Buitenland. Het dorpje Blija (Friesland) kreeg bezoek van een paar kooplui in „oudheden", die hier en daar aanklopten en de vraag deden hooren oi er niets bijzonders te verkoopen was. Natuurlijk, dat 't vooral op oud porcelein gemunt was. Nu, een bijzonderheid vonden zij bij den heer A. J., aldaar, nl. twee „trek potten zonder deksel, waarin de thee gegoten moest worden aan de onderzijde, voorwerpen, het best te vergelijken wat de constructie betreft bij een „muggenglas" Dat trok ook de aandacht der heeren die dan ook f 8 boden, maar ze voor niet minder dan f 150, zegge honderd-en-vijftig gulden kochten Uit Hunsingo schrijft men aan de „N. Rott. Ct. „De mogelijkheid bestaat dat er een werksta king komt onder de boerenarbeiders. De drukste en best loonende arbeid is die van het vlastrekken. in Holland plukken genoemd. Vroeger gaf de boer 40 cent per 100 schooven, diarna 50. In bet vorige jaar echter eischten de arbeiders te den Andel en te Eenrum 60 cent en ook iets meer en na een korte staking werd die eisch toegestaan. Het vlastrekken begint nu weer en gister nacht is op de gebruikelijke plaats, dat is aan den noodstal van den smid en aan een boom bij de kerk aangeplakt een oproeping tot de vlastrekkers in Westernieland om voor niet minder dan 70 of 75 cent per 100 schooven te werken. De arbeiders worden aangespoord zich te vereenigen en voor niet minder loon te werken dan in de omliggende dorpen. Vereenigd zijn de arbeiders in dit opzicht nog niet." Bij do algemeene volkstelling hebben, 64 198 mannen en 50.978 vrouwen, samen dus 2.8 pCt. der bevolking, verklaard tot geen kerkelijke gezinde te behooren. Men schrijft uit Veendam, 15 Juli De politieke stroopjacht in ons district wordt door do soccialistische jagers maar eens wat druk voorbereid. Van hun kant niets bevreemdend. Alle zeilen moeten bijgezet om door de Arbeiderspartij den gevallen „ad vocaat" de Tweede Kamer binnen te loodsen. Ons district is het eenige, dat hem nu nog kans biedt. Vermeld werd reeds, dat mr. Troelstra in Ter A pel optrad, Woensdagavond is de beurt aan üappemeer. Met een paar dagen komt hij in onze plaats En bovendien trekt straks nog een heirleger van „helpers" mee op. Bijna de heele socialistische Kamer club komt in 't geweer en geeft straks vuur. Schaper, Van Kol en Melchers, benevens ds. V. d. Heide, zullen we straks de Veen koloniën zien intrekken, om de kiezers onder schot te krijgen. Wie zal straks het wild in dit geval den Kamerzetel—bomachiigen Dinsdag 3o Juli zal op die vraag het ant woord geven. Terwijl eenige familieleden van de wed. S Godes te Ginneken in den tuin wandel den en zij met eenige personen in huis was achtergebleven, zakte zij plotseling ineen en was terstond dood. Haar kinderen zijn nog in den rouw over den dood van hun vader, die eveneeus plotseling overleed. Dat kinderen steeds het waakzaam oog der ouders noodig hebben om geen ongeluk kon te krijgen, bewijst weer een droevig feit te Vechel voorgevallen Een 10-jarig jonget e van den klompemaker A. Brox had in een onbewaakt oogenblik een zeis genomen en zou gras gaan maaien. Hij maait echter zijn vijfjarig zus.e dat te dicht bij hem stond, bijna den voet af Met nog een paar spieren was deze aan het beentje bevestigd. Het ongelukkige kind is ter verpleging naar het gasthuis vervoerd en daar onder geneeskundige behandeling gesteld Te Amsterdam is Maandag overleden de heer G. B. Lalleman, directeur van het schoolmuseum aldaar een man van groote verdiensten als paedagoog, een warm ij veraar voor de zaak van het openbaar onderwijs. De heer Lalleman was de eerste in ons land, die door voorbeelden uit de praktijk de nood zakelijkheid van een wet op den kinderarbeid heeft aangetoond. In de „Economist" van 1855 komt reeds een opstel voor van G. B. L. te M.; dat is G. B. Lallemam, hoofd der school te Moordrecht, getiteld„Slavernij in Neder land". Met schrille kleuren wordt daarin het lot geschetst van de kinderen, die in de touw- slagerijen en draaierijen in die gemeente des zomers van 5 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds en des winters van 6 tot 7 moesten werken. Er waren daarbij kinderen van nog geen 5 jaar, die vaak half slapende uit hun bed naar de werkplaats werden gedragen en die 's winters dan in een ongezonde en vochtige loods met de eene verkleumde hand draaiden en de andere boven een smeulend turfvuur verwarmden. De schrijver eindigt met te vragen om wetsbepalingen, die den kinder arbeid verbieden. Eigenaardig is het, dat de redactie der „Economist" in een onderschrift wees op de zuinigheid der gemeenten ten opzichte van het onderwijs en de noodzake lijkheid dit aanlokkelijk te maken, maar de vraag van een arbeidswet geheel ecarteerde. „Intusschen is van dat oogenblik de litera tuur over dat onderwerp steeds toegenomen en aan den heer Lalleman komt de eer toe er het eerst over te hebben geschreven". Geen teringlijders als landverhuizers naar Amerika Volgens bij de regeering ontvangen me- dedeeling van den consul-generaal der Ne derlanden te New-York, heeft het departe ment van Financiën dor Vereenigde Staten van Amerika beslist, dat tubrculose der lon gen is een gevaarlijke, besmetti lijke ziekte in den zin van paragraaf I der wet van 3 Maart 1891, zoodat immigranten, aan die ziekte lijdende, geen recht op toelating in genoemde Staten hebben. Zaterdagavond. Op de hoek van een straat stonden ze als bijna verloren in de drukte van 't Zaterdagavondgewoel. Hij in pijnlijke onverschilligheid staat tegenover een armoedig, o zoo armoedig gekleed vrouwtje. In zijn stem klinkt een ruzietoon, een Za terdagavondruzietoon, die zegt „dat ie 't ver domd om mee naar huis te gaan. Zij, klein, houdt mot de eene hand haar zakdoek voor 't gezicht en huivert zenuw achtig in de andere hand draagt ze een mandje dat leeg is. Bang-medelijdend kijkt ze dan naar hem op en zonder het te zeggen smeekt ze hem telkes om toch mee te gaan. Ze waagt het niet hem aan te raken, want dan zou-ie der Zoo stond armoedig vrouwtje met vrees- achtigen blik naar haar man te zien, zich schamend voor de menschen. Dan zwijgt hij en bekijkt dronkemansach- tig eenig geld in zijn hand, loopt door naar een anderen hoek der straat en gaat de kroeg in. Armoedig klein vrouwtje loopt hem achter na en wacht voor de kroeg met haar leeg mandje. („Het Volk".) De „Goesche Courant" bevat een mede- deeling uit Borsele, dat een landbouwer al daar kinderen werft tegen negen stuivers por dag met 's middags koffie en melk. Zelfs raadsleden nemen kinderen beneden 13 jaar in hun dienst om suikerbieten te verdunnen. De commissie uit den raad te Hilversum welke de geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden had na te zien, heeft tot niet-toelaten van den heer J. van der Smit Jr. geadviseerd, op grond dat hij in hoedanigheid van secretaris der commissie voor het schoolverzuim een honorarium van f 25 geniet. B. W. zagen daarin niet een functie, gelijk aan die van gemeentebeambte, daar de secretaris benoemd is door de commissie zelve en niet door het Dagelijksch Bestuur of den raad. De heer Van der Smit werd echter m9t 8 tegen 6 stemmen toegelaten. Waar ze zitten Toen een paar dagon geleden een inwoner van Poortugaal in gezelschap zijner buren een avondluchtje schepte trok het de opmerk zaamheid, dat er zooveel vleermuizen flad derden totdat een uit het gezelschap er be paald het oog op vestigde en uit een opening telkens weer een te voorschijn komen zag. Hij telde er 68 Den anderen morgen toog men op onder zoek uit en, op een niet in gebruik zijnd kamertje heerschte een zeer onfrissche lucht. Men verwijderde het behangsel en vond daar achter een grooten klomp van deze dieren, die natuurlijk terstond onschadelijk gemaakt werden. Een zeldzaam voorkomend geval bij publieken verkoop had te Oud-Beierland plaats. Aldaar kwam onlangs kinderloos te overlijden de heer J. N., een zeer vermogend ingezetene. In zijn testament kwam voor, dat zijn vrouw, met wie hij buiten gemeenschap van goederen gehuwd was, 6 maanden na zjjn dood gratis in het huis mocht blijven wonen. Behalve een kleine grootboekreDte voor de weduwe waren zijn broeders en zusters eenige erfgenamen. Inmiddels werd de publieke verkoop van het huis aangekondigd. Een groot publiek was aanwezig en toen de ver koopconditiën door den notaris waren voor gelezen, trad een persoon naar voren en zeide „Ik bied voor de weduwe f 1500." Niettegen staande het bod bespottelijk laag was, was niemand te bewegen een hooger bod te doen. De afslager bood nu namens de familie f 1600, doch ook toen bleef het publiek zwijgen. Toen nu bleek, dat het huis niet te yer- koopen was, werd namens de familie bekend gemaakt, dat de verkoop geen voortgang zou hebben. Tooverkollen of andere booze geesten Enkele werklieden hielden 's nachts ver blijf in een keet te Eerbeek (Gelderland). Om één uur na middernacht hoorden zij een geweldigen slag en tegelijk werd de deur der keet met kracht opengeslagen. Met de rust der rnarnen was 't natuurlijkuit. Ook de volgende nachten, precies ten één ure, werden verdachte geluiden vernomen. Dat kon zoo niet langerde keet moest worden afgebroken en werd op een veiliger plaats neergezet. Laffe kerels I Omtrent de 4( 00 5000 man van gene raal Carrington, die door Rhodesia indertijd de Transvaal moesten binnentrekken en nooit een gevecht hebben geleverd, verneemt men, dat ze meest allen van ziekte en gebrek zijn omgekomen en dat de overblijvenden hun treurig bestaan in de hospitalen hebben voort gesleept, tot ze huiswaarts konden keeren. Het befaamde Londensche leugenblad de „Daily Mail" is Dinsdag onder de toe juichingen van het publiek tot een schade loosstelling van f 3''.0ü0 veroordeeld aan een tooneelspeelster, wier goeden naam het be zwadderd had. De Atrikaansche kampen. Mevrouw Cobden Unwin schrijft het volgende aan de liberale bladen in Engeland. De heer Brodrick heeft verklaard dat Lord Kitchener zal toestaan dat „vrouwen en kinderen en oude menschen en vertrouwbare mannen die voldoende middelen hebben om zichzelf te onderhouden", de kampen verlaten. Dit is een beweging in de goede richting. Maar is het niet mogelijk dat vele Kaapko lonisten, hoewel bereid hen in hun huishouden op te nemen, zoo verarmd zijn door den oorlog, dat zij het met den besten wil niet kunnen doen Mevrouw Cobden—Unwin stelt dan voor dat de regeering, in plaats van voor de kampen te betalen, de families zou ondersteunen die Boerenvluchtelingen wilden opnemen. Met andere woorden dat de regeering op groote schaal deze vluchtelingen zou uitbesteden. Het is echter niet waarschijnlijk dat de Engelsche regeering dat zal doen. Mevrouw Cobden-Unwin wil daarom trachten een fonds voor dit doel bijeen te brengen en heeft zich daartoe tot mevrouw Wasklewicz ge wend om zich van hare medewerking in deze te verzekeren. Mevrouw Cobden Unwin heelt zelf 20 pd. st. voor dit fonds bijgedragen en mevrouw Wasklewicz heeft zich bereid verklaard alle bijdragen voor dit doel van het Europeesche vasteland in ontvangst te nemen. Bij de groote staalwerkstaking in de Vereenigde Staten, die nu reeds 100.000 werk lieden omvat, is thans een staking gekomen van de arbeiders in de anthracietmijnen in Pennsylvanië. Hierdoor zijn nog 43.000 man werkeloos geworden. De beurt is nu aan Canada gekomen om last te krijgen van de buitengewone warmte. Op sommige plaatsen overschreed het kwik in de thermometers de 100 graden; te Montreal was het 94 in de schaduw. Massa's sprinkhanen zijn Portugal bin nengevallen en hebben groote schade aan gebracht. De zwermen waren zoo dicht, dat de zon er door verduisterd werd, en een trein bij Beja er door tot stilstand is gebracht. De landeigenaars hebben telegrafisch om hulp der Regeering verzocht. De jury te Leipzig heeft de vorige week een viertal valsche munters, tot ten deele zware straffen veroordeeld. Zij hadden zich te Carlsbad neergezet om valsche munt biljetten te maken De zaak kwam uit door dat een drukker, wien zij een plaat voor het maken van den ondergrond halden toe gezonden, verdenking kreeg en de politie waarschuwde, welke de personen die de af drukken kwam halen, in hechtenis nam. Eenige medeplichtigen waren vroeger reeds te Eger gevangen genomen en veroordeeld. Do „Times" heeft van zijn correspon dent te Peking een somber gekleurd telegram ontvangen over den toestand daar. Volgens hem zien de gezanten dien wederom zeer duister in. Er bestaat weinig vooruitzicht op een spoedigen afloop der onndehandelingen, sinds deze een maand lang geheel hebben stilgestaan. De oorzaak van dien stilstand wordt in hoofdzaak toegeschreven aan het diepgaande meeningsverschil tusschen Rusland en Engeland over de onderdeelen van het

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2