N°. 1457. Donderdag 29 AugustusA0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGtEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel TEXEL, 28 Augustus 1901. Begunstigd door bij uitstek gunstig weder had Zondag jl. de boottocht naar Vlieland plaats. Kon men dus over het weder met recht tevreden zijn, over de strooming kon men dit helaas minder, gedurende den geheelen heenreis had de boot namelijk te kampen met tegenstroom en al moge nu een zeetochtje bij zulk schoon weder op zichzelf voor velen een waar genot zijn, zoodat dit niet spoedig verveelt, de omstandigheid, dat men zoo laat te Vlieland zou aankomen, deed menigeen min of meer het geduld verliezen en vergalde op die wijze het genot van het zeereisje. Reeds lang had men het doel van de reis in het gezicht, zonder dat men in staat was er recht op aan te varen, terwijl men te ver van de kust zich bevond om daar iets anders te onderscheiden dan enkele torens, enz. van de plaatsen aan de Friesche kust gelegen, vooral die van Harlingen bleven zeer lang in het gezicht. Aan alles komt echter een einde, zoo ook aan den langen heenreis en eindelijk bereikten wij onder de vroolijke tonen van het Texel's fanfarecorps den aanlegsteiger van Vlieland, waar het Vlieland's fanfarecorps onder directie van den heer Van'der Ree een lied tot welkom speelde. Het was toen bijna half 3 en reeds om 4 moest de terugtocht worden aanvaard, zoodat menigeen niet afwachtte, dat allen van boord waren, om dan onder geleide van de muziek corpsen het dorp binnen te gaan, doch reeds vooruit liep om, hetzij zich te begeven naar familie of kennissen die hen op den wal wachtten of reeds dadelijk het dorp binnen te gaan om hiermede nader kennis te maken. Dat die kennismaking niet tegenviel, valt tiet te verwonderen. Het dorp mag name- ijk met recht aanspraak maken op den naam van lief en net. De flinke ruime straat met aan beide zijden boomen maakt onwillekeu rig een zeer goeden indruk en vormt eene poote tegenstelling met den omtrek, waar )jjna niets is te bekennen dan dorre zand vlakten en hooge duinen. Ook Vlielands bewoners, hoe vluchtig de :ennismaking ook geweest moge zijn, hebben leker bij allen een goeden indruk achterge- iten. Dat de tijd niet voldoende was, om )k nog een bezoek te brengen aan Vlielands idpaviljoen, zal zeker door allen zijn betreurd j waarschijnlijk niet het minst door de direc- ie van die inrichting, die ongetwijfeld zal ebben gezorgd voor het noodige om een groote :haar van bezoekers, naar raming ongeveer )0 personen, die werden verwacht alles kunnen leveren, om ook de inwendige lensch te kunnen versterken door het gebruik Ie. goede mondkost. Had de baddirectie lor dat zoo kort verblijf der reizigers dus igetwijfeld nadeel, voor de caféhouders in it dorp zelf en zeker in de eerste plaats lor den heer Meyer was zulks meer voor- elig Een groot deel der passagiers volgde melijk de fanfarecorpsen naar het hotel iyer, waar de kennismaking der fanfare- rpsen werd voortgezet en waar o.a. door n heer Groenewold als directeur van het relsche fanfarecorps dat van Vlieland werd ik gezegd voor de recht hartelijke ont- ïgst en tevens den wensch werd uitgespro- dat ook Vlielands corps eens een bezoek Texel mocht brengen in een volgend jaar jtr het seizoen voor zoo n bezoek zeker dit jr wel te vergevorderd zou zijn. Volgens feker zou dan naar hij vertrouwde de ont- |aar zoo mogelijk niet minder hartelijk zijn. 'adat door eenige leden van'tTexelsch corps vereeniging met 't Vlielander corps een nummers muziek ten beste waren ge en vóór het café, werd den leden de [enheid gegeven zich even te verwijderen) ten einde nog zoo mogelijk iets van het dorp in oogenschouw te kunnen nemen, waarvan een gretig gebruik werd gemaakt. Al te spoedig echter werd door de boot het sein gegeven, dat de tijd van vertrek weldra zou aanbreken en begaf men zich, vergezeld van een groot deel van Vlieland's bewoners, naar den steiger, waarbij van vrienden en kennissen afscheid moest worden genomen, omdat op den steiger zelf alleen de vertrekkende passa giers werden toegelaten, benevens het Vlie land's fanfarecorps, dat tot afscheid zich nog eens liet hooren. Eindelijk waren allen aan boord, de touwen werden losgemaakt en de terugtocht werd aanvaard onder luid gejuich en gewuif, zoowel van hen die achterbleven als van de vertrekkenden. Gelukkig was de strooming nu meer in het voordeel, zoodat de terugtocht ruim 4 uur duurde in tegen stelling van den heenreis, die ruim 5 uur in beslag had genomen. Nog voor de schemering viel, was het gevaarlijkste deel van den tocht tusschen de zandbanken volbracht en vóór 9 uur bereikte de boot de haven van Texel. Gelukkig was het weder den geheelen dag goed gebleven, want de boot zelf, hoewel zeer goed voor den tocht ingericht en wel geschikt voor een zeereisje, indien tenminste geen bepaald vlugge overtocht wordt verlangd, daar hij niet tot de extra vlugge loopers behoort bevatte beneden geen voldoende ruimte om zooveel passagiers te plaatsen, zoodat in ieder geval een groot deel op het dek had moeten blijven. Naar wij vernamen is de boot nog betrek kelijk nieuw en waren de geruchten omtrent de min zeewaardigheid er van onwaar, zoodat, mochten een volgend jaar de heeren Duinker, Vuerhard Co. weder eens een pleiziertocht met de Trio willen ondernemen, men het zeker niet zal behoeven te laten uit vrees, dat de boot minder goed zou zijn. Wanneer dan de ondernemers zoo mogelijk zorgen, dat de zuigpijp, die thans nog langs zij hing en ongetwijfeld niet weinig tegenstand bood, wordt weggenomen, zoodat de boot wat vlug ger loopt, dan zal ook over het te lang onderweg zijn geen klagen meer behoeven te zijn. Naar men ons mededeelde is de tijd van 4 uur voor een tocht naar Vlieland, namelijk voor een gewone passagiersboot, niet te veel en de terugtocht werd Zondag, ondanks eenigen tegenspoed, toch nog door de Trio in ruim 4 uur afgelegd. Maandag waren alhier ter markt aange voerd 4 paarden, 3 veulens, 898 schapen, 646 lammere.i, 4 koeien en 3 kalveren. Bij matigen handel kon worden besomd voor veulens f 7U a t 82.50, schapen f 12 a f 15, lammeren f6 a f 9, koeien f 115 a f 135 en kalveren f 8 a f 9. Oudeschild, 25 Aug. De hier vóór vijf jaren opgerichte vereeniging „Dorpsbelang", hield Zaterdag in de Koningin Wilhelmina- Bewaarschool hare jaarlijksche vergadering tot het doen van rekening en verantwoording. De opkomst der leden was zeer gering. Na opening der vergadering door den heer Muller, waarbij vooral dank werd gebracht aan den heer P. van der Wiele, die zich nu vijf jaren geheel belangeloos had belast met de uitoefening der functie van bode, en na het lezen der notulen door den heer M. Kroon Jbz., secretaris, deed de penningmeester ver slag en bleek, dat de ontvangsten over 1900 1901 hadden bedragen f 436.79, de uitgaven f 387.10, zoodat een batig saldo aanwezig was van f 49,69 en het boekje der R. Postspb. een bedrag van f 192,24 aanwees. De geheele schuld van „Dorpsbelang" kon dus worden gedelgd, zoodat de ingezetenen verder weke lijks niet meer behoefden te betalen. Doordien evenwel het volgend jaar en later onderhouds kosten en herstellingswerk in 't verschiet zijn, wordt besloten de belanghebbenden jaarlijks een contributie te vragen van slechts 25 ct., terwijl dit voorheen 30 ct. bedroeg. Een vijftal leden onderzoekt boeken en be scheiden des penningmeesters en teekent een en ander daarna als in orde bevonden. De penningmeester stelt voor om, met het oog op 't gering bezoek, de boeken en verdere papieren van „Dorpsbelang" gedurende de maand September ter inzage te deponeeren bij den bode, om ieder, die er belang in stelt, de gelegenheid te geven alles na te zien. Aldus wordt besloten. Voorts wordt beraadslaagd over uitdieping der sloot op sommige punten, over de ver pachting van putten en vischwater en't doen van de meest noodige herstellingen. Er wordt besloten bij dit laatste punt vooral rekening te houden met den staat der financiën van „Dorpsbelang". Na nog eenige besprekingen van huishoude lijk belang, sluit de voorz. met een woord van dank de bijeenkomst, waarna nog een der bestuursleden het woord richt tot den heer Muller, den voorzitter, om hem te be danken voor zijn toewijding en ijver ten gerieve van „Dorpsbelang" steeds aan den dag gelegd. 26 Aug. Er wordt aan de schooljeugd op den a. s. verjaardag der Koningin, ouder gewoonte, een feestje bereid. Moge schoon weer het pretje voor 't jonge volkje verhoogen 's Avonds wordt een feestelijke bijeenkomst aangekondigd, gevolgd door een bal, in de „Zeven Provinciën". Door declamatie en zang zal zich dit feest- avondje vooral kenmerken. Alleen bij voldoende deelneming kan het plannetje doorgaan. Er zal van eiken bezoeker een zeer matig entrée, van slechts 15 ct., worden geheven, terwijl de zuivere opbrengst bovendien nog weer ten goede komt aan op dit dorp bestaande nuttige instellingen. 27 Aug. De wiermaaiers van hier zyn volstrekt niet tevreden over de uitbetalingen door de gemeente Wieringen. Volgens hunne mededeelingen wachten zij nog steeds op het saldo van 't in 1900 gemaaide zeegras. Dit „haast je maar langzaam" is nu juist niet in het voordeel van de visschers. Gisteren, tijdens het ingetreden onstui mige weer, werd een hoos nabij de kust gezien, die het water in zee in hevige beroering bracht. Ook heden werden hozen gezien. De waterstand in zee steeg tot ruim een Meter boven A. P. Door de golfslag werd veel op gehaald zeegras van de steenglooiing weer in zee gesleurd. Sommige wiervisschers moeten zelfs voor een waarde van f 25 op die wijze verloren hebben. Nabij den Prins-Hendrik-polder geraakte een nabij den wal geankerde schuit vol water. Persoonlijke onheilen werden gelukkig niet veroorzaakt. Oosterend, 28 Aug. Met het hooge vloed getij van den vorigen nacht is eene belang rijke hoeveelheid gevischt wier van de steen glooiing weggedreven, tot groote schade van de arbeiders, die dit kort te voren hadden opgevischt. De regen der laatste dagen is hier zeer welkom, niet alleen voor de landerijen maar ook voor de zindelijke huisvrouwen. De ge wone wasch toch kon Maandag niet door ieder een gedaan worden, omdat er geprek was aan water, zoowel aan put- als aan regenwater. Vlieland, 25 Aug. Begroet door de muziek van ons fanfare-corps, kwam de stoomboot „Trio" ruim twee uur aan den steiger. De komst van een plezierboot wekt steeds veel belangstelling, zoo was het ook ditmaal, op 't Oostersche veld wachtte een groote menigte, velen vonden onder de zeer talrijke reizigers van Tessel en Helder familie of vrienden. Het fanfare-corps van Tessel was meegekomen en maakte kennis met het onze, toen de TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs dér Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1