N°. 1450. Zondag 4 Augustus. A®. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der port' Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel t c J GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een tafelmesje, een zakschaartje, een stuk katoen (bont) en bij Jan Leen een jonge kip (kuiken). JACHT. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ingekomen de navolgende kennisgeving: De Commissaris der Koningik in de provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 17 Juli 1901 no. 88; Gelet op artikel 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden dat in Noord-Holland: a. de jacht op klein wildmet uitzondering van die op hazen en fazanten, zal worden ge opend op Zaterdag 31 Augustus 1901, met zonsopgang b. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 28 September 1901, met zonsopgang c. de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uit geoefend. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord- Holland worden aangeplakt. Haarlem, 25 Juli 1901. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 2 Augustus 1901. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz., L.-B. TEXEL, 3 Augustus 1901. Ter eere van de verjaardag van de Koningin- Moeder was gisteren, 2 Aug. alhier van enkele gebouwen de vlag uitgestoken. In de tweede algemeene vergadering van de Nederl. Visscherij-Vereeniging onlangs te Amsterdam gehouden, werd door den direc teur den heer Zwier Visser een breedvoerig verslag uitgebracht omtrent den staat der vereeniging, die zich ondanks groote moeie- lijkheden, waarmee men had te kampen in Ieen krachtig leven mocht verheugen en nog dagelijks bewijzen leverde van levensvat baarheid. Op het programma der vereeniging komen verschillende punten voor. waaronder zeker in de eerste plaats wel mag worden genoemd een algemeen Nederlandsch Visschers-weduwe weezen en ondersteuningsfonds. Kleine veranderingen, voornamelijk bij de Texelsche gronden werden wenschelijk geacht, in het boei- en bakenstelsel, waardoor het stoo- ten op zandbanken (op verschillende plaatsenis men plotseling uit volle diepte op die banken waarop 1 a 2 M. water staat) wordt voorko men. Met het oog op gevaar voor menschen- levens werd aangedrongen op spoedige indie ning van het verzoek bij de regeering. Het plan tot drooglegging der Zuiderzee vond algemeen bestrijding en met algemeene ;stemmen nam de vergadering het besluit er tegen te protesteeren: Door den heer P. Plaats man afgevaardigde van Oosterend werd ver zocht dat de vereeniging zich tot de regeering zou wenden met het verzoek de oestervis- scherij te Texel altijd geopend te doen zijn, omdat in het Noorden toch geen verpachtingen meer plaats hadden. Het hoofdbestuur werd wederom bevestigd en de heer Zwier Yisser, tot dusver tijdelijk, werd nu difinitief tot directeur der vereeniging benoemd. Den 81 Juli werden van hier verzonden 295 schapen, 120 lammeren, 4 koeien, 1 kalf to 5 varkens. Oudeschilu, 2 Aug. Het roodvonk, dat helaas hier reeds offers maakte, is thans in twee gezinnnen geconstateerd. De mazelen heerschen nog steeds in vele gezinnen, doch schijnen gelukkig een gunstig verloop te hebben. Door den winkelier G. A. Sigon, te Hof van Delft, is in de groote verloting te Haar- lemmeer de hoofdprijs gewonnen, zijnde een hofstede met landerijen of f22.000 in con tanten. De gehechtheid van een kat aan haar woning is spreekwoordelijk, doch een sterk sprekend staaltje dier eigenaardigheid kwam dezer dagen voor te Biervliet op de hoeve van De Reu. Verleden jaar had J. de Reu, in de nabijheid van IJzendijke wonende, om van haar af te zijn, een kat meegenomen naar den Paulinapolder aan den Braakman. Na een week of zes was het dier weer terug. De vorige week tijdens het vlasvervoer naar België, liet De Reu dezelfde kat achter aan gene zijde van Watervliet, doch na een afwezigheid van vijf dagen kwam poes w eer op zijn geboorteplaats opdagen. (M. Ct.) Slimme burgemeester! Bij de jongste raadsverkiezing in een ge meente op Z.-Beveland, moest de burgemees ter aftreden. Een invloedrijk persons, die met bet hoofd der gemeente een geschil had, maar overigens met hem eens van denkwijze was, wist eenige kiezers over te halen een tegen can didaat te stellen. Op den verkiezingsdag ging iemand naai den burgemeester om de lijst in te leveren. Het hoofd der gemeente, dat vrij wel op de hoogte was, ontving den man op hoffelijke wijze. Er werd over koetjes en kalfjes ge praat, totdat het 4 uren geslagen was. Eindelijk wilde de bezoeker toch de lijst inleveren. Zoo, zoo, zeide de burgervader, moest gij nog een candidatenlijst inleveren Nu, dan moet gij daarmede maar wachten tot een volgende gelegenheid, want vandaag kan het niet meer't is nu te laat. Mazelen en leerplicht 1 De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft door een circulaire aan de Ged. Staten der verschillende provinciën doen weten dat nu de mazelen uit de wet tegen de besmet telijke ziekten geschrapt zijn, de gemeente besturen volkomen bevoegd zijn tot het maken van een verordening tot voorkoming en wering of beteugeling van de mazelen, waarbij ook, in overeenstemming met art. 12, 2o. der Leerplichtwet, tijdelijk verboden kan zijn het bezoeken der lagere school door kinderen uit woningen waar mazelen voorkomen. Men schrijft van de Belgische grenzen aan de „N. R. Ct." Behalve vee- en botersmokkelen, dat tegen woordig aan de orde van den dag is, wordt hier ook het geheele jaar door voor duizenden guldens sigaren gesmokkeld. De meeste Bel gische herbergen, welke niet meer dan4a5 uren van de grens verwijderd zijn, worden door de smokkelaars geregeld van sigaren voorzien. Veel handel wordt in de grensdorpen in sigaren gedreven en alle winkeliers en herber giers hebben steeds een groote hoeveelheid voorradig. De sigaren, welke frauduleus over de grens gaan, zijn meest van inferieure qua- liteit. Die van f 1 a f 1.20 per honderd, daarbij lang en zwaar, hebben den meesten aftrek. Personen, die met het sigarensmok- kelen hun brood verdienen, komen geregeld twee- a driemaal per week naar een Nederl. grensdorp, koopen er een 500 stuks en trek ken daarmee naar België. Langs zij- en bin nenpaden bereiken zjj het doel hunner bestem ming. Zelden hoort men, dat een smokkelaar van sigaren aangehouden is. Ontmoet h(j een paar beambten, welnu dan laat hij zijn vrachtje maar vallen en vlucht als een haas over veld en akker. Behalve door vaste personen, worden ook door toevallige bezoekers veel sigaren mede genomen. Alle Belgen, die over de schreef komen, koopen als aandenken een aantal „goede Hollandsche sigaren", waarmede zij jas- en broekzakken vullen. Deze sigaren, welke van heel wat beter qualiteit zijn dan die, welke de smokkelaars van beroep ver- koopen, moeten voor buitengewone gelegen heden dienen. „Nu zal ik jelui eens een echte Hollandsche sigaar laten proeven, die ik zelf in Holland gekocht heb. Goeie zulle De zoon van een sigarenwinkelier in de Damstraat te Amsterdam is aan bloed vergiftiging overleden. De jongen had een klein onbeteekenend wondje aan het voorhoofd, overigens was hij gezond en lustig. Zaterdag werd de knaap ernstig ongesteld en de ter hulp geroepen artsen verklaarden, dat de jongen ziek was tengevolge van bloedvergiftiging, vermoedelijk veroorzaakt door den binnenband van zijn stroohoed, die gekleurd is met een schadelijke stof. Als een bewijs van den grooten visch- rijkdom in de IJslandsche wateren meldt men uit IJmuiden, dat de stoomtrawler „Dubbeldam" van daar in den tijd van onge veer 4 weken aanvoerde 507 kantjes gezouten kabeljauw, 20 idem gezouten leng en heilbot en 80 idem gezouten schelvisch, naar gissing ongeveer een waarde vertegenwoordigende van f 12.000. Gevaarlijk reisgezelschap 1 Maandagnamiddag werd een trein aan de Handelskade te Amsterdam plotseling dooi de Westinghouse rem tot staan gebracht. Bij onderzoek bleek een reiziger aan de rem getrokken te hebben, omdat hij door een medereiziger met een mes bedreigd werd 1 De dader echter sprong ijlings uit den wagen, en klom over het hek van den spoor dijk, doch werd weldra gegrepen en naar den naastbijgeiegen politiepost gebracht. Aan de in aanbouw zijnde openbare schoon te Bavel (bij Breda) ontstond Maandag twist tusschen den aannemer en een gedeelte van het werkvolk. Een der werklieden, C. Mathijssen, werd zoodanig te pakken genomen, dat zijn been op drie plaatsen gebroken is. Den aannemer werden een paar gaten in het hoofd geslagen. Oorzaak van het geval wasjenever I Een paar aardige cijfers releveert „de Maasbodeuit de Rotterdamsche gemeente- rekening voor 19üi'. Daaruit blijkt nl., dat in dat jaar op het gemeentehuis door de ambtenaren in opgedronken voor f 2796,93'/»... aan thee. Echter is dit nog een kleinigheid, vergele ken bij een andere post, nl die van proces kosten aan mr. E. E. van Raalte, voor de onteigening ten behoeve van den aanleg van de Maashaven. Deze rechtsgeleerde raads man leverde 48 doclaratiën in tot een bedrag van f 101.553.37'/», zegge ruim een ton. Dat 's andere thee 1 zegt het blad. Uit Renkum wordt aan de Arnh. Ct. gemeld De 22-jarige W. V., kostwinner zijner grootouders, moest in den vroegen morgen op het landgoed „Ooster-E ng" wacht houden. Teneinde zich niet te verslapen, begaf hij zich Zondagavond naar den koren molen op Harten, om aldaar, waar men waken moest, den nacht door te brengen, Eén der knechts, die zich moest verwijderen om het paard, vroeg W. V., even naar den molen steen te zien en vond, terugkomende, den onervarene tusschen de kamraderen. Bijna onmiddelijk nadat het slachtoffer was vrij gemaakt, trad de dood in. Uiterlijk was alleen de arm verbrijzeld. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1