onder weten te werken. Toen daaraan met het bergingsvaartuig flink gelicht werd, kwam het voorwerp al spoedig van den grond en voerde de stroom alles mee tot ver beoosten de haven. Met behulp van eenige visschers en 't sleepbootje „de Jonge Josefus" heeft men het wrak beoosten de haven, vlak bij den dijk weten te leggen. Het bleek een deel van een onderschip te zijn. In het wrak werden nog gevonden een korstok met 2 korijzers, vermoedelijk afkomstig van een garnalen'visscher. De Cocksdokp, 6 Juni. De vergadering van gisteren, waar de heeren A. P. Staalman en D. Nauta als sprekers optraden, was flink bezet. Ze werd geopend door den heer Scho- neveld, voorzitter van „Nederland en Oranje" te Oosterend op Texel, die den heer Staalman het woord gaf. Deze zegt, dat de beide andere candidaten voor dit district eene menigte beschuldigingen tegen hem hebben ingebrachthij zal trachten, die te weerleggen, ofschoon ze wel eenigszins verdiend zijn, daar hij niet voor alle kiezers in de bres is gesprongen, omdat dit district zoo .lastig" is. Hij heeft altijd liberaal ge handeld. De liberale partij is eene partij van eene liberale secte. De liberalen waarschuwen voor 't zwarte spook nl. Dorclt en Rome, doch idaar behoeven de kiezers geene zorg voor te hebben hij is geen clericaal. Welk standpunt neemt de liberale paitij in dit district in De heer Jaring is vrijzinnig democraat. Deze en de heer Hugenholtz willen algemeen kiesrecht en ook vrouwen kiesrecht, waar spr. sterk tegen is. De liberalen zullen misschien overgaan tot de sociaal-democraten, de anti-revolutionaii en niet. Spr. constateert, dat de heer Jaring zelf niet weet, wat hij ishij noemt hem „wild liberaal" en zegt, dat de heer Jaring de stof voor zijn „Dagblad" uit andere bladen overneemt, zelf schiijft hij niets. De heer Jaring is overigens zeer goed, 't is een lobbes van een vent. De liberalen hebben evenwel niet wijs gehandeld door den heer Jaring candidaat te stellen. Er wordt spr. een verwijt van gemaakt, dat hij tegen kleeding en voeding van arme schoolkinderen heeft gestemd. Dit is waar, doch spr. wil het gezag der ouders hoog houden en deze door eene Armenwet in staat stellen dit zelf te doen en niet de meesters. Verder ging spr., waar het volkszaken gold, altijd met soc. dem. en liberalen mede. De soc. dem. nemen listige middelen te baat om spr. te doen vallen, getuige een circulaire door de soc. dem. Arbeiderspartij te Helder verspreid, waarin gezegd wordt, dat Staalman tot eiken prijs moet vallen. Spreker brengt der regeering niet zooveel lof als de heer Jaring. Dat bij de Ongevallenwet visschers enz. niet zijn opgenomen is niet zijne schuld-, daar hij er wel in de Afdeelingen over heeft gesproken, doch de minister wilde er niets van weten. Spr. heeft tegen de Militiewet gestemd en vóór de marine-begrooting, omdat wij met hot oog op de koloniën de marine niet kunnen missen. De heer Reitsma, die met nog twee andere leden der soc. dem. Arbeiderspartij te Helder tegenwoordig is, vraagt don spr. zich wat te bekorten, daar er anders geen tijd voor debat overschiet. Nadat hem is gezegd, dat hij wat geduld moest hebben, zegt de hoer Staal man nog, dat de anti-revolutionairen zullen ijveren voor de pensionoering van oude arbei ders. Verder beveelt hij zich Dij de kiezers aan. Hierna beklimt de heer Nauta het spreek gestoelte en wijst op het schitterend verleden van den heer Staalman, die reeds veel heefc gedaan. Hij vraagt of het proletariaat veilig is in handen van liberalen of soc. democraten en wijst erop, dat door patroons of werkgevers wel eens misbruik wordt gemaakt om het hunnen onderhoorigen onmogelijk te maken hun kiesplicht te vervullen. Hij heeft ook den heer Jaring gehooid en getuigt, dat deze is een goede man, doch goen goed kamerlid daarvoor moet men veel wilskracht en zeg gingskracht bezitten. Hij herinnert aan een gezegde van den heer Thorbecke, hetwelk luidt„er moeten veel scholen opgericht worden, dan kan men de gevangenissen af breken" en zegt, dat die profetie niet is uit gekomen, het tegendeel is waar. Dit is dus j volgens spr. de vrucht van de 50-jarige liberale regeering. Na er nog op gewezen te hebben, j dat ook van de soc. democraten niet veel te verwachten is, verzocht spr. den kiezers hunne stem uit te brengen op den heer Staalman en sluit hiermede zijne rede. Daar het reeds zeer laat is geworden, wordt aan het debat slechts deelgenomen door den heer Reitsma. Deze deelt der vergadering mede, dat de heer Hugenholtz niet kon tegenwoordig zijn. Ofschoon hij een matig spreker is, toont hij volstrekt geene vrees te bezitten voor de heeren Staalman en Nauta, die zijne partij zoo hebben afgemaakt. De heer Staalman gevoelt zich met het oog op de aanstaande verkiezing lang niet op zijn gemak, hetgeen blijkt uit eene circulaire met een dringenden oproep. Verder legt hij het program der soc. democraten uiteen en verklaart, dat de spre kers van hedenavond niet netjes tegenover zijne partij zijn geweest. De heeren Nauta en Staalman treden hierna op om den heer Reitsma te beant woorden. Toen de heer Staalman zich liet ontvallen „ik veracht u en uwe partijgenoo- ten", protesteerde de heer Reitsma en ontstond er een hevig tumult in de zaal, hetwelk evenwel spoedig bedaarde. Nadat de heer Staalman nogmaals had verklaard, dat hij voor sociale hervormingen en voor de belan gen van het volk streed, werd de vergadering met een woord van dank aan de sprekers door den heer Schooneveld gesloten. Het was bijna 12 uur geworden Den Hoorn, 6 Juni. Door de vrouw yan C. Boon Jz. werd heden een postduif gevan gen, welke de navolgende merken droeg r. s JJmuiden, No. 191, terwijl aan den rechterpoot een ringetje zat, met hetzelfde merk. Evenals te De Cocksdorp en elders trad ook de heer Staalman alhier op. Aangezien van de gelegenheid tot debat geen gebruik werd gemaakt en we de gevoelens van den spreker genoegzaam bekend achton, zullen we ons onthouden van 't geven van een verslag. Waal, 7 Juni. De aangekondigde lezii g van den heer Jaring werd gisteravond in de „Bellevue" bijgewoond door ruim 30 personen De heer De Jongb, die op zich genomen had, deze vergadering te leiden, heette spre ker en hoorders welkom, waarna de heer Jaring eene politieke rede hield, in yele op zichten gelijk aan die, welke hij hield op 28 Mei jl. aan den Burg. Aan het einde deelde de heer Jaring mee, dat in de couranten had gestaan, dat aan de hh. Hugenholtz en Jaring kennis was gegeven van het optreden van den heer Staalman aan den Hoorn. De heer J. getuigde echter, dat noch bij hem noch bij den heer Hugen holtz dat bericht was ingekomen. De rede van den heer Jaring werd met aandacht aangehoord'en aan het einde luide toegejuicht. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenigebezoekers gebruik gemaakt. Vragen werden gedaan omtrent de oorlogs uitgaven, de uitbreiding van het kiesrecht, de drooglegging der Zuiderzee, de toestanden in Indië, enz De heer Jaring beantwoordde alle vragen, blijkbaar ten genoege dor aanwezigen. Met een woord van dank aan don heer Jaring en aan de aanwezige kiezers, met een opwekking om trouw ter stembus op te gaan, sloot de heer De Jongh de vergadering. Een woesteling Een mijnwerker te Heerlen, een Pruis, die met zijn buurman ruzie had, drong in dien nacht van Zondag op Maandag diens huis binnen, mishandelde de inwonenden en stak ten slotte een dynamietpatroon in de kamer aan, die sissend door het vertrek vloog en vervolgens door het venster naar buiten ging, waar zij ontplofte, jn de poging om een tweede dynamietpatroon aan te ste ken, werd de man verhinderd. Hij werd geboeid door de maréebaussées naar Maas tricht gebracht. Uitvoering der Leerplichtwet 1 Overeenkomstig een verzoek van de com missie tot wering van schoolverzuim heeft de Raad van Stad Almeloo besloten, haar een subsidie van f 150 te verleenen om ou ders, die wegens armoede of wegens oogen- blikkelijk geldverlegenheid niet in staat zijn hun kinderen naar de school te zenden, te ondersteunen. Bij de begrooting voor 1901 zullen B. en W. voorstellen een post uit te trekken voor- kindervoeding en kleeding. Arie de H., zoon van den korenmole- naar te Dubbeldam, overkwam een ernstig ongeval Zoekende in een lessenaar in den molen naar schrijfgereedschap, ging plotse ling de revolver af, die onder eenige boeken en papieren lag. De revolver was geladen met musschenhagel. De volle lading kreeg hij in en door de linkerhand, waardoor veel bloedverlies ontstond, tengevolge waarvan hij eenigen tijd zijn bewustzijn verloor. De inmiddels ontboden geneesheer verwijderde enkele korrels en legde een verband. Hij durfde evenwel niet voortgaan met meerdere korrels te verwijderen, daar op dat, oogen- blik het bloedverlies te groot zou zijn gewor den. Dinsdag werd te Enkhuizen de ver gadering gehouden van belanghebbenden en belangstellenden in de droogmaking der Zui derzee, onder voorzitterschap van den heer B. Dommer, van Volendam. Onder de aan wezigen werd o. a. opgemerkt de heer Kool, lid van de Tweede Kamer. Na de openingsrede van den voorzitter, nam de vergadering de volgende conclusiën aan a. De vergadering acht de in het wets ontwerp voorgestelde schadeloosstelling tot het bedrag van 4 V» millioen gulden onvol doende en acht zich gerechtigd, de Regeering voor te lichten omtrent de gevolgen, die het werk voor de visscherij en aanverwante bedrijven zal hebben b. cle^ vergadering machtigt de voorloopige commissie, die het initiatief nam tot deze vergadering, de leiding op zich te nemen van het onderzoek omtrent de bedoelde gevolgen, en daarvoor de medewerking te vragen van plaatselijke commissiën, die voor 't vaststellen van 't eindrapport zal confereeren met afge vaardigden der plaatselijko commissiën c. tot dekking der kosten zal een kleine contributie van de visschers en verdere belanghebbenden worden geheven (staande de vergadering stelden enkele der aanwezigen ieder een bedrag van f 25 voor dit doel beschikbaar) d. machtiging om bij aanbieding van het rapport te wijzen op de wenschelijkheid, dat de Zuiderzee niet worde afgesloten, weid niet verleend. Bij het boren van een Nortonput te Tzum (Friesland) heeft men op een diepte van 250 voet eikenhout gevonden. Men meent daaruit te mogen afleiden, dat eeuwen geleden aldaar een bosch is geweest. Het ontwerp der nieuwe Armenwet is bij de Tweede Krmer ingekomen. Men meldt uit Amsterdam Ten bewijze, dat de candidatuur Goeman Borgesius in district IV groote sympathie vindt, diene dat dinsdagmorgeu een lijst met zijn naam als candidaat, ten stadhuize werd overhandigd, welke lijst prijkte met de onder- teekening van 524 kiezers uit genoemd dis trict. Naar men verneemt, hebben de te Am sterdam als verdacht van het maken en uit geven van valsch bankpapier aangehouden personen bekend te Rotterdam 15 valsche bankbil;etten van f'40 in omloop te hebben gebracht. Drie dezer biljetten zijn, zooals bekend is, in beslag gonomon. Tot dusverre is te vergeefs getracht de 12 andere valsche bankbiljetten op te sporen. Dinsdagmiddag hadden op de markt te Rotterdam een paar burgers het geluk een jongen van ongeveer 15 jarigen leeftijd te grijpen, juist toen hij van eene juffrouw een portemonnaie met geld had gerold. Deze burgers wilden den knaap toen aan de politie overleveren, doch hiertegen kwam een hen omringend publiek, gelokt door het gewee klaag vau den zakkenroller, op. Zij namen hem de portemonnaie af en gaven die aan de bestolene terug, waarna zij den jeugdigen dief uit handen der beide burgers bevrijdden en lieten loopen. Bij den fabrikant L. E. van den Bergh te Tilburg is een werkstaking uitgebroken. Aan het, „Volk" wordt daaromtrent het vol gende medegedeeld De vorige week was den wevers reeds aangezegd, dat van de verschillende grond stoffen de prijs zou worden verlaagd Deze verlaging zou voor hen gemiddeld f 1.50 a f 2.00 en f 2 50 per week bedragen. Toen zij Maandagmorgen aan den patroon vroegen, om op deze verlaging terug te komen, weigerde deze zulks te doen. Zeven en twintig wevers legden den arbeid neer en verlieten de fabriek. Des a,vonds vervoegden zich de wevers aan de fabriek met het verzoek om uitbetaling van het loon, dat zij nog tegoed hebben en een getuigschrift. Eenige maréchaussées en agenten van politie waren aan de fabriek geposteerd. De fabrikant deelde hun mede, dat hij het geld niet kon uitbetalen, doch dat zij Dinsdagmiddag vier uur terug moesten komen Een getuigschrift wilde hij ook niet afgevendat behoefde hij als lid van den Tilburgschen Fabrikantenbond niet te doen, en ook als particulier was hij dit niet van plan. Langs de steenfabrieken in Gelderland staan millioenen steenen opgehoopt, welke nog onverkocht zijn. De prijzen zijn zeer gedruktvoor de beste soorten is de prijs f4i'3 tot f5 lager dan voorheen. De werkzaamheden zijn niettemin met kracht aangevangen.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2