Buitenland. Marktberichten. Voorloopige aankondiging. Pre dikbeur ten, ADYERTENTIËN. belangrijke BOELHUIS Op het perron van het station D. P. te Rotterdam werd omstreeks 10 uren Dins dagmorgen aangetroffen een 8-jarig Jodinnetje, even te voren met den trein uit Duitschland aan dat station aangekomen. Het kind was goed gekleed en had een valiesje bij f, h, doch wat de bijzondere aandacht trok/was een stuk papier, met een lintje duidelijk zichtbaar om den hals gebonden, en waarop in Duitsch schrift geschreven stond „S. Noah, vischhandelaar, Rotterdam". Van een ieder verlaten stond de kleine meid daar, natuur lijkerwijs niet wetende waarheen. Haar hulp behoevendheid trok de aandacht en zoo kwam zij met met de politie in contact, die het meisje medenam naar het centraal bureel op het Haagscheveer tot nader onderzoek. Bij stukjes en beetjes kwam men te weten dat het kind gekomen is van een tante, woonachtig in een plaatsje vermoedelijk nabij Berlijn en dat zij vanuit Berlijn per spoor de reis naar Rotter dam heeft gemaakt Verder kwam men te weten dat de geadresseerde S. Noah in de Aert-van-Nesstraat aldaar woont en dat hij een oom van het meisje zou zijn, terwijl haar vader te Londen moet verblijf houden. Hoew el niet kunnende lezen of schrijven, kan de kleine meid zich goed verstaanbaar maken in het Engelsch en Duitsch. Zij bleef nog eenigen tijd op het centraal bureel, tot nader in overleg was getreden met haar oom. Het gevolg daarvan is, dat de vischhandelaar het meisje onder zijn hoede heeft genomen. Volgens verschillende inlichtingen, die het kind gaf, moet hij aannemen, dat zij familie van hem is. Zij zal naar haar vader in Londen worden gezonden. („N. R. Ct.") Te Veere heeft Zaterdag iets plaats, dat zeldzaam heeten mag in onze omgeving. Bij gelegenheid van een volksfeest zal dan gehouden worden eene tentoonstelling van kinderen van 10 tot 14 maanden, en eene van hondenkarren, bespannen met 1, 2 of meer honden. Zonderlinge combinatie (M. Ct.) Hoe onvoorzichtig alweer 1 Ten einde het v uur wat aan te wakkeren en het water spoediger te doen koken, wilde de zoon des huizes V. G., te AarleRixtel, er olie over uitgieten, deze vliegt in vlam en doet de oliekruik met geweld uit elkaar spatten. De ongelukkig jongeling bekwam hevige brandwonden en lijdt groote pijnen. Te Leiden gaat men eene zeer belang wekkende proefneming doen op het gebied van sociale voorzorg. Er is nl. opgericht eene Yereeniging tot bestrijding der werke loosheid en van hare gevolgen. Het doel is in de statuten op deze wijze beschreven Het doel der vereeniging is het bestrijden der werkloosheid ten gevolge van wegzending uit den dienst op grond van wangedrag of onvoldoende bekwaamheid in het ambacht, en werkeloosheid wegens werkstaking. De verzekering is voorloopig alleen open gesteld voor werklieden in de bouwambachten, inwoners van Leiden of aangrenzende ge meenten. Wie ophoudt werkman te zijn, verliest alle rechten betaalde premiën kunnen niet worden teruggevorderd. Wie geschrapt is wegens wanbetaling, kan niet dan na voldoening van het achterstallige opnieuw verzekerd worden. Nagels, die 't vleesch gegroeid zijn, worden vaak genezen als men bij 't knippen of snijden ervan telkens in 't midden een paar kerven maakt. De neiging van den nagel deze te sluiten, trekt hem van de kan ten af. Geen drukkende schoenen dragen is een goed middel, om bij lieden, die er mee be helpt zijn, 't ontstaan van ingroeiende nagels te voorkomen en in 't begin tegen te gaan. Te Arnhem hebben brutale oplichterijen plaats gehad, waarbij de 'hotelhouder van „De Zon" en vele winkeliers schade hebben geleden. Zaterdag en Zondag j.l. vertoefde aan het „Oranje-Hotelte Wageningen dezelfde persoon die onder den naam van baron van Lijnden van 's-Gravenhage zich in het logé register inschreef. Hij wendde voor, dat zijn huisbediende met de koffers nog aan de Duitsche grens was, dat hij op 't moment geen Hollandsch geld had, maar wel in 't bezit was van buitenlandsch papierengeld, dat hij wel zou willen laten wisselen indien het geen Zondag was. De heer De Roock, wien hij vroeg f 100 te willen leenen in afwachting van de komst der koffers, bood hem aan het papier in te wisselen, maar toen bleek hij dat niet te bezitten. De argwaan was opgewekt en de heer De R. eischte, op grond dat hy zonder bagage reisde, directe betaling van het ver schuldigde logies en de consumptie. Hieraan voldeed hij door als onderpand een dames- speld met diamanten aan te bieden. Dat werd geaccepteerddaarna vertrok hij in de richting van Rhenen. De heer De R. gaf van dit zonderlinge geval aangifte bij den brigade commandant dei- marechaussee den heer v. d. Wielen, die een onderzoek instelde en voorzien van de speld, te Arnhem tot de ontdekking kwam, dat de bewuste persoen in het Oranje-Hotel vertoefd hebbende en die te Arnhem oplichting pleegde een en dezelfde persoon was. Nu worden alom pogingen in 't werk gesteld om hem in handen te krijgen. Hij is genaamd G. A. F. Raland, ontslagen zee-officiier en van fatsoenlijke familie. Bij een verder ingesteld onderzoek op de kamer, waar hij verblijf hield, vond men nog een brief geadresseerd aan den commandant der marine-instellingen te Willemsoord en een doos met scherpe patronen, waarvan er eenige niet aanwezig zijn. Onder de opgelichte voorwerpen te Arnhem behoort ook een revolver, terwijl de heerM. aldaar 2 broches mist, een van f 148, de andere van f115 waarde, beide aan die persoon afgegeven. De broche, welke de heer De R. in onderpand kreeg, was die van f 141. (Wag. Ct." Door de firma Thomas Ronaldson Co., gevestigd te Londen, Antwerpen, Gent, Rotter dam, en Amsterdam, is eene brochure in het licht gegeven, waarin belangrijke bijzonder heden betreffende bovengenoemde havens en over Zaandam worden behandeld. Vele fraaie platen en kaarten geven afbeeldingen van de voornaamste handelsinrichtingen en dok ken. Voor belanghebbenden bij handel en scheepvaart bevat de keurig uitgevoerde brochure veel wetenswaardigs. De Kaapsche correspondent van de „Daily News" meldt in zijn jongsten brief uit Kaapstad, dat de „sweeping-operations" het schoonvegen van liet gebied in den Vrijstaat grootendeels worden verricht door gekleurde hulptroepen, aan wie onder de Britsche vlag volle vrijheid wordt gegeven om hun dierlijk instinct te volgen. Een correspondent van de „Cape Times" beschreef onlangs hun optreden als volgt: „Groote troepen paarden en vee werden binnengebracht en de talrijke schapen konden de colonnes niet bijhouden zoodat de Kaffers bevel kregen ze af te maken, hetgeen ze deden door den dieren de keel af te snijden. Dit werkje is een bron van vermaak voor een Kaffer. De lijken van duizenden dieren liggen open en bloot op het veld ten prooi aan de gieren. De colonne neemt nu een welverdiende rust." Men moet niet uit het oog verliezen, teekent de briefschrijver van de „Daily News" daarbij aan „dat het bovenstaande niet is het verhaal van een inval door een bende Hunnen, maar het verslag van een militaire operatie op Britsch gebied, onder Britsche vlag." Men leest in „De Echo" Zooals men weet, zijn op het oogenblik de arbeiders der glasblazerijen te Dresden in staking. In een bericht daarover ontleent de „Vorwarts" aan de „Sachsische Arbeiter- Zeitung" een mededeeling, die, indien zij juist mocht blijken te zijn, een eigenaardig licht werpt op de opvatting, welke de Neder- landsche consul te Dresden van zijn ambt heeft. Het Saksische arbeidersblad toch verteld, dat een Bollandsche glasblazer, die het land moest verlaten, zich om hulp wendde tot den Hollandsche consnl. Deze liet den man eerst weten, dat hij op dat oogenblik niet te spreken was, en dat hij later nogmaar eens terug moest komen. Toen de betrokken peisoon zich daarop een paar dagen later weder bij den consul vervoegde, zei deze dat hij met den werkman niets te doen wilde hebben. Mogelijk dat het voorval door den arbeider of het Saksische blad wat al te scheef is voorgesteld, zoodat het zaak zal zijn nadere mededeelingen dienaangaande af te wachten alvorens een oordeel te vellen Mocht 't bericht echter geheel overeen komstig de waarheid blijken, dan weet de nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken alvast wat hem te doen staat den Nederlandschen consul te Dresden name lijk eens duidelijk maken, dat Nederlandsche arbeiders óókNederlanders zijn. Consul van Nederland te Dresden is de heer W. C. van Ameyden van Duym. Het hongersnood-rapport uit Britsch- Indië maakt melding van voortdurenden regen val, die goede vooruitzichten heeft gewekt. Toch is het aantal ondersteunden onveranderd gebleven, nl. 553,000. Men verwacht evenwel spoedig een aanzienlijke vermindering. De prijzen van levensmiddelen zijn belangrijk gedaald. De poging om den strijd tusschen de scheepseigenaars en de werkliedenyereeniging te San-Francisco bij te leggen is mislukt. De werklieden zullen thans den strijd openen met een gedeeltelijke staking, die vermoede lijk zal worden uitgebreid tot een algemeene, die dan 25,000 arbeiders zal bevatten. Men krijgt eenigszins een denkbeeld van het geringe succes van de Engelschen in de Kaapkolonie door het volgende telegram uit Waterkloof van 4 Augustus „Gedurende de laatste weken is kolonel Scobell de Boeren aan het opjagen geweest in het district Cradock, maar de commando's schijnen niet geneigd om binnen een nacht marcheerens van zijn colonne te blijven. Het commando te Zwagershoek is teruggetrokken in de richting van Maraisburg, terwijl Theron en Lotter verder zuidwaarts zijn getrokken. Het is noodig gebleken Waterkloof van inwoners te zuiveren, daar het distrikt een schuilplaats voor den vijand blijft. Meer dan 40 gezinnen zullen weggevoerd en Donder dag naar veilige hoeven worden gebracht." Het is zeer zeker een merkwaardig teeken van den voortgang van den strijd in de Kaapkolonie, wanneer de Britsche overheid op haar eigen gebied niet alleen niet in staat is haar onderdanen te beschermen, maar zelfs haar toevlucht moet nemen tot een stelsel, dat in de republieken heeft geleid tot de verfoeilijke en verfoeide kampen. Scliagen, 8 Aug. Aangevoerd: 6 paarden f100 a f 200,18 Stieren f 80 a f150; 20 Gelde- koeien f 100 a f 130; 50 Kaltkoeien f 110 a f 230; 8 Vaarzen f 60 a f 80; 20 Nuchtere Kalveren f8 af 17; 200 Schapenfllaf 17.— 50 Lammeren f8 a f 10 Bokken en Geiten f 0,— a f 0.17 Varkens f 14.a f 18. 72 Vette Varkens 43 a 45 cent per kilo 70 Vette Koeien f 160 a f 260; 50 Biggen f 7.25 a f 9.50; Kipeieren, f2.75 a f 3.25; Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.50 a f0.55. Leiden, 9 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 117 af 247; 81 Stieren f 62 a f 302 Veulens stuks af 134 kalf koeien f 112 a f 236 Melkkoeien f 112 a f236 88 Varekoeien f 89 a f200 126 Vette koeien f 117 a f 247 65 Vette kalveren f 85 a f 93.; 34 Magere kalveren f 6.— a f 16.Graskalveren f a f 912 Vette schapen f 17 a f 27.1126 schapen (weide) f 11 af 20.Paarden f af 234 Magere Varkens fl5a f35. Vette Varkens a ct. 378 Biggen f5.50 a f 13. 479 Lammeren f 5.50 a f 11. Londen, 8 Aug. Ter markt zijn aangevoerd: 100 Runderen, 4000 Schapen en lammeren, 60 Kalveren, 10 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.a 1 0.— Schapen en lammeren f 0.47 a f 0.82Kalveren f 0.56 a f 0.82 Varkens Zondag 11 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Coclesdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 3 Aug. tot 9 Aug. 1901. ONDERTROUWD Pieter van der Vis (Ooster end) en Cornelia Schagen (Oudeschild). GETROUWD: Geene. GEBOREN Cornelia d.v. Petrus Johannes Hin en Antje Witte (Everstekoog), Klazina d.v. Simon Dogger en Alida Anna Smit (den Hoorn), Johannes Pieter z.v. Michiel Wil helmus de Graaf en Marretje Witte (de Cocksdorp). OVERLEDEN: Klaas Bruin, 70 j. weduwnaar van Aagje Knaap (den Burg), Maria Paulina Buijsman 13 maanden d.v. Reijer Bujjsman en Marretje Bakker (overl.) (den Burg). Tegen het einde der maand September zal in den Prins Hendrik-Polder eene gehouden worden van FOKSCHAPEN, HOORN VEE, PAARDEN, ENZ. Bij tijdige betaling vóór of op 20 JULI 1902 5% onkosten. J. E. WD^KLER. nnwiniè—mniOMai n—hwct

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2