N°. 1431. Donderdag 30 Mei. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdag-avond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg- op Texel LA 91 HEREN 91 ARKTEN. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 20 en 28 Mei, 3, 10, 17 en 24 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, v dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengeD, verplicht zijn, vóóraf hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te bespreken, waartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren (92 uur) en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hotels tot dat doel zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 11 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, W. DE JONCHEERE. TEXEL, 29 Mei 1901. Begunstigd door schoon zomerweder had maandagmiddag 2e Pinksterdag het 2e zomer- concert plaats, aangeboden door hetTexelsch Fanfarecorps. Viel er bij het eerste concert reeds niet te klagen over gebrek aan belang stelling, bij het tweede was het aantal belang stellende toehoorders en hoorderessen nog veel grooter en bovendien viel over de woelige jeugd minder1 te klagen, zoodat men naar hartelust kon genieten van de welluidende tonen, die de leden van het corps aan hun instrument wisten te ontlokken. Een luid applaus na afloop van elk muzieknummer was tevens een bewijs, dat men het streven van het corps op prijs stelt. Moge men ook zijne of hare belangstelling toonen door, voor zoover men zulks nog niet is, lid te worden der vereeniging, om het corps finantieel te steunen. Naar wij vertrouwen zou toetreding van jongelingen, bezield met liefde voor de edele toonkunst, als werkend lid ook niet onwelkom zijn. Zoo groot als de aanvoer van lammeren gisteren alhier ter markt was, was ze nog nimmer te voren. Ondanks de marktmeester en zijn helpers als 't ware met de ruimte woe kerden en voor elk lam de strikt noodzake lijke ruimte was berekend in de hokken, moesten de hekken nog geplaatst worden tot bij het postkantoor, terwijl ook in den Bin- nenburg voor het kerkhof, op het marktplein en rondom de Waag geen plaatsje meer beschikbaar was.. Dank zij de zoo uitstekend werkende be paling, dat de aanvoer uitsluitend door de Parkstraat moest geschieden, kon, ondanks die groote aanvoer, alles zeer geregeld plaats hebben en hadden, voor zoover ons bekend, geene ongevallen er bij plaats. Moge het piisschien menig veehouder wel min of meer t ebben verveeld zoolang te moeten wachten voor eindelijk het marktterrein te hebben bereikt, zonder die maatregelen van orde zou il6t ongetwijfeld nog langer hebben geduurd djii ruim IV» uur, zoolang als door sommigen nu werd gewacht. Gedurende een deel van den morgen waren Waalderstraat, Steenenplaats, Weverstraat en Warmoesstraat, benevens de Parkstraat, gevuld met wachtende rijtuigen. Was de aanvoer kolossaal te noemen, over de prijzen die werden besteed, was men echter over 't algemeen minder goed tevreden. De markt te Leiden was, naar men beweerde, Vrijdag minder gunstig geweest voor de kooplieden en als gevolg daarvan waren de prijzen alhier minder hoog. Gemiddeld kon echter nog worden besomd voor lammeren f7.50 f 12.50, koeien f130 af 190, schram men f 18 a f20 en biggen fll a f 13. De handel was gedurende het grootste deel van den morgen vlug te noemen en slechts zeer weinig lammeren bleven onverkocht. Aangevoerd werden 8545 lammeren, 20 schapen, 16 koeien, 1 kalf, 10 schrammen en 51 biggen. 27 en 28 Mei zijn van hier uitgeyoerd 710 lammeren en 16 koeien. Oudeschild, 28 Mei. De rogvisscherij, die het geheele voorjaar zoo slecht is geweest, werd sedert de vorige week heel wat gun stiger. Sommige visschers verdienden met dat werk een flink weekgeld. Het garnalenvisschen spoedt ten einde. Voor de rookerijen begint men flinke hoeveel heden pietermannen aan te voeren. Bij het onweder van Zaterdag sloeg de bliksem in den schoorsteen van het huis, bewoond door den Heer K. C. Krijnen alhier. Gelukkig werd geen brand veroorzaakt door het hemelvuur. Waal, 28 Mei. Gedurende het onweder, dat ook over ons dorp woedde, werd een schaap van den heer X. in de weide door den bliksem doodgeslagen. Door den hevigen wind, waardoor het on weder vergezeld ging, waaiden in Bargen twee muren in van een in aanbouw zijnd huis. De gemeenteraad van Zaandam besloot bij de behandeling der begrooting aan de raadsleden presentiegeld toe te kennen. De „kerels" krijgen f2. In verband met de mededeeling van de Britsche postadministratie, dat pakketten voor de Zuid-Afrikaansche Republiek niet door het Kaapscho postofficie kunnen worden doorgezonden, wordt de verzending van paket- ten voor de genoemde Republiek voorloopig gestaakt. De doopsgezinden te Wageningen hebben een nieuwe kerk gekregen. Als opmerkelijke bijzonderheid wordt aan dit bericht toegevoegd: „Dit is de eerste maal in ons land, dat eene gemeente een kerkgebouw sticht met het uitdrukkelijk doel om dit ook voor gods dienstoefeningen van andere gezindten beschik baar te stellen; een gelukkig voorbeeld van samenwerking tusschen verschillende kerken. De Ev. Lutherschen en de Protestantenbond zullen in het nieuwe gebouw evengoed kerk houden als de Doopsgezinden." De vorige week eischte de kanton rechter te Apeldoorn f 3 boete sub. 3 dagen hechtenis tegen een vader, die zijn kind niet trouw de school liet bezoeken. De predikant te 's Gravemoer, ds. Brutel de la Rivière, ontving deze week een brief van den volgenden inhoud: v „Brutel 1 „Drie ingezetenen van hier geven je in overweging, vóór 15 Juni 's Gravemoer te verlaten; zijt ge na 15 Juni nog hier, dan zal één van ons drieën, door het lot aange wezen en door een eed gebonden, uw dood vonnis voltrekken. Denk niet dat dit slechts bedreiging is; geen vrees voor de straf zal ons tegenhouden. De laatste kogel zal een eind maken aan e^jn leven, hjj zal sterven wetende, dat hij het dorp bevrijd heeft van hem, die erger is dan de pest" Boven den brief waren doodshoofden en revolvers geteekend. (Ass. Ct.) De Nederlandsche hótelhoudersbond heeft eene motie aangenomen, waarin volledige instemming betuigd wordt met de te Utrecht door distillateurs, bierbrouwers, handelaars in gedistilleerd, enz. aangenomen motie om aan de candidaten voor de Tweede Kamer de volgende vragen te stellen 1. Hoe is uw oordeel over het maximum der drankwet? 2- Zijt gij geneigd tot een milde en recht vaardige wijziging der drankwet? Door mevrouw Wazklewicz is aan ver schillende Pro-Boers tijdens haar verblijf te Londen beloofd hun de stukken toe te zen den, waaruit blijkt het onrecht, in verschil lende vormen den Boeren aangedaan, opdat elk op zijne wijs daarvan gebruik kan maken. Met het oog hierop verzoekt zij thans dringend hulp om geregeld deze stukken in het Engelsch te vertalen, in de veronderstelling, dat er zeer veel jonge meisjes zijn, die gelegenheid genoeg hebben om hulp te verleenen, terwijl het haar volstrekt aan den noodigen tijd ontbreekt. Het is voor de zaak der Boeren te hopen, dat haar verzoek niet te vergeefsch zal zijn. In eene te 's Gravenhage gehouden vergadering van den Neder]Banketbakkers- bond is medegedeeld, dat op slechts zeer geringen afstand van Haarlem, onder de ge meente Schoten, een terrein van 2500 vierk. meter, gelegen aan het Spaarne, is aange kocht om daarop een chocoladefabriek te bouwen. Reeds met Angustus a.s. zal met den bouw een aanvang worden gemaakt. De Bond zal begin Juli te Leiden eene alge- meene vergadering houden. Nu de wilde kastanjeboom zoo schoon in bloei staat, is het wellicht niet van belang ontbloot er eens op te wijzen, dat het hout van dezen sierboom de voortreffelijke eigen schap bezit niet te scheuren. Daardoor is het o. a. uitnemend geschikt voor het maken van klompen, nappen en vooral voor de houten stolpen, waarin de te maken kaas onder de pers wordt gezet. Indien dit meer bekend was, zou deze boom wellicht meer geplant worden om de waarde van het hout, hetgeen thans weinig geschiedt. Te Zutphen is op initiatief van de „Zutph. Ct." een comité voor wandelclubjes tot stand gekomen, dat zich ten doel stelt, het wandelen, dat tengevolge van traagheid, gemis aan goed geleide en ten deele ook door de schuld van de fiets, in onbruik geraakt is, weer in eere te herstellen door het organiseeren van wandel tochten voor jongelui vanverschillendenleeftijd. Het comité bezit een lijstje van dames en heeren die zich gewillig als geleiders of ge leidsters beschikbaar stellen. De jongelui organiseeren zelf clubjes, die ter onderscheiding ieder haar eigen naam dragen. Wil zoo'n clubje op een vrijen namiddag of des Zondags een flinke wandeling gaan maken, dan heeft het zich slechts bij het comité aan te melden, om een of meer geleiders of geleidsters te bekomen. Van deze gelegenheid wordt een druk ge bruik gemaakt. lederen vrijen dag ziet men groote en kleine troepen kinderen de stad uittrekken. Onderweg worden zij opmerkzaam gemaakt op al het schoone dat de natuur oplevert, de kleinere spelen, en de groote botaniseeren of vermaken zich op andere wijze. Hoewel er natuurlijk ook Nurkschen zijn, die over dezen „toynbee-arbeid in de vrije natuur" den neus ophalen, vinden de wandel clubjes hier over het algemeen veel sympathie en neemt hun getal met den dag toe. TEXEIBCHE COURAET. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Neberlanb 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1