Marktberichten. Fijne VOERRIJST, Pre dikbeur ten, ADYERTENTIËN. Koteering- van DROS Co. A. DROS Albzn. ting en het den dank der vergadering over te brengen. De rekening had tot eindcijfer 505.31 en sloot met een batig saldo van t 52,006. De oorzaak van dezen gunstigen uitslag moet zeker wel worden gezocht in den goeden uitslag verkregen met een gezelligen avond, waarvan de netto opbrengst niet minder dan f 120.45 had bedragen. De begrooting voor het volgend jaar had tot eindcijfer f 505,50, ook thans rekent het bestuur weder op buitengewone ontvangsten van ruim f 100. Moge deze hoop niet worden verijdeld en moge het blijken, dat men de inrichting nog steeds een goed hart toe draagt. Uit het verslag der Bewaarschool bleek, dat het aantal leerlingen in Maart 53 bedroeg, waarvan een 20-tal met April waren over gegaan naar de O. L. School. Het bezoek bleef ongeveer gelijk aan vorige jaren. Direc trice en helpsters vervullen hun taak steeds met groote toewijding. Wat de financieele toestand aangaat, die gaat steeds met groote zorgen gepaard. Het vorige dienstjaar sloot wel met een goed voordeelig saldo, dat zeker wel in de eerste plaats het gevolg is van de Uitvoe ring door eenige dames- en heeren-dilettanten en de vereeniging Trinitas gegeven ten voor- deele der inrichting, en een woord van dank aan die dames en heeren is ook zeker in het verslag in 't geheel niet misplaatst, doch dit jaar moeten grooter uitgaven worden gedaan voor onderhoud schoolgebouw, leermiddelen, enz., terwijl ook voor traktement der helpster een hooger bedrag moet worden besteed. Het bestuur hoopt echter ook dit jaar naar het vertrouwt niet te vergeefs op den steun van allen, om deze zoo hoogst nuttige instel ling in stand te kunnen houden. In het bestuur der Bewaarschool was een vacature ontstaan wegens het overlijden van den heer Wesstra, terwijl de heer J. Dekker volgens rooster moest aftreden. Door het bestuur werd echter in overweging gegeven geen 2 commissarissen te benoemen doch 1 en aan hun college te verbinden een dames comité aangezien gewoonlijk de dames meer tijd hebben en lust gevoelden voor het bezoeken der school, hetgeen door de heeren commis sarissen door eigen drukke hezigheden huns inziens niet genoeg door henzelf kan worden gedaan. Met algomeene stemmen werd de heer J. Dekker als commissaris herbenoemd. Door een der leden wordt de opmerking gemaakt, dat zulk een dames-comité vroeger bestond, doch langzamerhand door vertrek en ook vermindering van lust er voor, is ver loren gegaan. "Algemeen vond men echter het bestaan van zulk een comité zeer in 't belang der inrichting, waarom den secretaris werd opge dragen aan het bestutr der inrichting mede te deelen, dat men met het voorstel, een dames-comité te benoemen, wel kan meegaan en gaarne een voordrcht ter keuze ontving, waaruit dan met het oog op de noodige spoed voor ditmaal door het Bestuur van deafdee- ling van 't Nut, eene keuze zou worden ge daan, aangezien wachten tot de volgende algemeene vergadering wel wat lang zou duren, tevens werd dan ingewacht een voor dracht voor een 5de commissaris, aangezien men niet kan opgaan met het voorstel het aantal commissarissen uit 4 te doen bestaan, hetwelk in strijd zou zijn met het reglement niet alleen, maar ook als even getal onge- wenscht. Aangezien niemand meer iets had op te merken omtrent do belangen van 't Nut enz., werd hierop de vergadering gesloten. Werden we nog maar voor zeer weinig weken door het fanfarecorps vergast op een concert in 't Park, het 1ste in dit seizoen, reeds Maandag, 2en Pinksterdag zal dit bij gunstig weder gevolgd worden door een 2e, eveneens in 't Park te geven. Een aanbeveling om van de gelegenheid te profiteeron om dat gratis-concert bij te wonen, zal zeker wel overbodig zijn, de uitvoeringen van 't fafare- corps zijn te gunstig bekend om nog eene aanbeveling onzerzijds noodig te hebben en ook nu zal ongetwijfeld het aantal toehoorders en hoorderessen groot zijn. Moge de jeugd echter bedenken dat de muziek wordt ge geven voor allen en niet alleen voor hen, zoodat ze niet door hun woelig en luidruchtig spel in de onmiddellijke nabijheid van de tribune gedurende de uitvoering het anderen onmogelijk mogen maken ten volle te genieten van de zoo schoone muziek. Naar ons welwillend werd medegedeeld bestaat het plan het volgende programma uit te voeren PROGRAMMA. 1. Kaisermarsch. Kunoth. 2. La Reconnaissance, Ouverture. Benoodt. 3. Dame de Coeur. Leroux. 4. La Belle Villageoise, Valse. M. J. H. Kessels. 5. Lucretia Borgia, Fantaisie sur l'opéra. Donizetti. 6. La Speranza, Fantaisio. Boscolli. 7. Immergrün, Polka. Caspari. 8. La Belle Alsacienne, Ouverture. Jos. Kessels. 9. La Gazella, Galop. Corelli. 10. Potpourri Populaire. Renaud. Waal, 24 Mei. De politieke lezing, eer- gisterem-gehouden door den heer Hugenholtz, werd slechts door een gering aantal kiezers aangehoord. Heel gezellig schaarde Spr. en hoorders zich om een ronde tafel en de Heer H. hield een praatje over den strijd, die ons bij de a. s. verkiezingen wachten zal. De meeste der aanwezigen wisselden nu met den Heer H. van gedachtenbij een lezing met debat komt men daartoe niet zoo spoedig nu kon men zich best in het gesprek men gen zonder gevaar te loopen in een hoekje te worden gezet. De Heer H. deelde op verzoek ook zijne zienswijze mede overdrankmisbruik, mili tairisme, de drooglegging der Zuiderzee, pro tectie, enz. enz. Werkelijk aangename uurtjes werden op deze wijze doorgebracht, en in hoevele op zichten men misschien in meening verschilde, algemeen was men het er over eens, dat de Heer Hugenholtz de man was van het woord, bij uitnemendheid. Oudeschild, 23 Mei. Heden werden met drie stoombooten en 7 tjalkschepen 6518 lammeren vervoerd naar de Leidsche markt. Voor de goede regeling der wagens, om het snel inladen te kunnen bevorderen en het verkeer geregeld te kunnen doen plaats hebben, was uitstekend gezorgd. 24 Mei. Door schipper W. C. Vlas werd heden een zonderlinge zeebewoner ge vangen, nl. een soort poliep, voorzien van onderscheidene vangarmen. Dit dier, een recht zeemonster, werd in levenden staat verzonden naar het Zoölogisch station van Dr. Hoek, te Helder. De meeste der garnalenvisschers hebben de visscherij gestaakt. Wegens het warmere weer is aan het vervoer naar het buitenland -nog al zwarigheid verbonden. Alleen eenige der kleinste schuiten zetten de garnalenvis- scherij nog wat voort. Koog, 23 Mei. Hedenavond werd de aan gekondigde openbare vergadering gehouden in het café van R J. Daalder, waarin de Heer F W. N. Hugenholtz, candidaat der S. D. Arbeiderspartij, als spreker optrad. Voor een 40tal belangstellenden besprak ZEd. zeer duidelijk „het algemeen Kiesrecht, de Pen sioneering van oude en ongelukkige werk lieden en het Militairisme." Met groote aandacht werd zijne rede aan gehoord. Er yolgde geen debat. Na afloop werd het groote nut eener Arbei der s-kiesvereeniging besproken, en werden de aanwezigen uitgenoodigd zich als zoodanig te vereenigen. Daar een 15tal personen zich bereid ver klaarde, zal te dezer plaatse binnenkort zulk een vereeniging worden opgericht. Naar men verneemt, zal ook de Heer Staalman spoedig alhier voor het publiek optreden. De Cocksdorp, 24 Mei. Van het verleden jaar op de Vliehors gestrande stoomschip „Marie" is door schipper M. Boon, een stoom- lier geborgen en alhier aangebracht. Niet dan bij Oostenwind en zeer lagen waterstand kan men op het wrak werkzaam zijn. Ge noemde schipper heeft het bergingswerk op het wrak aangenomen voor 60 Twee jonge dames moesten voor den kantonrechter te Haarlem verschijnen, omdat zij met een fiets op een voetpad gereden hadden. Terwijl de kantonrechter bezig was een vonnis voor te lezen, drongen zij, gewapend met een handcamera, naar voren en namen vlug een „kiekje" van dien magistraat, den ambtenaar en den griffier Sparen in Nederland Uit de thans verschenen statistiek der spaar- en leenbanken in Nederland over 1898, door het centraal bureau voor de statistiek uitgegeven, krijgt men een idee van het sparen in Nederland. Blijkens die opgaven bedraagt het totaal saldo tegoed op het laatst van 1898 bij alle spaarbanken, in de statistiek opgenomen, 150 millioen (waarvan bij de Rijks postspaarbank 70 millioen), d9 reservefondsen bovendien ruim 11 millioen. Terwijl de werkman A. S. te Piershil, in den schafttijd zijn boterhammen wilde nuttigen, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat het pakje verdwenen was' Hij keek eens rond en bemerkte weldra, dat een ooievaar hem gefopt had, die juist met zijn boterhammen wegvloog - Volgens bij twee groote handelsfirma's te Amsterdam uit Oost-Indië ontvaugen telegrammen is de vulkaan Keloet (in Kediri) in werking. Er heerscht totale duisternis. De vuur-uitbarsting is in de richting van Blitar. Men acht de uitbarsting ernstig, vooral met het oog op de vele koffie-plantages in de omgeving. Sckagen, 23 Mei. Aangevoerd: 12 paarden f 100 a f 250, 5 Stieren f 70 a f 100; 20 Gelde- koeien f 100 a f 150100 Kallkoeien f 170 a f 245; Vaarzen 1 a f 35 Nuchtere Kalveren f 6 a f 20200 Schapen f 14 a f 20.— Lammeren f a f Bokken en Geiten f a f 58 Varkens f 14.a f 19. 21 Vette Varkens 49 a 50 cent per kilo 50 Vette Koeien f 170 a f 245; 80 Biggen f 11.— a f 13 50 Kipeieren, f 2.60 a f 3.20Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.45 a f 0.55 Leiden, 24 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 118 a f 256 79 Stieren f 54 a f 210 Veulens stuks a f 216 kalf koeien f 112 a f 262 Melkkoeien f 112 a f262; 112 Varekoeien f 89 a f 205 270 Vette koeien f 118 a f 256; 83 Vette kalveren f 31 a f 80. 130 Magere kalveren f 4,50 a f 21.Graskalveren f a f 423 Vette schapen f 16 a f 31.1122 schapen (weide) f 15 a f 31.—Paarden af 141 Magere Varkens fl5a f 40. Vette Varkens a ct. 393 Biggen f7. a f 14. 10201 Lammeren f 6.25 a f 13.50. Zondag 36 Mei. (Ie Pinksterdag HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. (Pinkster-collecte), f Vaal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Br. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Dm Hoorn. Nam. 2 uur de Ds. Heep. Maandag' 37 Mei. f2e Pinksterdag HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm, 10 uur de Hr. Klazinga. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oostermd. Voorm 10 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 18 Mei tot 24 Mei 1901. ONDERTROUWD:! GETROUWDj Ueeile' GEBORENCornelis Beijerzoon van Leendert Daalder en Neeltje Wuis (de Koog). Cor neliadochter van Cornelis Troost en Cornelia Bakker (Eierland). OVERLEDEN: Grietje Kuiter, 11 maanden, dochter van Cornelis Kuiter en Antje Eelman (Oost). Bij mijn vertrek naar Amerika, aan familie, vrienden en bekenden, een hartelijk vaarwel. C. P. DROS, electr.-ingenieur. A/b. s/s. Potsdam23 Mei 1901. Levering uit de maalderij Oudeschild: Gemalen MAIS 75 K.G. f 4.90 Gemalen GERST 60 - 4.15 Gemalen WITTE ERWTEN 75 - 6.90 PELMEEL (Gebrs. Laan) 50 - 3.90 Gezonde kwaliteit. BEKENDE CONDITIËN. Zakken en Koekkisten worden ten spoedigst terug verzocht. bij 25 of 50 pond 51/, ct. per pond. PAUZE. Candidaat t. d. H. Dienst. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2