Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Door de Zuiderzee-politic is gerapporteerd dat'te Bunschoten is aangebracht het achter dek van een vaartuig, in de Zuiderzee drij vende gevonden. Bovendien is veel wrakhout opgevischt, waaronder meubelen, enz. Het vermoeden is gerezen, dat een vaartuig zou kunnen zijn gezonken in de Zuiderzee, en dat de opvarenden omkwamen. Te oordeelen naar de overblijfselen, is dan het vaartuig een praam of klein Friesch tjalkje geweest, zonder roef, van 50 a 60 ton inhoud. Een zeer treffend sterfgeval had eergis teren te Amsterdam plaats. Het huwelijk van de eenige dochter van een in zijn kring algemeen geacht burger met den predikant van een dorp in Friesland was tusschen 12 en 1 uur in de Oude Kerk door een oom van den jongen man ingezegend. In de consistorie werd het jonge paar door familie en vrienden gelukgewenscht, waarna het traditioneele afscheidsmaal in „Odéon" volgde. Aan het dessert zou het jonge paar vertrekken voor een huwelijksreis. Toen de vader der jonge vrouw afscheid van haar wilde nemen, zakte hij plotseling ineen en was een lijk. Men stelle zich de smart en ontsteltenis voor, die zoo plotseling de vreugde verving. Een dierenvriendin te 's Gravenhage heeft Zaterdag aldaar propaganda gemaakt voor het beginsel van de dierenbescherming, door uit een woning in het Lange Voorhout aan de zich daar vermakende jeugd kosteloos nationale vlaggetjes uit te reiken, bij honder den op de witte baan was geschreven „Draagt geen veêren op uw hoed. Behandel alle dieren goed." Op de kermis te Abcoude gaven de politie agenten ditmaal een slecht voorbeeld. Tijdens den eersten kermisnacht, terwijl zij rust en orde moesten handhaven, hebben zij, nadat alles in rust was, met elkaar een ernstige vechtpartij met sabel en revolver gehouden. De gemeenteveldwachter, zwaar mishandeld, moest door een paar burgers in bescherming genomen en huiswaarts gebracht worden. Men deelt verder mede, dat bij de rechterlijke macht een aanklacht tegen de rijkspolitie is ingediend. Velen schijnen bij de tegenwoordig al- gemeene en uiterst lastige wespenplaag niet te weten, dat er een heel eenvoudig huis middeltje bestaat om de pijn, die door wes- pensteken veroorzaakt wordt, onmiddelijk te doen verdwijnen. Men moet voor dat doel een ui bij de hand hebbenmen snijdt hem door en wrijft de gestoken plek met een stuk ui. Wij kwamen laatst bij een slager, die een stuk vleesch, waaraan zes of zeven wespen bijeenzaten, juist op -dat plekje aan greep, natuurlijk zonder de wespen te zien. Deze staken hem alle tegelijk, zoodat de man vleesch en mes liet vallen. Een klant gaf hem bovengenoemd middeltje aan de hand. De slager liep even naar achter, maar kwam haast onmiddelijk terug en hervatte bedaard zijn werkde pijn was verdwenen. (R. N.) Een aardige attentie had H. M. de Koningin aan de telegraafambtenaren op het Loo en te Apeldoorn bereid, die, gelijk men zich denken kan, een drukken dienst hadden op zaterdag jl.. Er werd nl. een korf korf champagne ge zonden voor de ambtenaren op het Loo en te Apeldoorn. Zaterdagavond te ruim zeven uur heeft eene nog jeugdige juffrouw aan het station te Groningen door onvoorzichtig verlaten van de coupé, terwijl de trein nog in beweging was, op treurige wijze den dood gevonden. Zij geraakte namelijk tusschen de treeplank en den muur van het perron en is doodge drukt. Toen men haar opnam, was het leven althans reeds geweken. In het zieken huis, waarheen de ongelukkige werd over- gebracht, constateerde dr. Diddens den dood. In vele gemeenten aldus schrijft men uit Noord-Brabant aan „De Tijd" klagen de schoolhoofden dat door de wet op den leerplicht het schoolverzuim eer toe- dan afgenomen is. Er zijn scholen waar weinig of geen schoolverzuim was vóór de invoering van de bepaling, dat twee schooltijden weg blijven in de 60 dagen door de wet niet als verzuim wordt beschouwd. Anderen, en dat wel ten plattelande, nemen er de volle zes weken van, terwijl zij vroeger met een, hoogstens twee weken tevreden waren. De „Leeuw. Crt." ontleent het volgende aan een brief van een veenarbeider, die in Februari uit de gemeente Schoterland naar Schotland vertrok om turf te graven. Er wordt daar lange turf gegraven. De veenarbeiders werken van 's morgens 5 tot 's avonds 5 met een pauze van 1V> uur. Een volle werkman kan per dag f 3.60 verdienen, het kostgeld bedraagt f 6 per week met inbegrip van een vrije kamer. Er wordt in de veenderij geen sterken drank maar wel bier gebruiktde woningen van sommige arbeiders zijn zóó ver van het veen verwijderd, dat ze drie kwart uur moeten loopen om hun werkterrein te bereiken. Er zijn arbeiders uit Schoterland, maar vooral uit de Drentsche veenderijen Hoogeveen, Hollandscheveld, de Krim, Dedemsvaart (O en Helenaveen (N.-B.) De aardappelen, die de arbeiders moeten gebruiken zijn slecht van kwaliteit, dik van stuk, maar waterig; voor 't koevleesch, dat door de werklieden nogal veel gegeten wordt, moet per poud 30 ct. betaald worden. De bevolking is bijna geheel Protestantsch in orthodoxe richting. Over den oorlog wordt in de veenderij bijna nooit gesproken. De arbeiders uit Nederland, die er zich metterwoon hebben gevestigd, moeten hunne kinderen getrouw naar de school sturen. Er wordt daar veel turfstrooisel gemaakt voor de paardenstallen, dat echter geheel in Enge land blijft. Nieuwe sportTe Bunschoten stoomde dezer dagen een automobiel naar Spakenburg, waar echter de tuf-tufs verboden zijn. De politie kwam dan ook spoedig opdagen en de chauffeur moest stoppen. Terugrijden mocht hij niet, vooruit ook niet wat dus te doen Eindelijk kwam de dienaar van den H. Her mandad op het idee het stoomrijtuig door een paard naar Bunschoten terug te laten trekken 1 En zoo geschiedde het. Den Boeren wordt het plan toegedicht te trachten het centrum van den strijd te verplaatsen naar den Vrijstaat en Kaapkolonie ten einde Kitchener te dwingen Transvaal te ontruimen om den Vrijstaat en de Kaapkolonie te verdedigen. Indien hun plan gelukt zullen zij hunne geheele strijdmacht in de Kolonie concentree- ren, om aldus ook den Vrijstaat te doen ontruimen. Uit particuliere berichten, die te Londen zijn ontvangen, kan men lezen dat de af kondiging der krijgswet te Kaapstad in de havensteden binnenkort te wachten is. Wel heeft de Kamer van Koophandel te Kaapstad tegen zulk een maatregel geprotesteerd, maar- men gelooft algemeen- dat zij niet te ver mijden zal zijn. Inderdaad zijn de berichten uit de Kolonie uiterst ongunstig. Het district Frasersburg is in openlijken opstand en wordt door talrijke Roerentroepen doortrokken. De telegraphische gemeenschap is geheel verstoord. Honderde kolonisten sluiten zich bij de Boeren aan. Men verwacht te Kaapstad, dat naast den heer Merriman, ook de andere leiders van den Afrikaanderbond gevangen gezet zullen worden. Een telegram van lord Kitchener van Zaterdag uit Pretoria meldt; Heden werd op de noorderlijn tusschen Waterval en Hamanskraal een trein opgebla zen. Een troep van 250 Boeren opende het vuur op den trein en staken de wagens in brand. Overste Van de Leur van de Iersche garde is gesneuveldde verdere verliezen zijn nog niet bekend. Waterval, ten Noorden waarvan, volgens Kitchener's telegram, 250 Boeren een trein hebben laten ontsporen met voor de Engelschen blijkbaar zeer noodlottige gevolgen, is de plaats waar vroeger het groote kamp voor de Engel- sche krijgsgevangenen is geweest. Het ligt twintig kilometer van Pretoria. Hamanskraal is het volgende station van den Pietersburg spoorweg. Lord Kitchener seinde gister uit Pretoria, dat de verliezen bij den treinoverval bij Ha manskraal, behalve overste Van de Leur, be dragen 9 man gesneuveld en 17 gewond, die allen naar Pretoria zijn gebracht. De Boeren staken den trein in brand en vluchtten daarop. Het geleidde was 45 man sterk. Te Beaumont in den Amerikaanschen staat Texas, is een petroleum-bron Donder dagavond plotseling met geweldige kracht gaan opborrelen. De stroom was niet te stuiten. Drie mannen, die dat probeerden, stikten en vijf anderen liggen aan de gevolgen ernstig ziek. De petroleum heeft meren ge vormd, terwijl groote hoeveelhedeu in de ri vieren wegloopen. Er zijn uitgebreide maat regelen genomen, om een brand te voorkomen. De „Cri de Paris" wijst er op welke verschrikkelijke rooverijen door de beschaafde Europeesche soldaten in China zijn bedreven Het aandeel van Frankrijk in nog het ge ringste, zegt het blad. De plundering is met zooveel methode geschiedt, dat de be velen, door de Fransche Itegeering gegeven om te Marseille geen kisten of pakketten uit China in ontvangst in ontvangst te nemen, waarvan men onderstellen kon, dat zij ge roofde goederen bevatten, tot niets hebben geleid. De verslaggever van de „Cri de Paris" had verscheidene zeldzame vazen en bronzen bewonderd, benevens schitterend naaldwerk, dat meer dan tweehonderd jaar oud was en tot in de laatste maanden bewaard werd in het oude paleis. Petersburg en Berlijn moeten echter de groote stapelplaatsen der geroofde artikelen zijn. 't Is daar, zegt het blad, dat Hollandsche en Engelsche liefhebbers zijn moeten om rariteiten te koopen. Reeds meermalen is gewezen op de goede gewoonte die in Denemarken het burgerrecht heeft verkregen, om stadskinderen hunne vacantie op het land en jeugdige plattelandbewoners de hunne in de stad te doen doorbrengen. Die rail van kinderen, die gemakkelijk gemaakt wordt,'doordat vele spoorweg- en stoombootmaatschappijen het goede voorbeeld van den Staat volgen, die op zijne lijnen voor dit doel de kinderen koste loos vervoert, heeft zulk een omvang ver kregen, dat tegenwoordig op den eersten en laatsten dag der vacantie, die voor de volks scholen te Kopenhagen 5 weken duurt, in alle richtingen extratreinen loopen, om de kinderen op de plaats hunner bestemming te brengen. Dinsdag 3 Sept., voormiddags 10 uur. Voorz. de heer De Joncheere, Burgemeester Tegenwoordig de heeren F. Keijser, C. Keijser Pz Mets, Dros en Dikkers. Secretaris de heer Hajenins. Na opening der vergadering worden de nieuwbe noemde leden, de heeren Koning, Bakker, Roeper en Zijm door den Secretaris op verzoek van den Voorz. binnengeleid en worden door hen de gebruikelijke eeden of beloften, n.l. de zuiveringseed en die voGens art. 39 der gemeentewet, afgelegd. De voorz. feliciteert ze daarna met hun herbenoe ming welke een bewijs is van het groote vertrouwen, door de kiezers in hen gesteld en spreekt den wensch uit dat ze weder zullen toonen met nieuwen ijver ver vuld te zijn voor de behartiging der belangen van de gemeente. Nadat de heer Koning den Voorz. heeft bedankt voor diens gelukwensch en heeft betuigd te zullen trachtten het vertrouwen van de ingezetenen waardig te blijven, nemen de 4 heeren zitting en deelt de Voorz. mede, dat afwezig is met kennisgeving de heer Keesom en zonder kennisgeving de heer Lap. De notulen der vorige vergadering worden hierop gelezen en met een kleine wijziging goedgekeurd, doo- den heer, Dros wordt n.l. opgemerkt dat hij meent ge- zegd te hebben, er voor te zijn niet meer kosten aan den Sehilderweg te maken dan noodzakelijk is en niet er in 't geheel geen kosten aan te doen. Ingekomen was een adres van den heer C. Boon Pz. en S9 anderen, alle belastingbetalende ingezetenen, om het voorstel van den heer Dros (om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid een weg aan te lego-en van café Burgzicht naar de haven) te steunen. Ëen adres van adhesie van bedoeld request was mede inge komen en bevatte 91 namen. Op voorstel van den heer Dros, die zulks noodig acht, (de heeren C. Keijser Pz. en Dikkers noemen het overbodig en tijdverlies) worden alle namen der onderteekenaars dier adressen voorgelezen. Op voorstel van den voorz. worden de adressen gerenvoyeerd naar B. W. om preadvies. Eveneens is ingekomen een verzoek om concessie! voor den aanleg van een tram van de haven langs Den Burg naar De Waal. Die aanvraag geschiedde doorj den heer D. de Leeuw van Callantsoog, die sedert jaren volgens die aanvrage reeds bezig was met plannen! en berekeningen er voor. Indien door de gemeentel kosteloos de beschikking wordt gegeven over den grond,! zou de tram worden aangelegd. De aanvrager is genegen als waarborg, dat de plannenl werkelijk ernstig gemeend zijn, een som te deponeerenl van f 2000, welke som, indien 5 jaren na tcekeningj van het contract tusschen den Raad en den onder-I nemer blijkt, dat de tram nog niet in exploitatie isl door hem wordt verbeurd. Adressant vraagt het recht de concessie zoo noodigl over te dragen aan anderen, in de eerste plaats aan een naamlooze vennootschap. De tram zou moeten worden bewogen door stoom o:i andere beweegkracht. Ook dit verzoek werd gesteld in handen van B. Wl om preadvies. Door den voorz. wordt medegedeeld, dat de heel De Leeuw aan Den Burg zich bevond en zich bereiJ had verklaard de bijgevoegde teekeningen, enz. te ver-I klaren en zoo noodig inlichtingen te geven, hetweltji dan zou kunnen geschieden na afloop der openbar® vergadering, zoodat alle leden er bij tegenwoordig kunnen zijn. Door den heer Dros wordt gevraagd of de stukke» zoo laat waren ingekomen. De Voorz. deelt mede, dat het adres om concessit! is ingekomen 30 Aug. en dat van den heer C. Boo» en anderen 27 Aug. j.l. De heer Dros meent, dat het beter was laatstgen. adrel alsnog te behandelen. De Voorz. zegt dat het een zaak van beteekenis if dat een enkele vergadering van B. W. niet voldoend! is om daarover preadvies uit te brengen. De heer Dros vindt het niet van zoo'n groote betert kenis te verklaren of men er voor is een onderzoel in te stellen of niet. Ook door den heer C. Keijser Pz. wordt het eel zeer belangrijke zaak genoemd, terwijl door den Voorl wordt opgemerkt, dat de zaak van zooveel beteekenl is en er zaken bij behooren, zooals in de vergaderirl van B. W. bleek, die de spreker niet mag noemes dat het nog niet met zekerheid kan worden toegezegl dat het verzoek in de volgende raadsvergadering zf kunnen worden behandeld. Nog was ingekomen een oirculaire van de Noon

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2