Buitenland, Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pre dikbeur ten, advertentiën. De afdeeling „Texel" van het Ned. On derwijzers-genootschap hield heden eenezeer druk bezochte vergadering in hotel „Texel". Bijna alle onderwijzers uit de Gemeente waren aanwezig, benevens eenige gasten. Met een hartelijk welkomstwoord aan de vele aanwezigen werd de bijeenkomst geopend door den Voorzitter, den heer C. A. de Braai. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werden enkele ingekomen stukken behandeld, dfe nogal wat tijd in beslag namen, zoodat voor de pauze niet meer van het programma kon afgewerkt worden. Na de pauze werd door den Heer T. Roeper, als afgevaardigde naar de Algemeene Genoot schapsvergadering, gehouden te Enschedé, ver slag der handelingen dier vergadering uitge bracht, waarvoor hij den dank van den Voor zitter ontving. Hierna werd door den Heer J. de Jongh ingeleid het onderwerp„De werking dei- leerplichtwet". Spreker meent nog niet veel te kunnen zeggen aangaande deze werking. De administratie hiervoor wordt te veel omvattend genoemd, vooral die werkzaamhe den, die niet doeltreffend zijn. Bij overtre dingen duurt het veel te lang, alvorens de overtreders gevonnisd zijn, terwijl ook afkeu ring verdient, dat de betrokken onderwijzers als getuigen voor de rechtbank worden gedaagd. De inleider ontving den dank der vergadering, bij het debat bleek, dat niet allen met de tegenwoordige leerplichtwet dwepen, doch sommigen wisten verbeteringen aan te wijzen tengevolge dier wet. Wegens het vergevorderde uur bleef de letterkundige bijdrage van den Heer J. Daal der in portefeuille. Na nog enkele oogenblikken gesproken te hebben over het herhalingsonderwijs werd na omvrage de vergadering gesloten. De volgende vergadering zal gehouden worden op 7 December in „De Zwaan". Het „Centrum" verneemt uit goede bron, dat naar alle waarschijnlijkheid mr. M. baron Mackay, afgevaardigde voor Kampen, tot voorzitter der Tweede Kamer zal gekozen worden. Te Kieldrecht, nabij de Nederlandsche grens, heeft een vrouwtje, Paulina Tielman, in tegenwoordigheid van hare kinderen en kleinkinderen met veel luister haar honder sten verjaardag gevierd in het huis, waarin zij geboren is en dat zij thans nog bewoont. Op het feestmaal zat aan hare rechterzijde Theresia Geldrop uit Mesele, die het vorige jaar haar hondersten verjaardag gevierd heeft. De barbiers te Ulvenhout (bij Breda, meegaande met hun tijd, hebben hes scheer loon van 21/» cent nu op 3 cent gebracht. Voor het haarknippen zullen zij in het ver volg 4 cent rekenen in plaats van 3, zooals 't tot uu toe was. Waren eerst de berichten omtrent den toestand van den president der Ver. St., Mc. Kinley zeer gunstig, zoodat herstel bijna zeker werd geacht, later kwam daarin eene min gunstige wending, zoodat volgens de berichten gisteravond de president stervende was. Kitchener's jongste telegram Maandag. Wij vielen met succes aan en voerden daarna een schitterenden terugtocht uit. Dinsdag. Luitenant-kolonel O'Connor be vond zich plotseling tegenover drie Boeren. Hij maakte 45 gevangenen en brak daarna het gevecht af, 0111 niet duor de overmacht overvleugeld te worden. Woensdag. Majoor Elliot meldt mij, dat hij 5 K. M. van Rhinocerosfontein op geen vijand gestooten is en zich zegevierend in zijn positie gehandhaafd heeft. Donderdag. Als een bewijs, dat de Boeren overal vluchten, deel ik mede, dat van de 45 gevangen Boeren er 43 aan den haal zijn gegaan. Vrijdag. De overige twee Boeren vereenig- den zich tot 8 sterke commando's, die generaal French bedreigen. Ik verzoek dringend om versterkingen, daar de hier beschikbare troe pen niet toereikend zijn voor den strijd tegen de totaal onderworpen Boeren. Zaterdag. Ik heb een nieuwe proclamatie uitgevaardigd en een troep ezels buitgemaakt. De ezels zijn nu aan mijne zijde. (R. N.) Bij de schietoefeningen met de kanonnen van het fort Strega bij Genua, trof een schot dat wijder droeg dan de plaats waar de schijf stond, een gelid soldaten. Zes werden gedood, elf gewond. Bij het bericht, dat aanzienlijke burgers van Pretoria bestemd zjjn om afwisselend met de treinen naar Pietersburg mee te gaan als voorzorg tegen het in de lucht springen van treinen, teekent de „Koln. Ztg." het volgende aan „Dezen maatregel hebben de Engelschen te danken aan de studie van den Duitsch- Franschen oorlog, waarin de Duitschers tot bescherming tegen de franc-tireurs eveneens handelden. Het is te voorzien, dat de maat regel tegenover de Boeren zonder uitwerkin g blijft, want de thans nog strijdende Boeren, die geen franc-tireurs, d. w. z niet-militaire struikroovers, maar de rest van de militaire strijdkrachten van hunne natie zijn, beschou wen alle landslieden, die 2ich niet van de Engelschen onttrokken hebben, als verraders en zullen hen koelbloedig mee in de lucht laten springen." Te Chicago is miss Emma Goldman gearresteerd. Zij zal worden beschuldigd van samenzwering met de andere reeds gearres teerde anarchisten om den President te ver moorden. De rol, die Emma Goldman, de Amerik. anarchiste, die als moreel verantwoordelijk zou kunnen worden beschouwd voor den moordaanslag op den President, in Amerikaan- sche anarchistenkringen speelt, is een niet onbelangrijke. Zij werkte eerst in een fabriek en ging daar om met de anarchisten uit Chicago, die in 1887 gehangen werden. In 1893 werd Emma Goldman wegens het uit spreken eener redevoering in New-York aan gehouden. Daarna trok zij Amerika rond, overal haar heftige toespraken houdendezij schrijft bovendien in anarchistische bladen. In het vorige jaar, kort na den dood van Koning Humbert, maakte zij een rondreis door Engeland. Bergmann, die in 1892 bij de groote staking te Homestead den directeur Frick van de Carnegiefabrieken doodschoot en terechtgesteld werd, was haar minnaar. Emma Goldman geldt voor de populairste anarchiste van de Vereenigde Staten en dat haar invloed groot en gevaarlijk is, is zoo juist gebleken. Aan „een onderteekenaar van het request". LIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd"^ onbekenden, verzonden van Texel in de eerste helft der maand Augustus: W. H. Lap Amsterdam. Zondag 15 September. HERVORMDE GEMEENTE Burg. Voorm. 10 uur de Hr. Klazinga. Burgerlijken stand der Gemeente Texel Landbouwkalk in verschillende soorten. W. F. STOEL ZOON, at.kma ar 9 (buiten verantwoording van de Redactie.) Mijnheer de Redacteur I Naar aanleiding van het Ingezondene in uw nummer van Zaterdag jl. verzoek ik u het volgende te willen plaatsen. Om nu eens niets te zeggen van het ingezondene van hem, die zich noemt neen onderteekenaar van het verzoekschrift om den weg te verkorten van Burg Oudeschild", waarin zelfs aan den Raad wordt verzocht om niet in bloemrijke woorden alleen te spreken, maar door de daden te toonen, dat de belangen van Texel hun werkelijk ter harte gaan. Zou de inzender misschien meenen, dat in bloemrijke taal niet een ernstige waarheid kan schuilen, die zoo treffend kan zijn, dat zelfs de hardvochtigste een traan in het oog opwelt, waar ik laatst en velen met mij nog getuige van waren bij een plechtig oogenblik voor velen, dan vergist de steller van het ingezondene zich zeer zeker. Wat ik zou wenschen is dit, dat in de eerste plaats de Gemeenteraad al hare aandacht blijft wijden aan de verbetering van den zoogenaamden Burgwal en alle andere vuilnis-ophoopende terreinen. Is ons schoon dorp onlangs nog geroemd om zindelijkheid en netheid van hare bewoners door iemand elders woonachtig het deed ons goed zoo iets te vernemen, maar wij zouden kunnen zeggen goede vriend, kijk eens even over deze schutting of over dat muurtje en ziet, welk een kweekplaats wij hier hebben voor schadelijk gedierte om straks misschien ziekte en dood Ie brengen onder de bewoners van ons dorp. Laat men toch niet vergeten, dat het gemakkelijker is ziekte te voorkomen, dan ziekte te genezen. En ziekte en dood is zwaar verlies van maatschappelijke welvaart. Mocht alzoo het allernoodigste bij den geachten gemeenteraad het eerst ter hand worden genomen, opdat aan dezen treurigen toestand een einde kome. U dankzeggende voor de opname dezer weinige regelen Mijnheer de Redacteur. Hoogachtend, Een voorstander van volksgezondheid en volksgeluk. Mijnheer Met genoegen las ik Uw ingezonden artikel in beide Tex. Couranten van Zondag 11., waarin, behalve de uiting van teleurstelling over de houdiDg van de raadsleden bij de behandeling van ons request, de voordeelen van een korteren verbindingsweg van den Burg naar Oudeschild, met cijfers worden aangetoond. 't Is niet mijne bedoeling, Mijnheer, aanmerking op uwe berekening te willen maken, integendeel, ik kan mij met uwe becijfering zeer goed vereenigenik wilde door deze regelen alleen onder de oogen van het publiek brengen, dat uwe berekening van de voordeelen te gering, te bescheiden is, er zit veel meer in. Wanneer wij aannemen dat 12000 vrachten perjaai den weg passeeren, (zeer zeker zuinig berekend) en dat elke vracht, door den korteren afstand, en de gelegenheid om meer gewicht per vracht te vervoeren, Fangs den nieuwen weg, den burgers 25 cent goed- koeper wordt thuis gebracht dan tegenwoordig, dan geeft dit de burgerij een voordeel van 12000 kwartjes of 3000 gulden per jaar; trekt men van dit cijfer af de renten van het kapitaal voor de uitvoering benoodigd ad 1%, dat is voor f 30000 f 1200, dan blijft er over f 1S00, gevoegd bij het bedrag dat gewonnen wordt door tijdsbesparing, dan geeft dit f 3800 jaarlijks weder keerend voordeel. Is het waar dat een goed gelegde straatweg de eerste 10 jaren geen onderhoud behoeft, dan is de wee voor men uitgaven daarvoor heeft te doen, als vin zelf weder in den zak teruggekomen en is het uitvoeren van dit werk voor Texel een zeer winstgevende zaak waardoor de voorgenomen verharding van enkele binnen wegen volstrekt niet behoeft te worden vertraagd t Is met onmogelijk dat de tramplannen dobr'den aanleg van den bedoelden weg worden belemmerd was dit zoo, dan zou ik zulks betreuren, doch evenwel' zou ik de straatweg boven de trambaan veikiezen, daar ik mij vast overtuigd houd, dat de eerste veel meer in het belang is van het algemeen. Met dank voor de plaatsing, geachte Redactie. Uw abonné, J. P. NOORDIJK. Texel, 12 Sept. 1901. Mijnheer de hoofdopsteller Ik heb op Texel een genie ontdekt, jaeen genie in den dop; een verschijnsel te merk waardiger omdat we hier over die soort niet struikelen. Dit schrijven heeft dan ook voor doel de Regenten van het Weeshuis, waar dat jongetje verpleegd wordt, - Vonk is zijn naam, met dit feit in kennis te stellen en hen als beheerders van dat rijke gesticht, aan te moe digen de noodige stappen te willen doen, ten einde hem in de gelegenheid te stellen zijne werkelijk bijzondere gave te kunnen ontwik kelen en tot volkomenheid tc brengen opdat die Texelsche „Vonk eenmaal als een tweeden Rembrandt aan Neerlands gloriekroon moge schitteren. Ze hebben mij wel eens gezegd dat er in mij geen dichterlijken aanleg stak, maar wanneer dit nu met dichterlijk is uitgedrukt, weet ik het niet. Mijn vriendelijke groeten en mijn dank voor de plaatsing. D. W. Coninck Westenberg. Texel, 13 September 1901. Scüagen, 12 Sep. Aangevoerd: 13 paarden i j *3 6 Stleren f 70 a f150; 20 Gelde- koeien f 100 a f 140; 50 Kalfkoeien f 120 a f 240 5 Vaarzen i 60 a f 80; 15 Nuchtere Kalveren f8 af 18; 150 Schapen 116 af 22 200 Lammeren f7 a f 14 Bokken en Geiten I U,a f 0.23 Varkens f 14.a f 16 14 Vette Varkens 48 a 50 cent per kilo 72 Vette Koeien f 150 a f 230; 70 Biggen f 7 50 f 12.- Kipderen, 13.201 3 sl? Eenta a ct. Boter per half k.g. f 0.575 a 0.625. beroepen predikant te Holvsloot'c a Koog. Voorm. 10 uur de Ds. Smits. Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Letfef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr Niessink Oosterend. Toorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Co'ksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends GEREFORMEERDE KERK Oosterend. Voorm. half 10 uur ds. Ro'oseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoont. Nam. 2 uur Ds. Heep'. van 7 Sept. tot 13 Sept. 1901. ONDERTROUWD; Cornelis Witte en Grietje Barborst (Eiorland). GETROUWDJacob Dogger (Amsterdam) en Cornehsje Timmer (Oost). GEBOREN Biem z.v. Pieter Vlaming en Grietje Vlaming (Oosterend), Trijntje d.v. Leendert Eelnian en Alida Pieternella Bakker (den Burg), Johannes z.v. Matthijs Jacobus Dekker en Eefje Nap (den Burg). OVERLEDENAagje Krijnen, 87 jaren onge huwd (Oudeschild). Ondertrouwd ADR. D UIN K E R Jz. en M. BEETS. Heerhugmaard12 September 1901. Getrouwd: JOH. KUIPER, Loods te LTmuiden, en G. DUIAKER. IJRMe?;\ 13 SePt- 1901- Die mede namens de familie hunnen harte- lijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bfj hun huwelijk ondervonden.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2