N°. 1420. Zondag 21 April. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Buitenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel TEXEL, 20 April 1901. Woensbagayond jl. kwamon de leerlingen van den Landbou w-cursus nogmaals bijeen tot het in ontvangst nemen hunner Getuig schriften. Bij deze gelegenheid sprak de heer P. Kuiper Jbz. uit aller naam een woord van dank tot den Leeraar,den heer W. H. Houwen, wien als bewijs van erkentelijkheid een keu- rigen „Regulateur" door zijne leerlingen werd aangeboden. Ter eere van de verjaardag van Z. H. Prins Hendrik der Nederlanden die gisteren den leeftijd van 25 jaren heeft bereikt, wap perde van ofiicieele gebouwen en enkele particuliere woningen alhier de Hollandsche driekleur met of zonder oranjewimpel. Ofschoon het aantal van hen. die nog niet hun bedrijfsbelasting geheel hebben vol daan, vermoedelijk wel niet groot zal zijn, en misschien ook voor deze gemeente wel nihil, willen we toch niet van onze gewoonte afwijken en zoo mogelijk onze lezers waar schuwen voor onnoodige onkosten. Wij willen er dus aan herinneren dat de bedrijfsbelas ting vóór 30 dezer geheel moet zijn voldaan daar men anders gevaar loopt op min kost bare wijze daaraan te worden herinnerd. Van 11 tot en met 18 April werden van hier uitgevoerd 140 koeien, 91 kalveren, 2 schapen en 8 varkens. De Heer Zwier Visser, wien ook al een kandidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in dit distrikt was aangeboden, heeft daarvoor bedankt, evenals andere personen, waaronder ingezetenen van dit eiland, zulks deden. Den Hoorn, 19 April. Hoe gevaarlijk het is met jonge paarden langs den zeedijk te gaan, ondervond dezer dagen de voerman B. Door t schrikken van het paard geraakte wagen en al van den zeedijk; gelukkig dat er spoedig hulp op kwam dagen, daardoor liep het geval nog al gunstig af. Oudeschild, 19 April. Met het garnalen- visschen ondervindt men nogal gedurig eens tegenspoed. Gisteren was de vangst zoowel buiten als binnen de zeegaten zeer onbe vredigend. Het rogvisschen, ofschoon nog verre van voldoende, wordt toch iets voordeeliger. Langs de kust zijn op enkele plaatsen weer geepfuiken in zee uitgezet. Vangst is er echter nog niet. In oostelijke richting, tegen den Oostwal en omstreken, wordt sinds eenige dagen door onderscheidene vaartuigjes naar mosselzaad gevischt, dat blijkbaar nogal voorhanden is. De jonge mosseltjes worden naar Zeeland gezonden, ter planting op de mosselbanken. Het bestraten van den dijkkruin van de haven naar het dorp, zal nu spoedig een voldongen feit zijn. De steenen toch, die voor dit werk moeten dienen, zijn in de haven aangebracht. De lengte van het te bestraten terrein zal dit jaar 350 Meter bedragen. Ook het haventerrein, waar langs de kade de bestrating pas is doorgetrokken, heeft daardoor een groote verbetering ondergaan. Naar men verneemt, is het ontwerp der commissie tot drooglegging der Zuiderzee bij den Minister van W. H. en N. ingekomen en zal het waarschijnlijk nog in de zitting aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden aangeboden. De „Opr. Haarl. Ct." meldtWij ont vingen een rosekleurig briefje, met geen andere onderteekening dan „eenige dienst boden." Daarin wordt een angstwekkende mededeeling gedaan. Met algemeene stemmen hebben de meisjes besloten den Zondag vrij te eischen, en „wordt daaraan geen gevolg gegeven," zoo zegt de schrijfster, „zoo zal er een algemeene werkstaking onder het dienst personeel komen." Op het fort te IJmuiden is een milicien in dienst gesteld, die 2 meter lang is. Men heeft voor hem afzonderlijk een nieuw pak moeten laten maken. Zouaven op de kiezerslijsten Op advies van den burgem. der gemeenten Mijdrecht en Wilnis zijn door de gemeente besturen van voormelde gemeenten op de nieuwe kiezerslijsten enkele ingezetenen ge plaatst, die tot heden daarvan waren afge voerd, op grond van in 1867 als zouaafnaar Rome te zijn gegaan. Het gemeentebestuur overwoog, dat deze personen tot heden ten onrechte van de kie zerslijsten waren geweerd, aangezien zij zich niet in vreemden krijgsdienst hadden bege ven, maar slechts als lijfwacht den paus had den gediend, terwijl in sommige gemeenten steeds zonder bezwaar personen op de lijsten zijn geplaatst, die den oorlog van 1870 heb ben medegemaakt. Te Haarlem werd gevankelijk binnenge bracht J. Kenr. die Maandagavond te Zand- voort een moordaanslag nleegde op mejuffrouw Driehuis, die de verkeering met hem had af gebroken. Nadat hij baar gevraagd had of dat zoo blijven moest en zij bevestigend had geantwoord, bracht hij haar met een scheer mes dertien wonden op armen en aangezicht toe. De geneesheer vond in het aangezicht een paar stukjes van het mes, waarschijnlijk verkeerde de dader onder den invloed van sterken drank. Reeds weken achtereen houdt iederen ochtend een melkwagen halt voor een school aan den Lijnbaan in Den Haag om er 12 liter melk af te geven, bestemd voor zwakke kin deren. De kosten worden gedragen door een kindervriend. Door da Ondersteuningscommissie uit den Bond van Ned. onderwijzers is bepaald, dat longlijders, die met hulp uit de Onder steuningskas genezing te Davos Platz of elders wenschen te zoeken, voortaan op kosten dei- kas prof. Pel, te Amsterdam, zullen moeten consulteeren. Deze zal hen onderzoeken en over de al- of niet-uitzending beslissen. Te Haarlem zijn verpacht de staan plaatsen voor stoomcarousels, paardenspellen en ander© groote inrichtingen op de kermis in Augustus. Tewe bood f 1880, dat is f80 meer dan verleden jaarCarré zal voor het eerst na 8 jaren weder een plaats krijgen en wel in de Parklaan. De totale opbrengst der verpachtingen wordt geschat op f 10.000. De heer Van der Veer uit Londen schrijft aan Het Volk, dat zijn vrouw en hij in den aanvang van Augustus met een groot gezel schap Engelschen, socialisten, socialistisch ge zinden en oorlogstegenstanders, een reis naar en door Holland komen maken. Zij zullen on geveer 12 dagen in het land vertoeven en Mid delburg, Utrecht, Arnhem (Nijmegen en Leeu warden waarschijnlijk), Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Rotterdam voornamelijk aan doen. Gaarne zagen zij in een paar plaat sen een meeting gehouden. Een paar sprekers (in het Engelsch) zullen den tocht meemaken. Te Utrecht meldde zich bij de politie een gepensioneerd militair aan, te kennen gevende, dat hij in zijn kosthuis eenig bedde- goed had ontvreemd en verkocht, reden waar om hjj nu gaarne naar de gevangenis zou worden gezonden. Toen bij onderzoek zijn opgaven juist waren bevonden, werd om ver schillende redenen aan zijn verlangen voldaan. Nog niet lang geleden werd dezelfde man wegens een dergelijken diefstal, tot gevan genisstraf veroordeeld en kreeg na zijn ont slag, omdat hij minder dan 3 maanden had gezeten, zijn volle pensioen uitbetaald. Deze wijze van sparen schijnt hem zoo goed te zijn bevallen, dat hij het nog eens heeft gewaagd, in de hoop er ook nu met een paar maanden af te komen. In Friesland is de waterstand thans nog gemiddeld 40 centimeter boven zomerpeil 2 cM. A.P.) waardoor ongeveer 30,000 H A. land onder water liggen. De heer D. van Konijnburg, voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw, rekent de daardoor nu reeds aangebrachte schade op f 10 per H.A., zoodat in dit voor jaar in de provincje f 300.000 is verloren gegaan waaraan niemand iets heeft. De leerlingen van de school met den Bijbel te Terbregge brachten door middel van prikkaarten f 12.50 bijeen ten behoeve van de Z.-Hollandsche commissie voor de krijgs gevangenen uit Zuid-Afrika. Bevordering afgewezen 1 Niefe minder dan 5 conducteurs van de H. Spoor, die in aanmerking kwamen voor een bevordering tot hoofdconducteur, hebben daar voor bedankt, omdat deze laatste functie min der voordeelig is. Het rijden nl. op de inter nationale treinen verschaft door vrijgevigheid van de passagiers, zoovele voordeelen, dat de vermeerdering van het traktement daartegen niet opweegt. Te Goes deed zich het zeldzame geval voor, dat, toen de dragers aan het sterfhuis kwamen, er nog geen kist aanwezig was, waarin het lijk grafwaarts zou worden gedra gen. Een misverstand was hiervan de oorzaak. Te Oudenbosch kwam een jongeling in dronken toestand bij zijn stiefvader thuis, waarover een hevige woordenwisseling ont stond. Tengevolge hiervan vloog de vader eensklaps op en sloeg een ijzeren tang krom op het hoofd van zijn zoon. Een oog is de ongelukkige geheel kwijt, terwijl aan het behoud van het andere gewanhoopt wordt. Per tram werd de ongelukkige naar het gast huis te Breda vervoerd. Trouw beloond. - Na 4 4-jarigen dienst heeft de Raad van Etten aan den gewezen klapwaker een pensioen verleend van f 50 's jaars. Het winkelhuis en de drogisterij van firma D. Stavorinies in de Hofstraat te En- schedee is door feiten brand vernield. De brand is vermoedelijk ontstaan door het omvallen en breken van een fleschje citroen extract, dat op de toonbank stond, waarna de vloeistof zich mededeelde aan een brandend gastoestel, waarop de heer S. melk kookte. De brand nam weldra zoo in omvang toe, dat het perceel spoedig in lichterlaaie stond, en de dienstbode zich genoodzaakt zag uit een bovenraam te springen. De brand- en waterschade is aanzienlijk alles was verzekerd. Veertig burgers, de verschillende Vrij- staatsche commando's vertegenwoordigende, dezer dagen te Boshof bijeengekomen, teneinde tot de verkiezing van een president van den Oranje-Nrijstaat over te gaan, hebben presi dent Stejjn herkozen. Een feest werd ter zjjner eere aangericht. TEXELSCHE COURANT. 1Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1