Buit enlan d. Ingezonden Stnkken. Te Hilversum was Woensdagavond een gr'oote oploop bij het station. Men wilde den restaurateur en zijn tweede vrouw te lijf, omdat zij een zoon van 15 jaar uit het eerste huwelijk van den man, een zwak en weinig ontwikkeld kind, eenige weken hadden opge sloten en hem het noodige voedsel onthielden. Een schilder, die op een ladder aan het station werkte, ontdekte den knaap en ver loste hem uit zijne gevangenschap, gaf hem te eten, en stelde de zaak in handen van de politie. Inpoldering der Lauwerzee Op eenigen afstand van den zeedijk bij Munnekezijl zijn ervaren werklieden druk bezig met slijkgraven, om de aanslibbing te bevorderen en daardoor het tijdstip te be spoedigen, dat de Lauwerzee geheel of ten deele worde ingepolderd. Mr. Troelstra weer in de Kamer Over de kans, die mr. P. J. Troelstra heeft om gekozen te worden tot lid van de Tweede Kamer in een der districten, waarvoor Van ■der Zwaag of Schaper moeten bedanken, omdat zij tweemaal zijn gekozen, wordt in Leeuwarden veel gesproken. De „Leeuw. Ct." ving volgend gesprek op Nu is Pieter Jelles er niet in, zeide de een. Ja, maar hij kan er nog wel in komen. Van der Zwaag en Schaper zijn ieder twee maal gekozen, dus zou Troelstra op één van die openvallende zetels kunnen komen. Maar, dat gaat niet, zeide no. 1. In Schoterland en Weststellingwerf willen ze (de kiezers) wèl Van der Zwaag, maar Troel stra niet, en in de Groninger districten hebben ze op Schaper gestemd, omdat het Schaper was. Dus de kans voor Pieter Jelles is ver- keken. Neen, verklaarde de politicus Als Melchers hier voor Leeuwarden bedankt, zH hij, met kans van gekozen te worden, elders candidaat gesteld worden. Dan kon hier Troelstra ingeschoven worden. Hier zal hij het wel halen. Tappen op Zondag De gemeenteraad van Hoogeveen heeft van den minister van binnenlandsche zaken mededeeling ontvangen, dat de verordening op de tapperijen, volgens welke deze een gedeelte van den Zondag gesloten zouden zijn, in strijd is met de wet, waarom de raad uitgenoodigd is, de verordening alsnog in te trekken of te wijzigen. Volgens „De Nederlander" wordt er ernstig over gedacht een strafvervolging in te stellen tegen het bestuur der kiesvereeni- ging Rotterdam II, dat zich schuldig maakte aan misleiding der kiezers, door een manifest van het hoofdbestuur van den Chiistelijk- historischen Kiezersbond van 1897 te publi- ceeren op eene wijze, alsof het een manifest was, dat thans door dat bestuur was uitge vaardigd. Haar man vergiftigd Te Sleeuwijk is een moordaanslag gepleegd door vrouw Adriana Roza Koek op haar man Engel Koek, dien zij, door hem telkens kleine hoeveelheden rattenkruid in te geven, trachtte te vergiftigen. Hoewel men eerst slechts vermoeden op haar had, waarvan 't gevolg was, dat zij eerst onder geleide van twee mai échaussées naar Woudrichem werd gebracht, werd Vrijdag avond dat vermoeden bevestigd, dooi dat zij bekende de misdaad gepleegd te hebben De justitie uit 's Bosch is ter plaatse ge weest en heeft een voorloopig onderzoek in gesteld. De man is Zaterdagmorgen 1uur overleden Men kan begrijpen, hoe dit geval de ge meente Sleeuwijk, anders zoo stil en eenvou dig, in rep en roer bracht De vrouw is onder geleide naar 's Her togenbosch overgebracht. Beklaagde beweert door haar man al ge durende geruimen tijd slecht behandeld te zijn. („R. N.") Dat zat hem niet glad Te Amsterdam werd een kantoorlooper, die aan de Kasvereeniging f5.000 aan bank papier had ontvangen, de portefeuille met dien schat ontvreemd door een Engelsch- man. Toen de dief bemerkte dat hij achter volgd werd, wierp hij de gevulde portefeuille weg doch werd zelf tegelijk door burgers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Als een kellner een fooi van een café bezoeker ontvangt, moet dat dan als loon aangerekend worden Die vraag is gerezen bij de vaststelling van de werkliedenkiezerslijst voor de Kamer van Arbeid voor het logement- en koffiehuishou- dersbedrijf te Amsterdam. Burgem. en Weth. brachten daarop een aantal kellners niet, op grond, dat zjj geen loon trekken, al verdienden zij den kost door fooien. De vakvereeniging „Onze Belangen" reclameerde hierover bij Gedeput. Staten, doch deze hebben de inge brachte bezwaren ongegrond verklaard, daal de betrokken kellners niet zijn werkzaam geweest tegen genot van loon en derhalve niet behooren tot de werklieden. Het afvallen der jonge vruchten na het bloeien bij vruchtboomen vindt zijn grond bijna altijd daarin, dat de bedoelde boomen gebrek aan water hebben. De boom is niet in staat de zwellende vruchten in voldoende mate van water te voorzien, waardoor de steeltjes uitdrogen en afvallen. In zandgrond zijn vooral peren aan dit gevaar blootgesteld en 't is daarom geraden bij droog weder den boomen water te geven. Men zocht naar iemand, die onder den naam van Tadema Wielandt, zich schuldig maakte aan oplichterijen. Men dacht den man te Amersfoort gevonden te hebben en van daar werd hij naar Baarn overgebracht, waar het bleek, dat men den echten T. W. had opgepakt. De valsche T., die onder bedriegelijke voor- gevens gelden inzamelt voor de gevangen Boeren of de vrouwenkampen in Z.-Afrika, doch deze gelden ten eigen bate aanwendt, is nog steeds op vrije voeten. President Kruger te Rotterdam. De „Pall Mall Gazette", een jingo-blad van de ergste soort, spreekt volgenderwijs over hei bezoek van Transvaal's Staatspresident. De heer Kruger is naar Rotterdam gegaan voor een kort bezoek en de waardige Rotter dammers hebben hun best gedaan om hem op Hollandsche manier te verwelkomen. Na het déjeuner hield de burgemeester een aardig speechje, den Boeren hulde bren gend en Kruger antwoordde op zijn gewone wijze, als zijn vast geloof te kennen gevend, dat de Heer wel aan zijn land teruggeven zal de onafhankelijkheid, die mijnheer Kruger heeft weggegooid (sic). Waarom Kruger er zoo zeker van is, dat de Heer de flaters zal goed maken van streverige oude heeren is een raadsel. Dames zoo wordt verhaald strooiden bloemen voor hem, toen hij de zaal binnen trad, waar hij receptie hield. De Hollandsche vrouwen moeten wel vermakelijke schepsels zijn. Waarom bloemen gestrooid worden voor Oom Paul, als zijn ongelukkige landgenooten - hef blad noemt ze dan toch niet gelukkig al zijn ze zoogenaamd onder Engelsch bewind, na een oorlog die „al lang over is' man nen, vrouwen en kinderen nog vechten en ellende lijden, gaat ons verstand te boven. Hij is, zegt dit liefelijk orgaan, persoonlijk verantwoordelijk voor het bloed, dat gevloeid is in dezen oorlog en toch ziet men de Holland sche vrouwen bloemen strooien voor zijn voe ten. En 's avonds loopt men door de straat met verlichte transparanten, waarop de woor den „Stilte, de president slaapt!" Of die Rotterdammers ook met de voeten naar binnen loopen Wij zouden er aan toe willen voegen „Raas maar toe. Hoe meer gij raast, hoe beter het den Boeren gaat." („Rotterd. Nbl.") De „Daily Mail" bevat verschillende telegrammen, die wijzen op groote activiteit van de Boeren in de Kaapkolonie. In Turkije heerscht weer een algemeen e vrees voor complotten. Arrestaties zijn aan de orde van den dag, vooral onder de Alba- neezen, in dienst van het paleis, Tegen drie hooge Turksche ambtenaren in Damaskus is gevangenneming gerequireerd. Eén is gevangen genomen, de beide andere zijn gevlucht naar het Russisch consulaat. Deze zullen uitgeleverd worden zoodra er een bevel komt van het Russisch consulaat te Constantinopel. De „Arminian" met 900 Boerenkrijgs- gevangenen aan boord, is te Bermuda aan gekomen. Het transport had een goede reis gehad en was zeer tevreden over de behande ling aan boord. President Kruger heeft in den laatsten tijd rechtstreeks voor de noodlijdenden in Zuid-Afrika vele giften ontvangen uit Amerika, Frankrijk, Duitschland en Nederland, en wel tot bijdragen van f 4000, 20OO Mark, 1231 francs en f 2o00. De gelden worden gebezigd tot leniging van den nood van weduwen en weezen, gewonden en gevangenen, vrouwen en kinderen in de kampen, het Roode Kruis, enz. De „Deutsche Zeitung" verneemt, dat stukken geschut uit de geschutfabrieken te Pilsen (Boheme) verleden week teTriëstzijn ingescheept op de Engelsche stoomboot „Koleus" met bestemming naai- Zuid-Afrika voor het Engelsche leger. Dit blad protesteert tegen deze nieuwe schending der neutraliteit door Oostenrijk. Hevige en voortdurende hagelbuien hebben in Europeesch Turkije den oogst grootendeels vernield. In het vilayet Smyrna moet ook de wijnstok veel van hagelslag geleden hebben. Ook in de andore vilayets van Australië moet de hagel groote schade aangericht hebben. Te Matusoo, in het Bussische gouver nement Kieff, zijn twee bedelaars aange houden, die twee zwaar verminkte kinderen bij zich hadden. De kinderen waren gestolen naar men zegt, is een derde eveneens ge stolen kind gestorven tengevolge van moed willig veroorzaakte verminkingen. Uit Buenos-Ayres is aan de „Times den 26 Juni bericht, dat in Argentinië het mond- en klauwzeer uitgebroken is. Sedert verscheidene maanden is geen enkel stuks vee van het toegevoerde vee met de ziekte behept geweest. Naar Brazilië zijn dit jaar 18900 stuks rundvee uitgevoerd, die alle volkomen gezond daar aangekomen zijn. De uitvoer naar Natal zou spoedig beginnen. De Argentijnsche Regeering wil nog eenigen tijd wachten, aleer het uitbreken der ziekte over het land bekend te maken. Een rechterlijke dwaling. De politie te Barcelona heeft van een man, Florencio Rossi genaamd, die gearresteerd is wegens mishandeling van een vrouw, belangrijke stukken ontvangen, waarin hij verklaart, dat hij de dader is van een in 1896 op een vrouw en 2 meisjes gepleegden moord, voor welke misdrijf de echtgenoote van die vrouw indertijd ter dood veroordeeld en geëxecu teerd is. (buiten verantwoording van de Redactie.) 31 AUGUSTUS 1901. D. W. CONINCK WESTENBERG. Texel, 2 Juljj 1901, Dat Koninginnedag tot nationalen feestdag is ver heven, is gebleken 31 Augustus 1900. De meeste kinderen waren getooid met oranje of rood wit en blauw en de ouderen voelden eene leemte. Men was al eenige jaren een feestje gewoon en nu bleef het in eens weer uit. Het is daarom, dat ik bereid ben wederom bet initiatief te nemen tot een koninginnefeest. Ik wenscb de burgerij zelf daarover te doen beschikken en eene feestcommissie te laten benoemen. Dienten gevolge noodig ik alle ingezetenen van wijk B., die daartoe tijd, gelegenheid en genoegen hebben, uit Donderdag 4 Juli bijeen te komen in het hotel //De Zwaan", des avonds ten half negen uur, ten einde tot het bovenomschreven doel te geraken. P. B AU MA N N Rijksontvanger. Texel, 3 Juli 1901. fa Mijnheer de Hoofdopsteller Den 14den Mei jongstleden werd te Utrecht opgericht de //Vereeniging Ier bevordering van de Pluimvee houderij in 'Nederland." Deze vereeniging zal den steun der Regeeiing bekomen, immers in eene lezing den 12den Maart van dit jaar te Utrecht gehouden over: «De Nederlandsche Pluimveestapel, beschouwd uit een voordeel aanbrengend oogpunt van algemeen beiang, op welke lezing de Regeering zich liet ver tegenwoordigen door de hoogste gezaghebbers op land bouwgebied, werd namens de Regeering de verzekering gegeven, dat haar steun niet zou uitblijven. De vereeniging stelt zich ten doel den aanfok van pluimvee, de eier- en vleeschvoortbrengst te verhoogen en den handel aan dezen tak van volksbestaan ver bonden te bevorderen. Dit doel tracht zij te bereiken door het uitgeven van een vakblad, door'bet tot stand brengen van een onderwijs-inrichting, door het oprichten van fokstations, door bevordering der samenwerking, door bet houden van voordrachten, door het uitloven van premiën voor de beste leg- en vleeschrassen op tentoonstellingen, door het verspreiden van geschriften, door het behartigen van de belangen der pluimvee fokkers bij de Regeering, enz. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika neemt de vooitbrengst van den pluimveestapel een eerste plaats in, zij bedraagt gemiddeld f 13 per hoofd. Naar die verhouding zou Nederland 's jaarlijks voor f 70 millioen gulden moeten voortbrengen, terwijl de statistiek uitwijst dat de voortbrengst slechts 20 millioen bedraagt. Naar Engeland, waar jaarlijks voor 80 millioen gulden aan eieren, geslacht eu gevogelte wordt ingevoerd, wordt door Nederland weinig of niets gezonden. In ons land worden jaarlijks 70 millioen eieren ingevoerd door onvoldoenden fok worden Italiaansche hoenders bij duizendtallen ingevoerd en zijn niet zelden aanlei ding tot een besmetting van den pluimveestapel over het geheele land. Ten einde verbetering in dien toestand te brengen, waarbij ieder Nederlander belang heeft, hetzij als houder van pluimvee of als verbruiker, heeft de vereeniging een ieder de gelegenheid gegeven om lid te worden door de jaarlijksche bijdragen slechts op een gulden te stellen. Daartoe uitgenoodigd door het dagelijks bestuur der Vereeniging om zitting te nemen in het voorloopig bestuur van de Provinciale afdeeling voor Noord- Holland, hetwelk door mij te eerder is aanvaard, omdat ik overtuigd ben, dat ook hier op Texel in die richting veel kan verbeterd worden de kippen zijn over 't algemeen te klein van stuk en daardoor de eieren niet wichtig heeft dit schrijven ten doel de Vereeniging aan Texel's ingezetenen aan te bevelen en een ieder op te wekken, door lid te worden, zijne medewerking aan de vereeniging te verleenen, ten einde daardoor te trachten tot betere toestanden te geraken en ook hier op Texel een fokstation te verkrijgen. Zij, die Lid wenschen te worden, kunnen zich aan geven bij den uitgever van dit blad. Mijn vriendelijke groeten en mijn dank voor de plaatsing.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2