Gemengd Nieuws BIJVOEGSEL behooreude bij de Texelsebe Courant van Zondag 15 September 1901. Gevaarlijk plekje in den trein! Een Duitsche dame, die, uit haar vaderland komende, Maandagavond naar Engeland wilde oversteken, wenschte zich naar het zich in den trein bevindende closet te begeven, aan welk verlangen zij even voorbij Nijmegen voldeed. Nu geviel het echter, dat toen zij weder naar haar meer gewone zitplaats wilde terug- keeren, het slot van het kabinetje weigerde los te springen. Het treinpersoneel werd te hulp geroepen maar ook dit vermocht geen uitkomst te geven, evenmin als de treinsmid. En aan do stations die gepasseerd werden, was niet voldoende tijd om meer krachtige maatregelen te nemen. Zoo werd de Duitsche dame bliksemsnel voortgesleept door de Nederlandeche land ouwen, gekerkerd in haar eng vertrekje En voort ging het, voort, in razende vaart tot aan den Hoek-van-Holland. Daar werd eindelijk, toen alle andere hulp nutteloos bleek, ee.i paneel uit de celdeur gezaagd, door de ontstane opening werd de dame die toen eerst bleek wat bijster corpulent te zijn naar buiten gehaald. Ju- bolend werd zij door haar mama en haar vrienden ontvangen, zij was gered. Zij heeft er haar woord onder verpand, dat zij nimmer weer van reizende privaten zal gebruik maken ten koste van wat ter wereld ook! Leerplicht in de practijk Op verschillende plaatsen van Noord-Brabant is het schoolverzuim eer toe- dan afgenomen, en waar dit al niet plaats had, zijn toch de plattelandsscholen door de in werking treding der Leerplichtwet vaak in slechter conditie gebracht. Immers, vroeger kreeg men in school trissche, opgewekte leerlingen, en thans gebeurt het, in dm zomer ten minste, dat de helft der leerlingen eener hoogste klasse lusteloos en slaperig zijn, omdat zij geen voldoende nachtrust hebben en vóór schooltijd 3 a 4 uur moeten helpen aan werk, dikwijls veel te zwaar voor hunne zwakke krachten. I et schoolverzuim is in Noord-Brabant op sommige plaatsen zeer groot. Yelen storen zich niet aan de bepalingen der wet. Men vindt er leerplichtige kinderen, die in 4, 5 maanden de school niet bezochten. En toch is er nog geen enkel proces-verbaal opgemaakt. De reden hiervan is, dat de schoolopziener dengene, bij wien een kind inwoont, aan sprakelijk stelt voor het schoolverzuim van dat kind. Of deze opvatting van art. 1 der Leerplichtwet nu de ware is, wij durven hierin niet beslissen. Doch zeker is het, dat zij oorzaak is van veel schoolverzuim. Een vader verhuurt nu zijn jongen, die nog onder de termen der wet valt, bij een of anderen landbouwer. Deze houdt den jongen thuis De schoolopziener waarschuwt hem. Iiij moet voor de commissie tot wering van schoolverzuim verschijnen. Doch niets helpt. De knaap moet thuis blijven. De laatste waarschuwing maakt den huurder echter bang. Met het gerecht wil hij niet in aanraking komen en daarom stuurt hij den jongen naar huis, die dadelijk bij een ander in dienst treedt. Deze wacht ook al de aan maningen af en zendt hem dan op zijn beurt ook naar huis, om een derde de kans te geven, datzelfde spelletje nog eens weer te te beginnen. En daar met a! dat waarschuwen telkens een week of zes, zeven voorbijgaan, kan een jongen, die een keer of drie verhuizen wil, straffeloos den geheelen winter thuis blijven. Te Yersey is overleden op 56-jarigen leeftijd Erastus Lewio, een herbergier, die vóór zijn laatste ziekte 520 pond weeg, en 7 voet en 3 duim in de hoogte mat, tegen 3 voet in de breedte. Op het kerkhof moesten twee graven gekocht worden. De hoofdprijs van 500.000 mark in de Pruisische loterij was ruim 3 maanden geleden te beurt gevallen aan een grooten grondeige naar uit Rusland. Men heeft den gelukkigen winner echter nergens kunnen opsporen. Daar het recht op uitbetaling bij de Pruisische loterij na 90 dagen vervalt, is de fatale termijn, binnen welken hij nog zijn geld kon opeischen, verstreken. De 500.000 mark zijn dus teruggevloeid in Ue kas van de loterij, wat haar ditmaal bij zonder te stade komt, omdat er veel loten onverkocht waren gebleven. Nooit schrijft de „Temps" zijn er zulke maatregelen van veiligheid genomen, als nu voor het bezoek van den Czaar. Niet alleen dat alle werklieden en bedienden in het Paleis gebruikt, gelotograteerd zijn, maar naar elk hunner is een onderzoek ingesteld; ze mogen het paleis niet in of ze moeten hun 'kaart en foto toonen. Hetzelfde geldt voor de koks, lakeien enz. En dan al de hoeken en gangen van het paleis! Zo zijn alle doorsnuffeld en nog eens doorsnuffeld. Bijzondere zorg gaf een trap, die van de kamer, waarin de Czaar zal slapen, voert naar de verdieping er boven, een wel niet geheime trap, maar toch „vertrouwelijke" trap, waar Lodewijk XV veel pleizier'van heeft gehad Du Czaar zal slapen op eon paradebed van Napoleon I, een erg hard bed, bericht do „Temps", in weerwil van de drie matrassen. Napoleon prefereerde dan ook zijn veldbed Ook krijgt de Czaar Napoleons badkuip In de oogstramingen voor de geheele wereld, uitgegeven door het Ministerie van Landbouw te Budapest, wordt de minste op brengst voor alle graansoorten in Europa op 89.5 millioen quintalen geraamd en voor de landen over zee op 206 millioen. De burgemeester vau Patterson heeft den eigenaars van drankhuizen gedreigd, hun hunne vergunning te zullen ontnemen, als zij in het vervolg hun zalen beschikbaarstellen voor anarchistische vergaderingen. De Pollock-prijs. De mededinging naar den Pollock-prijs is Dinsdag geopend. I)e ingezonden modellen, 238 in getal, zijn geëxposeerd in eene loods te Havre. Pollock, naar wien de prijs genoemd is, verloor zijn leven in de schipbreuk van de „Bourgogne". Zijn erfgenamen stichtten een prijs van 100.000 francs voor den uitvinder van het beste middel, om aanvaringen op zee te voorkomen. In de internationale jury heeft voor Nederland zitting de heer Egelberg, oud marineofficier.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 3