Buitenland. Gemeenteraad te Texe!. of ook na een besproeiing de struiken bestrooien met tabakspoeder, houtasch of fijne kalk. Laat men dit na, dan begeven de rupsen zicb in het laatst dezer maand in den grond, waar zij verpoppen en waaruit reeds in de eerste helft van Juni wespen voortkomen, die onmiddellijk eieren leggen. Uit die eieren ontstaan weer bastaardrupsen, die in Juli en Augustus de struiken kaal vreten en de opbrengst voor een groot deel kunnen doen mislukken. Wanneer men weet, dat in Mei deze vernielers op de bessen geweest zijn, doet men best, in het laatst dier maand den grond een decimeter diep uit te graven, in den gierput te werpen en door andere aarde te vervangen. De politie te Hilversum deed Dinsdag een aardige vangst aan het postkantoor. De loop van het verhaal is als volgt Eenigen tijd geleden kreeg de heer E. te Larenberg een dreigbrief met een hem onbe kende onderteekening. Den heer E. werd hierin geboden, op een bepaalde plaats te zijn met een som geld. Kon hij dit niet doen, dan mocht hij ook een geregistreerden brief zenden aan den onderteekenaar P. R. te Hilversum. Deed hij r.öch het een, nóch het ander, dan moest hij do gevolgen maar on dervinden. De heer E. waarschuwde de politie en ging naar de afgesproken plaats op den gestel den tijd, maar de ontvanger was er niet. Toen zond hij een brief (doch niet aange- teekend en zonder geld) aan het opgegeven adres. De recherche hield voortdurend toe zicht aan het postkantoor, al meer dan een week, doch te vergeefs. Dinsdag echter kwam iemand met eene geschreven instructie om den brief te halen. Hij werd onmiddelijk gearresteerd en op het bureau in verhoor genomen, waaruit bleek, dat de man door zijn baas gezonden was, en zelf van de zaak niets af wist. Zijn lastgever is toen in hechtenis geno men, en de knecht dadelijk op vrije voeien gesteld. Een tentoonstelling als nog nimmer ter wereld is gehouden, zal dit jaar te Apeldoorn worden gehouden. In de laatste week van Juni zal de daar gevestigde Bond van Klompenmakers in Ne derland een tentoonstelling houden van klom pen en klompenmakersgereedschap en verder alles wat tot het vak behoort. Wat voor de vakmannen deze tentoonstel ling bijzonder aantrekkelijk zal maken, is de expositie van een of meer klompen-maak - machines tot nu toe alhier nog onbekend. Verschillende belangstellenden hebben reeds médailles toegezegd. Uit het onderzoek var. de justitie, inzake de valsche bankbiljetten, is gebleken, dat niet alleen biljetten van f 40 zijn nagemaakt, maar ook bankbiljetten van f H O. Te Edam is door de politie een nagemaakt bankbiljet van f 100 in beslag genomen, dat vermoedelijk is uitgegeven door een bediende van een der personen, die betrokken zijn bij de uitgifte van de vervalschte bankbiljetten van f 40. Door het hoofd van de politie te Edam, burgemeester Calkoen, werd de Amsterdam- sche politie in dezen ingelicht. Te Utrecht zijn door de politie tot heden 6 vervalschte bankbiljetten van f 411 in beslag genomen, terwijl er gegrond vermoeden be staat, dat er daar nog meer zijn uitgegeven. Te oordeelen naar het door de betrokken winkeliers gegeven signalement, zijn alle biljetten door dënzelfden persoon een als heer gekleed jongmensch in betaling gegeven. Hoe slecht de toestand voor de Engel- schen in Zuid-Afrika is blijkt wel het best uit de onzinnige voorstellen, die weder in Engelsche bladen worden gedaan. Het is kenmerkend, dat de „Times" in allen ernst durft aanbevelen Er moet een termiju wor den vastgesteld, bijvoorbeeld einde Juni, waar op de oorlog moet uit zijn. Alle na dat tijd stip nog te velde zijnde Boeren moeten dan niet langer als oorlogvoerenden worden be schouwd hun bezittingen moeten worden ge- confiskeerd, en zij zelf als rebellen worden behandeld Het is de taal der wanhoop zegt het „Hbld". die uit zulke voorstellen spreekt, van de wanhoop om ooit de Boeren op waar dige wijze en in overeenstemming met de beginselen van het volkenrecht te kunnen onderwerpen. Een telegram uit Southampton meldt, dat Koning Edward zich Dinsdag bevond aan boord van het jacht „Shamrock II" vlak voor den proef-race in den Solent, toen plotseling een rukwind den mast deed breken en het jacht Dij na vernielde. De Koning en de ove rigen die aan boord waren ontkwamen ter nauwernood. De „Shamrock I" en een ander mededingend jacht verloren ook den topmast in de windvlaag. Het aantal Boerenkrijgsgevangenen is, met uitzondering van die in Transvaal en den Vrijstaat, nu tot 18.398 gestegen. De Boeren verliezen zouden in April bedragen hebben 105 gesneuveld, 118 gewond en 2193, die zich hebben overgegeven. Men kan de Engelsche verliezenlijst niet al te veel vertrouwen, hoeveel te minder een Boerenverliezenlijst, door de Engelschen samengesteld Aan een particulier schrijven uit Middel burg (in Z.-Afr) van 19 April ontleent het „Handelsblad" dat omstreeks 200 vrouwen en kinderen door de Zwasies zijn vermoord. Bresci, de moordenaar van koning Urn- berto, heeft zich in de gevangenis te San Stefano van kant gemaakt. In de wandelgangen van het Engelsche Lagerhuis werd Dinsdagmiddag verteld dat Lord Kitchener thans genoeg heeft van den oorlog in Zuid-Afrika en er sterk overdenkt om in het najaar terug te keeren. Onvoor waardelijk geloof verdiende dit nieuwtjo toen nog niet maar nu komt de „Expres" met de vrij positieve verzekering dat de legeraan voerder hoopt, dat de oorlog in September geheel uit zal zijn, als wanneer hij naar Engeland zal terugkeeren. Zooals de zaken in Afrika nu staan, kan er aan het optimisme van Kitchener weinig waarde worden gehecht, tenzij Engeland besluit tot den vrede, waar echter niet aan gedacht kan worden. Trouwens in Londen gelooft men evenmin aan zulk een spoedig einde van den strijd, en in afwachting van nog eene reeks moei lijkheden bereidt men al weder nieuwe troe penzendingen voor om de afgematte soldaten in Zuid-Afrika te vervangen. Zaterdag 25 Mei, voormiddags 11 uur. Goedkeuring begrooting Waalderweg 1902. De rekening werd goedgekeurd en had tot eindcijfer f 667, aandeel der gemeente hierin de helft of f 333.50. Regeling Hitbetaling jaarwedde overleden hoofd der O. L. School te Oosterend. Vaststelling jaarwedde tijdelijken onderwijzer te Oosterend. Voorstel verstrekken belooning aan mej. R. Roept voor onderwijs in vak K aan school M. U. L. Voorstel van den Heer J. Roeper inzake be noeming regentessen Algem. Armbestuur. Voorstel voorziening in vacature vroedvrouw Oudeschild. Af- en overschrijving en betaling post onvoor ziene uitgaven. Vaststelling rekening Algem. Weeshuis over 1900. Voorzitter de heer H. W. De Joncheere, Burgemeester. Tegenwoordig aile leden. Loco-Secretaris de heer A. Langeveld, ambtenaar ter Secretarie. Na opening worden de notulen der vorige vergade ring gelezen en met eene kleine wijziging 111 een naam goedgekeurd. Hierop doet de Voorz. nrededeeling, dat Aan den Seeretaris dezer gemeente een verlof is vorleend van 12 Mei tot 9 Juni a.s. en gedurende dien tijd de functie van Secretaris zal worden vervuld dooi den heer A. Langeveld. dat van HH. Ged. Staten goedgekeurd is terugont vangen de rekening over 1900 van de lravendircclie, hebbende tot eindcijfer der ontvangsten f 7351,06». en voor uitgaven - 728S.70. Batig saldo alzoo - 62.36s, Eveneens was van genoemd college goedgekeurd terugontvangen de bcgrooting van die directie over 1901, hebbende tot eindcijfer f 8350, voor dat bedrag was de gemeente betrokken voor f 2300. dat door B. W. tot waarnemend hoofd der school te Oosterend was benoemd de heer J. Daalder aldaar, en tijdelijk tot ouderwijzer do heer C. A. Keijser te Waal. Bovenst, mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een dankbetuiging voor het vertrouwen in haar ge steld v^n mej. D. H. Brans en een bericht, dat zij baai- betrekking van onderwijzeres in de handwerken te Zuid-Eierland dadelijk heeft aanvaard. van H.II. Ged. Stalen een afschrift van uittreksel Kon. Besluit, waarbij aan de gemeente f 5000 subsidie was toegestaan voor het lager onderwijs in de Gemeente. een request van J. Dirks, reizend met een Ameri- kaanscke luehtschommel, verzoekende om plaats op de aanst. kermis. Dit verzoek werd aan den Raad gedaan, omdat een gelijk verzoek door den heer Burgemeester indertijd werd geweigerd niet het oog op de concur rentie met de draaimolen. Op voorstel van den voorz. werd dit adres niet ont vankelijk verklaard als bchoorende bij B. W. en niet bij den Raad. een missive van mej. wed. Bouma, behelzende het bericht van het overlijden van haren geliefden echtge noot de heer P. J. Bouma, h. d. s. te Oosterend. De voorz. deelt mede, dat bereids namens den Raad reeds een adres van rouwbeklag werd verzonden, hetgeen door den Raad zeker wel zou worden goedgekeurd. De voorz. wijdt hierna nog eenige woorden van waardeering aan de nagedachtenis van den heer Bouma, die zijn beste krachten had gewijd gedurende zijn geheele leven aan het onderwijs in deze gemeente. Besloten wordt met algemeene stemmen de gewone regel te volgen en aan mej. wed. Bouma, de jaarwedde van haar echtgenoot uit te betalen tot 1 Juli a.s. Kosten voor de gemeente daardoor f 118.68 extra. Voorz. deelt mede, dat die jaarwedde, behoudens nadere goedkeuring van den Raad, door B. W. werd bepaald op f 500 'sjaars, evenals zulks was bepaald voor de waarneming te De Cocksdorp. Met algemeene stemmen wordt aat beBluit goed gekeurd. Door bet groote aantal leerlingen kon niet mee voldoenden tijd onder de schooluren worden gevondei voor dat onderwijs, waarom werd voorgesteld een dee dier lessen te doen geschieden Woensdagmiddags vai 2 tot 47t uur, en baar daarvoor eene vergoeding ti geven van f 50 's jaars. Naar aanleiding van een opmerking van den heei Bakker, dat door de andere onderwijzeressen in de handwerken 50 ct. per lesuur wordt ontvangen, zoodat die verbooging feitelijk moest bedragen f 62.50, wordt besloten die verbooging te bepalen op f 62.50. Na eenige discussie, waaraan door een groot deel der vergadering werd deelgenomen, werd eindelijk besloten, dat 3 'regentessen zouden worden benoemd. De heer Lap hield zicb buiten stemming, terwijl de overigen bet voorstel allen aannamen. Door B W. wordt medegedeeld, dat dadelijk na het vertrek van mej. Kok van Oudeschild, mej. Lange veldElierman alhier zich als sollicitante voor die be trekking had aangemeld, dat bet, naar men meende, wel overweging verdiende tijdelijk eene vroedvrouw te benoemen voor de dorpen Burg, Oudeschild, den Hoorn, Koog en Waal, standplaats den Burg en daarvoor te benoemen mej. LangeveldElierman, die volgens inge wonnen inlichtingen uitstekend voor baar taak is berekend. De artsen te Den Burg konden volkomen met die benoeming opgaan en uit een medisch oogpunt was er geen bezwaar. Een vrij langdurig en meermalen zeer opgewekte discussie bad naar aanleiding van dit voorstel plaats. Sommigen vonden dat men eerst het gevoelen van de inwoners van Oudeschild moest inwinnen, hetgeen echter door den voorz. sterk werd bestreden als aan tastende de waardigheid van den Raad. Ten slotte werd het voorstel aangehouden tot de volgende ver gadering. Dit is geheel van administratieven aard. Bij enkele osten was de bcgrooting daarvoor overschreden, waarom et te veel op andere posten moest worden overge schreven, enz. Met algemeene stemmen werden die overschrijvingen, enz. goedgekeurd. Overeenkomstig het advies van de commissie van onderzoek wordt die rekening vastgesteld. Idem suppl. kohier schoolgeld2e kwartaal 1901. Bedoeld kohier bevatte slechts 3 posten voor een Stal kinderen en werd vastgesteld tot een bedrag van f 7.55- Idem Algemeene Politie-verordening. Aangezien die verordening, bevattende 3Ó9 artikelen, reeds in commissie-vergaderingen door den Raad was behandeld, was artikelsgewijze-öehandeling in openbare raadszitting niet meer noodig en werd de verordening in zijn geheel in stemming gebracht en met algemeene stemmen vastgesteld. Idem Verordening heffing Hoofd. Omslag Op 1 Januari vervalt van rechtswege de tegenwoordig geldende, B. W. hadden een nieuwe samengesteld. Arlikelsgewijze werd die verordening behandeld en eindelijk in zijn geheel in stemming gebracht en met algemeene stemmen vastgesteld. Wij ontleenen er alleen aan, dat de belasting wordt geheven naar het inkomen, dat elk jaar zal worden bepaald welk pereent van het inkomen na aftrek van f 300 zal worden geheven, dat dit percent voor alle aanslagen gelijk is, dat de inkomsten worden verdeeld in klassen, opklimmende met f 50 tot f 1000 van f 1000 tot f 3000 met f 100 en boven dat bedrag met f 250, dat voor onderzoek van reclames een Commissie van 4 leden var, den Raad zal worden benoemd (van 4 verschillende dorpen). Ook de verordening tot invordering werd met alge meene stemmen vastgesteld. Met bet oog op bet reeds vergevorderd uur on ter wille van de verslaggevers, waarvoor door den beer Mets een lans werd gebroken, werd besloten het laatste punt der agenda, riooleering Burgwal, uit te stellen tot dc volgende vergadering. Bij de rondvraag vestigt de heer Bakker er de aan dacht op dat door bet overlijden van den heer Bouman een vacature was ontstaan in het stembureau, waarop de Voorz. antwoordt dat de plaatsvervangende leden kunnen inspringen en in een volgende vergadering een benoeming kan worden gedaan. Nadat niemand anders meer iets had voor te stellen brengt de Voorz. nog ter tafel een adres van de Inter nationale Unie aan den Raad ter teekening aangebo den als protest tegen den oorlog in Zuid-Afrika en tegen de anexatie van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Na eenige bespreking, waaruit bleek, dat bijna allen dat adres zeer toejuichten, werden B. W. gemach tigd bet namens den Raad te teekenen. Niets meer te verhandelen zijnde werd de vergade ring hierna gesloten.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2