N°. 1462. Zondag 15 September. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag- der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een bandje van een rijtuigwiel deudband), een z.g. stootje van een paardentuig en een R.C. gebedenboekje. NATIONALE MILITIE. Inschryvings-register en Aiphabetische Naamlijst. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1902, met de daaruit opgemaakte Aiphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen van den 14 tot en met den 21 September a.s. ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 13 September 1901 De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz., L.-B. TEXEL, 11 September 1901. Naar wij vernemen werd door onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer C. Geus Az. klerk bij de posterijen to Amsterdam, 30 Aug. j.l. examen afgelegd ter verkrijging van het post-radicaal en werd deze week door hem bericht ontvangen, dat dit met gunstig gevolg was geschied en het hem was verleend. Tram en nieuwe weg door de Laagte naar Oudeschild vormen tegenwoordig beide het onderwerp van veler gesprekken. Zijn enkelen beslist voorstanders van den tram, anderen wederom achten den weg van groot belang voor Texel en meenen, dat deze op den voor grond moet staan. Ook omtrent de vraag wat het meest gewenscht isexploitatie dooi de gemeente of door particulieren, is men het niet eens. Is de een er voor, dat tram en en zoo mogelijk ook boot worden gebracht in handen van de gemeente, de ander weer acht zulks voor het oogenblik nog niet mogelijk en ziet meer licht in particuliere exploitie. Bepaalde men zich tot heden in de behande ling dier zaken meer in de gewone dagelijksche gesprekken en in enkele ingezonden stukken, thans zal, yolgens achterst, annonce, daar voor zelfs worden vergaderd en mogen we dus verwachten, dat de zaken nog meer uitvoerig zullen worden behandeld en het yoor en tegen van beide zoo mogelijk nog nauwkeuriger zal worden nagegaan. Naar we hopen, zullen zoowel voor- als tegenstan- lers van tram en weg hunne ideën daar mtvouwen, zoodat men zoo mogelijk nog >eter dan tot heden zal kunnen oordeelen, vat wel voor Texel in 't algemeen het meest fan belang is: tram of weg. Naar we vertrouwen zullen velen Maandag an hunne belangstelling in de zaak blijk ;even en zich naar het lokaal de Vergulde ".ikkert begeven. De Cocksdorp, 24 Sept. De heeren, die anwege het Rijk gedurende twee maanden eliografische waarnemingen deden op den uurtoren te Eierland, zijn heden naar Vlieland Brtrokken, ten einde daar hunnen arbeid Dort te zetten. In den moestuin van den heer P. de 'it in Z.-Eierland is een pompoen geteeld, elke het respectabele gewicht van 45 halve iogrammen vertegenwoordigt. Den Hoorn, 24 Sept. Nabij de P. H. Sluis eene luchtballon in 't klein aangedreven, earop staat: Mellin 't Food. Oosterénd, 14 Sept. In verband met de arnemingen aangaande de driehoeksmeting, f dit voorjaar gedurende een aantal weken vanaf dec toren gedaan, werden hier in deze week hoogtemetingen gehouden door eenige heeren De op het kerkhof en op den toren geplaatste tentjes en instrumenten hadden heel wat bekijks, vooral van de steeds nieuws gierige jeugd. Oudeschild, 12 Sept. Bij den heer W. Veen, alhier, werden van een appelboompje, door den eigenaar zelf gekweekt uit een gezaaide pit, ruim 30 kop appelen geplukt. Er was een appel bij, die 't zeldzaam gewicht had van 27 dekagram. Van 10 tot en met 13 Sept. zijn van hier uitgevoerd 388 schapen, 126 lammeren, 4 koeien, 2 paarden en 1 veulen. De Tweede Kamer zal haar eerste ver gadering na de openingsplechtigheid houden op Dinsdag a.s. des namiddags te 3 uur. Te Haarlemmermeer bestaat het plan om 1 Juli 1902 de 50-jarige herinnering aan de droogmaking van de Haarlemmermeer fees telijk te herdenken. Op 1 Juli 1852 hoorde men alom in den lande „het Meer is droog". Negen en dertig maanden lang hebben drie stoommachines gewerkt om de kom leeg te pompen, 14.004.032 pompslagen zijn er gedaan elke slag verwerkte ongeveer 66 M3. water, zoodat in die maanden de enorme hoeveelheid van 831.839.500 M». water naar buiten werd geworpen. En in die 39 maunkes- heeft de Lijnden 5, de Cruquius 27s en de Leeghwater slechts 1 maand stilgestaan om de noodige herstellingen te ondergaan. Woensdagnacht sprong te Amsterdam aan de Nassaukade, een vrouw te water. Dooi den heer B. en een agent van politie werd zij nog bijtijds weer op het droge gebracht. Haar eerste woord was toen „Waarom heb je mij niet laten liggen?" Voor rekening van den heer H. Mulder, te Amsterdam, is in de Friesche gemeente Opsterland een groote uitgestrektheid heide aangekocht, om die te ontginnen en daardoor aan arbeiders gedurende het winterseizoen werk te vei schaffen. (U. D.) Haarsnijden Te Dordrecht had eene vergadering plaats van barbiers- en haarsnijderspatroons, om te komen tot een betere conditie, het haarsnijden betreffende. Er waren 24 haarsnijders tegen woordig en van een 10-tal was een adhaesie- adres ingekomen. Na eenige besprekingen werd besloten om te beginnen met 1 Oct. het haarsnijden van personen boven de 18 jaar met 5 cent te ver- hoogen. Uit Dubbeldam Maandagavond ongeveer 7 nur had aan den Zuidendijk alhier het volgende treurige onge val plaats. Terwijl de bouwknecht van A. 1-luyser Daar gewoonte eenige paarden staart aan staart gebonden begeleidde, liep het 3-jarig zoontje van C. Mookhoek de paarden achterna. Het kind kreeg van het achterste paard een slag tegen bet hoofd, waaraan een vrij breede wond ontstond. Het knaapje werd bewuste loos opgenomen en oumiddelijk naar dr. Dege- naar gebracht, die de wond hechtte, een ver band legde en het kind bijbracht. De toestand is naar omstandigheden bevredigend. Aangaande de verkiezing voor een lid der Prov. St. in het district Heusden, gebeurde het te Almkerk dat een kiezer voor elk der beide candidaten te stemmen 2 keer 50 cent ontving. De man was echter zoo vol gemoeds bezwaren dat hij zijn stembiljet blanco in de bus liet glijden 1 (R. N.) Plasregen In den nacht van Maandag op Dinsdag tegen halftwaalf, verkeerden de laagst gelegen stadswijken te Breda in een toestand van overstrooming. Bij velen werden de menschen opgewekt, omdat al hun „hebben en houen'' onder water stond. Een zware plasregen van 'A uur tijds had al dat onheil over velen gesticht. Het was overal een bezemgeveeg, een op- en uitschep pen met emmers van het al te milde hemel water. Het geleek een wolkbreuk. Bij „Concordia" stond alles blank, vele straten deelden hetzelfde lot, tal van kelders liepen onder. En daar binnen was 't een ware bajert vrouwen en kinderen waren aan 't werk, om 12 uur in den nachtstoelen en tafels stonden buiten, terwijl het water in de woonkamer klotste en 1 d.M. hoog stond. In een stal stond een paard tot aan den buik in het water. In de Groninger veenkoloniën is het water zóó laag, dat tal van schepen onder de bruggen kunnen doorvaren. Dat loopt natuurlijk uit op schade voor de brugwachters. Dezen hebben vergaderd en besloten gezamen lijk op vermindering van pacht aan te dringen. In Augustus van het vorige jaar kochten onder Ginneken eenige personen heidegronden van het bestuur der domeinen. Dezer dagen ontvingen de meesten hunner aanschrijving van den rentmeester der domeinen te Breda, om te komen terugbetalen de door de domeinen te veel betaalde grondbelasting over 1901. En dit waren belangrijke sommen Er waren bedragen van 11, 7, 4 cent, ja, zelfs ontving R. Cornellissen te Bavel een aanma ning van één centDe man heeft zich van zijn plicht gekweten en don cent betaald op het kantoor van den rentmeester te Breda. Een ernstig ongeluk trof Dinsdag jhr. De J. v. B en C., student te Leiden, tijdelijk vertoevende bij zijn familie te Nijmegen. Bij een rit te paard werd hij uit den zadel gewor pen en kwam hij met zijn hoofd op een hoop steenen terecht. Een schedelbreuk was het gevolg hiervan, zoodat er weinig hoop bestaat op zijn behoud. Ook curieus Galder is een gehucht onder Ginneken en in het bezit eener openbare school. Toen de kinderen, na een vacantie genoten te hebben van 14 dagen, weder naar school kwamen, mochten zjj nogmaals voor 8 dagen naar huis gaan, omdat vergeten was de school schoon te maken Men meldt aau de „N. Rott. Ct.": De strijd bij de verkiezing van een lid der Prov. 3t. in het district Heusden, die heden plaats had, was hevig. De kiezers werden overal met rijtuigen opgehaald. Voor twintig vertrouwde stemmen word een rijksdaalder geboden. Het regende circulaires, waarin de opening van den nieuwen Maasmond en de paardenbelasting op den voorgrond werden gesteld. Geen geld werd ontzien. Een soort gelijke strijd is in het land van Altena nog nooit zoo fel geweest. Van andere zijde meldt men nog Het gaat hier fraai bij de verkiezingen. Ik heb het vandaag gezien bij de verkiezing 6 of 7 personen op een kar voor Loeff, en weer andere 6 of 7 op een voor Witlex. Ze hadden een kwartje een borrel en een sigaar gekregen voor de rit naar de bus, en werden daarna bij een herbergier onthaald op zooveel drank als zij lustten. Een enkele was zoo goochem twee kwartjes te bedingen. Een correspondent van het „Hbld." te Heerenveen schrijft aan zijn blad het vol gende De 91-jarige D. Glas, die 82 jaar onafge broken in de boomkweekerij der firma W. Krijns te Joure, tot groote tevredenheid van zijn patroon werkzaam was, kan wegens verval van krachten zijn werkzaamheden niet meer verrichten „zoodat hij niets kan ver dienen en wel genoodzaakt zal worden om bij 't armbestuur aan te kloppen. Wel een bewijs dat een pensioenwet voor oude en Invalide werklieden dringend nood zakelijk is." TEXELSGHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1