Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, schappelijk stelsel. Als dit veranderd wordt, dan zullen betere toestanden kunnen komen. Laat alles worden als op Wieringen, waai de Gemeente de wierwaarden pachi en de volledige opbrengsten van het zeegras voor de arbeiders bestemt Hierna wordt gewezen op de houding van den heer A. P. Staalman bij de behandeling van ongevallen- en leerplichtwet en hoe deze afgevaardigde niets heeft gedaan om zeelie den en visschers en de kinderen der behoef- tigen bij deze wetten te steunen. Vervolgens werd het program der sociaal-democraten aangegeven en toegelicht. Dit luidt ongeveer als volgtAlgemeen kiesrechtstaatspensi- oeneering voor oude en gebrekkige arbeiders uitbreiding van de ongevallenwetverande ring van pachtcontract voor de landbouwers strijden tegen uitgaven voor het militairisme. Ten slotte beval spreker zijne beginselen in de welwillendheid zijner hoorders aan en deed voor de a. s. verkiezingen een beroep op hun gezond verstand. Van het aangeboden debat werd gebruik gemaakt door den heer Schooneveld, die den spreker hulde bracht voor de humane wijze, waarop hij zijne beginselen tracht ingang te doen vinden, doch in menig opzicht met hem verschilde van meening. De debater nam liet kapitalisme in bescherming, omdat de bijbel leert, dat God zoowel rijken als armen heeft gemaaktmemde, dat de heer Staalman bij de behandeling van ongevallen- en leer plichtwet een krachtig bewijs heeft gegeven van zijne zelfstandigheid en daardoor het landsbelang heeft gesteld boven het districts- belang en stelde de vraag: „Hoe denkt de spreker over het gelijkstellen van bijzonder en openbaar onderwijs?" Nadat beide heeren nog eenigen tijd over deze zaken hadden gesproken, waaruit bleek dat ze het niet met elkander eens zouden worden en dat de heer Hugenholtz bijzonder en openbaar onderwijs gelijk wenschte te stellen, werd de vergadering gesloten. Door het plotselinge overlijden van den heer Bouma, Hoofd der o. 1. school alhier, werd in de laatste dagen dezer week geen onderwijs gegeven. Maandag a. s. zal het onderwijs worden voortgezet. Uit de nog niet gedempte Zuiderzee is op één dag der vorige week te Lemmer 3i/2 millioen stuks ansjovis aangevoerd, een vangst van nagenoeg f 30.000. Een poelier te Leeuwarden heeft Maan dag, wegens het eindigen van het eierseizoen, ongeveer 15.000 kievitseieren „op avontuur" verzonden naar Engeland en Frankrijk. Schiedamsche jenever Do gemeenteraad van Schiedam beeft met 12 tegen 7 stemmen aangenomen de veror dening tot regeling eener controle op de echt heid van Schiedamsche jenever. Onder Leiderdorp is een jonge schippers vrouw uit Leiden te water geraakt en ver dronken. Zij gleed uit door de gladheid van het dek De man, die in de lijn liep voor het vaartuig, kwam te laat om haar hulp te bieden. Het echtpaar was eerst dezer dagen gehuwd. Een notaris in Friesland, die de prijzen der bouw- en greidlanden met die van vóór 4 jaar vergeleek, is tot de conclusie gekomen, dat die prijzen gemiddeld 40 pCt. gestegen zijn. Te St. Pancras heeft een arbeider bij het ploegen eenige goudstukken gevonden in den grond, bij onderzoek bleken het te zijn Spaansche matten uit de 16 eeuw. Een moord op bevel is gepleegd. Een moord op een vrijheidslievende Fries, die zich niet onder het juk der militaire discipline in Indië heeft kunnen krommen. Dit ongehoord schandaal deed de ronde in de Indische pers, en gaat thans ook door de Nederlandsche bladen. Het was op een zonnigen morgen, 27 Maart, dat deze misdaad te Tjimaht werd gepleegd. De fuselier Kleveringa is voor zijn nummer onder dienst gegaan naar indië. Het schijnt, dat daar de discipline nog veel strenger is dan hier te lande en deze jonge man, van een bijzonder vrijheidslievende natuur, heeft zich daarin niet kunnen voegen. Wat er gebeurd is, weten we thans nog niet, maar dat zulke naturen het in dienst hard te verduren hebben, is bekend. Waarschijnlijk is ook Kleveringa het voor werp geweest van de pesterijen zijner supe rieuren althans in een onbewaakt oogenblik heeft hij een meerdere aangegrepen, zonder ernstig gevolg voor dezen. Deswege werd hij tot de doodstraf ver ooi deeid. Een verzoek om gratie werd door den gouverneur generaal afgewezen. De oude moeder yan dezen vermoorde woont te Dokkum. (Het Volk.) Bij de Tweede Kamer is ingekomen het ontwerp betreffende de droogmaking van de Zuiderzee. Een tweehonderdtal ingezetenen uit de Brabantsche gemeente Fijnaart hebben zich bij breed gemotiveerd request tot de Konin gin gewend, met verzoek de wet op den leer plicht in te trekken, of haar zoodanig te wij zigen dat het algemeen belang daardoor niet wordt geschaad, zooals zij meeneo, dat thans geschiedt. Een onderwijzeres, geplaatst aan een school, bij Veendam, ontving het volgende briefje „Juffrouw Als onze kinder niet in de 3de school komen, dan komen ze nooit weer in de school, ik heb de lak aan de schoolpligt". Op een veiling van oude boeken, dezer dagen door den boekhandelaar Frederik Muller te Amsterdam gehouden, werd o. a. verkocht het boekwerk „Biblia pauperum", voor de som van f 16 000. Dit is het duurste boek, dat ooit in Nederland verkocht werd. Het ging over in handen eener firma te Londen. Door onbekende oorzaak is Woensdag avond te Waalwijk de Israëlitische kerk tot den grond toe afgebrand. Het vuur greep zoo fel om zich heen, dat het weldra over sloeg op drie belendende huizen, bewoond door acht gezinnen. Ook deze gebouwen werden een prooi der vlammen. De inboedels werden grootendeels gered. Alles was ver- zekord. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den lsten luitenant-adjudant bij het 6de regiment infanterie P. A. de R., die in eersten aanleg door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch was veroordeeld tot vijftig gulden boete of vijftig dagen hechtenis. Het Hof achtte wettig bewezen dat bekl. in den avond van 15 .November 1900 op de binnenplaats der Havenkazerne te Geertrui- denberg opzettelijk en wreedaardig zonder eenige noodzakelijkheid een schaapherdershond dien hij onder zijn hoede had, heeft aange hitst tegen eene zich aldaar bevindende kat en die kat door dien hond heeft laten aan vallen en bijten, waardoor de kat zóó werd gehavend, dat het dier in stervenden to:-stand is geraakt, zijnde door geen der gehoorde getuigen eenige omstandigheid aangevoerd, waardoor de aan - de kat aangedane kwade behandeling-,kan worden geacht noodzakelijk te zijn geweest, wélk feit strafbaar is inge volge art. 254 van het Wetboek v. Strafrecht. Bekl. werd te dier zake veroordeeld tot vijf en zeventig gulden boete, subsidair een en twintig dagen hechtenis. Naar men verneemt is het plan in over weging om aan het gebiuik van rijwielen bij het leger eene groote uitbreiding te geven. Het bezit van een rijwiel woidt vermoede lijk verplichtend gesteld voor de officieren. Of daarvoor vergoeding zal worden gegeven wordt niet gemeld. Vervalschte sinaasappelen Wegens den hoogeren prijs welke de z.g. „bloedappebn" bedingen, worden deze tegen woordig kunstmatig gemaakt, door inspuiting vaneen aniline kleurstof-oplossirg. In Duitsch- land zijn dergelijke „verfraaide" vruchten in den handel voorgekomen. (Mbl. t. Verv.) Kalkvlekken op kleeren kan men het best verwijderen door ze te wrijven met een lapje in azijn gedrenkt. Men dient er echter niet te lang mede te wachten, omdat anders de vlekken te diep invreten. De Friesche Maatschappij v. Landbouw zal in het volgende jaar 5u jaren bestaan hebben I it zal feestelijk herdacht worden, o.m. door eene groote landbouwtentoonstelling. Er gaan nu stemmen op ook iets blijvends te stichten, nl. een vereenigingsgebouw (te Leeuwarden), waar de vergaderingdh worden gehouden; het secretariaat gevestigd is, het redactie-bureau van het orgaan enz. Waar de maatschappij thans 3000 leden telt, is dit plan, naar men meent, volstrekt niet onuitvoerbaar. Dat zelfs de leerplicht kan medewerken dat kinderen van school geweerd moeten wor den blijkt te Sappemeer, waar er zijn, die geen onderwijs kunnen ontvangen en naar huis worden gezonden omdat door de invoering van den leerplicht de scholen overbevolkt raken. Een gevaarlijke vereeniging? Men schrijft aan het „Haarl. Dbl". „Het volgende vermakelijke geval heeft zich voorgedaan. Hier in Haarlem bestaat, zooals men weet, een Natuur historische Ver eeniging, waarvan lid zijn enkele plant- en dierkundigen, alsmede een paar doctoren in de scheikunde, samen misschien 10 leden vormende. Nu was onlangs per advertentie bekend gemaakt dat een dezer dagen een gezamenlijke duinwandeling gemaakt zou wor den en dat men verzocht werd saam te ko men aan de Zijlbrug hier te Haarlem. Al daar aankomende, de een met een botaniseer trommel, de ander wellicht met kapellennet, vonden de excursionnisten een politiemacht van zes man onder bevel van een inspecteur. „Of men gedacht heeft aan anarchistisch en aanslag op een konijnenhol wel verdient de politie een woord van lof voor hare vader lijke zorg." De gasfabriekeu maken goede zaken De rekening over 1900 der gemeentelijke gasfabriek te Groningen sluit met een winst van f 585.41. Verder heeft de fabriek in dat jaar aan de gemeente ruim f 90.000 vergoed voor gebruik van den grond. De gasprijs bedraagt 6 cent per kub. meter en de prijs der cokes is er goedkooper dan elders. Het voor het Fransche leger uitgevon den nieuwe geweer, heeft een magazijn dat 19 patronen kan bevatten. Het sluitstuk is zoo gemaakt, dat de terugslag de huls doet uitspringen en een nieuwe patroon in de kamer brengt. Het geweer weegt 2'A pond minder dan het Lebel-geweer. - De „Daily Mail' zegt, dat sir Alfred Milner op zijn reis door zijn gebied, de nieuwe Engelsche Koloniën, door een gepantserden trein werd voorafgegaan, terwijl er ook een achterna kwam. In de Kaapkolonie werd deze zonderlinge processie ontbonden en ging er enkel een verkenningsmachine vooruit. De Hooge Commissaris moet er afgesloofd en vermoeid uitzien. - De Koning van Portugal is het slacht offer geworden van een brutalen diefstal. Een prachtig rijtuig van hem is bij Zezera door een dievenbende opgelicht, en er is geen spoor van teruggevonden. Terwijl in Kroonstad de haven vrij van ijs is en de scheepvaart weer begint, ligt St.Petersburg in deze Meidagen nog dik on der de sneeuw. Schagen, 9 Mei. Aangevoerd: 6 paarden f 100 a f 300, 14 Stieren f80 a f190; 500 Gelde- koeien f 100 a f 240; 200 Kaltkoeien f 120 a f 230; 50 Vaarzen 1 50 a f 100; 65 Nuchtere Kalveren f7 af 19; 525 Schapen f 14 af 26.— Lammeren f a f 8 Bokken en Geiten f5 a f 7 50 Varkens f 15.a f 17. 18 Vette Varkens 46 a 48 cent per kilo 80 Vette Koeien f 170 a f 240; 58 Biggen f 10 a f 13 Kipeieren, f 2.25 a f 2.75 Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.50 a f 0.55 Leiden, 10 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 117 a f 265 62 Stieren f 50 a f 282 Veulens stuks a f 496 kalf'koeien f 112 a f 280 Melkkoeien f 112 a f280; 316 Varekoeien f 91 a f 211 582 Vette koeien f' 117 a f 265; 101 Vette kalveren f 36 a f 70. 133 Magere kalveren f 4,— a f 20.Graskalveren f a f 379 Vette schapen f 15 a f 30.820 schapen (weide) f 11 a f 22.— Paarden af 90; 224 Magere Varkens fl4a f48. Vette Varkens a ct. 461 Biggen f7 a f 13. Zondag 12 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Geen dienst. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoom. Nam. 2 uur de Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 4 Mei tot 10 Mei 1901. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Pieter de Rufjter (den Burg) en Guurtje Kool (Schagen). GEBORENDirk, zoon van Leendert Kuiper en Marina Kooiman (de Waal). Jannetje, dochter van Willem Mets en Gerritdina Reinoutje Kikkert (den Burg). Afina Cor nelia, dochter van Jakob Boersen en Antje Smit (Zevenhuizen). Cornelia Agatha, doch ter van Cornelis Witte en Cornelia Hin (Zuid-Haffel). OVERLEDEN: Pieter Bouma, 68 jaren, ge huwd met Haartje Kooger,

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2