N°. 1449. Donderdag 1 AugustusA0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel BEDRIJFSBELASTING. TEXEL, 27 Juli 1901. Het onweder, dat Zaterdag boven ons dorp woedde, richtte gelukkig alhier geen schade aan. Wel sloeg zeker bij menigen slag den angstvalligen de schrik om het hart en zeker niet het minst, toen de donder onmiddelijk volgende op den bliksem, werd voorafgegaan door een scherpe knal min of meer gelijk aan een geweerschot. Zooals bleek was de tele graaflijn getroffen en is de bliksem vermoe delijk langs de lijn de put in gegaan bij het telegraafkantoor alhier, zonder eenig onheil te veroorzaken. Buiten den Burg moeten enkele telefoonpalen meer of min beschadigd zijn. Flinke aanvoer en gelukkig niet minder Hinken handel, kenmerkte de Maandag j. 1. alhier gehouden markt. Aangevoerd waren 44-7 schapen, 388 lammeren, 2 paarden, 9 koeien, 2 kalveren en 2 biggen. Omtrent de prijzen, die konden worden besomd vernamen wij, dat die waren voor schapen f9 af 18.75, lammeren f 7.50 a f 9.50, koeien f 125 a f 210, en kalveren f8af 10. Van 25 tot en met 30 Juli zijn uitge voerd 436 lammeren, 177 schapen, 29 koeien, 5 kalveren en 22 varkens. De Cocksdorp, 27 Juli. Naar wij nader vernemen heeft de hagelslag van Donderdag j. 1. hoogst belangrijke schade aangebracht. Op de landerijen, behoorenden bij de hofsteden Vianen, de Nieuwe Wamberg, de Volharding, de Oorsprong, Zeeburg enz., hebben de te veld staande gewassen zeer geleden, terwijl de oogst van de hofstede Fortuna geheel is ver nield. De schade beloopt over 't geheel eenige duizenden. Waal, 29 Juli. Bij de onweersbui, die Zaterdagmiddag over en langs de Waal ging, was een hoos waar te nemen, die zich drei gend liet aanzien en hier en naar kleine schaden heeft aangericht. Bij den veehouder R werd het hooi door elkander geschud en verspreid; bij den vee houder B. werd een gedeelte van het dak opgelicht, terwijl nog op andere plaatsen ge deelten hooi in de lucht werden geslingerd. Een jongmensch, dat in den omtrek op het hooiland werkzaam was, werd tot 3 maal toe tegen den grond geworpen, doch kwam ove rigens met den schrik vrij. Oudeschild, 30 Juli. Door een yisscheris in de vorige week op de Noordzee een post duif gevangen, voorzien van het merk „Sta tion Helgoland". Na van voedsel en drinken te zijn voorzien, is het beestje weer in vrij heid gesteld. Den Hoorn. 27 Juli. Tijdens het onweder dat heden alhier woedde, trof de bliksem een schaap van den veehouder C. Kok. 28 Juli. Dat men voor zijn pleizier uit rijden gaat, kan zeker ieder billijken, men dient dit echter op gepaste wijze te doen en niet zooals bijvoorbeeld heden eenige personen deden, die met een met 2 paarden bespannen wagen zich aan ons dorp bevonden. Bedoelde personen wilden waarschijnlijk hunne vroolijkheid toonen door bij het verlaten van ons dorp eens buitengewoon hard te rijden. Zij reden zoo onbesuisd, dat toen de paarden den hoek om moesten, de arme dieren door de gladheid der steenen vielen. Weg was natuurlijk de vroolijkheid. Ge lukkig liep het ongeval af met eenige geringe schade aan wagen en tuig. Doch een beetje meer kalmte is zeker toch allen aan te raden, vooral ook met het oog op de kinderen, die vooral in dezen tijd zich veel op straat bevinden. 30 Juli. Heden slaagde voor acte Duitsch de heer Jb. Drijver, zoon van den heer D. Drijver alhier. Vlieland, 30 Juli. Voor de vacante betrek king van onderwijzer is een herhaalde oproe ping geschied. Vereischt wordt nuacte voor vrije en orde-oefeningen, hoofdacte of Fransch strekt tot aanbeveling, indiensttreding 1 Nov. Wanneer een onderwijzer mét acte Fransch wordt benoemd, zoo is deze verplicht les te geven aan de avondschool. De betrek king wordt 1 Sept. vacant, dus is voor twee maanden een tijdelijk onderwijzer gevraagd. In een bewoonde vhla in het Hollandsch- Belgische Park te Scheveningen is in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de vorige week inbraak gepleegd; uit een balkonkamer, tot welke de inbreker zich toegang had weten te verschaffen door een opening te boren in het deurkozijn, zijn een spaarpot van de dienst boden en een collectie munten ontvreemd. De inbreker heeft zich voorts tegoed gedaan aan wat hij eetbaars in buffet en kasten vond. In de aangrenzende kamer sliep de familie. In denzelfden nacht is, eenige villa's verder, tijdelijk bewoond door een familie uit Amster dam, een inbraak gedaan, vermoedelijk door denzelfden persoon. Ook daar werd een gat in het raamkozijn geboord van een aan den tuinkant gelegen kamer, in welke een dochter van den be woner sliep. Wakker geworden door het geraas, maakte de jonge dame, doodelijk ver schrikt bij het zien van een mannengedaante voor het venster, alarm, waarop de inbreker ijlings de vlugt nam. (N. C.) De hoendercholera, die onlangs in ver schillende deelen van Zeeland nogal verwoesting aanrichtte, heeft nu ook haar intrede te Zaam- slag gedaan. Op een boerderij bleven van de 106 kippen er slechts vijf in leven. Men meldt uit Katwijk aan den Rijn Terwijl heden een peloton wielrijders van de grenadiers onder commando van een eersten luit. der jagers door deze gemeente ging, kwam er een paard met een kar hollende aangevlogen. Op die kar zat een 4-jarig meisje te schreeuwen en te huilen. De luite nant aarzelde geen oogenblik om het paard achterna te gaan en al kreeg hij op den Wassenaarschen weg het paard niet tot staan zoo mocht hij toch de voldoening smaken het kind uit de kar te lichten, dat hij onder gejuich van de ingezetenen, vooral moeders, op zijn arm per flets naar Katwijk aan Zee bracht om het aan de ouders Pluimgraaf over te geven. Het paard werd even voorbij Katwijk-Bin- nen tot staan gebracht. Progressie of niet. Het raadslid G. L. v. d. Zwaag (Kamerlid) heeft bij den Raad der Friesche gemeente Opsterland een voor stel ingediend tot wijziging der verordening op de heffing van den hoofd eljjken omslag en daarbij aangeboden een concept-verordening, waarin het beginsel progressie sterk is toe gepast. B. en W. moeten niet met dit con cept ingenomen zijn, maar de Raad heeft besloten om over te gaan tot het maken eener nieuwe verordening. Een gedeelte van den Raad wenscht een flinke progressie maar niet in zoo erge mate als in de aangeboden verordening is aangewezen. Als de inkt in den inktkoker dik ge worden is, giet men er dikwijls koud water bij. Dit is verkeerd en bederft den inkt. De dikke stof moet met azijn of kokend wa ter verdund worden en dan krijgt men weer inkt van goede kleur. Te Leeuwarden werd door eenige dames het plan opgevat zich beschikbaar te stellen als geleidsters van kinderen, wier ouders hen wel een zomeruitstapje willen laten maken, maar zelf niet tot geleide kunnen medegaan. Dit plan heeft een goed succes gehad. De dames hadden nauwelijks de kosten bepaald, of een aantal ouders meldden zich voor hunne kinderen aan. Zelfs toen men genoodzaakt was den hoofdelijken omslag nog wat te verhoogen wegens de ruime deelneming, moes ten er toch nog velen teleurgesteld worden. De reis is aangevangen naar de boschstreek van Beesterzwaag. Het zijn alle gezonde kinderen uit den burgerstand, voor wie een veertiendaagsch verblijf in de vrije natuur een goede vacantie uitspanning is, terwijl de ouders zelf niet zoo lang van huis kunnen. Sedert enkele dagen had het, zegt de „Dordt Ct.", de aandacht van den winkelier H. Breemer aan de Voorstraat te Dordrecht getrokken, dat verschillende kleedingstukken uit zijn winkel verdwenen, zonder dat hij kon vermoeden op welke wijze. Woensdag ochtend echter ontmoette hy op straat zijn 13-jarigen loopjongen, in het bezit van een jas. Op zijn vraag wat hij daarmee doen moest, gaf de knaap zulke ontwijkende en verwarde antwoorden, dat zijn patroon hem spoedig tot bekentenis bracht, dat zijn plan was, het kleedingstuk te gaan beleenen. Terstond werd de politie met het geval in kennis gebracht en weldra bleek haar dat de deugniet tal van andere kleedingstukken weggenomen en in huizen van verkoop met recht van wederinkoop of by uitdragers had te gelde gemaakt, waar zij in beslag genomen zijn. 't Is reeds een heele stapel, maar nog steeds komt er bij. Dat de jeugdige diefde opbrengst versnoept heeft, spreekt vanzelf. Thans is hij in arrest. Een bekend arts te Amsterdam zat in het Panopticum met zijn familie. Tegenover hem plaatste zich na eenigen tjjd een Engelsche familie, waarbij twee dames, die, toen de dokter een sigaar opstak, hem dit erg kwalijk schenen te nemen. Dit bleek althans uit vele nijdige blikken en uit een herhaald „shocking". Toen de nijdige schoonen wat al te Engelsch gingen doen, zeide de dokter buigende en in het Engelsch: „Dames, het is aangenamer den rook te genieten van een goede Hollandsche sigaar, dan van verbrande hoeven in de Zuid-Afri- kaansche Republieken. Weg waren de Engelschen Het wordt bevestigd, dat de Neder- landsche regeering te Lissabon klachten heeft ingediend van de Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij, omtrent de verbeurd verklaring van rollend matriaal teLourenco- Marquez in 't station, en welk matriaal aan de Engelsche militaire overheid is overgeleverd door de Portugeesche regeering van Mozam bique. Te Rozendaal werd vrouw Blom, die wegens de warmte even aan haar deur was gaan staan, door den bliksem getroffen. Be wusteloos zakte zij ineen. Toen zjj weder bjj was gekomen, bleek, dat zij blind was geworden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering is uitgereikt, het volj aarskohier No. 5 der bedrijfs belasting voor het dienstjaar 1900/1901 en No. 1 dienstjaar 1901/1902 en dat ieder daarop voor komende verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den SI Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJ SER Pz. L. B.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1