N°. 1459. Donderdag 5 September. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBüro op Texel TEXEL, 4 September 1901. Een aangename verrassing was ons Zondag bereid door het fanfarecorps. Misschien wel omdat het weder tegenwoordig minder vast is, was niet vooraf het plan kenbaar gemaakt, om een rondgang door den Burg te maken, zoodat Zondag voor velen zeer onverwacht, de opwekkende muziek zich deed hooren en menigeen naar buiten deed snellen. Evenals vroeger ontbrak het ook nu niet aan tal van meisjes en knapen en ook enkele ouderen, die het corps langs de straten volgden of het vooruit liepen, op die wijze zooveel mogelijk proüteerende van de schoone tonen, die de spelenden aan hunne instrumenten wisten te ontlokken. De aanvoer ter markt was hier Maan dag weder nog al van beteekenis en bestond uit niet minder dan 747 schapen, 593 lam meren, 12 rammen, 10 koeien, 4 kalveren, 6 paarden en 3 veulens. De handel was maar matig te noemen, besomd kon worden voor schapen f 12 a f 15, lammeren f 6 a f 10, rammen f 14 a f 16, koeien f 140 a f 165, kalveren f 4 a f 8 en veulens f 70 a f 80. - Zaterdagmiddag hield deafdeeling „Texel" van den Bond van Nederl. onderwijzers eene vergadering in „De Vergulde Kikkert. Onder de ingekomen stukken waren er enkele zeer belangrijke van het Hoofdbestuur. O. a. dat, 't welk inlichtingen vroeg omtrent de werking der wet op de Leerplicht op ons eiland, lokte een zeer opgewekte discussie uit. Namens een door het hoofdbestuur benoemde lommissie werd opgave gevraagd van het aantal lesuren en de bezoldiging der onder wijzeressen in de Nuttige handwerken. Het jeantwoorden der verschillende, met zorg gestelde, vragen nam veel van den beschik baren tijd in beslag. Voor de verkiezing van sen lid van het H. B. werden uitgebracht >p den heer Martens te Lemmer 6 en op den heer Beishuizen te Loppersum 1 stem. Door len penningmeester, tevens correspondent ?an de Weerstandskas, werd gewezen op het rele, 't welk in 't afgeloopen jaar in 't belang ?an onrechtvaardig behandelde collega's, loofden en klasse-onderwijzers, door die kas ras gedaan, herinnerde er aan, dat die kas ringend ünancieele steun der leden noodig eeft en vroeg daarom een extra-bijdrage, an welk verzoek door de leden bereidwillig rerd voldaan. Door de vele werkzaamheden moest de Btterkundige bijdrage, door een der leden te ouden, tot een volgende vergadering worden itgesteld. - Den 2 Sept. zijn van hier uitgevoerd 71 lammeren, 238 schapen, 8 kalveren en veulen. Men verzoekt ons te melden, dat de jestelijke bijeenkomst ter herdenking van 3t tienjarig bestaan van het Texelsch Fan- recorps, wegens gebrek aan tijd tot voldoende Borbereiding, op den eerstvastgestelden datum et zal plaats hebben. Met voldoende zekerheid kan evenwel ver acht worden, dat uitstel in deze geen afstel .1 zijn. Oudeschild, 2 Sept. Alleen voor de kinde- n der openbare en van de „Koningin Wil- ilmina-Bewaarschool" alhier was het op de rjaardag van H. M. de Koningin feest, "egens de vele ongestelde kinderen en 't ihtige weer, werd met de kleinen geen ;ocht gemaakt. ~et hoofd der School, ijverig bijgestaan >r het onderwijzend personeel, had, dank de gulheid der dorpelingen, genoeg bijeen zit, om de kleinen onbekrompen van allerlei versnaperingen te kunnen voorzien. Dat het onthaal werd afgewisseld door het zingen van gepaste liedjes spreekt als vanzelf. Waal, 3 Sept. Door vrij goed weder be gunstigd, hadden Zondag de feestelijkheden plaats, ter gelegenheid van den jaardag onzer Koningin. Om half 2 begon het rijtoertje der school kinderen. Aan het strand te De Koog werd een wandeling gemaakt en in het badpavil joen versnaperingen gebruikt. Zingende en in gezelschap van de schooljeugd van De Cocksdorp verliet men De Koog; werd een paar maal den Burg, rondgereden en vroolijk waren allen omstreeks 6 uur ter bestemder piaatse terug De schoolkinderen van De Cocksdorp bleven een uurtje aan de Waal vertoeven, maakten eene wandeling door het dorp en verhoogden daardoor niet weinig de levendigheid, die er heerschte. Aan de ringrijderij, die 's middags gehouden werd, en die door velen, ook van andere dorpen, werd bijgewoond, namen 5 mede dingers deel. De prijs, een sigarenstel op zilveren voet, werd gewonnen door J. G. Eel man (Oosterend), de premie, een sigarenkistje met muziek, door D. Dros (Tienhoven). De prijzen werden 's avonds in de Bellevue uitgereikt, waar een vroolijk bal het slot was der feestelijkheden. De Cocksdorp, 3 Sept. Het was eene goede gedachte van het Hoofd der O L. School alhier om bij gelegenheid van den vei jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina den school kinderen een feest te beieiden. Daar ze tot Dog toe altijd in de school leest gevierd hadden, werd besloten daar eens van af te wijken en een rijtoer te maken naar de Koog. Dank zij de bereidwilligheid van een aantal land bouwers, die gratis paard en rijtuig afston den en benevens de burgerij nog eene gave offerde, kon het feest plaats hebben. Met het oog op de drukke werkzaamheden op den akker werd besloten den Zondag daarvoor te nemen. Te twaalf ure kwamen de kinderon in het schoolgebouw bijeen en toen de rijtuigen voor stonden vertrok de stoet te ongeveer half één, begroet door verwanten en vrienden, versierd met de nationale kleuren en onder het zingen van vaderlandsche liederen. Zonder ongevallen en in de beste stemming ging de tocht langs De Waal en door Den Burg naar De Koog. .Aldaar werd de jeugd onthaald en ging het in vollen optocht naar het strand, waar een half uur werd vertoefd. In het dorp De Koog teruggekomen werden de kin deren in het logement van den heer Daalder nogmaals onthaald en werd te 5 ure de terugtocht aanvaard. De schoolkinderen van De Waal, die ook juist dien dag uit rijden waren en feest vierden, sloten zich met hunne 7 rijtuigen aan, zoodat de trein toen uit 18 rijtuigen bestond. Zoo ging de tocht voort tot Den Burg, welke plaats tot groot vermaak der kinderen eenige malen werd doorgereden. Te De Waal werd daarna nog eenigen tijd in het logement van den heer Duinker ver toefd en toen ging het op huis aan, waar men te ruim acht ure aankwam, opgewacht door bijna de geheele bevolking van Noord- Eierland. Een woord van dank zij hier nog toege bracht aan de heeren rijders, die zich eene groote opoffering getroostten door het beschik baar stellen van hunne rijtuigen en paarden en ook aan de dames, die zeer van dienst waren bij het uitreiken der vele versnaperingen en het bewaren der orde. Het lijk, dat in de vorige week op het Eierlandsche strand werd gevonden, is dat van den verongelukten matroos van de „Paul Kruger." Koog, 3 Sept. Zaterdag 31 Augde ver jaardag van H. M. onze geliefde Koningin, is hier algemeen herdacht door het uitsteken der vlaggen. Op de dorpen Cocksdorp en De Waal waren Zondag kinderfeesten georganiseerd. Met 18 wagens bracht de jeugd van daar, onder geleide harer onderwijzers, een bezoek aan ons dorp. Hoewel het weder tamelijk guur was, kon men toch aan de vroolijke gezichten zien, dat de jeugd waarlijk genoot. Vlieland, 2 September. Donderdag j.l vertrokken van hier naar Uitdam, de heer S. Boon en echtgenoote. Ruim zeventien jaren bekleedde de heer Boon alhier de betrekking van eerste onder wijzer, terwijl hij van verschillende vereeni- gingen langen tijd lid van bestuur was. Toen eenige maanden geleden de tijding tot ons kwam, dat de heer Boon was benoemd tot hoofd der school te Uitdam, betreurden boven al de ouders van schoolgaande kinderen het a.s. vertrek maar die ouders niet alleen, ook hun vrienden dachten met weemoed aan de ledige plaatsen, die door hem en zijn vrouw zouden worden achtergelaten in den toch reeds zoo kleinen kring. Hoe groot de achting en symphathie zijn, hen beiden toegedragen, bleek in de laatste dagen van hun verblijf alhier. De burgerij, gemeenteraad en collega's schon ken een blijvend aandenken. Een groot aantal belangstellenden, waaron der vele leerlingen, hadden zich Donderdag morgen bij de boot vereenigd om getuige te zijn van het vertrek. Hun vrienden zagen den heer Boon en zijn echtgenoote vertrekken met den oprechten wensch in het hart, dat het hun goed moge gaan in het nieuwe leven, in den nieuwen werkkring, die hen wacht. De verjaardag der Koningin werd hier op zeer kalme wijze herdacht. Van vele gebouwen woei de driekleur, de schooljeugd had vacantie, vele kleintjes, met oranje getooid, vierden op hun eigen manier feest, 's Avonds werd het wat drukker in 't dorp, de veranda van 't hotel Meyer was mooi versierd met vlaggen en oranje en maak te, verlicht door veelkleurige lampions, een schitteiend effect. Van acht tot tien uur gaf het Fanfarecorps daar een uitvoering, velen genoten van ae goede muziek, even viooljjk en opwekkend als altijd. Hygiëne bij hot scheren Een kapper te Amsterdam deelt mede, dat zijn cliënten worden geschoren met den hand schoen, d. w. z dat voor eiken klant een paar schoone handschoenen wordt aangetrokken Voor de Amterdamsch-a rechtbank stond terecht een brievenbesteller, die den lust niet heeft kunnen weerstaan om prentbrief kaarten uit de bestelling achter te houden. Hij gaf die thuis aan ztyn zuster ten geschenke wat hij nu echter ontkende. Wel erkende hij, de briefkaarten, die hij als onbestelbaar bij zich had gehouden, thuis te hebben achter gelaten, terwjjl het zijn plicht was, onbestel bare stnkken af te dragen op het kantoor. De zuster verzocht van het geven van ge tuigenis verschoond te blijven, waarop de rechtbank van haar gehoor afzag. Ter terechtzitting bleek, dat de achterge houden briefkaarten van juiste adressen waren voorzien, zoodat de verklaring, dat zij onbe stelbaar waren, onaannemelijk werd. De heer Wouters, commies aan het hoofd kantoor, belast met de controle op het personeel, liet in zjjn getuigenis uitkomen, dat de klachten over vermissingen zeer talrijk zijn te Amsterdam, als gevolg van de zorg loosheid en onverschilligheid van vele be ambten. Door het O. M. is 8 maanden gevangenisstraf tegen den brievenbesteller geëischt. TEXELSCHE COURAUT, Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Ambrika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1