N°. 1436. Zondag 16 Juni. A®. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. *0 Binnenland. TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cl-, Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel G j GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een etui inhou dende een handschoenhaakje en een tanden stoker. Gevonden op het land van Paulus Kikkert aan de Kamp, een lam met zwarte vlek op de rug en twee oormerken. L A M M E R E N M A R K T E N. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 20 en 28 Mei, 3, 10, 17 en 24 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrett, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, vóóraf hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te hespreken, waartoe gel.gen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren (92 uur) en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hotels tot dat doel zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer teu uitvoer gebracht. Texel, den 11 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Collecte voor den gewapenden dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de jaarlijk- sche Collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewa penden dienst in de Nederlanden", in deze Ge meente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen. Zij achten het niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vaderland en onze overzeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Afgekondigd en aangeplakt te Texel den 15 Juni 1901. De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajexius. H. W. de Joncheere. BEKENDMAKING. Voorbereidend militair onderricht. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat voor jongelieden van 16- tot 24- jarigen leeftijd, indien althans het voldoend aan tal zich aanmeldt, de gelegenheid wordt open gesteld tot het kosteloos ontvangen van voor bereidend militair onderricht, waaromtrent door Z. E. den Minister van Oorlog eene nieuwe regeling is vastgesteld, die ter Secretarie dezer Gemeente voor belanghebbenden ter inzage ligt. Dat onderricht heelt in het algemeen ten doel door locale oefening, die zooveel mogelijk aan sluiting zoekt bij net schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exercitiën en de alge- meene plichten van den soldaat, doch streRt bovendien, om hen, die de verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reserve kader, in de gelegenheid te stellen, zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behandeling van het geweer eigen te maken en voorts tot opleiding van toekomstige militie- plichtigen, die aans). raak wenschen te verkrijgen op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, of die zich tijdens hun verblijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderricht virmt eenen cursus, die loopt over twee achtereenvol gende wintertijdperken, telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari, en gedurende ten minste 3 uren per week. Voor de aanmelding tot deelneming aan het onderricht bestaat gelegenheid gedurende de maand Juni 1901, op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot 2 uur des namiddags, ter Secretarie alwaar ook verdere inlichtingen kun nen worden verkregen. Ten slotte wordt in het bijzonder de aandacht der belanghebbenden erop gevestigd, dat op het voorrecht om ingedeeld te worden bij het korps en ia het garnizoen hunner keuze, alleen die in te lijven lotelingen aanspraak hebben, voor zoover dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, die door het bijwonen van het voorbereidend militair onderricht een bewijs van militaire bekwaamheden hebben weten te verwerven. Texel, den 14 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, II. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 15 Juni 1901. Gisteren had de stemming plaats ter verkiezing van 1 lid voor de Tweede Kamer wegens periodieke aftreding van den heer Staalman. In het geheele district, omvat tende de gemeenten Helder, Texel, Vlieland, Terschelling, Wiaringen, Anna PaulownaZijpe, Callantsoog en Petten, werden totaal uitge bracht 5217 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer Hugenholtz 386 stemmen, de heer Jaring 2183 en de heer Staalman 2693 stemmenzoodat gekozen is de heer Staalman. Voor elk der stemdistricten, waarin het kiesdistrict Helder is verdeeld was de uitslag als volgt Hugenh. Jurir-g. Staalman. Den Buig 84 2G2 1'2 Eierland 7 32 83 Den Hoorn 18 83 Oosterend 2 74 105 Oudeschild 11 66 23 Texel totaal 54 392 366 Vlieland 40 21 33 Terschelling 76 150 157 Helder 141 1174 1521 Wieringen 3 90 163 AnnaPaulowna 18 119 199 Zijpe 24 150 2,3 Callantsoog 9 28 21 Petten 18 5 20 Totaal 386 2138 2693 Door den heer H Langeveld alhier, werden heden de eerste aardbeien van den kouden grond geplukt Met 2 veebooten werden Donderdag naar Leiden uitgevoerd 2867 lammeren. Bij gunstig weer zal morgen, Zondag, we derom door het fanfarecorps een concert worden gegeven in het Park. De Cocksdorp, 14 Juni. De heer J. Lap, zoon van den heer J Lap Bz. alhier en leer ling van de Zeevaartschool te Den Helder, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor derde stuurman, groote stoomvaart. Oudeschild, 14 Juni. Bedankt voor het beroep naar de H. G. alhier, de heer J. Slot, Cand. te Twisk.. Een tweede onderzoek, door ambtenaren van 's RjjksWaterstaat ingesteld op de plaats waar dezer dagen een wrak van den bodem op Texelstroom werd verwijderd, heeft aan getoond dat werkelijk alles is opgeruimd. Het rogvisschen binnen de zeegaten is zoo goed als afgeloopen. De meeste visschers namen hunne netten weg. Over het geheel was de vangst zuinig. Een achtjarig knaapje, dat zich op de glooiing van den zeedijk bevond, werd zeer ongelukkig getroffen door een hoek van een hengelaar naar pietermannen. De hoek haakte den knaap ter zijde in het hoofd. Dr. W., ijlings ontboden, slaagde er in het gevaarlijke voorwerp door eene operatie te verwijderen. Heden geraakte door een ongelukkig toeval een paard met een met schuimaarde beladen voertuig van den dijk langs den Prins Hendrik-polder, 't Paard, een flink, kostbaar dier, boette 't met het leven, terwijl de wagen belangrijke schade beliep. Vlieland, 13 Juni. Gisteravond trad al hier als spreker voor de kiezers op de heer Van der Heijde, predikant te Engelum. Op bezadigde wijze zette hij het programma dei- sociaal democraten uiteen en vorgeleek dit met het programma der andere staatspartij en. Sprekers rede, die geheel vrij was van die weerzinwekkende persoonlijkheden, werd door het talrijk publiek van het begin tot het einde met groote belangstelling aangehoord. De heer V. d H. eindigde met de candida- tuur-Hugenholtz warm aan te bevelen. Tot predikant bij de Herv. Gemeente alhier is beroepen de heer Slot, candidaat te Twisk. Men meldt uit Utrecht aan de „N. R. C." De heer Verstraate- Driessen te Antwerpen aannemer van costumes voor de maskerade der studenten te Utrecht, is met die costumes in 95 doozen verpakt van Antwerpen naar Rotterdam gekomen met de stoomboot „de Telegraaf". Bij het inklaren dier costumes te Rotterdam werd door de heer V. aan de douane als de waarde opgegeven de kostende prijs, verhoogd met verpakking en vracht, waartegen echter door de ambtenaren der douane bezwaar werd gemaakt, dio een fac tuur of den verkoopprijs wenschten te weten. Daar de costumes ingevolge contract gister te Utrecht aanwezig moesten zijn om daar door de commissie te worden goedgekenrd, gaf de heer V. op een vraag hoeveel er aan verdiend werd op dat dit HO pCt. was en verhoogde zijne declaratie daarmede, om te vooi komen, dat de costumes to Rotterdam opgeslagen en verzegeld zouden worden. Uit dien hoofde verviel de heer V. in de boete van vijfmaal het invoerrecht en moet hij f 270U daarvoor betalen. Woensdagmorgen had te Rotterdam aan den Spoorsinge), ten huize van den heer van Eek, een treurig ongeluk plaats. Door het in brand gerakr-n van een petroleumtoostel vat ten de kleederen der 18jarige dienstbode vlam. De heer en mevrouw Van Eek, die haar te hulp snelden, kregen aan beide handen he vige brandwonden. Het meisje vloog in haar angst de straat op, waar haar kleeren geheel van 't lijf branden, tot zij eindelijk ineenzakte en in hopeloozen toestand naar het Ziekenhuis werd vervoerd. Wie een of meer aardbeien-bedden heeft, zal ondervindon, dat kort na den oogst een dichte opwas outstaat, die aan een ware wildernis doet denken. Snijdt de heele mas sa maar af, met uitzondering natuurlijk van die ranken aan welke men nieuwe plantjes wil verkrijgen, voor den aanleg van een versch bed. Bedekt daarna de afgesneden planten met lichten mest, want daardoor worden zjj krachtig niet alleen, maar als men tegen den winter die bewerking her haalt, hebben de planten ook geen last vaa op- en uitvriezen.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1