N°. 1489. Donderdag 27 Juni. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Katerdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEM -TEN en AD"V .NTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuaa op Texel Voorbereidend militair onderricht. BEDRIJFSBELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering is uitgereikt, het volj aarskohier No. 4 der bedrijfs belasting voor het dienstjaar 1900/1901 en dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 25 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONGHEERE. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: op Vrydag, den 2S Juni 1901, 's vóórmiddags 11 uur ten huize van Wed. W. Koppen te Oosterend, op Zaterdag, den 29 Juni 1901, 's vóórmid dags 11 uur ten huize van Jb. Buijs te de Cocksdorp, of 's namiddags 7 uur ten huize van den geneesheer Van der Vegt te de Waal. Texel, den 25 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. Ter-visie-ligging opgaven van Candidaten. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend: dat de bij hem ingeleverde opgaven van can didaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van vier plaatsen in den Ge meenteraad evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der candidatenlijst, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen j dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Texel, den 25 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. G. A. HAJENIUS, Secretaris. TEXEL, 26 Juni 1901. Benoemd tot Schoolopzieneres in het Arron dissement „Texel" Mevrouw de weduwe Veenhoven Van Hasselt. De aanvoer ter markt alhier bestond Maandag uit 640 lammeren, 66 schapen, 3 rammen, 11 koeien, 5 kalveren, 2 paarden, 2 veulens, 2 schrammen en 7 biggen. Omtrent den handel vernamen wij, dat die voor lammeren stug was te noemen en overigens matig. Besomd kon worden voor lammeren f 6.50 a f 10., schapen f 15 a f 17.25, rammen f 17 a f 18, koeien f 90 a f 175, kalveren f 8 a f 11, schrammen f 17 a f 19.50, en biggen f 11 a f 12. Maandagmiddag klokke 12 werd alhier op de gebruikelijke wijze de kermis „ingeluid"; zoo weinig kramen enz. als du, waren er bij den aanvang van dat jaarlijks volksfeest alhier zeker nooit te voren. Behalve de draaimolen toch waren er slechts een paar kramen, waar onder de bekende palingkraam van de firma Karei Co. voltooid, terwijl zoowel poffertjes- en wafelkraam, zuurkraam en galanterie- kramen, paradetenten enz. geheel ontbraken. Het was net zooals we hoorden zeggen „een kale kermis." Alleen de draaimolen, die des middags reeds vroegtijdig werd geopend, gaf eenig vertier. Tot groote vreugde van de kermisliefheb bers arriveerden gister echter het spel van de firma B. Princelli—Schentke, benevens een minder groote inrichting, waarin door een 3-tal echte Arabieren voorstellingen zullen worden gegeven die, naar men beweert, buiten gewoon zijn. Bedoeld drietal kwam alhier vergezeld van den impressario J. Lauwers te voet aan en had natuurlijk niet weinig bekijks. Bovendien werd ook nog aangevoerd vischtent en zuurkraam terwijl heden verwacht werden wafelkraam, suikergoed- en galan- teriekramen. Waarschijnlijk zal dus eerst morgen het terrein eenigszins bezet zijn. Zooals bekend zal hedenavond in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente de heer Keizer, stadszendeling te Amsterdam, een voorstelling geven met zijn Sciopticon en Biograaf. De heer Keizer trad alhier reeds meermalen met succes op, zoodat ook nu zeker velen van avond en ook morgen naar genoemd kerkgebouw zullen opgaan. Eveneens zou van avond in het Theater Natio naal een voorstelling worden gegeven en al moge waarschijnlijk het aantal toeschouwers niet zoo groot zijn dat de flinke tent geheel gevuld is, rekenen we toch, dat ook daar het niet aan bezoekers zal ontbreken, terwijl naar wij vertrouwen de directie wel de noodige zorg zal besteden om den indruk op de bezoekers zoo uitstekend mogelijk te doen zijn, waardoor ruime opkomst op de volgende avonden niet kunnen uitblijven. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag zal in het hotel „Texel" door de vereeniging het „Vrije Tooneel", directeur de heer B. Delmonte, een drietal voorstellingen geven. De kennismaking met die vereeniging was in den afgeloopen winter van dien aard, dat zeker velen dat gezelschap weder zullen willen zien optreden, bovendien treedt als gast op de heer C. P. T. Bigot, iemand ook alhier als uitstekend acteur bekend. Over de keuze der stukken kan men o. i. ten volle tevreden zijn. Bljjspel zoowel als drama wordt aangeboden en alle zoowel blij- als treurspelen mogen met recht onder de beroemste worden gerangschikt. Dat er voor de liefhebbers van dansen ruimschoots gelegenheid wordt geboden behoeft zeker geen betoog. In de verschillende dans- lokalen wordt gezorgd voor goede dansmuziek. Den 24en Juni werden van hier uitge voerd 303 lammeren, 3 koeien, 7 kalveren en 1 varken. Bij de gisteren alhier gehouden verkie zing van 4 leden voor den Gemeenteraad werden candidaat gesteld de heeren W. Bak ker Kz., W. Eelman Az., C. Kejjser Rz., S. Koning Pz Jb. Roeper Jz Sr., J. E. Winkler en C. Zijm Tz. De stemming zal plaats hebben op Zaterdag 6 Juli a. s. Oudeschild, 24 Juni. Een zeilsloep van de Marine, bemand met mariniers en matrozen, die gisteren uit Nieuwediep een zeiltochtje naar hier deed, werd 's namiddags door harden wind beloopen, zoodat de steng brak en 't vaartuigje afdreef naar „de steile bank". De blazerschuit T.X. 46, bemand meteenige kloeke jonge visschers, zeilde ter hulp uit en bracht de sloep weldra in behouden haven. Eenige uren later kwam een tjalk, beladen met de tent van den schouwburgdirecteur Hart en diens personeel aan boord, die naar het Nieuwediep moest, naar hier om in de haven een wijkplaats te vinden. Doordien het vaartuig beneden den wind van de haven terecht kwam, moest het ankeren om vrij te blijven van den zeedijk. Eenige personen in een vlet roeiden er heen, brachten een tros op het havenhoofd en hielpen de tjalk naar binnen. Beide onheilen liepen dus vrij goed af, dank ook de spoedig geboden hulp. Den Hoorn, 25 Juni. Benoemd tot hoofd der school te Uitdam onze vroegere plaats genoot de heer S. Boon, zoon van de wed. G. Boon alhier. De Cooksdorp, 24 Juni. De toestand van de duinenreeks en het strand nabij het „Homtje" heeft in den laatsten tyd weinig verandering ondergaan. Eene zandbank, welke zich daar op eenigen afstand van het strand TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze gemeente op de maatregelen van voorzorg, die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door het broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neêr: Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weêr ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi en is tegenwoordig bij de depóts van accijns-vrij zout bijna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomen. Het oude hooi, en vooral het stroo, nemen bij dus danige aanwending zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgen of van eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar alle drie bovenomschreven maatregelen zijn genomen. "Voorts wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat omtrent de aanschaffing van accijnsvrij zout uit de daarvoor bestemde depóts inlichtingen verkrijgbaar zijn ter Secretarie der Gemeente. Texel, den 25 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt naar aanleiding van een door hem ontvangen schrijven van den Heer Luitenant-Kolonel, hoofdofficier van het Reservekader, tevens belast met de leiding van het voorbereidend militair onderricht, het navolgende ter kennis van belanghebbenden Zooals de bepalingen der' Wet betrekkelijk de Nati onale Militie tuaDS luiden, worden jaarlijks ingelijfd ten hoogste 12300 lotelingen voor lange oefening, d. w. z. voor een eersten oefeningstijd van ten hoogste S'/2 maand, en ten hoogste 5200 lotelingen voor korte oefening voor een eersten oefeningstijd van 4 maanden onverminderd de verplichting voor beide categorieën ten aanzien van verblijf onder de wapenen voor het z.g. blijvend gedeelte. Om véél anderen, behoorende tot het aandeel der door de gemeente in de lichting van het jaar te leveren manschappen, in aanmerking te komen tot inljjving voor korte oefening, dus voor 4 maanden, moet de loteling in het bezit zijn vdn de Getuigschriften in de genoemde Wet bedoeld en (stavende dat hij heeft vol daan aan de bij Koninklijk Besluit nog vast te stellen eischen van lichamelijke en van militaire geoefendheid. De ioteling, die in het bezit is van één dezer beide Getuigschriften, dus van het Getuigschrift bf van licha melijke geoefendheid bf van militaire geoefendheid, wordt voor zoover hij daartoe geschikt bevonden is en het met de belangen van den dienst is overeen te brengen, ingelijfd bij het Korps en geplaatst in het garnizoen zijner keuze. Zonder in eenig opzicht vooruit te loopen op de eischen, die ter zake bij het zooevenbedoelde Koninklijk Besluit zullen worden gesteld, kan toch veilig worden aangenomen, dat de eischen van lichamelijke geoefend heid zich althans voorloopig zullen bepalen tot datgene, wat de lichamelijk normaal ontwikkelde jonge man kan aanleeren bij krachtig voortgezette eigen-oefening, dus zonder dat de hulp van een leermeester of de beschikking over een gymnastiekzaal met toestellen enz. noodig is en dat aan de eischen der militaire geoefendheid kan worden voldaan door ieder, die, bij goede oefenings gelegenheid in de Gemeente, met vrucht o. a. de twee wintertijdperken, voorafgaande aan zijn loting voor de militie en het derde wintertijdperk tot aan het examen voor het Getuigschrift (ongeveer half Januari) heeft deelgenomen aan het voorbereidend militair onderricht. Het persoonlijk voordeel, dat voor vele, zoo niet voor alle jongelieden thans kon gelegen zijn in de deelneming aan de locale militaire oefeningen blijkt geheel uit het bovenstaande en het is dan ook dat bij vernieuwing de aandacht daarop wordt gevestigd en wel met name in het belang der 17-jarige inwoners dezer gemeente. Texel, 25 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1