N°. 1434. Zondag 9 Juni. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uw op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadbuize een roskam en een ceintuur, gevonden to Den Burg, een jas, gevonden in het pakhuis van Dros Co. te Oudesokild. LA MM EREN MARKTEN. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de alhier te houden lamineren' markten op 20 en 28 Mei, 3, 10, 17 en 24 Juni a.8. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot bet marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, vóóraf hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te besprekenwaartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren (92 uur) en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hotels tot dat doel zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur's namiddags. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer ten uitvoer gebracht. Toxel, den 11 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE^ K IE S W E T. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt naar aanleiding van art. 55 der Kieswet ter algemeene kennis, dat de opgaven van de namen, voornamen en woonplaatsen der in het kiesdis trict Helder gestelde candidaten ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en van een lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, ter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd en in afschrift zijn aangeplakt. Texel, den 5 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. BEKENDMAKING. Bepaling stemtijd artt. 57 en 58 der Kieswet. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereen volgende uren, tusschen acht uren des voor middags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermel dende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, yolgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestnur, boven genoemd, is gegeven bij Kon- beslnit van 24 Mei 1901, St.bl. No. 109, en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uithoofde van die dienst betrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren ver toeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundi gen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instel lingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Texel, den 6en Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land, die vóór don lsten April dezes jaars in het genot van onbe paald verlof zijn gesteld, en niet in de maand Juni in werkelijken dienst moeten komen, zal worden gehouden in een der lokalen der O. L. School te den Burg op Vrijdag, den 21 Juni aanstaande, des voormiddags 11uren. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie-Commissaris kan worden opge legd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet bij het onder zoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijDde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoron vermelde voorwerpen; 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behorrende, als de zijne vertoont; da- de manschappen der militie worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelij ken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofgangerdie niet voldoet aan eene oproeping tot icerkelijken dienst, wordt als deser teur behandeld. Nog worden de verlofgangers uitdrukkelijk opmerkzaam gemaakt, dat het niet-ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de ver lofganger behoorlijk is opgeroepen; terwijl, ingeval ziekte of gebreken de opkomst moohten verhinderen, daarvan moet blijken door over- I legging van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Texel, den 7 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. Langeyeld L.-S. H. W. de Joncheere. SPOEDEISCIIEN DE RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Maandag, den 10 Juni 1901, 's morgens 12 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 8 Juni 1901. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: Benoeming lid stembureau Oosterend. TEXEL, 8 Juni 1901. Volgens achterstaande annonce zal morgen door da muziek-vereeniging „Trinitas" alhier eene uitvoering worden gegeven. Reeds meermalen worden we door genoemde ver- eeniging vergast op een waarlijk schoon con cert en de indruk daarvan bij hoorders en hoorderessen achtergebleven was ongetwijfeld steeds zeer goed. Hebben andere vereenigingen te kampen met tegenspoeden, ook „Trinitas'' bleven die niet gespaard, een zeer gevoeligen slag is thans voor die vereeniging te wachten. Haar zoo ijverige directeur, aan wiens leiding enz. zooveel van het welslagen der concerten was te danken, zal weldra deze gemeente metter woon verlaten en moeten ophouden zijn steun aan haar te verleenen. Voor dat vertrek wenscht men echter nog eene uitvoering te geven, de laatste onder leiding van den heer Vlessing en zeker zullen velen nog gaarne deze uitvoering willen bijwonen, niet alleen om zich zelf, doch tevens als hnlde aan den ijver en toewijding van dien medeoprichter en directeur van „TriDitas'. Ter aanvulling en verbetering van het in ona nummer van 16 Mei jl. bericht omtrent het aantal kiezers voor 2e Kamer, Prov. Staten en gemeenteraad, voor deze gemeente voortkomende laten we hieronder de verbe terde opgave wat betreft het aantal kiezers van deze gemeente voor 2e Kamer, benevens opgave van het aantal in de districten voor Prov. Staten en Gemeenteraad volgen. Stemdistrict. 2e Kamer. Prov. Stat. Gomrd. I Den Burg. 465 462 448. II Eierland. 78 78 69 III Den Hoorn. 108 108 104 IV Oosterend 227 226 216. V Oudeschild. 180 130 180.' De verkiezing (candidaatstolling) voor 4 leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op 25 Juni a.s. Aftredende leden zijn de heeren Bakker, Koning, Roeper en Zijm. Met 6 tjalkschepen en 2 veestoomboo- ten zijn Donderdag uitgevoerd naar de Leidsche markt: 4902 lammeren. Oudeschild, 7 Juni. Door den Heer W. Slaman, alhier, is een postduif gevangen, voorzien van een koperen ringetje om den linkerpoot, gemerkt: 283-Nuoobx. Op den rechtervleugel kwam het merk 51-24 en op den linkervleugel A. S. Z. O. S. voor. Het diertje, dat in zyn nieuw tehuis uitstekend verzorgd wordt, gevoelde er zich bljjkbaar zeer op zijn gemak. De poging om het wrak op Texelstroom te lichten, mocht reeds gisteren gelukken. Men had er den dag te voren een staal tros TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1