Buitenland. Marktberichten. Din Hoorn, 1 Juni. Benoemd te Am sterdam aan de Avondschool No. 56 in de nuttige handwerken onze vroegere plaatsgenoote mej. Joh. Boon. In de maand Februari 1.1. beloofde de Belgische minister van landbouw in de Kamer, dat, wanneer het mond- en klauwzeer in Nederland verminderde, hij het tijdelijk geheel openzetten der grenzen voor den invoer van Hollandsch vee in ernstige overweging wilde nemen. Sinds dien tijd is het mond- en klauwzeer in ons land sterk verminderd en het heerscht thans in zeer geringe mate vergeleken bij België. Gedurende de maand April waren in geheel ons land slechts 10 erven besmet, terwijl in de eerste heltt van Mei in België het mond en klauwzeer op 321 erven werd vastgesteld, verdeeld over 190 gemeenten, in alle deelen des lands gelegen. Het sterkst heerschte de ziekte in Brabant, het minst in de provincie Antwerpen, waar het Nederlandsche vee juist het meest is gezocht. Te Ierseke kwam in het begin van Mei uit Gelderland een kind, dat aan mazelen lijdende was. Den 13en Mei kregen 3 kin deren uit de familie van dat kind dezelfde ziekte en thans heerscht deze epidemisch. Reeds zijn meer dan 100 kinderen aangetast. De malaise in de katoenindustrie laat zich te Haaksbergen, vooral in de fabriek van de firma Jordaan Zonen, aldaar, sterk ge voelen. De wevers dezer firma, di9 drie getouwen bedienden, moeten thans daarvan één laten staan. Zij hebben verzocht op de drie getouwen te mogen blijven doorwerken, en dan 5 dagen in de week, doch de firma kon daarin slechts toestemmen, wanneer niet één, maar twee dagen per week werd stop gezet. Dit hebben de arbeiders niet kunnen aannemen. Hun weekloon bedraagt op het oogenblik slechts van f 3.50 tot f 5.50. Te Haarlem is gevankelijk binnenge bracht en ter beschikking van de justitie gesteld de gewezen chef der Haarlemsche paardentram, die zich onlangs uit de voeten maakte met eenige honderden guldens, die onder zijn beheer stonden. Hij vertoefde in België en is uitgeleverd. Een stellig niet alledaagsch ontslag als onderwijzer is aangevraagd door den heer P. Messchaert te Heer-Hugowaard. Deze gaat de onderwijzersloopbaan verlaten en zich toe leggen op het ambacht van metselaar. Moordzaak te Tilburg. Te Tilburg heeft dezer dagen de justitie nogmaals in de kerk in den Noordhoek een onderzoek inge steld. Indien het blijkt, dat zij met dat onderzoek naar wensch is geslaagd, dan is de mogelijkheid niet buitengesloten, dat de zaak van den moord op het meisje K. nog ongeveer half Juni in openbare behandeling komt. In het tegenovergestelde geval wordt de zaak uitgesteld tot na de zomervacantie. Een geschenk voor H. M. de Koningin 1 Te 's-Gravenhago zijn aangekomen de heeren Beekman, afgevaardigden van de St. Nicola-vereeniging, teNew-York, een instelling, bestaande uit de afstammelingen van de oor spronkelijke Hollandsche kolonisten in Ame rika. De gedelegeerden waren gekomen met het doel om aan H. M. de Koningin aan te bieden het huwelijksgeschenk van genoemde sociëteit, bestaande uit een fraaien zilveren beker. Aangezien H. M zich thans in het buiten land bevindt, hebben de heeren Woensdag, vergezeld van den gezant der Unie aan ons Hof, den heer Stanford Newell, hun opwach ting gemaakt bij den minister van buiienl. zaken aan diens departement en hebben zij hem verzocht het geschenk door zijn tusschen- komst aan H. M. te doen toekomen, aan welk vereerend verzoek de minister zich gewillig bereid verklaarde te voldoen. Te Smallingerland viel een 4-jarige knaap in de vaart. De moeder sprong den jongen na en de dochter haar moeder. Een oom zorgde er gelukkig voor, dat het geen familie drama werd. Tijdens een onweder, dat zich Zaterdag nacht boven de gemeente Genemuiden ont lastte, kon men, naar de „Zw. Ct." meldt, omstreeks halftwaalf een zeer zeldzaam ver schijnsel waarnemen. In het noordoosten zag men een regenboog, welke aan het uit spansel een boog van ongeveer 90 graden maakte. Hij onderscheidde zich van den gewonen regenboog alleen door zijn kleur, welke helder wit was, en teekende zich scherp in de lucht af. Naar het gemeenteziekenhuis in Den Haag werd een man vervoerd, die bij een twist door zijn buurman in de lip was gebeten. De protestvergadering ten behoeve der Zuid-Afrikaansche republieken, 29 Mei in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden, heeft opgebracht f 477.75. Te Dantumadeel is op 59-jarigen leef tijd een ongehuwde vrouw overleden, die 40 jaren onafgebroken wegens ziekte het bed moest houden. Bij enkele boeren in Zeeuwsch-Vlaan- deren sterven bijna alle kippen aan een ziekte, waarbij de kammen geheel zwart worden. Men denkt, dat die ziekte is ingevoerd door buitenlandsche kuikens, daar zij alleen voor komt bij die landbouwers, welke zoogenaamde Italiaansche hoenders hebben gekocht. Op een hofstede zijn deze week 150 kippen ge storven. De Rotterdamsche politie heeft Woens dagavond op het kantoor van de Holland- Amerika lijn aangehouden een 15-jarig kantoor bediende. Dit jongmensch heeft, terwijl hij alleen op het kantoor was, daar weggenomen een aangeteekendrm brief, welke hij openbrak en waarin aanwezig waren een biljet van 1000 mark en twee van 20 mark. Na het verlaten van het kantoor ging de jeugdige dief naar een rijwielhandelaar op de Maaskade en kocht daar voor f 200 een rijwiel, waarbij hij het biljet van 1000 mark in betaling gaf. Dit liet de rijwielhandelaar voor hem wisselen. Doordat dit laten wisselen van het biljet van 1000 nrark ter oore der politie kwam, aan wie van de vermissing van den brief was kennis gegeven, kwam men tot de ontdek king van den dader. Op de f 200 na was al het andere gestolen geld nog in het bezit van den jongen. Lord Kitchener seint 30 MeiDe strijd macht van generaal Dixon werd gisteren te Vlakfontein aangevallen door de strijd macht van generaal De la Rey- Er werd heftig gestreden en de vijand ten slotte met zware verliezen teruggedreven. De Boeren lieten 35 dooden achter. Het doet mij leed, dat ook de verliezen der Britten zwaar waren zij bedroegen 174 cjpoden en gewonden, waar onder 4 officieren, die sneuvelden. Naar de „Peterburger Zeitung" ver neemt, hebben de twee Bóeren-Republieken zich door middel van hun vertegenwoordigers, dr. Leyds en dr. M uller, tot het internationale Hof van Arbitrage te 's-Gravenbage gewend, met het verzoek om door scheidsrechterlijke beslissing een einde te maken aan den oorlog in Zuid-Afrika. Zij hebben zich bereid ver klaard, zich onvoorwaardelijk aan de uitspraak van het Hof te onderwerpen. Zij hebben in herinnering gebracht dat de Republieken altoos verlangd hebben zulk een weg te behandelen. De Bóeren-Republieken zijn de eerste die een beroep doen op het internationale Hof; zij hebben hun verzoek dadelijk gedaan na de officiëele mededeeling dat het Hof geïnstalleerd was. Van het verzoek is aan alle Staten mededeeling gedaan, onder bijvoeging dat in de internationale overeenkomst een bepaling is opgenomen, volgens welke de werkzaam heid van het Hof zich ook kan uitstrekken tot geschillen tusschen Staten, die de besluiten van de Vredesconferentie niet hebben onder teekend, of tusschen zulk een staat en een die de besluiten wel heeft geteekend, als beide partijen zijn overeengekomen zich tot het internationale Hof te wenden. De gezondheidsraad van de Duitsche badplaats Ems heeft den dames in de bad plaats verboden slepende japonnen te dragen, en verbiedt ook het rooken gedurende de wandeluren der zieken. In Britsch-Indië ontvangen thans volgens een officieel rapport nog IV» millioen men- schen van staatswege buitengewonen onder stand. In Bombay alleen 353000 menschen. midden van de Kaapkolonie te overvallen, waar zijn volgelingen zich van al het noodige kunnen voorzien. De correspondent verwacht binnenkort belangrijke gevechten in den om trek van Cradock, en een gewichtigen keer in den inval. Het voortdurende succes van Kreutzinger tracht de correspondent te verklaren uit de omstandigheid, dat het land wemelt van geestverwanten, die hem op alle mogelijke wijzen behulpzaam zijn. De enorme recettes, te Oberammergau het vorige jaar gemaakt, schijnt ook anderen op te wekken dit voorbeeld na te volgen. De boeren van Salzach in Zwitserland willen nu ook een „Passie" opvoeren met 350 personen en daarvoor een theater bouwen dat 1400 personen kan bevatten. Een onderwijzer in West-Pruisen had aan het koninklijke Generalcommando ge vraagd, wanneer de onderwijzers van de lagere school dit jaar voor hun militaire oefeningen op moesten komen. Daar de onderwijzer zelf soldaat is geweest, wist het Generalcommando niets snellers te doen dan den onderwijzer een dag hechtenis op te leggen, omdat hij niet den dienstweg was gevolgd bij een verzoek aan zijn superieuren. De onderwijzer zou dien dag hechtenis moeten uitzitten, in het brandspuithuisje van het dorp, want een andere bewaarplaats is er niet voor arrestanten. De Amtsvorsteher, die den onderwijzer in hechtenis moest nemen, heeft gevraagd of de straf, in het belang van het prestige van den onderwijzer tegenover zijn leerlingen, niet veranderd mocht worden in kamer-arrest. De militaire overheid blijft echter onver biddelijk de onderwijzer moet in 't brand spuithuisje opgesloten worden; de veldwachter moet er hem heen brengen, de deur grendelen en hem op brood en water zetten evenals of hij een vagebond of een dief was en misschien in gezelschap van dergelijk slag van volk. De onderwijzer heeft de zaak nu hooger op gebracht en verwacht dat zijn beklag daar meer zal uitwerkenin zijn bezwaarschrift voert hij aan dat de schooljeugd hem ten eeuwigen dage zal verwijten dat hij ln het brandspuithuisje naast de school gevangen heeft gezeten, en dat het dan met zijn gezag gedaan zal wezen. Een lief land, waar zoo iets mogelijk is De „Yorkshire Post" verhaalt een ver makelijk staaltje van het optreden der Brit- sche officieren bij het z. g. schoonvegen van het land. Bij een dergelijke operatie in den Vrijstaat kwamen de troepen aan een hoeve, waar eenige schoven haverstroo stonden. Bevel werd gegeven om het stroo te verbranden. De Boer protesteerde herhaaldelijk, maar werd steejls ruw tot zwijgen vermaand. Toen het werk verricht was, wendde de Boer zich tot zijne yrouw, zeggende„Die Khaki's zijn toch rare kerels. Ik wilde ze vertellen, dat het stroo pas door den kolonel gekocht was", en daarna rammelde hij nadenkend met de Britsche geldstukken in zijn zak. Omtrent Bresci's zelfmoord in de gevan genis van San Stefano loopen verschillende lezingen. De meest verspreide is, dat hij sedert zijn komst in de cellulaire gevangenis zeer terneergedrukt was. Als hij spreken wilde legde men hem het zwijgen op en eens zeide hij„Gij zult zien, mijn dag is niet ver, en gij zult berouw hebben, mij aldus behandeld hebben." Hij had zich reeds op een der bewakers geworpen en was toen in het dwangbuis gesloten. Toen werd hij meer in zichzelf gekeerd. In onbewaakte oogen- blikken wist hij een band te knoopen van de stof van zijn broek en hing zich daaraan op. Toen zijn bewaker toesnelde was het reeds te laat. Op den muur van zijn cel had hij met zijn nagels het woord „Wraak 1" gekrast, zoodat zijn duim ontveld was en bloedde. Een nauwkeurig onderzoek is bevolen hoe het mogelijk was, dat de ongelukkige zelf moord kon plegen, zonder dat zijn bewaarders het zagen. De correspondent van de „Times" te Pretoria heeft den toestand in de Kaapkolonie zoo onrustbarend geacht, dat hij naar Cradock gegaan is om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Hij seinde van daar, dat de roe righeid der Boeren de laatste twee weken in het Cradocksche op bedenkelijke wijze is toegenomen. Het staat vast, dat Kreutzinger in de Oranje-Vrijstaat geweest is, waar hij met De Wet heeft gesprokenvervolgens is hij de Oranjerivier weer overgetrokken ten westen van Aliwal Noord, waarschijnlijk zon der De Wet. Kreutzinger's doel is klaarblijkelijk zegt de correspondent een der dorpen in het Scliagen, 30 Mei. Aangevoerd: 6 paarden f 90 a f 235, 2 Stieren f 100 a f210; 15 Gelde- koeien f 110 a f 175; 40 Kallkoeien f 160 a f 235; Vaarzen f af 30 Nuchtere Kalveren f6 af 20; 550 Schapen f 14 af 23.— Lammeren f a f Bokken en Geiten f rr a f j 55 Varkens f 14.a f 18. 18 Vette Varkens 48 a 51 cent per kilo 40 Vette Koeien f 160 a f 235; 125 Biggen f 9. a f 13 50; Kipeieren, f2.50 a f 3.— Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.50 a f 0.55. Leiden, 31 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 114 a f 265;

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2