N°. 1464. Zondag 22 September. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBueg op Texel PUBLICATIE. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algenieene kennisse dat de klok van de R. C. Kerk van 21 tot 30 September a. s. wegens te houden Godsdienstoefeningen, meermalen daags ook des avonds ten ongeveer 8Va uur, zal geluid wordendienende deze publicatie ter voorkoming van mogelijke vergissingen. Texel, 20 September 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. ne u it nd TEXEL, 21 September 1901. Donderdagmorgen had voor Texel de rijks keuring plaats van dekhengsten. Per stoom boot „Zeemeeuw" waren daartoe, naar men ons mededeelt, eenige heeren op ons eiland gekomen, namelijk de heeren, A. W. Heidema, P. Brouwer en C. Fauel, rijksveeartsen, die samen de commissie vormden van de keuring op Cornage, de heeren Majoor A. D. Punt, II. Costermans en C. Oudijk, de keuringscom missie van hoedanigheid en vormen, terwijl secretaris fungeerde de heer Joncheer van den Brandeler. Misschien wel om zoo spoedig mogelijk iveder te kunnen vertrekken en ook nog op Terschelling oene dergelijke keuring te houden )f daar tenminste tijdig te arriveeren, werd ie keuring gehouden bij de haven, waarheen le hengst „Martin", de eenige voor de keu- ing alhier aangegeven hengst, was vervoerd. Kaar men ons mededeelt was de keuring, .apwooral wat betreft de cornage, zeer streng, gd. ;on Ik- en. ve- is rak ten eer der >hi- ok- de ak- als rde loch werd niettegenstaande dat de hengst [oedgekeurd en verkreeg hij het goedkeurings- nerk op de hoef. Volgens het eenparig oordeel der commissie de hengst „Martin" een uitnemend paard. Omtrent de opbrengst der collecte voor vrouwenkampen, gehouden bij gelegenheid an de redevoering van den heer Breed aan en Hoorn, vernamen wij, dat die niet minder m f 20.021/» heeft opgebracht. Van 18 tot en met 20 Sept. werden an hier uitgevoerd: 54 7 schapen, 223 lam- ïeren, 3 koeien, 3 paarden en 4 varkens. De Cocksdorp, 19 Sept. Bij het driejarig )ontje van den boerenarbeider J. Schaap in in polder Eierland vertoonden zich gisteren ekenen van vergiftiging. Het bleek, dat it kind de pitten van een doornappel had igeten. Deze vrucht, die wel tusschen de rdappelen groeit en ook op mestvaalten lorkomt is hoogst vergiftig. De ouders waren o verstandig dadelijk met het kind naar n dokter te De "Waal te rijden, waar oogen- ikkelijk braakmiddelen werden toegediend. Hoewel het gevaar nog niet geweken is, opt men den kleine in het leven te houden. Oüdeschild, 20 Sept. Het overbrengen het aakschip „Trier", dat hier weldra Ier de kust zal gesloopt worden ging niet Her gevaar gepaard. Een blazerschuit epte de aak uit het Nieuwediep over, doch weer werd zeer ontstuimig met moeielijke De aak, aan dat wringen stellig niet Toon en er evenmin tegen bestand, sprong lek, dat men bevreesd was dat 't vaartuig zinken. De opvarenden, onvervaard en d bij de pinken, wisten echter een deken de opening te stoppen en zoo 't ergste af te sluiten. Toen het vaartuig nabij djjk was gebracht, stond 't grootendeels water. Oosterend, 20 Sept. Woensdagavond werd in de bijzondere school eene bijeenkomst ge houden, waarin aan den heer J. A. Breed, Zuid-Afrikaanschen Boei-, nog vragen gedaan konden worden aangaande den oorlog en toe standen betreffende de beide republieken en de Kaapkolonie. Was de opkomst al niet zoo groot, als die van Zondag in de Gereformeerde Kerk, toch waren nog velen opgegaan om hier en daar nog iets naders van te hooren. Veel werd wederom medegedeeld en genoegzaam is ge bleken, dat men hier nog algemeen sympathie gevoelt voor de zaak der Boeren. Eene collecte ter bestrijding van kosten voor den Heer Breed bracht nog f 13 op. Ter eere van den Transvaalschen Boer werden door de leden der zangvereeniging „De Lofstem" eenige liederen gezongen. Door het ruwe weder waren gisteren de visschers aanwezig en ook was de Heer J. Zwier Visser, Directeur der Nederlandsche Visscherij-Vereeniging, hier ter plaatse, waar om het Bestuur der afdeeling „Oosterend op Texel" besloot eene vergadering te houden. Bij bekkenslag werden leden en belangstel lenden opgeroepen, wat tengevolge had, dat eene tamelijk goed bezette vergadering aan wezig kwam in de zaal van Mej. de Wed. Koppen. Door afwezigheid van den Voorzitter werd do bijeenkomst geopend door den Secretaris, den Heor J. Vos, die in het kort een pro gramma voor de vergadering aangaf en de aanwezigen welkom heette. Daar de afwezige Voorzitter ook do afdeeling had vertegen woordigd op de Algenieene Vergadering, ge houden te Amsterdam, kon deze thans geen verslag uitbrengen, waarom die taak bereid willig volbracht werd door den Directeur der Vereeniging, die veie mededeeiingen deed en voor het uitvoeren van de besluiten, genomen op genoemde vergadering, af en toe den raad der aanwezige visschers inwon. Uit het verslag bleek, dat de Vereeniging liare afdeelingen heeft op de meeste visschers- piaatsen in ons land; dat enkele afdeelingen waren afgevallen, doch dat weder andere waren opgestaan en nog met personen op meerdere plaatsen werd gecorrespondeerd over het oprichten van afdeelingen. Aangaande het fonds tot steun van visschers- weduwen en weezen en van oude en gebrek kige visschers werd gezegd, dat allen, die zich daarbij aansloten voor 1 Jan 1902 eene contributie hebben te betalen van f 1 per jaar en zij, die later lid worden minstens 5 cents per week moeten bijdragen. Ook werd een schema gegeven aangaande tarieven en tijden van toetreding. Over de plannen tot drooglegging van de Zuiderzee zal nog later worden gesproken hiertegen wenscht de vereeniging te protestee ren. Aangaande het korren van oesters zal een verzoekschrift bij de Regeering worden ingediend. Langen tijd werd stilgestaan bij de bespreking over het plaatsen van gasboeien in het zeegat van Texel. Algemeen werd wenschelijk geacht, dat lichtboeien werden geplaatst bij Noorderhaaks, Westgat en Tuscar, doch met dien verstande, dat het licht bij Noorderhaaks een flaplicht en dat bij Westgat een vast licht zij, of omgekeerd, bok werd het wenschelijke betoogd van geleidelichten in het Kaap- en Molengaat. Bij goed weder zou de Heer J. Zwier Visser met eene blazer- schuit medegaan, om de zaak nader te onder zoeken. Verzocht zal worden, om voor de visschers- schuiten eenige meerdere ruimte te willen verfeenen in de haven van het Nienwediep en wel bij h6t afslaggebouw. Ook werd het wenschelijke betoogd van uitbetaling in het genoemd gebouw, wat voor den visscherman veel tijd zou kunnen besparen. Besloten werd, om uit de kas van de afdeeling eene som van f 5 te bestemmen voor het „Hospitaal-Kerkschip Nadat nog medegedeeld was, dat door de Vereenigingeene Visscherij-courantzal worden uitgegeven en nog eenige inlichtingen gegeven waren aangaande het verzenden van garnalen en mosselen over „de Handelsbank" werd de vergadering, op verzoek van den Secretaris, gesloten door den Heer J. Zwier Visser met de beste wenschen voor de Vereeniging en voor hare leden. Deze wensch werd met applaus ontvangen. Barnum Bailey hebben Woensdagmiddag op „Oud-Rosenburch" bij Amsterdam in een paar uur tijds hun gansche „stad van zeildoek" afgebroken om naar Den Haag te vertrekken. Ondanks de schijnbaar onoverkomelijke be zwaren van bet terrein en de omgeving, ging bij den uittocht alles even vlug en zeker als bij den intocht. Het weiland achter „Oud- Rosenbnrch" is door de hoeven der paarden en de breede wielen der zware wagens let terlijk doorploegd. Spannen van 16 en 24 paarden waren noodig om de wagens, die tot de assen in den lossen vochtigen bodem weg zonken, tot op den smallen Oeterwalerweg te brengen. Om 5 uur zeeg bet doek van de groote circustent ais een reuzen-parachute neder, en viel alleen nog als nummer lest, de eettent af te breken. Langs den weg en op het stationsplein nam- een menigte volks de aanstalten tot het vertrek, het handige, vlugge en geregelde werken van het personeel in oogenschouw. Bereden politie hield den weg voor de wagens vrij. Niet alleen de herbergiers langs den Oeterwalerweg en vele straatventers hebben in deze week van de aanwezigheid der Bar- numshow aardig profijt gehad ook de gemeente heeft er zijde bij gesponnen, met haar tram. Op de lijn Dam Linncesstraat zijn van 4 tot en met 10 September 78774 personen vervoerd en van 11 tot en met 17 September 114.377. Men mag dus een quantum van 35.600 aan het circusbezoek toeschrijven. Op de lijnen Dam - Sarphatistraat en Dam Weesperspoort werden in de laatste week 6457 en 2376 passagiers meer vervoerd dan in de vorige week. De recette in de afgeloopen week is volgons de directie van Barnum Bailey tamelijk te noemen, in aanmerking genomen het slechte weer en het ongunstig gelegen terrein. Een juiste opgave van de aan de gemeente Watergraafsmeer betaalde belasting kan nog niet opgegeven worden. - Bij een handelaar in rijwielen te Utrecht vervoegden zich Zaterdagmiddag een heer en een juffrouw, waarvan de eerste in het bezit was van een fiets, waaraan een klein defect was ontstaan. Daar voor de herstel ling een paar uren bleken noodig te zijn, huurde de wielrijder voor zich en zijn dame een rijwiel, ten einde dien tijd te kunnen benutten met het bezoeken van een familie lid, dat in een nabijgelegen dorp woonachtig was. Tot heden werd van beiden echter niets meer vernomen, terwijl de in reparatie ge geven fiets sedert is gebleken dien morgen bij een andere firma te zijn gebuurd. Goed voor 60 sigaren 1 Te Sittard vervoegden zich Woensdag eenige aldaar ingekwartierde soldaten bij den winke lier A. B. en kochten ieder wat sigareneen hunner gaf een biljet, waarop stond„goed voor 60 sigaren" in betaling, dat door den winkelier voor een bankbiljet van f 60 werd aangezien, en gaf deze 59 gulden en eenig klein geld terug, waarmede de soldaat zich verwijderde, doch toen het bedrog door den winkelier werd opgemerkt, mocht het hem niet meer gelukken den oneerlijken lands verdediger op te sporen. De politie heeft zich nu met deze zaak bemoeid. LSCHE COURANT. i. b!

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1