N°. 1437. Donderdag 20 Juni. A®. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuk» op Texel 5. J lammerenmarkten. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 20 en 28'Mei, 3, 10, 17 en 24 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of' ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, vóóraf hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te bespreken, waartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren (9—2 uur) en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hotels tot dat doel zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 11 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DEJ ON CHEERE. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kenms van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 21 Juni 1901, 's morgens 10 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Baadhuize dezer Gemeente. Texel, 18 Juni 1901. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: TEXEL, 19 Juni 1901. Ofschoon het weder Zondag niet zoo mooi was als zulks wel door velen zou zijn ge- wenscht, kon toch het concert in het Park te geven door het Fanfarecorps plaats hebben. Even als bij vorige gelegenheden, ontbrak het ook nu niet aan tal van belangstellende hoorders en hoorderessen, die door luid hand geklap na afloop van elk nummer, hunne tevredenheid betuigden over het gehoorde en ongetwijfeld daardoor tevens een bewijs gaven dat men het streven var het corps, om ons gedurende de zomermaanden eenige aange name uren te verschaffen door het geven van een volksconcert, op hoogen prijs stelt. Aan onze gewoonte getrouw om onzen lezers zooveel ons mogelijk is te vrijwaren voor onnoodige onkosten, willen wij ook thans hen weer opmerkzaam maken, dat op 1 Juli a. s. weder eenige termijnen zijn verstreken van de belasting op personeel en van de grondlasten en het voor zooverre men nog niet aan zijne verplichtingen in deze heeft voldaan, is aan te raden, niet langer daarmee te wachten, doch zoo mogelijk morgen, of in ieder geval begin volgende week aan zijne verplichtingen te voldoen. Men bedenke wel het zou niet de eerste maal zijn, dat iemands kermisvreugde werd vergalt door de ontvangst van een niet kosteiooze waarsohuwing. Ter markt waren Maandag alhier aan gevoerd 8 paarden, 1 veulen, 43 koeien, 4 kalveren, 31 schapen, 1438 lammeren, 5 schrammen en 21 biggen. Bij stuggen handel kon gemiddeld worden besomd voor baarden f 80 f 150, koeien f 110 a f 175, kalveren f 10 a f 12, lamme ren f 6 a f 8.50, schrammen f 16 a f 18 en biggen f 10 a f 12. Koog, 17 Juni. Onze plaatsgenoot R. D. had een kip op eenige bergeendeieren te broeden gezet, welke alle op eén na uitkwa men. Dit ééne ei nu legde hij onder zijne kat, die een jong heeft. De' kat nam zoo 't werk van de kip over en wel met gunstig gevolg na een dag had de kat een jong meer. Aardig is 't nu te zien hoe de oude kat 't eendje koestert en de jonge er mee speelt. De Cocksdobp, 17 Juni. Bij de j.l. Zaterdag gehouden aanbesteding van het Bestuur van den polder Eierland was de eenigste inschrij ver voor de leverantie van 90 M3 grint en 60 M3 keislag de heer J. P. Dros Pz., res pectievelijk voor 425 en 445 glden voor het transport van beide de heer W. Brans voor f 184.50. Een en ander werd evenwel nog niet gegund. Door de Wed. C. Kalis in den polder Eendracht werd ook eene postduif'opgevangen. Om een der pooten zat een nikkelen ringetje, waarop gegraveerd was O. O. C. 82. Vlieland, 17 Juni. Gisteren is het bad paviljoen alhier weder geopend en de gelegen heid tot het nemen van zeebaden wederom opengesteld. Ofschoon het weder niet zoo bijzonder uitlokkend was, bevond zich toch een talrijke menigte, waaronder ook reeds enkele badgasten opgemerkt werden, aan het strand. Muziek werd gemaakt door het fan farecorps. In de pauze sprak de heer D. Visser een kort openingswoord, waarin hij o. m. wijlen den heer Veenhoven herdacht die steeds zooveel belang stelde in het zeebad' Zondag werd in de duinen onder de gemeente Helder, tusschen paal 5 en 6 gevon den het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een man, gekleed in colbert costuum, met rijgschoenen en ronden slappen hoed, waarin het woord „Exquise" Een revolver in de rechterhand was nog voorzien van 5 scherpe patronen en een ledige hulseen doosje met nog 39 scherpe patronen, werd in zijn jas gevonden, alsmede een zilveren remontoirhorloge met ketting. Signalement was niet te nemen. De commissaris van politie aldaar verzoekt zoo mogelijk inlichting. Onder het opschrift „Altijd knoeien" schrijft het Vad. Eenige Westlandsche koopheden, leden van de exporteursvereeniging- te Rotterdam, heb ben thans den strijd tegen de vereeniging „Westland" aangebonden, door een eigen keurmeester te benoemen en een eigen merk aan te nemen. Doch wat velon verbaasd heeft doen staan en niet weinig zal strek ken om de tuinders nog meer te verbitteren, is, dat het merk der exporteurs op één haar na gelijkt op dat van de vereeniging „West- land dezelfde grootte en kleur, het blauw geciseleerde kwadraat in schuinen stand met het woord „Westland" en precies dezelfde zwarte letters, alleen is „Gedeponeerd" ver vangen door „Produce". Volgend vermakelijk bericht leest men in het Amsterdamsche politierapport: Door een agent is vanaf de Stadhouders kade naar het bureau Leidscheplein gebracht een man, door hem herkend als de persoon, die den 27en Februauri U. tot kalmeering aan het bureau was gebracht, en van daar een paar laarzen, aan den agent toebehoo- rende, als souvenir had meegenomen I Voor de ingang van een sousterrein van perceel 89 Marnixstraat te Amsterdam waren Donderdag kwajongens bezig een kat te plagen en verdere straatschenderij te plegen. De bewoner van het perceel, de heer S., werd daarover kwaad en liep naar buiten om de jongens te kastijden. Een 10-jarig meisje, wonende in dezelfde straat, liep daar toeval lig en S. ziende aankomen, liep ook zij hard weg. Zij viel en bleef bewusteloos liggen. Een agent droeg het kind in een posthuis, alwaar bleek, dat het overleden was. De verkiezing te Harlingen. Te Harlingen, waar de Christelijk-Histori- sche dr. Schokking gekozen werd in de plaats van den. aftredenden liberaal, moet de moge lijkheid bestaan, dat deze verkiezing ongel dig zal worden verklaard. Men deelt namelijk mede, dat er op den verkiezingsdag, even vóór vieren, een derde candidatenlijst werd ingediend. De burge meester zou evenwel bezwaar gemaakt heb ben tegen een der veertig handteekeniDgen van kiezers, die echter nagezien geldig bleek, doch toen weigerde de burgemeester deze lijst, omdat inmiddels de tijd van indiening verstreken was. Op grond daarvan zou nietig verklaring der verkiezing worden aange vraagd. Tuberculose onder het rundvee De Minister van Binnenl. Zaken heeft be antwoord het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende be paling ter bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. De Memorie gaat verge zeld van een gewijzigd ontwerp waarvan de strekking nader wordt toegelicht. De Minister vertrouwt, dat de door hem voorgestelde maatregelen uitvoerbaar en doel treffend zullen blijken. Zij komen hierop neerlo contröle op ver koop en gebruik van tuberculine2o elimi- neering van dieren, die onmiddelijk gevaar opleveren3o kosteloos onderzoek van vee stapels op verzoek, mits verder de noodige maatregelen worden genomen om de ziekte op het betrokken erf te doen verdwijnen4o onderzoek op eigen kosten zonder belemme rende bepalingen5o tegengaan van het door verkoop verbreiden der tuberculose6o maatregelen tegen invoer7o regeling der billijke schadeloosstelling; 8o ontsmettings- maatregelen9o uitvoering der wet door speciaal daarvoor aangewezen deskundige ambtenaren. Doordien er vele werkkrachten te kort komen in de kleistreken van Noord-Brabant komt het voor, dat jongens van 12 tot 14 jaar zelfs tot ruim f 2 daags verdienen en dat alleen bij het dunnen van de suikerbiet plantjes, welk gewas bijzonder hard groeit. Leerplicht en boete 1 De kantonrechter te Beesterzwaag heeft 8 vaders ieder tot 50 centen boete veroordeeld, omdat hun kinderen de school verzuimden, óf om op kleinere broertjes te passen, of om huiswerk te verrichten. Het hoofd eener school in Noord-Bra bant was verslaafd aan zijn pijpje. Ook in de school verliet het hem maar zelden. Dezer dagen, terwijl hij rustig voor zijn klasse stond te rooken, ging de deur open en trad onverwachts de schoolopziener binnen. Meester, vreezende dat het rooken hem een berisping zou bezorgen, wist zijnpijpje nog bij tijds weg te moffelen. Ongelukkig kwam de pijp niet in den zak, maar in de broekspijp terecht. Meester bemerkte dat, en, voorzichtig het been vooruitstrekkende, liet hij het door de broekspijp onder de voorste bank glijden. Tot dusver ging alles goed, toen een jongen uit de bank hem argeloos de pijp toereikte met de woorden „Meister, ier is oewe piepe, rook maer gauw, want ie is nog wel aal" TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederiand 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advwtentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Wijziging af- en overschrijving. III. Idem nieuwe politie-verordening. IV. Aanbieding Gemeenteverslag. V. Behandeling vacature vroedvrouw te Oudeschüd. VI. Bespreking rioleering Burgwal.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1