N°. 1467. Donderdag 3 October. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel NATIONALE MILITIE. LOTING. te vat zijn cht Dat e, len- per, lan raai 'tige aar van van oor adde irval hoe uin d, ik i het shien inste BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXËL. maken bekend: 1°. dat de loting-Van hen, die voor 1 Sep tember van dit jaar in deze Gemeente voor de Militie zijn ingeschreven, zal geschieden in de 0 L. School te dm Burgop Zaterdag, den 13 October 1901, des voormiddags te 11 uren; 2°. dat op dien dag, des middags 12'A uren, ter Gemeente-Secretarie, ten behoeve van hen, die meenen recht te hebben op vrijstelling we gens broederdienst of als eenige wettige zoon, ae vereischte getuigschriften kunnen worden aangevraagd; 30. dat de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens eigen militairen dienst of dien van broeder of' "broeders, de noodige bewijsstukken moeten inleveren bij den Burgemeester, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van de Militieraad wordt geopend, alzoo vóór den 29 November 1901. Voorts worden de belanghebbenden er uitdruk kelijk op gewezeD, dat het opgeven van redenen van vrijstelling bij gelegenheid der loting van den Militie-Commissaris en het doen opmaken en bij den Burgemeester inleveren van de noodige bewijs stukken tot het bekomen van vrijstelling om eene andere reden dan lichamelijke ongeschiktheid of <remis van de gevorderde lengte, niet voldoende zijn om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop zi] meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen bij den Militieraad, op den tijd, daarvoor overeenkomstig art. 25 van het Koninklijk besluit van 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46) bepaald. Texel, den 1 October 1901, De Secretaris, De Burgemeester, S. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. N.B- Volgens art. 33 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie trekken de ingeschrevenen lelven hunne nommers. Voor hem, die niet is ipgekomen, kan het nommer getrokken worden loor zijn vader, moeder, of voo-id. Zoo ook leze niet is opgekomen, geschiedt het trekken an een nommer door den Burgemeester oi het Md van den Raad der Gemeente, waar do lotc- ing voor de Militie is ingeschreven. ver- eide ibt u tijten e om zelfs inder- TEXEL, 25 September 1901. Volgens gewoonte wordt door 011s ook nu reder bij den aanvang van den winterdienst sdooï en boot een opgave verstrekt va,n uren van vertrek en aankomst van die 'einen, welke naar wij meenen het meest in belang zijn voor de bewoners dezer ge- eente, terwijl de opgaven der uren van ver- ek en aankomst der stoomboot „Ada" op odanige wijze er onder en boven geplaatst n, dat het ieder gemakkelijk zal ziju met n oogopslag te zien welke trein voor liem haar het meest geschikt is van hier op s te gaan of naar ons eiland terug te eren- Zooals men zal opmerken is er slechts zeer linig verschil in de uren van vertrek en ikomst der sporen gedurende de thans jeloopen zomerdienst en de nu ingetreden nst voor het winterdienst. - Van hier werden uitgevoerd op 30 Sept ral in 1. Ik tnaai of zoo g niet oor u - iet be- 1 Oct. 213 schapen, 295 lammeren, 4 rerzoe )i6Ilj 2 stieren en 5 varkens - Volgens achterst, annonce zal Zaterdag- it ovei n|I in „de Vergulde Kikkert" een feestelijke Komsnkomst plaats hebben van werkende leden begunstigers van het fanfarecorps ter vie- van het 10-jarig bestaan dier vereeniging. aar ons ter oore kwam is gezorgd voor zeer afwisselend program, zoodat de avond ongetwijfeld met recht een feestavond zal 1 mogen worden genoemd. De vereeniging telt reeds, zooals bekend, tal van donateurs, aangezien echter het zeer waarschijnlijk is, dat met het oog op dien feestavond zich nog menigeen als zoodanig zal willen aangeven, wordt daartoe de gele genheid nog aangeboden, bepaald werd even wel, dat de gelegenheid daartoe beslist niet langer zou worden opengesteld dan uiterlijk Vrijdag a.s. Men wachtte zich derhalve voor teleurstelling en melde zich voor of op Vrijdag a. s. aan bij den penningmeester J. Kool. Waal, 30 September. Als eene groote zeldzaamheid kan worden gemeld, dat J. B alhier van één struik 8 liters aardappelen kon rooien. De struik had een grootte en een omvang van eene aalbessenstruik. De Cocksdorp, 30 Sept. Door J. Boon Cz. is op de Vliehors eene flesch gevonden, welke een briefje bevatte. Daarin wordt verzocht eene tabel in te vullen, waaruit opgemaakt kan worden, hoe lang de flesch heeft gedreven en onder welke omstandigheden de reis ge schiedde, en het briefje daarna aan een Insigneur in het Arrondissement Boulogne in Frankrijk op te zenden. Aan een en ander is voldaan. De licht wachters A. Rob en D. Boon van den lichttoren te F'jrland zullen over eenigen tijd worden overgeplaatst naar de kustverlichting te IJmuiden. Zooeven komt hier het bericht, dat er in het Eierlandsche gat een stoomboot is gestrand. Eenige schuiten en de postviet vertrekken ter assistentie. 1 Oct De schuiten zijn onverrichterzake teruggekeerd. De boot was reeds vlot gekomen en had hare reis vervolgd. Naam onbekend. Oudeschild, 1 Oct. Heden wordt hier in de haven met een duikertoestel gewerkt, om oude paalstompen en zware steenen, welke bij de jongste baggerwerkzaamheden in den bodem zijn ontdekt, te verwijderen. De lichtbeelden, voorstellingen van de beroemde passiespolen te Ober Ammergau te aanschouwen gevende, zullen Zondag a. s. 's avonds worden vertoond in het kerkge bouw den Herv. Gem. alhier. Zaterdag 1.1. had eene huishoudelijke bijeenkomst plaats van het plaatselijk nut „Neptunus" De eerste spreekavond is bepaald op 24 Oct Als spreker voor die gelegenheid is uitgenoodigd de Heer L. J. Kikkert, te den Burg. De aftredende bestuursleden, de Heeren M Kroon Jbz en H. Hin, worden als zoodanig herkozen. Oosterend, 1 Oct. De blazerschuit T. X. 58 beliep in de vorige week een groot verlies, daar in de Noordzee het geheele net verloren ging met alles wat er bij behoort. De tocht, waarmede het net aan de schuit verbonden was, werd door een verborgen voorwerp afgesneden, zoodat ook nog een gedeelte van dit touw verloren ging. Vanaf heden zijn ongeveer 20 schuiten bezig met het vangen van oesters. Reeds eenigen tijd waren enkele schuiten bezig met het vangen van Wulken, bij de visschers beter bekend onder den naam van „ouwer- nollen". De prijs hiervan is echter zeer laag, 'A ct. per stuk. In den loop dezer maand zal in eene vergadering der afdeeling van den Ned. Protestantenbond optreden de Weleerw. Heer Ds. W. Bax van Zaandam, die zich ook elders als een gevierd spreker heeft doen kennen. 2 Oct. De alhier bestaande afdeeling van den Texelschen Boerenbond hield gister eene door 13 leden bezochte vergadering in het lokaal van de Wed. Koppen. De Voorzitter, de heer W. A. Eelman, heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat de bijeenkomst plaats had met het oog op de Algemeene Vergadering, die a.s. Vrijdag te Den Burg gehouden zal worden, en waarin aan de orde zuilen worden gesteld de onder werpen I. Beharding buurtwegen. II. Bespreking tramplannen. Over het eerste punt werd lang en breed van gedachten gewisseld. Algemeen werd wenschelijk geacht, om de wegen, waarvoor de aanvrage bij het Dijkbestuur is gedaan, dat zijn de Oosterweg, de Spangerweg, de Westerweg en de weg langs Zuid-Haffel, tot eene gezamenlijke lengte van ongeveer 14000 M., te beharden. Hiermede zijn natuurlijk niet allen, doch velen gebaat. Wenschelijk zou het ook zijn om b. v. den weg van Oosterend naar Eierland en den Nieuwen weg van de Waal naar de Haven te be harden, doch hiervoor waren nog geene aan vragen gedaan, en men kan ook niet te veel verlangen. Bij het beharden van de laatste wegen zou ook het belang voor Eierland betrokken zijn, zoodat aparte behandeling later gewenscht zou zijn Het resultaat der besprekingen was, dat aan den afge vaardigde ter Algemeene Vergadering werd opgedragen, om mede te deelen, dat de afdeelingsvergaderlng te Oosterend als één man is vóór de beharding der aangevraagde wegen, doch met dien verstande, dat steun van Rijk en Provincie worde verkregen. Aangaande de tramplannen is wel eenigs- zins gedelebereerd, doch eene conclusie is in deze niet genomen, zoodat den Afgevaardigde hieromtrent geene opdracht is verleend. Bij de omvrage verlangde niemand meer het woord, zoodat de vergadering werd gesloten. Vlieland, 30 Sept. De heer J. v. d. Klei, onderwijzer te Hengelo, is benoemd tot onder wijzer alhier. (Vacature Boon.) De heer J. Smit, onderwijzer alhier, heeft tegen 1 Januari 1902 eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Genoemde heer zal in October a.s. 54 jaar bij het onderwijs werkzaam zijn geweest, waarvan 43V» jaar in deze gemeente Zatergavond speelden eenige jongens krijgertje op de „Alkmaar Packet", die van Amsterdam naar Zaandam voer. Een hunner wilde daarbij over een wagen, die naast den ketM op het dek stond, klimmen of springen. Hij viel daarbij en tuimelde overboord in het Noordzeekanaal. Oogenblikkelijk werd gestopt en achteruit gestoomd, wat met moeielijk- heid gepaard ging, daar deze boot een andere op sleeptouw had. Toch gelukte de beweging zoo goed, dat men den drenkeling met behulp van haken en touwen aan boord wist te krijgen. Uit Hunsingo schrijft men: Het water gebrek is thans zoo groot, dat op menige boer derij de stoomdorschmachine niet kan werken wegens gemis aan water voor de ketels. En iedere boerdery is anders door een breede en diepe gracht omringd. In een boelhuis te Ter-Aar is voor een schotel, die jaren lang voor drinkbak in een kippenhok gediend had f 275 geboden. Te Winschoten vervoegden zich de vorige week bij de rechtbank een man van 81 en eene vrouw van 85 jaar, die echtscheiding aanvroegen. Kauw uw eten goed en langzaam. Wat wil uw maag beginnen met spijs, die grooten- deels in stukken en brokken bestaat. Gtf hebt uw tanden niet voor niets. Gebruik ze daarom flinkslik niets door, dat gjj niet tot pap hebt vermalen. (R. N.) TEXELSCHE COURANT. QgS •tt

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1