N°. 1458. Zondag 1 September. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 31 Augustus 1901. Woensdagavond had iu het café „Den Burg" de vergadering plaats van de Afd. „Texel" der Boll. Maatsch. v. Landbouw. Met inbe grip van het bestuur waren slechts 20 leden opgekomen. Na opening der vergadering dooi den Voorzitter en lezing der notulen van de vorige vergadering door den Secretaris werden de ingekomen stukken ter tafel gebracht. In hoofdzaak bestonden deze uit de reeds per advertentie bekend gemaakte uitnoodiging van het Centraal bureau van het Nederlandsch Landbouw-comité om door zijn tusschenkomst coöperatief kunstmeststoffen aan te schaffen en een voorstel van den heer Roelofis tot wijziging van het reglement met het oog op het houden van tentoonstellingen. Bedoeld voorstel werd door den heer B. voorgelezen doch niet behandeld, aangezien de voorsteller het dadelijk introk. Door den heer Houwen werden eenige mededeelingen gedaan omtrent dG gehouden landbouw-wintercursus, waaruit o. a. bleek, dat aan 12 leerlingen een. getuigschrift was uitgereikt. Omtrent den vraag, waar dezen winterde Cursus zou worden gehouden, aan den Burg of in Eierland, werd besloten, dat dit in Eier- land zou geschieden aangezien van de 9 leer lingen, die zich voor de Cursus aangemeld hadden er zich 6 hadden verklaard voor Eier land en 3 voor den Burg Tevens werd besloten aan H. M. de Koningin subsidie voor die Cursus te vragen. Door den Voorz. werd medegedeeld, dat de lengst Humbold weer naar Haarlem was Perzonden en in goede conditie aangekomen svas. Bij Humbold waren geweest 73 merriën [(evenveel als verleden jaar) en bij Martin 79 een paar minder dan in 1900). Ten slotte werd in behandeling genomen iet voorstel tot aankoop van kunstmest. Prijsopgave werd tevens door het Comité egeven van verschillende kunstmeststoffen. rolgens die opgave kost echt Duitsch Tho- mas-phosphaatmeel per gehalte buiten de vracht 123A cent, per 100 K.G. bij afname van 10000 K.G., terwijl minder dan dit gewicht niet wordt geleverd. Eenige leden besloten voor gezamenlijke rekening 130.000 K.G. te bestellen van het hoogste gehalte (107000 K.G. was te zamen door die leden opgegeven, doch men besloot het op 130000 K.G. te stellen). Het vervoer zou dan tot Ruhrort per spoor geschieden en aldaar zal worden overgeladen in het vaartuig van den heerK Duinker alhier, die zich verder met het vervoer belasten zou. De aankoop gaat niet uit van de afdeeling, doch van de leden welke er zich voor aanboden. Niemand meer het woord verlangende werd de vergadering door den Voorz. gesloten. Ter eere van den verjaardag van H.M, onze geërb. Koningin is heden van verschil lende gebouwen de vlag uitgestoken. Van feestelijkheden, zooals op zooveel andere plaat sen op dezen dag, echter geen sprake. De poging daartoe indertijd aangewend dooi den heer Baumann is zooals bekend, mislukt en niemand heeft daarna nog eene poging gewaagd om te trachten nog een feestje, in de eerste plaats voor de jeugd, te organiseeren. Werden er reeds vroeger concessies gevraagd voor den aanleg van eer tram tusschen den Burg en de haven, zonder dat er verder iets van kwam, thans wordt ons uit goede bron medegedeeld, dat de Heer D. de Leeuw, te- CaHabtsoog, aanvrage heeft gedaan bij ons gemeentebestuur om grond in gebruik te mogen hebben, teneinde een tram baan aan te leggen van de haven via den Burg naar de Waal. Uit dezelfde bron vernemen wij dat, indien deze tramaanleg tot stand komt en de exploi tatie aan de verwachting beantwoordt, na betrekkelijk korten tijd de lijn zal worden doorgetrokken naar Oosterend en de Cocksdorp. Dat de verwezenlijking van een zoodanig plan van onberekenbaar Dut en voordeel voor nagenoeg onze geheele gemeente zou zijn is iets, dat wel niet aan twijfel onderhevig kan geacht worden. Aan het Noordzeestrand te Eierland is op 27 dezer een in staat van ontbinding ver- keerend lijk aangespoeld van een manspersoon gekleed in roodbaaien hemd en onderbroek, donkerkleurige kousen, tonglaarzen en oliejas, een stuk touw om het middel gebonden, steek- mouwen, alles ongemerkt. Oudeschild, 30 Aug. Wegens verschillende minder gunstige omstandigheden moet de voorgenomen feestelijke bijeenkomst, dio morgen in de „Zeven Provinciën", ter gelegen heid van Koninginne verjaardag, zou worden gehouden, tot later uitgesteld worden. Van 22 tot 28 Aug. zijn van hier uit gevoerd 890 schapen, 843 lammeren, 12 koeien, 7 kalveren en 16 varkens Vlieland, 28 Aug. Bij e herstemming voor een lid van den Gemeenteraad (candi- daten de heeren J. H. Mus en K. Raap) werden uitgebracht 89 stemmen. De heer Mus verkreeg 30, de heer Raap 58 stemmen, 1 stem van onwaarde. Gekozen de heer Raap. Drie botters heescben Maandag in de haven van IJmuiden de zeilen. Vele visschers schudden het Imofd, want de lucht was zwart en de barometer stond laag Maar de jonge stoere schippers vreesden niethunne botters waren immers de grootste en sterkste der Urker vloot. Ze zeilden naar de woelige wateren der Noordzee. De dag verliep en ze keerden niet terug hoewel de lucht met zware buien dreigde. De nacht viel en hevige windvlagen vlogen aan uit het Noordwesten. Bij het gieren van den wind en het klotsen van het water in de haven dachten de vis schers aan hunne kameraden, die daarginds een zwaren strijd zouden strijden. Met angstig verlangen verbeidden zij den nieuwen dag. Toen de morgen kwam zeilden twee der botters de haven binnende een met een gebroken zwaard, de ander vol wa ter, zóó vol, dat een hond in het vooronder verdronken was. De visschers vertelden van den hangen nacht De derde botter kwam niet. Uur aan uur werd gewacht, totdat tegen den avond van Nieuwediop de tijding kwam, dat de loods- kotter rapporteerde „U K 168 omgeslagen drijvende gezien". Klaas Molenaar en zijn beide knechten hadden den strijd verloren en vonden hun graf in de golven („N. v. d. D.") Te Dantumadeel sloeg de bliksem in een arbeiderswoning. De vrouw des huizes, die met haar 13 jarigen zoon in het achter huis was, werd doodelijk getroffen. De zoon werd ook geroffen, zijn lichaam is vol blaren en zijn toestand is bedenkelijk. De vader en twee andere kinderen bleven ongedeerd. Men herinnert zich, dat indertijd het postkantoor te Leeuwarden door een mieren- plaag bezocht werd en ten leste tot afbreken van het gebouw besloten werd, daar alle middelen faalden. Een lezer van „de Tel." die de mierenplaag te Leeuwarden toeschrijft aan een bakkerij, die aan het postkantoor grensde, meent de belrokken autoriteiten te moeten waarschu wen nu voor den bouw van het hulppostkan toor op de Bloemgracht te Amsterdam een terrein is gekozen, grenzende aan een koek- bakkerij. Hij vreest voor een herhaling der Leeuwarder historie. Tusschen twee vurenl Een troep Zigeuners, welke tusschen de Nederlandsche en de Belgische grens, bij Maastricht, is gelegerd, wordt van de eene zijde door de Nederlandsche, en van de andere zijde door de Belgische marechaussee bewaakt om hun het indringen in een dezer rijken te beletten. Te Nettel borst (bij Lochem) is op den jachtopziener L. Meutstege, teiwijl deze bij zijn zieken vader waakte, door het raam een schot hagel gelost. Het schot miste en Meutstege, die den dader in oen karretje hard zag wegrijden, zond hem een paar revolverschoten na. Naar den onbekenden dader wordt een onderzoek ingesteld hij behoort vermoedelijk in de buurt thuis. Pseudo-anarchisten Een gezelschap, bestaande uit zes dames en heeren, deed dezer dagen een voetreis door het Noorden des lands. De dames droegen een valiesje in den vorm van een zakje, op den rug voor berging van toilet artikelen en reisbenoodigdheaen. De vreemde kleedij en de bagage maakten den argwaan gaande van de eerzame bewoners van het Drentsche dorpje Z., waar de toeristen laat in den avond aankwamen. Zij waren letterlijk door anarchistenvrees bevangen, overtuigd als zij waren, dat de valiesjes der dames niets minder dan dyna miet bevatten. Het gevolg was, dat hun overal waar z(j aanklopten om onderdak, de deur gewezen werd. Eindelijk gelukte het hun nachtverblijf te vinden in een boerenschuur in gezelschap van een kudde blatende schapen. Eenige rijksdaalders overtuigden den volgende mor gen de gastvrije boerin van den vreedzamen aard der reizigers. Zondagsrust voor kappers 1 Iu een vergadering van barbiers en kappers te Bussem is besloten, te beginnen met den eersten Zondag in October, de zaken op dien dag gesloten te houden, ELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door lieel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. L-Utw~ RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kemns van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Dinsdag, den 3 September 1901, 's morgens 10 uur, in de daarvoor' bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 29 Augustus 1901. De Burgemeester van Texel, C. KEIJSER Pz., L.B. Te behandelen onderwerpen I Beëediging raadsleden. II Mededeelingen. Ingekomen stukken. III Aanbieding begrooting v/h Algemeen Armbestuur over 1902. IV Benoeming Hoofd der School te Midden-Eierland. De voordracht bestaat uit a. W. Molenaar te Heerbugowaard. b. A. H. Bekkering te Ommelanderwijk. c. L. de Jong te Bolsward. PERSONEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem zijn afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger tor invordering uit gereikt de kohieren Nos. 4 en 5 voor de be lasting op liet, personeel voor het dienstjaar 1901 en dat ieder daarop voorkomende belastingschul dige verplicht is zijn aanslag op den bij de wét bepaalden voet te voldoen. Texel, den 29 Augustus 1901. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz., Lo. B.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1