Buitenland. Bloedvergiftiging De 18-jarige B. Donk te Numansdorp kreeg in liet begin der vorige week een wondje aan zijn pols, vermoedelijk veroorzaakt door een spijker. Vrijdag begon de pols pijn te doen, waarna hij zijn arm ontblootte en bemerkte dat ook zijn arm was opgezet. Dit werd in korten tijd zoo hevig, dat dadelijk geneeskun dige hulp werd ingeroepen, die bloedvergifti ging constateerde. Door de spoedige hulp kon nu nog het ergste voorkomen worden. Bij het overkoken van een pot vliegen- lijm ontstond in een achter een drogistwinkel te 's-Graveuhage gelegen pakhuis een uit slaande brand, welke door twee stralen op de waterleiding werd gebluscht. Bij de pogingen om het vuur te dooven, kreeg een der eige naars van den winkel vrij ernstige brand wonden, zoodat hij naar „Bronovo" moest worden overgebracht. Hoe een man van zaken zich soms uitdrukt- Van een veehandelaar in de Geldersche .Achterhoek, dio een koe geslacht had, met een nieuw soort veevoeder gemest, krijgt men het volgende.getuigschrift daarover te lezen „Over de koe die wij slachtte van X welke metgevoerd was waren wij zeer tevreden en heeft zich buitengewoon geslacht en hebben roem op het vleesch gehad. De gevangenis te Heerenveen met 25 cellen is op het oogenblik ledig. Zaterdag morgen verliet de laatste gevangene die in richting. Onverstandige ouders De „Bode" deelt volgend briefje mede van een verontwaardigden vader aan den onder wijzer van zijn zoon „Meester ik verwagt dat je van middag Jan zijn vluitje weerom geeft dat u een za terdag af genomen heb ik heb hem een zater dag er omgestuurd en toe zee de boven meester een maandag moest de meester het werom geve hij mag het niet houwe dus ik verlang dat ie het van middag werom geeft en anders zal ik wel de rus met u afreke als ik u er eens tegen komt daar kan je van op an hoor dan zal ik er eens kijke wat ik met je te doen heb je kan afneme wat je wil maar je geeft het weer werom." Men deelt aan „Het Vaderl." mede, dat aan de verschillende Departementen Zaterdag en aan enkele ook Zondag de reeds gereed gemaakte begrootingen op last van de nieuwe Ministers weder veranderd zijn en thans geheel gelijk aan de begrootingen van ver leden jaar zijn samengesteld. Uit Vlissingen schrijft men aan de „Middelb. Crt." Onder de Zondagmorgen met het stoomschip „Prasident" ter reede alhier aangekomen passagiers uit Zuid-Afrika, bevonden zich eenige Engelsche soldaten, die genoeg hadden van het strijden tegen de Boeren. Ze waren nogal aardig van geld, bagage en kostbaar heden voorzien en spraken met lof vooral een paar Schotten over de Boeren. Zij kwamen voor eigen rekening teiug en meeri- den dat de oorlog het volgend jaar zou eindigen in 't voordeel van dezen. Met de nachtboot vertrok het uit een dertigtal personen bestaand gezelschap naar Engeland. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het fanfarecorps „Cresendo" te Medemblik werd op de versierde terreinen van de buiten sociëteit aldaar een festival gehouden, waar aan 22 corpsen deelnamen. Na ontvangst der deelnemende gezelschappen werd een optocht door de geheele stad gemaakt. Na afloop der muziekuitvoering werd een begin gemaakt voor het landelijk bal. Voor deir toegang moest 25 cent entrée betaald worden. Daar het publiek, op het feestterrein aan wezig, voor een groot gedeelte daar bleef, werd het zeer moeilijk de entrées te innen. Daarbij maakte men de fout bij den ingang entrées te willen ontvangen van werkende leden met hun dames, die, zich beroepende op den feestgids, waarin vermeld stond dat de toegang voor hen vrij was, niet verlangden te betalen. Hierdoor ontstond zulk een gedrang, dat op een gegeven oogenblik de wachtende menigte niet meer te houden was en allen binnenstroomden, zoowel leden als niet-leden. De eigenaar, die vele kosten had gemaakt en de muziek moest betalen, wilde het feest niet doen doorgaan. Van 8 uur tot elf kon men zich dus een weinig op het terrein vervelen, daar geen muziek of dans afwisseling bood. Eindelijk werd op verzoek van velen, die zouden probeeren nog eenige kwartjes te bemachtigen, te half elf met muziek en dans een aanvang gemaakt. De Gemeenteraad van Borger (Dr.) heeft met algemeene stemmen bepaald, dat de politie gemachtigd wordt om een schoolgaand kind, dat gedurende den schooltijd bij den openbaren weg loopt en niet is voorzien van een verlofkaart, aan te houden en naar de school te brengen waar het behoort. Paleis Paadhuis. Sprekende over de pogingen, die in 't werk worden gesteld om het Paleis op den Dam te Amsterdam weer tot Raadhuis te bestem men, vestigt het Groene Weekblad de aan dacht op een omstandigheid, die tot dusver onopgemerkt bleef. Algemeen wordt beseft, dat men het Paleis niet tot Raadhuis kan maken, zonder te zorgen, dat de Koningin een ander Harer waardig verblijf daar ter stede heeft en de vraag is Wie zal dit moeten bekostigen Het Rijk of de Gemeente'? Dat het Rijk hiertoe uit den aard dei- zaak verplicht is, wordt nu door genoemd weekblad o a. door het volgende aangetoond Amsterdam geniet de eer niet alleen tot hoofdstad, maar ook tot 's Rijksvesting te zijn verkoren. Gelijk men weet, wordt steeds sterker, de stad en haar omgeving, met een bevolking van pl. m. 700.000 zielen, door een fortenkring omsloten, en alzoo tot laatste, of wil men, tot allereerste bolwerk gevormd. Wat is nu het geval Komt er oorlog dan moet, misschien reeds vóór de oorlogsverklaring, althans op den tweeden of derden dag nadat de vijand de grens zal zijn overgetrokken, H. M. de Konin gin verhuizen naar de stelling-Amsterdam. Den Haag is uit zee met geschut te bereiken... H M. reist dus naar de hoofdstad, met veel dat Haar volgt, of reeds vooraf is gegaan. Moet Koningin Wilhelmina ook dan wonen op den Dam Of, zou een Staat, die zijn hoofdstad tot een vesting maakt, waar zijn Koningin mis schien weken zal moeten vertoeven, zich niet verplicht moeten achten, in die vesting ook te zorgen voor een Paleis Men kan moeielijk aannemen, dat de Amster dammers, die voor Nederland in hoofdzaak de oorlogs-ellende zullen dragen, nog bij voor baat tot het bouwen van een reduite-paleis zullen worden genoopt. In den bloemtuin Men tracht nu stekken te krijgen voor het volgende jaar. Wie geraniums,. Engelsche pelargoniums, fuchsia's; anjelieren, verbena s, heliotropen enz. noodig heeft, vindt nu den gunstigen tijd er stekken van te snijden. Men steekt circa 6 stuks in een pot en laat de stekken er den winter over in staan. Gezaaid worden nu calceolaria's, primula's, cineraria's en cycianen. (R. M.) De horeskoop trekkers zijn dezer dagen weer druk aan 't werk. Dat zijn ze trouwens altijd als er een nieuw ministerie optreedt. Dan gaan ze zitten peinzen wat al onzin er niet uit de namen der nieuwe ministers kan worden samengeflanst om de wereld verbaasd te doen staan over hun „vernuft". Zoo weten ze ons nu te vertellen en ze plaatsen de namen der ministers in dever- eischte volgorde onder elkaar om dat aan te toonen dat het pas opgetreden minister! fanatiek" is, dat het „leefbaaris, dat het „liberaal" is, en nog zooveel meer. Dat menigeen met z'n vrijen tijd geen weg weet en zich daarom, bij wijze van tijd passeering, met deze horeskooptrekkerij onledig houdt, we kunnen ons dat nog voor stellen, maar dat er nog bladen zijn die hare kolommen met dergelijke flauwiteiten vullen, alsof dit geknutsel iets wonder-geestigs was, dat. begrijpen wij minder goed. Als men soms niet gelooft dat die horos- kooptrekkerij „erg flauw' is, kan men het ook uit de namen der acht nieuwe minis ters lezen Kuvper Harte Bergransius Loef/ Van fijndan De Marez Oyens Krwys v. Asch v. wijck (D) Men schrijft aan „De Nieuwe Ct." In de gemeente Baarderadeel heerscht tegenwoordig eene ziekte, die zeer onaange name gevolgen medebrengt. Voornamelijk kinderen, doch langzamerhand ook volwasse nen worden er door aangetast. De ziekte begint met een uitslag in erge mate in het gelaat, gepaard gaande met een opzetting vooral van de oogleden en dik worden van de keel. De verbreiding wordt zeker in de hand gewerkt, doordat de kinderen, die dooi de ziekte zijn aangetast, niet van de school wegblijven. - Politieke voorspellingen. Het „Handels blad" schrijft; Verschillende lezers hebben zich nog er op gespitst uit de namen der nieuwe ministers het karakter van het Kabinet op te maken. Wij kunnen die kunststukjes niet alle mede- doelen en bepalen ons tot een bloemlezing uit de gevonden woorden. Men kan er uit halen kerkelijk, pauselijk,doleeren, vagevuur, opbouwen, vroolijken, blijf maar, kan niets en werkloos, maar ook werkzaam, leuk stel, Godes wil, verlangd, enz., enz. Wie tijd en lust heeft, kan zoeken hoe deze woorden uit de namen zijn gehaald en er nog een paar honderd meer bij zoeken. Wij hebben er nu genoeg van. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de laatste berichten uit Pretoria de volgende verschrik kelijke feiten onthulden „Het kamp te Irene is op een heuvel gelegen, aan alle winden blootgesteld. De ongelukkigen slapen er in tenten op den grond. Hun kleeren zijn niet meer dan lompen. Slechts met een dun, doorzichtig stuk linnen kunnen zij zich tegen de strenge nachtvorsten beschutten. De thermometerstand wisselt op 't oogenblik tusschen 2 graden onder en 3 graden boven nul. De kinderen zijn weinig of niet gekleed. Het verstrekte voedsel is ontoereikend en dan nog van slechte qualiteit. De suiker was nu en dan doorweekt van bloed: men had ongetwijfeld de gewonden op zakken suiker gelegd. De zeer jonge kinderen krijgen geen ander voedsel dan meel. Ternauwernood kunnen met groote moeite de moeders van tijd tot tijd een bus gecondenseerde melk machtig worden. Een roodvonk-epidemie is uitgebroken, be nevens kinkhoest. De sterfte is inderdaad ontzettend. Wanneer men enkel afgaat op de offlcieele lijsten, komt men reeds tot een getal van 240 per duizend, het kamp wordt nog als een der beste beschouwd. Oek op het slagveld gaan de Engelschen voort zich aan de wetten der menschelijkheid te vergrijpen. Zij cijferen alles weg, als zij maar een Boer gevangen kunnen nemen. De volgende voorbeelden, ontleend aan offlcieele gegevens, mogen daarvan getuigen. In het gevecht bij Boksburg op 29 Januari lgul werd commandant Marais ernstig aan het hoofd gewond. Daar de Boeren geen ambulance bij zich hadden, gaf generaal Beyers last aan P L. Vogel, om Marais onder be scherming der witte vlag voor de Engelsche liuie te brengen, teneinde aan de Engelsche ambulance hulp te vragen. Was zijn taak volbracht, dan kon hij terugkeeren. Op order echter van den Provost Marshall te Johannesburg werd Vogel gevangengehou den, onder aanbeveling echter om hem niet uit het land te zenden. Ziehier de manier, waarop de Engelschen gevangenen maken. Het is intusschen later aan Vogel gelukt om te ontsnappen en zich te Pietersburg weel bij zijn commando te voegen. Gelijk te verwachten was, heft de En gelsche Jingopers wilde wraakkreten aan tegen de Boeren, wegens het doodschieten van de Kaftërverkenners aan de Doornrivier, alsmede over Kritzingers brief aan French, waarin hij het voornemen der Boeren, om alle Kaffer helpers der Engelschen, hetzij gewapend of ongewapend, in het vervolg dood te schieten, mededeelt. Ook de oppositiepers wraakt beide zaken, maar hoopt, dat Botha Kritzinger zal repudieeren. De „'vtorning Leader" betoogt intusschen, dat de Engelschen geen recht hebben om zich van Kaffer verkenners te be dienen, hetgeen in strijd is met de stilzwij gende overeenkomst tusschen beide partijen om de naturellen buiten den strijd te houden. Door het wapenen van Swazi's en Zoeloe's, om het vee der Boeren te rooven, hebben de Engelschen het overeengekomene geschon den en de weerwraak der Boeren uitgelokt. Het gebeurde toont helaas aan hoe deze onzalige krijg ontaard is. De melk te Londen is zoo schaarsch, dat de prijs met een stuiver per kan zal worden verhoogd. In een kamertje met drie bedden in het kantonnale hospitaal te Genève sliepen drie zieken. De 82 jarige Naliet was op een nacht wat onrustig; dat kon een andere patiënt, Novel genaamd, epilepticus, niet velen hij riep den oude toe stil te zijn, en to9n dat niet gaf, bond hij hem 6en handdoek stijf om den hals. Zoo bleef de man kalm tot 's mid dags; maar hij kwam bij en begon weer te jammeren. Novel trok den doek watstijver aan, en zoo nog eens en nög eens, tot de

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2