, dat naar Parijs stroomde. Haar laatste verdedigers weken niet. Zij konden niet over winnen, zij zouden weten te sterven. De edelman beschouwde ze, bewonderde ze bevende, ongeduldig om zich met hen te ver eenigen. Toch aarzelde hij nog. De vlag die het geldt, is niet de zijne. Zij roepen: „Leve de keizer Maar wie antwoordde daarop De vreemde lingDe vreemdeling ....Hij aarzelt niet langer. Hij gepst zijnen degen aan, roept zijne werk lieden, stelt zich aan het hoofd en verdedigt de driekleurige vlag. Wat scheelt hem zijn rich ting. Het is de vlag van het^vaderland. Leve de keizer is nu „leve het vaderland." Naarmate de jonge man sprak had de grijsaaard het hoofd meer opgeheven. Zijn voorhoofd straalde. Hij strekte de armen naar de heuvels van Chaumont uit en zeide Ja, daar was het, daar was het. Tegen zoo veel vijanden, eenige jonge verdedigers en bijna zonder wapens. En toen zij gevallen waren, versperden hunne lijken, hun nog den weg. Heldhaftige kinderen Achwaarom heb ik ze overleefd Ik had moeten sterven. Mijnheerwilde Jean Baptiste er tegen in brengen. Weet gij dan niet, vervolgde de grijsaard, meer en meer opgewondenweet gij dan niet, dat, terwijl ik in de gevangenis was, mijne vrouw, gedurende een ja brand, werd vermoord en mijn kind verdween. En de rechtvaardigheid heeft mij nog niet gewroken. De menschen zijn slecht. Ik haat ze. „En toch, antwoordde Jean Baptiste, moet men ze liefhebben en helpen evenals het vaderland." Men klopte. Mijnheer, smeekte de meesterknecht, mijnheer de graaf, in hemels naam, wees bedaard. Reeds had de grijsaard zijn gewone kalmte hernomen. Binnen, zei hij. De congierge van de fabriek verscheen ont steld en verhit. Mijnheer Jean Baptiste. Het is weer die schelm van een Mariol. Gij hebt m(j gevraagd, nadat hij zijn weekgeld had ontvangen, op hem te letten. Zijn vrouw was er ook. Te vergeefs heeft zij getracht hem terug te hoe Jan, te ver geefs heb ik hem willen dwingen. Hij is ons als een aal door de vingers geglipt en wegge vlucht. Oriep Jean Baptiste. Ik zal hem terug vinden. Ik moet! Ik wil het! Hij haastte zich naar buiten. De nacht viel. V Het ideaal van Mariol. Rond de fabriek stonden nog eenige groepen half door de schemering voor het oog verborgen. Twee of drie vrouwen, die hunne mannen gelukkig van de kroeg hadden teruggehouden, namen ze mee naar huis. Wat een geluk; op betaaldag! Anderen, minder gelukkig keerden langzaam en treurig terug. Zij dachten aan het weekgeld, dat voor het huisgezin verloren was, aan den huisbaas, die dreigde, aan de kinderen, die honger hadden. Arme vrouwen arme moeders Vrouw Mariol wachtte, op de glooiing van den weg gezeten, diep terneergeslagen. Jean Baptiste ging naar haar toe en vroeg haar wat er aan scheelde. Zij richtte het hoofd op en toonde hem zwijgend haar betraand gelaat. Het was een heel jonge vrouw, die schoon geweest moest zijn, die het nog was, ondanks het lijden, dat in hare trekken lag, ondanks haar magerte, ondanks haar bleekheid. „Achzei ze op gebroken toon, het is gedaan Hij heelt niet gewild. Ik smeekte hem. Ik hield hem terug: hij stootte mij van zioh en zou mij geslagen hebben. (wordt vervolgd.) Gedrukt by LANGEYELD DE B.OOIJ, Texel

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 5