N°. 1423, Donderdag 2 Mei A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag-- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. AANVOER VAN VEE TER MARKT. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt in herinnering, dat tijdens de te houden markten de aanvoer van vee ter Markt moet geschieden, uitsluitend door de straat, loopende langs het logement „De Zwaan." Texel, den 25 April 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCIIEERE, TEXEL, 1 Mei 1901. De gelegenheid tot markten bestaat alhier, doch voor de zoogenaamde groote lammeren- markten beginnen, is gewoonlijk de aanvoer vrijwel van geen beteekenis en kan er even min van handol sprake zijn. Zoo ook Maan dag jl. bestond de aanvoer uit slechts 4 nuch. kalveren en 1 ram; en van handel geen sprake. Zondag strandde op de noordkust van ons eiland de Duitsche zeetjalk „Möwe", kapitein Schier, met steenkolen van Boness naar Norderney bestemd. Met assistentie van vletterlieden kwam het vaartuig weder vlot en werd het te Nieuwediep zonder schade binnengebracht. —""Evenals vorige jaren werden ook giste ren op de laatste dag van April op verschil lende plaatsen op ons eiland de meivuren ontstoken, werd de zoogenaamde „Meierblits" gehouden en allerlei rommel bij de schoonmaak voor den dag gekomen of afgedankt, ten vure gedoemd. Evenals zoovele andere oude gebruiken, begint ook dit overoude gebruik blijkbaar van haar waarde voor de jeugd te verliezen. Van hier werden uitgevoerd van 27 tot 29 April113 koeien, 40 kalveren en 5 varkens. We naderen zoo langzamerhand de verkiezingen van leden voor de 2e Kamer, enz. Evenmin als bij vorige verkiezingen van dien aard zullen ook nu weder de gemoe deren niet weinig daarvoor in beweging worden gebracht. Werden reeds enkele poli tieke lezingen gehouden, meerderen zullen zeker volgen. Naar men ons verzekerde zou de heer Hugenholtz, candidaat der S. D. A. P. op verschillende plaatsen op ons eiland optreden tusschen 6 en 12 Mei, terwijl ook de heer Staalman, thans afgevaardigde voor dit district ongetwijfeld ook in deze gemeen te zal optreden, en naar wij vertrouwen de heer Jaring, candidaat der Lib- Kiesvereen. te Helder, Zijpe, den Burg, enzongetwijfeld ook voor de verkiezing hier en elders nog wel eens zal optreden tot nadere kennisma king met de kiezers in het distrist. Waal, 30 April. Onze plaatsgenoote, Mej. W. C Dalmeijer, kweekelinge aan de Bijzon dere Normaallessen te den Burg, deed heden te Amsterdam met gunstig gevolg examen als onderwijzeres. Oosterend, 30 April. De Heer W. Bak ker Wz., van hier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Nederhorst den Berg, bij Ab coude. Bij de stemming voor een candidaat voor lid van de Tweede Kamer door de Cen trale Liberale Kiesvereeniging in het district Helder zijn door de afdeeling alhier 44 stem men uitgebracht, waarvan 38 voor den heer Levy en 6 voor den heer Jaring. f Oudeschild, 30 April, Nadat hier van de Zuiderzee bericht was gekomen, dat daar twee stuks ansjovis was aangebracht, kwam heden te Helder een vlet binnen met een vangst van 1900 stuks en een andere met 2000. De prijs was f 9.50 per 1000 stuks Vlieland, 29 April. Hedenmiddag is alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen onzen Burgemeester, den Edelachtb. Heer Veenhoven. Een zeer talrijke schare volgde de baar, om den overledene de laatste eer te bewijzen; vele keurige bloemkransen legden getuigenis af van de genegenheid, de toewijding en de hoogachting zijner dorps- genooten. En wel had de overledene dit alles verdiendIn de zes jaren toch, die de heer Veenhovon aan het hoofd onzer gemeente heeft gestaan, heeft hij zich een vriend ge toond van oud en jong, van arm en rijk, heeft hij al zijne krachten aangewend, om do belangen der gemeente te behartigen. Ook als schoolopziener zal de heer Veenhoven zeer gemist worden. De onderwijzers zullen zijne vriendelijkheid en zijne belangstelling voor onderwijszaken niet spoedig vergeten. Mogen zijne achtergebleven betrekkingen troost vinden in de gedachte, dat de nage dachtenis van den overledene in hooge eere zal blijven bij allen, die hem hebben gekend. De eerste ansjovis is gisteren te Nieuwe diep van Huisduinen aangebracht De vangst was pl. m. 20 JO en de prijs f 9.50. Levend verbrand Te Hoenderloo (gemeente Apeldoorn) is de woning van een arme vrouw afgbrand, men vond het lijk der ongelukkige gedeeltelijk verbrand naast de verbrande geit liggen. Men vermoedt dat zij de geit bij lamplicht heeft willen melken, maar de lamp omge vallen en zoodoende de brand ontstaan is. Men is tot de ontdekking gekomen, dat de plakzegels zóó weinig kleurvast zijn dat wanneer men ze een weinig bevochtigt, alles kan worden weggewreven, zoowel do teeke- ning in violette tint als de overdruk in zwart, zoodat er dan niets meer overblijft dan een effen wit papiertje. Politiek met muziek Een groote verkiezingsmeeting der sociaal democraten, zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam worden gehouden waarin alle te Amsterdam gestelde candidaten zullen optreden en het diamantbewerkers-fanfarecorps zijn medewerking heeft toegezegd. Als dat niet trekt, trekt niemendal I Donderdag omstreeks half zes ontstond een boschbrand in de bosschen van den heer H. A. Insinger, gelegen aan den Hilversum- schen Straatweg, tegenover het zoogenaamde „Zouthuisje". Zoowel van de Lage Vuursche als van Hilversum kwamen tal van menschen, ge wapend met spaden. Door afgraving en het maken van een zanddijk was men omstreeks 9 uur den brand meester. Een groot gedeelte van het bosch is totaal vernield, en het zal te betwijfelen staan of de boomen, die van onderen veel van het vuur hebben geleden, in 't leven zullen kunnen worden gehouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Wel hebben er woonwagens gestaan, doch de brand is aangekomen ruim 20 meter van den straatweg. Twee personen uit den Haag trachtten te Leiden op de veemarkt op een handige wijze zich meester te maken van een koe. Een van hen had bij handslag den koop gesloten en ging met de koe weg, terwijl de ander den boer zou betalen. Hij trachtte merkbaar tjjd te winnen en zooals dat gebrui kelijk is, gingen zij een café binnen, om iets te gebruiken en de koopsom dan te betalen. Daar de boer hem niet alleen liet, zag hij geen kans om ongemerkt te verdwijnen en zette het daarom plotseling op een loopen, doch werd door den boer iDgehaald, gegrepen en aan de politie overgeleverd. Bij fouillee ring had hij geen geld bij zich. Zijn kame raad was met de koe naar Den Haag gegaan en is door de politie aldaar, die telegrafisch met een en ander in kennis was gesteld, met de koe aangehouden. Hij werd naar Leiden overgebracht, ter beschikking van den commissaris van politie, ten einde zich te verantwoorden. Te Sliedrecht, waar de kermis in 1898 was afgeschaft, en in 1900 weder voor een jaar ingesteld, heeft de Raad thans besloten haar voortaan weder geregeld te doen plaats hebben. Dit besluit werd met 7 tegen 6 stemmen genomen. Door 26 burgemeesters van gemeenten in Zuid Limburg is een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij dringend verzoe ken, afwijzend te willen beschikken over het ingediende mijnwetsontwerp en aan te dringen op spoedige concessieverleening aan parti culieren. Te Amsterdam is een knaap verdronken onder de Westelijke viaduct. Nader is geble ken, dat de knaap door een makker te water is geduwd. Het lijk van den verdronkene is door de justitie in beslag genomen en tegen denbal- dadigen knaap een vervolging ingesteld. Aan de „Maas- en Roerbode": wordt uit Heerlen gemeld: Een vreeselijk ongeluk viel voor op de naburige mijn „Nordstern", bij Herzogenrath, waarvan eigenaar is de heer Moritz Honigmann, sodafabrikant te Aken. Terwijl beneden in de gangen de talrijke arbeiders met hun gewone werkzaamheden bezig waren, had er plotseling een mijngas- óntploffing plaats het bij de mijnwerkers zoo gevreesde Schlagende Wetter. Een zekere W. en H., beiden Westfalers, werden gedood en 15 andere mijnwerkers, die meerendeels brandwonden gekregen had- deD, moesten ter verpleging naar het hospi taal to Bardeuberg vervoerd worden. Eenige mijnwerkers van Heerlen, die even eens beneden in genoemde mijn werkten, kwamen met den schrik vrjj. Een minnend jonkman, die maar geen gelegenheid vond om zijne liefde te verklaren deed dat eindelijk op een niet allodaagsche manier. Hij ging 's nachts voor het huis zijner aangebedene luidkeels „brand 1 brand I" roe pen en toen het meisje verschrikt het venster opende en vroeg waar de brand was, legde hij de hand op het hart en antwoordde „hier 1 hier 1" Een schoolknaap, die zich op Katten burg te Amsterdam op het spoorwegterrein begeven had, kwam daar Zaterdagmorgen onder een trein, die hem midden over het lichaam reed. (Het Volk.) Te Ede stond een jongen als meisje in de registers van den burgelijken stand inge schreven. Eerst nu bij de aangifte voor de nationale militie bleek de vergissing. Te Heerle-Wouw (Nbr.), bestaat het aartsvaderlijk gebruik, dat bij eene deftige boerenbruiloft al de familieleden en kennissen verzocht worden. Vrydag had zulk een ouderwetsche bruiloft plaats. Na de kerkelijke plechtigheid vereenigden de bruiloftsgasten zich aan den disch en verorberden een ge- mesten os, een vet kalf, twee vette varkens, dertig kippen, drie ovens brood, twee hecto liters koffie, plus 700 liter bier.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1