N°. 1456. Zondag 25 Augustus. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. 3K Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Berg 30 Cts. Franco pen post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel kc lp- J BEDRIJFSBELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering is uit gereikt, het voljaarsch kohier No. 2 der bedrijfs belasting voor het dienstjaar 1901/1902 en dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijn aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 22 Augustus 1901. De Burgemeester voornoemd, C. Keijser Pz. L.B. TEXEL, 24 Augustus 1901. Brand, er is brand dat geroep deed Woen- dagavond menigeen naar buiten komen en door nieuwsgierigeid gedreven zich begeven buiten den Burg om te turen in de richting waar men beweerde dat brand was. Sommigen beweerden dat duidelijk vlammen en rook waren opgemerkt bij Driehuizen, anderen weer vermoedden dat aan den Hoorn brand was ontstaan terwijl ook de Prins-Hendrik- Polder werd aangegeven als de plaats van den brand. Aangezien het in ieder geval van weinig beteekenis was, behoefde geen spuit van hier er heen te gaan. Omtrent de plaats waar de brand was bleef men in 't onzekere, en ook thans nog vernamen wij er niets van. Wel hoorden wij beweren dat er geen brand was geweest, doch dat het een buitengewoon heldere ster was geweest, die zich aan de horizon vertoonde. Wij meenen onze lezers opmerkzaam te mooten waken op de verandering, die ge bracht werd in den tijd van vertrek van de pleizierboot naar Vlieland. In ons vorig num mer werd per advertentie bekend gemaakt, dat het vertrek zou plaats hebben om 9 uur van Texel, terwijl nu bepaald werd, dat dit zou plaats hebben om half 9. Zooals ons bleek was zoowel alhier als in 2 Heldersche bladen de tijd van vertrek verschillend vermeld en het was naar aanleiding daarvan dat door ons een onderzoek werd ingesteld naar de reden dier wijziging. Als antwoord op een desbe treffende vraag ontvingen wij het antwoord, dat, met het oog op het getij enz., men het noodig had geoordeeld de afvaart een half uur vroeger te stellen en dus voor Texel te bepalen op half 9 in plaats van 9 uur. Om teleurstelling te voorkomen zorge men dus tijdig aan de haven te zijn. Oüdeschild, 22 Aug. Den 21 Aug. werden uitgevoerd: 276 schapen, 247 lammeren, 5 koeien, 2 veulens en 2 varkens. Alhier is aangebracht een in zee aan de kust opgevischt kussen, gemerkt: „Nord Deutsche Lloyd". Waal, 22 Aug. Het Hoofd der School beeft het plan gevormd, om, evenals verleden jaar, met de schoolkinderen een rijtoertje te maken bij gelegenheid der verjaring van H. M. de Koningin. Door de ingezetenen is bereids voor een aardig bedrag in geld gezorgd, zoodat het der 0ugd aan versnaperingen niet behoeft te Qtbreken. Een voldoend aantal rijtuigen is ^schikbaar gesteld, zoodat nog slechts de oop op „mooi weer" overblijft. Werden verleden jaar De Cocksdorp en den erlandschen vuurtoren bezocht, ditmaal zal 70r Den Burg een rijtoertje gemaakt worden aar de Koog. Met het oog op den Zaterdag (31 Aug.) bet uitstapje bepaald op Zondag 1 Sept., namiddags half 2. Den Hoorn, 23 Aug. Onze vroegere plaats- i genoot, de Heer B. Boon, zoon van de wed. G. Boon alhier behaalde heden teWageningen de akte Land- en Tuinbouw. De Cocksdorp, 23 Aug. Nadat 12 mannen 3 a 4 dagen en nachten bij de brandende puinhoopen van het Eierlandsche Huis" hebben gewaakt en gewerkt, is het eindelijk mogen gelukken de laatste vonken te dooven. Wanneer de voorraad hooi niet zoo groot ware geweest en het uithalen er van geen gevaar voor de duinen hadde opgeleverd, zou het blussehingswerk veel spoediger afge- loopen geweest zijn. Vlieland, 22 Aug. Bij de stemming voor een lid van den Gemeenteraad werden 87 stem men uitgebrachtde heer Raap verkreeg 4 de heer Mus 26 en de heer G. van Westen 19 stemmen, 1 stem van onwaarde. Herstemming 28 Aug. tusschen de heeren Raap en Mus. Op het Spaarne te Haarlem had Woens dagmiddag omstreeks half drie een treurig ongeluk plaats. Een ongeveer zeven-jarig jongetje zat aan 't roer van een schuit, toen die schuit werd aangevaren door een Leid- sche stoomboot. Het knaapje sloeg door den schok te water, en werd eerst na een half uur levenloos opgehaald. Het was aandoenlijk de wanhoop yan den armen vader te zien, die snikkend over het dek van de Leidsche stoomboot heen en weer liep. De moeder, die van de ramp gehoord had, kwam aanloopen, juist toen het lijk van haar kind langzaam werd weggereden. Ook haar droefheid laat zich beter denken dan beschrijven. Te verwonderen mag hetheeten dat de kleine drenkeling niet gered werd. 't Was juist groentenmarkt en schuitjes en handen waren genoeg aanwezig om te helpen. In het „Theater Americain", dat aan den Boezemsingel te Rotterdam staat, was de Hannoveraan F. Petrus met zijn leeuwen aan het werk, toen hij bij ongeluk kwam te vallen. Hiervan maakte een der leeuwen gebruik om hem een klauw in het rechter dijbeen te slaan, tengevolge waarvan er een geduchte vleeschwond ontstond, die door een geneesheer is verbonden. De leeuw is naai de Diergaarde gebracht. In de thans volledige Kamer hebben zitting Liberalen26 Katholieken 25 Antirevolutienairen*24 Vrijzinnig-Democraten9 Sociaal-Democraten7 Vrij-Antirevolutionairen6 Christelijk-Historischen3 Uit Voorburg wordt aan de „Delftsche Crt." geschreven "Sedert 15 Augustus is hier geen burge meester. Op dien datum eindigde de 6 jarige benoemingstermijn en een herbenoeming heeft nog niet plaats gehad, wellicht tengevolge van uitlandigheid van den Min. v. Binnenl. Z. De Raadszitting werd dan ook voortgezet door den oudsten wethouder, waarnemend burgemeester. Een 77-jarig inwoner van Beilen, die sedert zijn 50ste jaar zonder bril niet lezen kon en in de laatste jaren zóó slecht kon zien, dat hij de deur niet kon vinden, heeft plotseling zijn gezichtsvermogen teruggekre gen en leest nu gemakkelijk zonder bril. (Arnh. Crt.) Uit Ambt Ommen wordt geschreven Aangewakkerd door den sterken Noorden wind breidt de veenbrand in het Stegerveld zich meer en meer uit naar het bebouwde gedeelte dier streek. De burgemeester dezer gemeente was eergisterenavond nog laat op het terrein aanwezig om met behulp van de opgeroepen bewoners in die buurt het blus sehingswerk voort te zetten, 'tls bij avond een fantastisch gezicht, die donkere gestalten het vernielende element bekampende. Een groot aantal bunders is reeds door het vuur verteerd. Ook de bewoners in de buurt van Marien- burg zijn opgeroepen om hulp te verleene» bij een uitgebroken veenbrand die ook reeds groote afmetingen aanneemt. In het dorp Kollum hoorde de vrouw van M. M. een plomp in het achterhuis. Zij ijlde derwaarts en vond haar man in den regen bak, waarin hij gevallen was bij 't scheppen van water. De vrouw alleen kon den man niet redden zij ijlde naar de buren en eerst met drie personen gelukte het, den man door de nauwe opening naar boven te halen. Dat deze benauwde oogenblikken doorstond is te begrijpen. Men schrijft uit Leiden In het Galgewater, ter hoogte van de kweekschool voor Zeevaart, had hedenvoor middag de beproeving plaats van de reddings sloep „Prins der Nederlanden", bestemd voor de tentoonstelling voor het zeewezen, welke van 1—15 September te Havre wordt ge houden en waarmede onze stadgenoot, de heer W. P. Mulié denkt mede te dingen naar den Pollock-prijs ad 100 00U fres., welke bij die tentoonstelling is uitgeloofd voor het doelmatigst en voortreffelijkst reddingsvaar tuig. De proef slaagde uitstekend. Bevonden werd dat de boot van den heer Mulié, groot 7 M. bij 2, een zwaarte hebbende van 1700 kilogr. er. een draagkracht geschat op 6000 kilogrdoor eene hoogst vernuftige samen stelling niet alleen niet kan omslaan, noch zinken, doch dat ze alleszins geschikt bleek er ook mede te roeien. Nadat de sloep tot den waterspiegel was volgepompt met water, werden de kokers geopend en liep zij binnen den tijd van eenige minuten weder geheel leeg. Verder bleek dat de boot, waarin zich een reservoir bevindt, inhoudende 300 L. drinkwater 75 persoonen kan bevatten. Tot den inventaris van het scheepje behoort 0. a. ook een condensor, aangebracht onder de mastbank en bestemd om zeewater in uitmuntend drinkwater om te zettenbenevens een automatisch reddingnet, dat uitgeworpen wordende, van zelve openspringt. Een aantal belangstellenden, waaronder ook eenige ma ritieme autoriteiten, 0. a. de heer W Ouwe hand, inspecteur van het matrieel der Noord en Zuid-Hollandsche Reddings-maatschappy, waren getuigen van deze hoogst interessante proefneming. - De ongewoon lage waterstand in de Groningen kanalen veroorzaakt hier en daar vooral waar de schippers elkaar moeten voorbijvaren, soms eenige ongeregeldheden, Naar men ons mededeelt, is sedert 1865 de waterstand aldaar nog nooit zóó laag geweest. - Op het Israëlietische kerkhof te Gen nep zijn een aantal grafsteenec afgebroken andere zijn met de fundamenten uit den grond opgewoeld, kortom, groote verwoesting is aangericht. Daar het kerkhof slechts zelden bezocht wordt, duurde het eenige dagen vooraleer zulks werd ontdekt. Eerst meende men, dat de schending door men- schenhanden zoude zijn gepleegd, doch men begint na nauwkeurig onderzoek meer en meer te gelooven, dat de schade bjj het laatste onweder door den bliksem is aange richt. - Dinsdagmiddag brandden teKlarenbeek (gem. Voorst) de herberg en bakkerij bewoond door en toebehoorende aan den heer K., tot den grond toe af. Ook de geheele inboedel ging verloreneen geit is mede verbrand. Dit is in 30 40 jaren tjjds de vierde maal dat dit huis door brand geteisterd is. TEXELSOHE COURANT,

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1