Buitenland. Ingezonden Stukken. Een handboeienkoning Een militair, die te 's-Gravenhage onder escorte van drie man naar het station werd gebracht, wist, niettegenstaande hem de hand boeien waren aangelegd, zijn geleiders op de Veerkade te ontsnappen. Patrouilles werden te zijner ontdekking uitgezonden. Men be weert, dat een juffrouw, geholpen door burgers, den arrestant hielp ontzetten Op de vlakte bij Waalsdorp zijn Zater dag bij het schijfschieten twee grenadiers getroffen. De een werd in den rug, de ander in de kuit geraakt. Beiden zijn opgenomen in het garnizoenshospitaalhun toestand is niet ernstig. Het ongeval moet te wijten zijn aan het breken van een signaalvlag. Naar het „Vad." verneemt worden er van Christelijke zijde ernstige pogingen in het werk gesteld tot de oprichting van een weekblad, gewijd aan de bestrijding van het anti-semitisme in Nederland. De wildstand op de Veluwe is in geen jaren zoo gunstig geweest als thans. Hazen, konijnen, fazanten, patrijzen en eenden zijn er in overvloed, vooral hazen en patrijzen. Een kijkje op de Arnstei damsche beurs wordt door een inzender in de .Telegraaf" gegeven. Er blijkt uit welke eigenaardige manieren er in den handel bestaan om zaken te doen. Dagelijks, schrijft hij, bezoek ik de beurs, en ben daar zooals velen niet voor de pret. Op de Peurs is men, naar ik meen om zijne zaken ai te doen, zonder meeredoch er worden ook nog andere „zaken" gedaan en daarom is het dan ook, dat ik TJEd. beleef delijk verzoek mijne klachtregelen te doen opnemen, ten einde ook misschien als tolk voor velen eens te verzoeken aan hen, wien dat werkje dan ook is toevertrouwd, de noodige stappen te doen tot verbetering in dezen, of liever tot verdelging van hen, die er de heerlijke aardigheid in vinden zich te vergasten met slaan-op-de-rug (hoeden af gooien is reeds een axioma op de Beurs, opdringen, afdringen, bespotten, uitjouen en al wat maar ietwat op kwajongensstreken gelijkt. Schandelijk was het, zooals ik dit weer één dezer dagen bijwoonde op de Beurs. Een heer, dra tot spot en lachlust van verschillende beluste pretmakers in een kring gesloten, werd van den eenen naar den anderen hoek geduwd, terwijl hij ten slotte het kringetje van nietsdoende en tijd met gekke streken verbeuzelendeBeursheerèn(?) zonder hoed verliet. Ik hoop, indien B en W. daarin eenige verbetering kunnen brengen, zij dit niet zullen nalaten, desnoods vind ik een verordening lang niet misplaatst waarin voorkomt, dat: de lieden in quaestie, op eene dergelijke, lang niet gepaste handeling betrapt, voor goed van de Beurs zullen verwijderd worden. De „Nederlander" vindt insgelijks dat de financieels toestand wel eenige zorg eischt al is dan ook het tekort nog niet zorgwek- keed. De schatkist heeft de „vette jaren" gehad en de vrees bestaat dat er „magere jaren" op kunnen volgen. Na de vette jaren sluit men met een tekort. Wat moet er dan van terechtkomen in de magere jaren bij de voortdurende stijging der uitgaven? Boven dien eischt de toestand der financiën nauw lettende zorg, daar de regeering een aantal begrootingsposten, die door de vorige regeering reeds waren opgenomen in de raming, heeft geschrapt en aankondigt, dat wellicht daar onder noodzakelijke uitgaven zullen gevonden worden, die bij de suppletoirs begrooting moe ten worden aangebracht, (D. Ct.) Het totaal der bij de N. Z.-Afr. Ver. gestorte gelden bedroeg op Zaterdrg 21 dezer f 1.277.503.5772. Naar gemeld wordt, heeft „Barnum Bailey" aan de gemeente Watergraafsmeer f 4100 betaald als belasting op de entreégelden. Spel en school. Onder dit opschrift plaatste de heer J. C. G. Grassé in de Sep- tember-aflevering van „De Gids" een opstel over het gemeenschapsleven van de school met betrekking tot spel en sport. De schrijver zegt De meening die in Nederland heerscht als zouden lichaamsbeweging en spel in de open lucht iets speciaal Engelsch zijn, is verkeerd en berust op onbekendheid met ons verleden. Het voetbal der Grieken en Romeinen bloeide, eenigszins gewijzigd, in de 16e eeuw in Italië en Zuid-Duitscliland, getuige het bestaand handboek uit dien tijd. De Germanen, ook onze voorouders, speelden lustig, oud en jong. Waar zijn helaas onze oud-Hollandsche spelen gebleven Langzamerhand verloren gegaan en daarmede de lust tot spelen. Maar hij kan en zal herlevengetuige Engeland en sedert een 15-tal jaren ook Duitschland. Vijftig jaar geleden wijdden de couranten in Engeland nauwelijks eenige regels aan bijv. den Oxford en Cambridge roeiwedstrijd. De hedendaagsche toestand is het gevolg van jaren lang trainen, waardoor een revolutie ontstaan is in de volkszeden. Geen land waar de tweeling- deugden lichaamsoefening en lichamelijke zindelijkheid zoo ontwikkeld zijn. Eerste vriend„Wat ziet Jan er be drukt uit en hij is toch pas één dag met de koningin van zijn hart getrouwd Tweede vriend „Ja de koningin zal haar troonrede gehouden hebben." Er is veepest uitgebroken onder het vee in de buurt van Pretoria.. Een van de regeeringkudden is aangetast. Er worden krachtige maatregelen genomen tegen uitbrei ding van de ziekte. Reuter seint uit Londen De bladen bevatten een telegram uit Kaapstad van heden, meldende, dat de kruiser „Barraconta" te Simonstad is aangekomen. Al het be schikbare volk doet dienst in de loopgraven voor de verdediging van Mosselbaai. Een kruiser van Gibraltar wordt de volgende week verwacht." „Wordt Mosselbaai bedreigd?" plaatst de „Telegraaf" boven dit bericht. Het platbranden van hoeven gaat nog geregeld voort. De troepen van kolonel Remmington hebben Pietersburg en Platrand (bij Standerton) verwoest en de steden Volks- rust, Vrede en Frankfort (in den Oosthoek van den Vrijstaat) met den grond gelijk gemaakt. Op 17 Augustus beproefde Reuter deze feiten naar Europa te seinen, doch de censuur weigerde de telegrammen door te laten, 't Zijn de Kaapsche bladen, die van deze vandalismen thans melding maken. Uit Pieter Maritzburg werd 10 Sept. geseind De Boeren namen 16 dezer paarden en vee uit twee huizen en richtten schade aan in hotel bij de Boven-Tugela, Twee soldaten werden gewond en 1 vermist van een detache ment, afgezonden om de Boeren te achter volgen. Kanongebulder werd gehoord in de richting van Oliviershoek. Men gelooft dat het garnizoen van Acton-Homes in gevecht is. Te Habndinger in het Duitsch district Chateau-Salius heeft Woensdag een ernstig ongeluk plaats gehad bij het blusschen van een brandend huis. Een achttien meter hooge muur stortte neer en kwam terecht op een vijftiental brandweermannen. Bijna allen werden gekwetst, meest zwaar, en één brand weerman overleed reeds aan de bekomen wonden. De wereld zal verbaasd staan. De wereld is nog niet bekomen van haar verbazing van de overwinning, of reeds is het tweede overwinningsbulletin daar. De Boeren gaan binnen weinige weken het 3de jaar van den heldenstrijd in, en om het bewijs te leveren hoe krachtig en wakker de kern van hun tegenstand nog gebleven is, leggen zii ter wereld dit gevechtenlijstje voor 16 Sept. Utrecht. Drie compagnies infan terie gevangen genomen plus 3 kanonnen. 17 gesneuveld, 30 gewond, 155 gevangen. 16 Tarkastad. Aanval van Smuts op French. 33 gedood, 35 gewond. 17 Reitz. Grenadierspatrouille ge vangen genomen. 2 gesneuveld, 2 gewond. 19(?) Vlakfontein. Een compagnie ge vangen genomen plus 2 kanon nen. Verliezen onbekend. „Let nu eens goed op hoe de Boeren den fatalen termijn van 15 September aan Lord Kitchener zullen beantwoorden", werd er voorspeld. Hoe langer hoe meer moeten wij gaan gelooven aan een onderlinge afspraak van deze meesters in de krijgsmanskunst. Er is verband tusschen deze krijgsgebeurtenissen. Want wij hebben slechts te herinneren aan een bijeenkomst, die de Boerencommandan- ten in het Westen van Transvaal ongeveer een week geleden hebben gehouden. Wat daarvan verluidde was, dat men van volhouden had gesproken, ook na den beruchten 15den September. Hoe naief zijn wij geweest Alsof daar nog een conferentie voor noodig was geweest. De stoute schaakspelers kwamen slechts bijeen om hunne pionnen uit te zetten. Gij hier, ik daar, die daar, enzen zoodra de slag van middernacht van 15 Sept. koud is aan het werk Een vijand, die zóó zijn plannen opmaken durft, die zoó zijn plannen ten uitvoer legt, is een superieure vijand. Hij zal niet overwonnen worden. Hij zal slechts wachten op elke nieuwe proclamatie of elk nieuw giftig uitdenksel van den infe- rieuren tegenstander, om zijn overwinningdata te bepalen - en de wereld in diepe bewonde ring te verbazen. (Hbld.) In Pretoria neemt men nu als waar schijnlijk aan, dat generaal Botha en generaal De Wet volgens een gemeenschappelijk plan opereeren, dat ten doel heeft een inval in Natal te doen. Verder verzekert men, dat de 2 kanonnen die Botha reeds bij zich had, door hem ergens in de Megaliesbergen zijn opgegraven. Dit mag als een aanduiding worden opgevat, dat de nieuwe campagne der Boeren zeer degelijk is voorbereid. Deze beide kanonnen zijn bij den aanvang van het winterseizoen begraven om tegen het gunstige jaargetijde weer voor den dag gehaald en gebruikt te worden. De Engelschen berichten van de laatste maanden, dat de Boeren geen geschut meer hadden, worden nu ook begrijpelijker: het zat onder den grond! zegt het „Hbld". Een exprestrein, komende van Vercio- rono, is bij Paoto gederailleerd. Een met petroleum beladen trein reed er oper volgde een geweldige ontploffing, de wagens geraakten in brand. Er zijn 8 dooden en verscheiden gewonden. „Hebt ge nog broeders en zusters?" werd in een Engelsche rechtbank aan eene getuige gevraagd, 't Was voor een ertdeelzaak. „Ik heb een broer gehad, maar, die is voor 150 jaar gestorven." De rechter meende dat de getuige hem voor den gek hield en raadde hem aan, wat meer eerbied te hebben voor het gerecht. „Ik zal de zaak uitleggen," antwoordde de man. „Mijn vader trouwde toen hij 19 jaar was. Nog hetzelfde jaar kreeg hij eenen zoon, die echter na eenige weken stierf, alsook zijne vrouw. Hij bleef weduwnaar tot zijn 75 jaar. Toen trouwde hij, en kreeg eenen zoon. Dat was ik. Ik ben nu 94 jaar. En daar ik 56 jaar na den dood van mijn broeder geboren ben is dat juist 150 jaar geleden.". (buiten verantwoording van de Redactie.) Mijnheelde Eedacteur In 't bericht van Oosterend, voorkomende in uw blad van 22 Septomtrent den fleer Breed komt eene onjuistheid voor. Vermeld werd' dat de collecte ter bestrijding van kosten voor den Heer Breed f 13 opbracht. De kosten echter, verbonden aan het optreden van den Heer B., zoowel hier als aan den Burg, zijn ruim voldaan door de Geref. Jongelino-s- Yereeniging. De bedoelde collecte, welke op verzoek van een der aanwezigen werd gehouden, was bestemd voor den Heer B., als blijk van toegenegenheid en sympathie. Ontvang bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing UEd. dw. dn. JOH. A. EELMAN. Oosterend, 24 Sept. 1901. Mijnheer de redacteur. Beleefd verzoek ik U mij eenige plaatsruimte af te staan om een urgente kwestie, die de gemoederen tegenwoordig levendig houdt nog eens onder de oogen van het publiek te brengen. Ik beaoel natuurlijk den aanleg van een korteren verbindingsweg van den Burg naar de haven. Dat er veel belangstelling in deze bij de gemeente naren bestaat, is bewezen op de onlangs gehouden volksvergadering door den Heer A. Visser belegd ter bespreking van het onderwerp //De Tram—Texelsch belang f" Ik geloof niet te ver te gaan met de bewering, dat verreweg het meerendeel van de aanwezigen op die vergadering, een beteren en korteren weg van meer belang achtten dan een tram. Hoewel volstrekt het nut van een tram niet over het hoofd ziende, daar ik iedere verbetering van com municatiemiddelen als een vooruitgang en in het belang der gemeenschap beschouw, ben ik persoonlijk overtuigd, dat een nieuwe breede weg het meest aan een drin gende behoefte zal voldoen. In dien geest heb ik mij dan ook op de bewuste vergadering uitgelaten en als het meest wenschelijke uitgesproken dat, zoowel voor standers van een nieuwen weg als voorstanders van een tram, beiden zouden worden bevredigd door het maken van een breeden weg van ongeveer 20 meter, die tegelijk kan dienst doen voor tramweg als voor rijweg Hiertegen werd ingebracht, dat de concessie aanvrager den tramweg wenschte vrij te houden. Het was niet voldoende eene afscheiding van den rijweg met een hek of slool, maar beslist duldde hij geen weg vlak naast den tramweg, daar hij anders waarschijnlijk 1 zijne aanvrage voor concessie zou intrekken. Wel zou j de aanvrager er niets op tegen hebben als een rijweg op eenigen afstand, b.v. 50 meter, van den tramweg werd aangelegd, maar deze laatste inschikkelijkheid is alleen een doekje voor 't bloeden, omdat hij natuurlijk C wel weet, dat van den aanleg van twee wegen nooit t iets zal komen, daar geen enkele grondeigenaar zal toestaan, dat zijn eigendom door twee verschillende wegen wordt doorsneden. l- De voordeelen van een beteren en gemakkelijker verbindingsweg zijn in vroegere ingezonden stukken reeds te duidelijk uiteengezet om weer in herhaling te treden. Zelfs op gevaar af dat de conoessie-aanvrage

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2