N°. 1452. Zondag 11 A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 10 Augustus 1901. Als vervolg op een vroeger bericht kunnen we thans mededeelen, dat Woensdag door een der heeren, die alhier een tram zouden wenschen aan te leggen, een conferentie werd gehouden ten Raadhuize met de beide Wet houders. Naar men ons verzekert moet thans het plan bestaan concessie voor den aanleg van den tram aan te vragen. Vroeger werd eehter reeds meermalen door anderen con cessie aangevraagd zonder dat de plannen werden ten uitvoer gebracht, zoodat, ofschoon dan iets nader aan 't doel, daaruit nog niet volgt dat de tram er binnen een niet te lang tijdsverloop zal zijn. Naar men ons verzekert moeten de ondernemers echter reeds geruimen tijd met het plan bezig zijn en goed bekend zijn met hetgeen thans ongeveer wordt ver voerd langs den Schilderweg, zoowel passagiers als goederen, en zullen de kosten voor de gemeente zeer gering behoeven te zijn. Naar wij vernemen hebben zich voor de betrekking van hoofd der school te Midden- Eierland 4 sollicitanten aangemeld. Den Hoorn, 9 Aug. Onze vroegere plaats genoot de heer G. J. Thomassen, Commies bij de H. IJ. S. M., station Bovenkarspel, deed met gunstigen uitslag examen voor den stationsdienst. Vlieland, 8 Aug. Voor de tijdelijke betrek king van onderwijzer alhier hebben zich 33 sollicitanten aangemeld. De heeren J. H. Mus, K. Raap en G. fan Westen zijn candidaat gesteld voor den gemeenteraad. Dinsdag-morgen trokken 14 smokkelaars 'an de Nederlandsche gemeente Koewacht ver de grenzen om een viertal schoone melkkoeien frauduleus in België te voeren. Een half uur van de grens ontmoette de troep een viertal ambtenaren, die hun toe riepen de koeien los te laten. Toen hieraan niet werd voldaan, ontstond een gevecht, waarbij de ambtenaren van hun revolvers gebruik maakten. De smokkelaars kozen nu het hazenpad, de koeien met zich meevoerende. Een eerlijke strijkster toonde zich de vrouw van P. Brouwers, te Ginneken. Zij had ter bewerking een wit heerenvest ont vangen en na het gewasschen te hebben, vond zij in een der zakken een bankbiljet van f 200. Het had in de wasch wel wat geleden, maar nadat het hier en daar wat was bijgeplakt, werd het den eigenaar ter hand gesteld en die was er zeer mede in zijn schik, zooals te begrijpen is. Een koopman uit Gouda, die in Rotter dam een kijkje kwam nemen, en daarbij in een bierhuis in te Raamstraat verzeilde is in dat bierhuis, nadat hij er eenigen tijd vertoefd had, gewoonweg door een paar bezoekers bij de keel gegrepen, op den grond geworpen, uitgeschud, beroofd van zijn portemonaie met ongeveer f 3 en een spoorkaartje, en daarna op straat gegooid, blij dat hij er eigenlijk nog zoo goedkoop afkwam. De daders liggen op het kerkhof. Wel heeft de man er de politie in de Pauwensteeg mede in kennis gesteld, maar daar het een vreemdeling is, weet hij niet precies het huis aan te wijzen, waar de roof gebeurd is. (N. Rott. Ct.) Dat het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde geen slecht beroep is, bewijst het feit dat de bekende uroscoop Pieter van Bijstelveld te Rotterdam in de plaatselijke belasting naar het inkomen is aangeslagen in de 23ste klasse, zijnde een inkomen van f 7500 tot beneden 8300, waarvan betaald moet worden f 262.50. Onder het opschrift„Het einde van den strijd" zegt de „Winsch. Ct": „Veendam is weer voor de vrijzinnig-de mocraten gewonnen. Met inspanning van alle krachten, met den krachtigen steun van de antirevolutionairen en katholieken is de zege behaald Geweldig is het district Veendam bewerkt. Voor de politieke opvoeding is dit jaar zeker in niet minder dan honderd redevoeringen en debatten gezorgd. De kleinste plaatsjes zjjn niet vergeten en waar geen zaal te vinden was, sprak men in de open lucht, Vooral in de laatste week is er hard ge werkt. De S.-democr. deden zeer druk huis bezoek en de strooibiljeteten fladderden over de wegen van Ter-Apel tot Sappemeer, in Kibbelgaren zoowel als in Veendam. Deze geweldige laatste krachtsinspanning heeft Troelstra er niet kunnen brengen. Het district is weer vrijz.-democrtisch en zal dat blijven wanneer zijn afgevaardigde een krachtige democratische politiek voert. Daaraan valt niet te twijfelen. Toen Dinsdagmorgen een dame te Leiden uit den trein, komende van Parijs, stapte en haar kaartje aan de contröle wilde afgeven, kwam zij tot de ontdekking, dat dit met haar beurs gerold was. In weerwil van de talrijke waarschuwingen blijkt het reizend publiek nog niet doordrongen van de noodzakelijkheid, aan beurs en portefeuille een veilige plaats te geven. Men schrijft uit Den Haag: Aan het politiebureau op de Groenmarkt is gisterennacht een bewoner van het Rozen- hofje aan den ZuidBuitensingel komen mede deelen dat er in het hofje een man lag, die door 2 personen van een handkar daar was nedergeworpen. Bjj de komst der politie vond zij den bewusten man dood liggen en trof zjj tevens aan de bedoelde twee personen met hun handkar. Deze verklaarden dat zij meenden dat de thans overledene, die genaamd is Jan de W., wonende Hoefkade, door dronkenschap in de Nieuwe Molstraat op den grond was gevallenzij hadden hem daarom naar het Hofje vervoerd om hem in een leeg huis te brengen. Aan het commissariaat op de Groenmarkt bleek later dat de doode een steekwond in de borst had, welke hem volgens latere ver klaringen van de genoemde twee personen, zou zijn toegebracht in de Nieuwe Molstraat, door een man met wien hij twist had gehad. Verdacht wordt een schoenmaker, wonende in de Nieuwe Molstraat. Deze ontkent echter de wond te hebben toegebracht. De justitie is met de zaak in kennis gesteld. Nader meldt men De werkman te 's-Gravenhage, aangehouden wegens de mishandeling van een man, die onmiddelijk daarna overleed, is weder op vrije voeten gesteld. Omtrent den nieuwen kindermoord te Tilburg meldt men nog Ofschoon Marie Bierens bij de justitie heeft verklaard alleen den moord op haar broertje bedreven te hebben, blijkt toch uit het inge stelde onderzoek, dat de moeder zich minstens aan grove nalatigheid heeft schuldig gemaakt. Immers, niettegenstaande zij kennis droeg, dat het wicht in de kuip lag, deed zij geen pogingen 't er uit te halen, maar vertelde zij dit den kostganger. Deze deed daarop, wat zeker de moeder had behooren to doen. Hij haalde het kind te voorschijn, dat, zooals wij meldden, nog eenig teeken van leven gaf. Aangaande de som, waarvoor het kind verzekerd was, vernemen wij, dat die som f 100 bedroeg, niet meer dan de som, waarvoor alle kinderen uit dit gezin vijf meisjes en twee jongens zijn verzekerd. Den dag, volgende op de misdaad, heeft de Verzekerings- Maatschappij de helft der som uitbetaald. Te 's-Gravenhage hebben B. en W. 38 paarden van de Haagsche Tramweg-Maat- schappjj °P de lijn Plein-Scheveningen onge schikt verklaard voor den dienst, wegens oververmoeienis. Bij Kon. besluit van den 26sten Juli 1901 is betreffende den vrijdom van accijns voor zout, benoodigd tot bemesting van landerijen en de voeding van vee, het volgende bepaald „De vrijdom wordt alleen verleend voor ruw zout, waarin zich geen stukken bevinden, welke op een hunner vlakken een grootero afmeting hebben dan van één centimeter voor zeezoutéén halve centimeter voor klip- of mijnzout." Te Maastricht is weder een rijwiel handelaar de dupe geworden van een geslepen oplichter, die zich voor een aldaar wonenden bakkersknecht uitgegeven en de huursom voor een flets eenige dagen vooraf betaald had. Hij kwam Zondag ook om het rijwiel in ontvangst te nemen, ten einde een toertje te doen. maar is niet weder teruggekeerd. Men vermoedt, dat het dezelfde persoon is, die ook te Yenloo en Sittard op nagenoeg gelyke wijze oplichting heeft gepleegd. In Friesland beginnen onderwijs-autoritei- ten en sommige gemeentebesturen te klagen over de werking van de flets, daar tal van onderwijzers en onderwijzeressen het rijwiel gebruiken, om soms 2 a 3 uur van de school bij hun ouders in de kost te gaan. 's Morgens vóór schooltijd moet dan die afstand per flets worden afgelegd, naar het oordeel van autoriteiten is de fletser of fletster dan niet voldoende frisch meer om met opge wektheid en ijver onderwijs te geven. Er gaan dan hier en daar ook stemmen op, om het onderwijzend hulppersoneel de verplichting op te leggen, te wonen in 't dorp, waar de school gevestigd ia, TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden dat onder dag- teekening van 3 Augustus 1901 No. 144, het navolgende bericht aan zeevarenden is uitge vaardigd Schietoefeningen op de Harssens. Beede van Texel. 3e District „Volgens mededeeling van den Minister van „Oorlog zal op 14 ol 15 Augustus a. s., en zoo noodig op volgende dagen, schietoefeningen worden gehouden van het fort op de Harssens. „Er zal gevuurd worden in Oostelijke richting met kanonnen van groot kaliber (30 cM.) en "rookzwak buskruit, bij welk vuur de reede tot „op een afstand van 9000 'M. van het fort on heilig moet worden beschouwd. „Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van „minstens één uur vóór den aanvang der schiet oefeningen af van het fort een roode vlag waaien, „alsmede een gekleurde vlag, aangevende de „richting waarin gevuurd zal worden, terwijl „een stoomboot, voor zoover mogelijk, de schepen „zal waarschuwen en desgewenscht hulp ver benen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten „het onveilige gedeelte van het vaarwater te „kernen. „Bovendien zullen op den vuurdag groote „waarschuwingsborden worden geplaatst aan „den ingang der haven en op de batterij Visch- marktvermeldende in welke richting dien dag „gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedoma- „gazijn, alsmede aan den ingang der haven, „borden zullen worden geplaatst, waarop is „aangegeven de beteekenis der gekleurde vlag, „als volgt: Zwarte vlag beteekent Oost. „(Zie „Ned. krt." No. 201.)" Texel, den 9 Augustus 1901, De Burgemeester voornoemd, C KEIJSER Pz., L.B.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1