Ingezonden Stukken. De bestrijding van bet rotkreupel op Texel. Marktberichten. Pre dikbeur ten, De Boeren moeten, naai- de „Morning Post" uit Transvaalsche kringen in Brussel verneemt, in Zoutpansberg 15 millioen patro nen en een groot aantal geweren bijeenge bracht hebben, ruimschoots voldoende om gedurende langen tijd den Engelschen het hoofd te kunnen bieden. Een met goud gevulde Piano Te Belfast zijn dezer dagen eenige huizon en landerijen verkocht, welke aan de Kroon behoord hebben. De huizen werden verkocht met meubelen en al en onder de koopers bevonden zich twee dames. Toen zij in een door haar gekocht huis den inventaris eens bezichtigden, bemerkten zij, dat een piano geen geluid gaf, als men op de toetsen drukte. Zij openden het instrument, om naar de oor zaak van dit verschijnsel te zooken, en zagen toen, dat de geheele piano was gevuld met goud. Verdere onderzoekingen leidden tot de ontdekking van nog een schat aan goud geld, die verborgen was onder den vloer van een der slaapkamers. Het schijnt den Engelschen toch wel wat al te lastig te worden, dat de gevangenen die de Boeren maken, eerst worden vrijge laten na den eed dat zij in dezen oorlog de wapens niet meer zullen opnemen. Althans de bevelhebber der Britsche troepen te Kaap stad heeft in opdracht van den opperbevel hebber bekend gemaakt dat het verboden is dezen eed in handen van den vijand af te leggen. Te Bremen hebben de verversknechts ten getale van 600 man het werk gestaakt. Zij eischen een minimum-loon van 52 pf. per uur. De Berlijnsche „Montagszeitung" meldt, dat de politie in de Duitsche zeehavens ijverig zoekt naar een zekere Homagnoli, een anar chist die uit Buenos-Ayres is scheep gegaan naar Duitschland, naar men vermoedt met de opdracht van zijn club om den Puitschen keizer te vermoorden. Een krankzinnige vrouw te Mainz ont kleedde zich Zondag in den kelder van haar huis, begoot zich met petroleum en ging toen met een brandende lucifer langs haar lijf. Zij verbrandde zonder ook maar een kik te geven De „Standard" verneemt uit Pretoria, dat er weinig twijfel meer kan bestaan of de Boeren zijn vast besloten de guerilla voort te zétten. Volgens berichten uit Pietersburg heeft de waarnemende president Schalk Burger den regeeringszetel overgebracht naar Totosburg, ten oosten van Middelburg gelegen, een plaa ts waar reeds sedert lang het hoofddepot der Boeren moet zijn gevestigd. Het commando van Beyers heeft zich met verschillende beambten der Zuidafrikaausche Republiek naar Haenertsburg begeven. Deze plaats ligt ten oosten van Pietersberg. In de Murchisonbergen die zich oostelijk van hier uitstrekken, zijn rijke goudaderen ontdekt. De bond van patroons in de bouwvakken te Berlijn heeft, volgens de „Vorw&rts", besloten alle werklieden die den Isten Mei vrijaf nemen, een geheele week buiten te sluiten. Ook patroons in andere bedrijven schijnen een dergelijk besluit te hebben genomen. Eenige werklieden, die te Leith aan het grondwerk bezig waren van een nieuw gast huis in de Kingstreet, groeven op tien voet diepte eenige stukken erts op ter groote van een vuist, die bij onderzoek een zeer groot gehalte aan goud bleken te bevatten Men is zeer benieuwd of Schotland werke lijk een goudland zal worden. Als Engeland geweten had, dat het goud zoo bij de hand en zoo gemakkelijk te krijgen ware geweest, dan Het gemeentebestuur van Brussel heeft premies uitgeloofd voor het aanbrengen van doode ratten. Maar nu doet zich iets zonderlings voor. De gemeente Brussel is, gelijk men weet, slechts een klein deel der stad, de voorsteden zijn anderhalf maal grooter Het gevolg is dat nu ook in de voorsteden op ratten wordt gejaagd, zoodat Brussel de kosten betaalt van de zuivering der geheele stad. De burgemeester heeft daarom zijn ambtgenooten in de voor steden uitgenoodigd eveneens premies uit te loven. In Dusseldorf is een vergadering gehou den van eigenaren en belanghebbenden bij de steenkolenmijnen in Limburg, met het doel om verzet aan te teekenen tegen de plan nen der Ned. Regeering om de steenkool ontginningen in Limburg te doen plaats heb ben. Men wees in de vergadering op het onbillijke van de Ned. plannen en er werd besloten om met alle macht de rechten der bestaande maatschappijen te verdedigen. Men zal zich met het Duitsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken in contact stellen en het verzoek doen het Duitsche kapitaal in Limburgsche mijnen gestoken te bescher men. Ernstige onlusten zijn in een groote ijzergieterij te Petersburg uitgebroken. De fabrieksarbeiders wilden slechts 6 uur per dag arbeiden en daarvoor het volle loon ont vangen. Hunne eischen werden afgewezen. Een groot aantal arbeiders is daarop de kan toorlokalen en de werkkamer van den direc teur binnengedrongen, sloeg alles, lessenaars, tafels, stoelen en kasten kort en klein en stak ze in brand. Toen de politie er bij kwam, waren zij reeds gevlucht, zoodat nie mand gearresteerd kon worden. De correspondent van de „Indép. Beige" te Londen vestigt er de aandacht op, dat de tocht naar Pietersburg feitelijk een mislukking was, daar Kitchener gerekend had, allen pro viand der Boeren en de vijandelijce plannen in één slag buit te maken De vijand was echter in weerwil van de Engelschen op- marsch, weer uitstekend ingelicht en liet Plumer het leege kooitje achter. Yan Kitchener worden nu weer nieuwe groote plannen en toebereidselen gemeld Volgens de „Daily Mail1' beschikt hij over 250,000 man. waarvan 60,000 bereden. De 30,000 man versterkingen zijn ongeveer allen aangekomen en binnen de eerste zes weken gaat het er op los (buiten verantwoording van de Redactie.) Scliagen, 18 April. Aangevoerd: 5 paarden f 40 a f 300, 2 Stieren f 120 a f 150; 160 Gelde- koeien f 100 af 180106 Kalikoeien f 120 a f 230; 15 Yaarzen f 40 a f 60; 120 Nuchtere Kalveren f8 af 18500 Schapen f 12 a f 25. Lammeren f af Bokken en Geiten f a f 40 Varkens f 14.— a f.lT.-r- 62 Vette Varkens 47 a 48 cent per kilo; 71 Vette Koeien f 160 a f 235; 70 Biggen f 10. a f 13 Kipeieren, f 2.50 a f 3.Eenden a et. Boter per half k.g. f 0.50 a f 0.55. Leiden, 19 April. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 118 af 262; 26 Stieren f 48 a f 260 Veulens stuks a f i 380 kalf koeien f 116 a f 270 Melkkoeien f 116 a 1270 297 Varekoeien f 93 a f 215 410 Vette koeien f 118 a f 262; 82 Vette kalveren f 35 a f 92. 166 Magere kalveren f3,a f 18.Graskalveren f a f 180 Vette schapen f 17 a f 29.722 schapen (weide) f 12 a f 22.2 Paarden 50 af 90; 263 Magere Varkens fl5a f 42. Vette Varkens a ct. 670 Biggen f6.50 a f 14. Londen, 17 April. Ter markt zijn aangevoerd: 100 Runderen, 2000 Schapen en lammeren, 80 Kalveren, 50 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.35 a f 0.66 Schapen en lammeren f 0.50 a f 0.86Kalveren f 0.52 a f 0.90 Varkens f 0.41 a f 0.70 Zondag 21 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef, Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oostermd. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oostermd. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur de Ds. Heep. Burgerleken stand der Gemeente Texel van 13 April tot 19 April 1901. ONDERTROUWD: Jan van Koot (Alkmaar) en Wijntje Vermeulen (den Burg). Pieter Kooiman en Jansje Kooger (Molenbuurt). GETROUWD: Geene. GEBORENMartha Anna, dochter van Reijer Dijt en Maria Verberne (Waal en Burg). Klaas, zoon van Cornelis Huisman en Anna Naatje Eelman (den Burg) Cornelis, zoon van Cornelius Moojen en Naantje Krijnen (den Burg). Dirkzoon van Arie van der Werf en Marretje Thomassen (de Koog). Keeltje, dochter van Gerrit Barhorst en Hen- drikje Spigt (Eierland). OVERLEDENGeene. Mijnheer de Redacteur Met overname van liet onderstaande, voorkomende in de //Algemeenc Gids", voor een groot deel voor Texel's ingezetenen van belang, zou u mij en zeker velen uwer lezers genoegen doen. Uw bestendige lezer De bestrijding van bet rotkreupel onder de schapen gedurende de laatste jaren heeft geen bevredigenden uitslag gehad. Het is een totale mislukking. Br is aan de veeartsenij kundige politie tijd genoeg gegeven om de ziékte uit te roeifin_..Niemand zal toch-willen beweren dat een tijdperk van tien jaren niet ruim voldoende i's om tot een resultaat te komen. Het is nu meer dan tijd dat bijvoorbeeld de districts-veearts van Haarlem naar den minister gaat en hem eens als volgt toespreekt, Ercellentie'f Ongeveer 10 jaren geleden is op veeartsen ij kundig advies door uw ambtsvoorganger een wet in 't leven geroepen ter bestrijding van het rotkreupel onder de schapen. Sedert de invoering dier wet hebben wij ons best gedaan om dat rotkreupel onder de schapen uit te roeien. Wij hebben het inderdaad de boeren lastig genoeg gemaakt. Niet dat we als deskundigen aan de veehouders advies gaven, hoe zij het best die besmettelijke ziekte konden genezen, maar wij hebben hen genoodzaakt als zij kreupele schapen hadden, daarvan aangifte te doen bij den burgemeester van hun plaats, die aan een onzer gediplomeerde Rijksveeartsen heen zond, welke de ziekte constateerde. Wij hadden het vernuftige middel uitgedacht om de schapen die aangetast waren door een veeopzichter met zijn adjudanten ijzerdraadjes om den nek te hangen. Aan dat draadje was een loodje, waarop een A of een V. gestempeld was. A. beteekende aangetast, V. be- teekende verdacht. Zoo nu en dan, als een veehouder verzuimde aangifte te doen dat hij de ziekte onder de schapen had en onze vee-opzichter het niet tijdig ontdekte, dan waren er wel van dat soort menschen, zooals er wel ten tijde van de Inquisitie waren, zoo genaamde //zevenstuivcrslieden" die het hoofd van de Politie anoniem waarschuwden. Dan lieten wij die schapen onteigenen en afmaken. Onlangs hebben wij op het eiland Texel nog twee schapen laten afmaken. Hadden wij dat niet gedaan dan hadden over eenige weken, die twee schapen ieder twee lammeren gebracht. Bovendien moet de eigenaar der afgemaakte schapen nog een hooge boete betalen. biu hebben we het zoover gebracht met al die maat regelen, dat de aard der ziekte kwaadaardiger is ge worden en de schapen niet meer zoo gemakkelijk zijn te genezen als voor het in werking treden der wet. Bovendien hebben we aan vele veehouders wat drukte en onrust bezorgd. Zelfs hebben wij door onze despo- lische maatregelen veroorzaakt dat een veehouder, die eene belangrijke schapenfokkerij had, bijna zijn geheele boerderij heeft opgegeven. Het is ons nu gebleken dat rotkreupel eene besmettelijke ziekte is, waaraan nog nooit een schaap is gestorven. De ziekte schijnt de dieren niet te hinderen. Zij brengen evengoed twee lammeren, zij geven ook een best gewioht aan wol. Zij geven veel melk en zelfs zeggen sommige boeren dat zij onder hunne rotkreupele schapen minder andere ziekten hebben. Voor al onze fraaie maatregelen hebben wij ontevredenheid onder de boeren gewekt. Tevens beginnen sommige boeren ons om onze onkunde achter ons rug uit te lachen. Er is lomp volk onder de boeren, Excellentie. Wij geven nu aan uwe Excellentie in overweging om de wet op het rotkreupel maar in te trekken. Vooreerst bespaart dit voor het Rijk vele nuttelooze uitgaven en misschien zal de ziekte als wij er ods niet meer mee bemoeien, langzamerhand geheel verdwijnen, evenals het met het mond- en klauwzeer gegaan is. Wij gevoelen ons bezwaard dat wij de boeren en inzonderheid de Texelsche zooveel last veroorzaakt hebben en hopen dat het ons hiernamaals niet zal worden aangerekend. Maar wij hebben ons op een terrein gewaagd waar we niet bekend waren. Het is een goede les voor ons geweest om voortaan niet meer zoo lichtvaardig te werk te gaan. De veeartsenijkunde is een tak van wetenschap, Excellentie, die nog in haar kindsheid verkeert, doch door dergelijke wetten, zooals rotkreupel, nog langer te handhaven, zou er kunnen gezegd worden dat zij reeds kindsc/i geworden is. Er moet voor gezorgd worden dat het niet kan worden gezegd. Hoe spoediger de wet opgeheven, hoe beter. Excellentie, ik heb gezegd." Indien zoo ongeveer eens door een veeartaenijkundige autoriteit gesproken werd, zou dat dan wel goed gezegd zijn? Een Veehouder. Texel, 5 Februari 1899. Het is twee jaar geleden sedert ik het bovenstaande inzond met het verzoek om opname, bij de Redactie van de courant die zich noemt het Nederlandsch Landbouw Weekblad. De opname werd geweigerd. Als men ook iets geplaatst wil zien in het Ned. Landb Weekblad, dan moet zoo iets zoo zoetsappig zijn als de berichtjes die in dat blad verschijnen van het eiland Texel en die de inkt niet waard zijn die voor het drukken gebruikt wordt. De toepassing van de wet op het rotkreupel op Texel wordt nog steeds gehandhaafd. De veeartsenijkundige politie is nu twaalf jaar aan den gang en ze houdt nog steeds vol met zich een monument te stichten van onkunde en belachelijkheid. De ziekte is nog zooals zij twaalf jaar geleden was, eer erger dan beter, ondanks het feit, dat de bestrijding duizenden guldens gekost heeft. De eenige verandering is, dat er een andere veeopzichter gekomen is, die met een telescoop (zooals de boeren zeggen) door het land loopt, om te probeeren of hij zulk een kreupel schaapje kan ontdekken. Weet je waar het goed voor is, zeggen de boeren, dat we nu kunnen zien waar de belastingpenningen belanden. Als men, zooals de Texelsche boeren, zoo ongeveer 20 a 25 pCt. van het inkomen aan allerhande belastingen moet betalen, en van dat geld worden menschen aangesteld om het leven der boeren nog zuurder te maken, dan kan men begrijpen dat de sociaal-demociaten hier een aantal aanhangers zullen krijgen. Er moest dan ook wel bij de aanstaande verkiezingen aan de candidaten gevraagd worden hoe zij over het rotkreupel denken. Wel kunnen we niet verwachten dat de candidaten voor de Tweede Kamer veel van de rotkreupelkunde zullen weten, maar veel kennis is daar niet voor noodig om de veeartsenijkundige politie daarin te overtreffen. Texel, 29 Maart 1901.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2