Buitenland. Wat er in den schoorsteen zat! Al sinds eenigo dagen had de heer B kapper aan de Oudegracht, te Utrecht, een vreemd gedruisch in zijn schoorsteen ver nomen. Men dacht eerst aan spoken en heksen, doch naderhand meende men te moeten aannemen, dat het ratten moesten wezen. Daarom het fornuis nog eens goed opgestookt, ten einde door de hitte en den walm dezo ongenoole gasten te doen ver dwijnen. Doch Zondagmiddag werd er, na eerst familieraad gehouden te hebben, beslo ten de plaat van den schoorsteen een klein eindje op te lichten en voor die opening werd toen een kooi gehouden van den onlangs helaas te vroeg gestorven papegaai. Wie beschrijft echter de verwondering der geheele familie, toen uit den schoorsteen een spring- levendig, echter door het roet zeer zwart geworden eekhoorntje te voorschijn kwam. Zeer gelukkig zat het diertje na zijn gevan genschap .in de schoorsteen in de papegaai- kooi te kijken, en dankbaar nam het eten en drinken aan van de zoo gastvrije familie. Bij een fietshandelaar to Heerenveen kwam een netgekleed jongmensch om een half-sl'eet fiets te koopenhij wou hem echter graag even „probeeren". Goed, zegt de han delaar en leent hem de fiets, waarop het jongmensch wegreed, al verder en verder zonder terug te keeren. Voor één dubbeltje heeft, iemand te Kruiningen een partij van 500 H. L. uien verkocht. 101 Jaar. Te Borgharen Maas-en-Waalvierde Zon dag de heer A. Verploegon zijn lOlsten ver jaardag. Hij is nog opgewekt van geest en vrij krachtig naar het lichaam. Dat men voorzichtig moet zijn bij het herkennen van lijken is te Schiedam weder gebleken. Daar werd Zaterdagavond een lijk gevonden, dat door een ingezetene werd herkend als van diens gehuwden broeder. Toen men de vrouw van den verdronken gewaande met het geval in kennis sielde, bleek dat deze gezond en wel in bed lag te snorken als een os. Gedurende de maand April zijn in de Banné Broek op Langedijk gevangen 1171 ratten. Een hevig gevecht heeft tusschen eeni- - ge bewoners van het z. g. „Hurkennest" aan den Amsterdamschen Straatweg te "Utrecht' plaats gehad, waardoor de geheele buurt in rep en roer werd gebracht. Niet minder daii 4 personen worden nogal ernstig verwond. Een der vechterden bemerk te aan het einde van den slag, dat hem een stuk van den neus was afgebeten. Een tweede was een stuk van zijn onderlip kwijt, terwijl een derde een niet onbelangrijke hoofdwonde had opgeloopen. De vierde had zijn linker wijsvinger bijna geheel en al verloren. Door tusschenkomst van de politie werd het gevecht gestaakt en het viertal naar het ziekenhuis getransporteerd. Van schrik gestorven I Te Tienhoven a/d Lek ontstond brand ton huize van dé wed. v. M. Buren slaagden er in den brand spoedig te blusschen. Een, buurvrouw die, aan haar deur staande, den brand gewaar werd, ontstelde zoodanig, dat zij spoedig daaraan stierf. In een der b'.aden wordt gevraagd een juffrouw om dagelijks van 10-5 uur te wan delen met een gezond meisje van 5 jaar. Wij vreezen, zegt de „Haagsche Courant" dat de gezonde 5-jarige alleen onder geharde miliciens iemand zal kunnen vinden, die haar dagelijksche Wandelingen van zeven uren kan meemaken. Donderdagavond heeft te Bavel bij Bredaeen hevige boschbrand gewoed, waar bij ongeveer 4 hectaren bosch vernield zijn. Het gelukte de rijkspolitie den aansteker op te sporen, nl. een landbouwersknecht, die nog denzelfden avond naar Breda werd over gebracht. Nog 20.000 gulden I Hoewel het verstrekken van drinkwater te Amsterdam de laatste maanden reeds veel is verbeterd en zeker nog beter zal worden als de in aanleg zijnde werken in het duin gereed zijn, zal de waterlevering voor Am sterdam daardoor nog niet afdoende zijn. Bij de steeds voortdurende uitbreiding der stad zullen ook op den duur die nieuwe werken onvoldoende blijken. Met het oog op die toekomst heeft, zijn wij goed ingelicht, de directeur der Amster- damsche gemeente-waterleidingen, de heer Pennink, aan Burgem. en Weth. een rapport overgelegd, waarin hij te kennen geeft, dat het zal moeten komen tot een onttrekken van water aan de Lek. Dit zou dan gebracht moeten worden naar het duin om van daar, na zuivering, als duinwater naar Amsterdam te worden gevoerd. De kosten der werken, om daartoe te komen, zouden ongeveer 20 millioen gulden bedragen. In verband met de bepalingen der boter- wet heeft de directeur-Generaal der posterijen en telegrafie voorgeschreven, dat zoodra zich de boterinspecteur of een der botervisiteurs bij een der postkantoren, postrijtuigen, enz. tot het uitoefenen van zijn functiën aanmeldt, waartoe hij zich bij den hoogst in rang aan- wezenden ambtenaar of beambte behoort te legitimeeren, hem de verlangde toegang zal worden verleend en hij in staat zal worden gesteld zijn onderzoek te volbrengen. Bij dat onderzoek moet den boterinspecteur of botervisiteur desverlangd de noodige hulp verleend worden, in zooverre dit kan geschieden zonder dat de dienst of de verzènding der goederen daardoor eenige vertraging onder vindt. De vergunninghouders hebben een paar jaar „uitstel van executie" gekregen. De Tweede en daarna de Eerste Kamer hebben het voorstel der regeering om den tegen- woordigen toestand ten opzichte der Drankwet tot 1 Mei 1904 te bestendigen, aangenomen De quaestie is -dus verschoven tot uiterlijk 1 Mei 1904. Intusschen niet voor iedereen. Een aantal vergunningen, die thans nog bestaan, zullen op dien datum verdwenen zijn. De dood van den houder er van, zal nl. aan dat recht een eind gemaakt hebben. Met 1 Mei zal overdracht van het vergunningsrecht niet meer mogelijk zijn en als een houder van het recht na dien datum komt te overlijden, overlijdt tegelijkertijd zijn vergunning, indien deze het door de wet toegestane maximum overtreft, wat yoorloopig nog wel in de over- groote meerderheid der gemeenten het geval zal zijn. Dat is natuurlijk een hard gelag voor de nabestaanden, maar de Drankwet is nu twintig jaar oud en twintig jaar heeft de vergunning houder in zijn taplokaal op het daarin opge hangen exemplaar der wet kunnen zien, hoever zijn vergunningsrecht ging. Hij mag zich gevleid hebben met de gedachte, dat het niet zoo'n vaart zou nemen, nu het wèl zoo'n vaart neemt, mag niet gereclameerd worden. De quaestieys "flus voorloopig van de baan. Maarzij komt er binnenkort weer op, daar kan men staat Op maken. Nu zou het „Nieuwsblad van Nederland" den verkoopers van sterken drank in het klein wel een goeden raad willen geven Het is niet waarschijnlijk, dat het thans tor zijde geschoven herzieningsontwerp on veranderd ter tafel zal gebracht worden. De regeering zal zelve wel ingezien hebben, dat hot lang geen volmaakt werk was, wat zij gaf en dat zij in ïiienig opzicht te ver ging, doch de vergunninghouders dienen nu niet te wachten met de uiteenzetting hunner wenschen en verwachtingen totdat er een ander ontwerp ter tafel komtzij moeten met de publicatie daarvan de regeering vóór zijn. Critiseeren is een aardig werkje, doch de gecritiseerde luistert doorgaans niet erg gewillig naar de op- en aanmerkingen over zijn arbeid, terwijl de regeering zeker gaarne haar aandacht zal wijden aan vertoogen van belanghebbenden en van hun wenken gebruik zal willen maken, vóórdat haar eigen werk het licht heeft gezien. Bovendien wordt dan voorkomen wat thans soms was te constateeren onbillijke critiek en overdrijving van grieven en bezwaren. Dan zullen rustiger en eerlijker de wenschen uiteengezet worden dan b.v. soms geschied is in verschillende protesten en hebben we meer kans, dat billijke eischen zullen worden ingewilligd en we een draaglijke Drankwet krijgen, draaglijker dan de tegenwoordige en vooral draaglijker dan die, waarmede de ver gunninghouders bedreigd zijn geweest. Hulp yan het Roode Kruis kan thans bezwaarlijk aan de Poeren te velde worden verleend. Alles moet door Britsche stellingen en liniën om bij de Boeren te komen. Daar omtrent is geen enkele bepaling opgenomen in de Roode-Kruis conventie van 1864. Deze regelt niets meer dan de positie van het personeel en de lokalen, die op de slag velden present zijn tot verpleging van geval len strijders. Hoe onwaardig ook van het humanitair standpunt, de oorlogvoerende Engelschen zijn geheel vrij in het weigeren der doorlating ook van de Roode Kruis hulp naar hun vijand. In Februari jl. heeft het hoofdcomité van het Nederl. Roodo Kruis langs diplomatieken weg beproefd van het Engelsche gouvernement vergunning te verkrijgen tot vrije, ongehin derde doorlating van personeel en materieele hulpmiddelen naar de Boeren-commando's, zonder tot nog toe eenig antwoord ontvan gen te hebben. Circa drie weken geleden heeft de Voorz. van het Roode Kruis, na vele andere ver- geefsche pogingen, een collegiaal beroep gedaan op den voorz. van het Britsche Roode Kruis, lord Wangate om door zijn tusschenkomst de invrijheidstelling te verkrijgen van ons 5-tal krijgsgevangenen op Ceylon. Tot heden is daarover niets vernomen. Lord Wangate zond zelfs geen antwoord. - De „«outh African News", het blad van den veroordeelden redacteur Cartwright. zegt, dat Engeland van geheel Zuid-Afrika een tweede Ierland heeft gemaakt. Maar het Afrikanerdom wint door zulke vervolgingen in kracht, in plaats van er door verzwakt te worden. Het blad raadt passieven weer stand aan zoolang het militair gezag heerscht en zegt, dat men nog geduld moet oefenen. - Montagu White maakt in de Nieuw- Yorksche „Sun" een lang manifest openbaar, waarin hij het barbaarsche oorlogvoeren van de Engelschen in Zuid Afrika aan de kaak stelt, en ook verzekert, dat de Boeren vast besloten zijn door te vechten totdat zij hun onafhankelijkheid teruggekregen hebben. De schrijver betoogt, dat de Engelschen zeiven het sluiten van den vrede verhinderenhij zegt, dat de Boeren volop amunitie hebben, en gelooft, dat het Duitsche volk ten slotte den Keizer zal kunnen dwingen tusschenbeide te komen. - De gewezen Italiaansche Minister Crispi, die te Napels verblijf houdt, is Vrijdag ter nauwernood aan een groot gevaar ontkomen. Hij had het ongeluk een brandende lamp in zijn studeervertrek omver te werpen, waar door brand ontstond. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en spoedig stond het geheele vertrek in vuur. De grijze staats man werd nog juist bijtijds met groote moeite door eenige zijner vrienden gered. In de laatste 48 uur zijn te Kaapstad zestien gevallen van pest voorgekomen,waar van 8 bij Europeanen. Het totaal der geval len is tot dusver 519, waarvan 217 met doodelijken afloop. - De stad Frankfort heeft met de Inter national Bouwmaatschappij een overeenkomst gesloten betreffende den bouw van arbeiders woningen. De maatschappij krijgt van de stad voor 900.000 mark grond, verder een kapitaal van 100.000 mark aan 4% obligation, waarbij de maatschappij nog moet voorzien in een kapitaal van 800.0U0 mark. - De Russische Regeering heeft het ten toonstellen te Moscou van het levensgroots door Refrine geschilderde portret van Graaf Leo Tulstoï, hem voorstellende in het costuum van Cussisch boer en barrevoets, verboden. Dit portret diende als een voorwendsel, om Tolstoi ovaties te brohgen, toen het onlangs te St Petersburg werd tentoongesteld. Bewonderaars van den beroemde auteur plaatsten toen bloemen voor zijn portret. - Van Louis Botha wordt door een Engelsch officier de volgonde grap verteld. Toen Kit chener en Botha aan het einde hunner besprekingen waren gekomen, zei laatstge noemde „Wel, ik moet eens gaan". Kitchener antwoordde daarop: „Niet zoo haastig, u behoeft geen trein te pakken". „Dat is juist, wat ik wèl moet", zei Botha, en twee' dagen later werd niet ver van de plaats dei- bijeenkomst een trein aangehouden en leeg geplunderd. - Men meldt uit Saint Saveur bij Rijsel: Douanebeambten namen in beslag een carrous- sel, welks bezitter in de houten paarden 2000 K.G. tabak trachtte binnen te smokkelen. - De „Temps" correspondent te Durban maakt naar aanleiding der laatste oorlogs berichten eenige merkwaardige opmerkingen. Zoo over de 175,000 schapen,'die French langzamerhand buitgemaat heeft in oostelijk Transv a il. Een oppervlakte van minstens 50 vierkante kilometer zou noodig zijn om al deze dieren te weiden en het is zeer on waarschijnlijk, dat er ergens in Transvaal een terrein is zoo groot, dat niet door de Boeren onveilig wordt gemaakt. Dezelfde correspondent vestigt er ook de aandacht op, dat de pest veel meer in het Engelsche leger woedt dan in de officiëele rapporten wordt medegedeeldde sterfte onder de soldaten moet zijn 40 op 1000 en veel wat men in Bloemfontein „enteric" noemt, zou feitelijk niet anders dan gevallen van pest zijn. De militaire overheid heeft bevel gegeven niets mee te deelen over voorkomende pest- gevallen in Natal.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2