N°. 1447. Donderdag 25 Juli. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burs op Texel RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Donderdag, den 25 Juli 1901, 's morgens 10 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 22 Juli 1901. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: TEXEL, 24 Juli 1901. Van de Zaterdag alhier gehouden aanbe steding van de straatverlichting was de uitslag, dat het werk werd gegund Den Burg J. Vonk voor f 8.49 De Cocksclorp (dorp) A. Saüerborn - 9.45 (dijk) A. Saüerborn - 30 Den Hoorn J. Kiljan - 7 75 De Waal W. Duinker - 8.94 Oosterend L. Vonk - 6.47 Oudeschilcl (dorp) J. Burger - 8.80 (Slaman) J. Burger - 13.50 Ter markt waren Maandag alhier aan gevoerd 443 schapen, 389 lammeren, 2 koeien, 1 kalf en 1 ram. Bij matigen handel kon worden besomd voor schapen f 12 af 16.25, lammeren f 6 a f8.50, koeien f 150 a f 210 en het kalf f 12. Oudeschild, 23 Juli. Met het maaien van zeegras, dat nu reeds geëindigd is, werd dit jaar veel minder verdiend dan verleden jaar. Toen mochten 1600 pakken gemaaid wor den, tegen thans 1000 pakken. De reden daarvan is, dat van den ouden voorraad nog te veel onverkocht is gebleven. Aan de wier maaiers werd voorloopig van het verdiende loon f 2. per pak uitbetaald. De Cocksdorp, 23 Juli. Begunstigd door fraai weder werd gisterenmorgen de te Eier- land gestationeerde reddingsboot beproefd. Het bleek, dat ze eenigszins lek was, hetgeen evenwel zonder veel moeite verholpen kan worden. Ook de roeiriemen, welke door ongelijke lengte ondoelmatig bleken, zullen gelijk gemaakt worden. De Edelachtbare Heer Burgemeester en nog twee commissieleden, benevens vele belangstellenden en nieuws gierigen, bevonden zich op het strand. Vlieland. Aan de oproeping voor de vacante betrekking van onderwijzer, heelt slechts één sollicitant gehoor gegeven. Ver- eischt werd bevoegdheid voor vrije en orde oefeningen, Fransch en Engelsch of Duitsch, het salaris bedraagt f 800. Deze eenige sollicitant is niet in het bezit van alle ver- eischte stukken, zoodat men tot een tweede oproeping zal moeten besluiten. De heer A. Molenaar, lid van den ge meenteraad alhier, heeft als zoodanig ontslag gevraagd, wegens benoeming van zijn zoon tot burgemeester dezer gemeente. Zondagavond was een dienstmeisje, Sjoerte Dijkmans, in haar keuken aan het Singel bij de Heisteeg te Leiden bezig met het vullen van een petroleumstel. Plotseling sprong het stel uiteen, met het gevolg, dat de kleeren van het meisje in brand geraakten. Zij vloog de straat op en liep cordaat het Singel in. Met een kopje onder waren de vlammen gebluscht. Een jantje, Etiepkema genaamd, sprong het meisje na en bracht haar behouden aan den walkant. („T.") De Coöper, Broodbakkerij en Verbruiks- vereeniging „Vooruitgang", te Arnhem, heeft aan haar leden schriftelijk de vraag gesteld, of zij zijn voor afschaffing van nachtarbeid. Deze maatregel zou tengevolge hebben, dat het brood vijf uur later wordt bezorgd. Een groote meerderheid antwoorde beves tigend. In een algemeene vergadering zal nu over de zaak beslist worden. Door de groote warmte der laatste dagen was er te Goes in de gansche stad geen varkensvleesch te bekomen. De slagers hadden het niet aangedurft, een knorder om hals te brengen en zijn stoffelijk overschot aan vleeschvliegen en andere gespuis prijs te geven. Door mgr. Van de Ven, Bisschop van 's Hertogenbosch, is voor zijn diocees een Matigheidsbond opgericht, waarvan lid kun nen zijn allen, die voor de eerste Communie zijn aangenomen. De verplichting, waartoe het lidmaatschap verbindt, is dezebeneden de 16 jaar vol komen onthouding van alle sterke dranken, boven de 16 jaar onthouding van sterken drank na het middagmaal. Donderdagmiddag zou te NieuwBuinen een driejarig zoontje zijn vader in een der glasfabrieken koffie brengen, en nam zijn vriendinnetje uit de buurt tot gezelchap mee. 't Zou voor de kleinen een treurige tocht worden. Nauwelijks op het terrein der fabriek, of het meisje geraakte in een hoop gloeiend heete asch, en even daarna het jongentje ook. Hoewel spoedig hulp kwam opdagen en de vlammende kleertjes werden uitgedoofd, ble ken de handen en voetjes der kinderen vree- selijk verbrand te zijn, zoodat hun toestand zorgwekkend is. 16 Juni nam de politie in den winkel van P. F. van Koningsbruggen, winkelier in feest artikelen te Haarlem, eenige honderden ge kleurde strookjes papier in beslag. De papieren waren aan de voorzijde be drukt met„De Nederlandsche Maagd geeft aan tooner 25, 40, enz. kussen. Penning meester Cupido, secretaris A mor." De rand daaromheen had veel overeenkomst met dien der bankbiljetten. Aan de achterzijde waren liedjes gedrukt. De kleur dezer biljetten gelijkt in 't geheel niet op die der bankbiljetten en wel niemand zal zich hierin ook vergissen. Koningsbruggen had zich toch te Haarlem voor het ten verkoop in voorraad hebben dezer biljetten te verantwoorden. Eisch: f 3 boete. subs. 3 dagen hechtenis. Het gemeentebestuur van Ginneken en Bavel schreef een geldleening uit van f14000 tegen 3'/i en de Algemeene Ar menkas van Bavel leverde die som Die zit er dus zoo slecht nog niet bij 1 Een werkman te Rotterdam kreeg een zenuwtoeval. Eenige politieagenten kwamen er aan te pas en brachten den man, in wien men een man van de drijfriemenfabriek her kende, in diens fabriek om hem bij te brengen. Bij het losmaken van zijn kleeding kwamen er toen eenige stukken leder van drijfriemen te voorschijn, die hij op zijn lichaam onder zijn kleeding geborgen had en welk leder uit de fabriek gestolen bleek. Het gestolene leder maakte het hem bij dit warme weer vermoedelijk zoo benauwd, dat een zenuw toeval er het gevolg van was. Na bijgekomen te zijn is deze werkman door de politie op gesloten tot nader onderzoek. Sedert eenigen tijd bevindt zich een seinpaal of staketsel op den obsérvatie-toren op hot Buitenhof aan den hoek van den Hofvij ver te 's-Gravenhage als hulpmiddel bij een proefneming met het telegrafeeren zonder draad tusschen 's-Gravenhage en Rotterdam vanwege het bestuur der Rijkstelegraaf. Een maaier vond onder Oud-Beierland in een weide een ooievaarsnest met jongen in een hoofdstoof. Dat mag zeker zeldzaam heeten. Misschien vinden de ooievaars 't daar veili ger dan op de daken der boerenwoningen, waar ook dit jaar de jongen weer meestal weggehaald worden. Vrijdagmiddag heeft te Callantsoog aan het strand een droevig ongeval plaats gehad. Na den morgenschooltijd gingen eenige jongens, die den middag overblijven, naar het strand, om een bad te nemen. Pas waren ze in zee, of een der kleinen, M. B. die te ver was gegaan, geraakte in een zuiging tusschen de aldaar aangelegde dam men, met dat gevolg, dat hij niet meer naar het strand kon komen en ook niet door zijne makkers gered kon worden. Zekere J. M., het gevaar ziende, waarin de knaap verkeerde, ging onmiddelijk te water, doch geraakte eveneens in die zuiging, waarop beiden in de diepte gingen en verdronken. Na veel moeite mocht men er in slagen do beide lijken terug te vinden. J. M. laat een nog zeer jonge weduwe na, die 12 dagen geleden moeder was geworden. Algemeen is de deelneming met deze jonge weduwe, te meer, daar de man ijverig in zijn werk was en met zijne vrouw een recht genoegelijk leven leidde. Men schrijft aan de „Amst. Ct." uit de Geldersche Achterhoek „Uit het groot aantal processen wegens smokkelarij, dat voor de Arnhemsche Recht bank behandeld wordt, blijkt duidelijk, dat dit bedrijf aan onze grenzen nog geregeld uitgeoefend wordt. Het zijn telkens oude bekenden, die voor den rechter verschijnen, en in hoofdzaak is jenever het artikel dat gesmokkeld wordt. Het is te doen goedkoop drank te krijgen, en wie dien leveren zijn bij het publiek wel bekend. Natuurlijk zjjn er ook andere artikelen welke men tracht binnen te loodsen, zooals suiker, manufactu ren, enz., maar het bezwaar om deze arti kelen bij eenige hoeveelheid ons land binnen te smokkelen maakt dat er hier van verbo den invoer van eenige beteekenis geen sprake kan zijn. Dezelfde personen, die naar hier gedistilleerd binnensmokkelen, kunnen van hier over de Pruisische grenzen betere zaken maken met vee, vleesch koffie en sigaren, waarmee een flinke duit te verdienen is. Of het nu ligt aan de geringe werkzaamheid der ambtenaren, dan wel aan de vlugheid der smokkelaars, een feit is 't, dat groote veesmokkelarijen in den laatsten tijd niet meer ontdekt worden. Toch is 't een publiek geheim, dat er nog veel vee zijn weg over de grenzen vindt. Men zou zich anders niet kunnen voorstellen, dat een talrijke groep per sonen hun nachtrust zou blijven opofferen, als ze hun moeite niet beloond zagen. De zware belasting, die op de levensmiddelen drukt, noopt zelfs overigens fatsoenlijke lie den wel eens hun slag te slaan. Ze kunnen met een boete hunne zonde uitwisschen en worden niet, zooals in ons land onmiddelijk tot gevangenisstraf veroordeeld. Als we nu gezegend mochten worden met een protectionisch tarief, dan zullen er voor onze grensbewoners eerst gouden dagen aan breken, want hoe meer er met smokkelen te verdienen is, des te grooter natuurlijk wordt de verleiding om op deze min of meer avontuurlijke wijze meer te maken dan ooit met g eregelden arbeid verdiend kan worden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I. Onderzoek geloofsbrieven. II, Mededeelingen. Ingekomen stukken. III. Voorloopige vaststelling Gemeente-rekening. IV. Vaststelling rekening Algem. Armbestuur. V. Bespreking rioleering Burgwal. per lantaarn

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1