N°. 1475. Donderdag 31 October. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Tjsxel TEXEL, 30 October 1901. Zondagavond had de in ons Zaterdagavond nummer geannonceerde Transvaallezing plaats in hotel Texel, waar als sprekers optraden de heeren J. A. Breed en P. D. Aucamp, beiden strijders voor het goed recht in Zuid- Afrika en als ongestelden met de ambulance naar Holland gekomen en opgenomen in het Afrikaner Tehuis te Amsterdam. De heer Breed, die reeds vroeger alhier optrad, opende de vergadering en zei blij te zijn weer alhier te kunnen optreden. Spr. deelde verder mede, dat de heer Flens reeds geruimen tijd geleden hem had verzocht hier weder te spreken, doch dat hij door zijn vele spreekbeurten elders en door andere omstan digheden verhinderd was geweest eerder op te treden. Verder bracht hij zijn dank aan allen voor hun belangstelling en aan den heer Flens in 't bijzonder voor diens welwillend heid hen in de gelegenheid te stellen weder hier op te treden. Daarna ging spr. meer over tot het doen van eenige mededeelingen omtrent den oorlog enz Spr. had gestreden onder het bevel van Generaal De Wet en deelde eenige bijzonder heden mede omtrent deze en hetgeen door deze werd volvoerd De Wet, zegt spr. is een gewone Afrika ner Boer, die zeer weinig school heeft gegaan en voor dezen oorlog aan geen gevecht had deelgenomen. Een tijd lang was De Wet slachter. Toen deze oorlog uitbrak was hij commandant en later hoofdcommandant en toen Cronjé bij Paardenberg was omsingeld, behoorde De Wet tot hen die poogden hem te ontzetten. Zijn eerste daad van beteekenis als hoofdcommandant was het nemen van een convooi van 182 wagens, geladen met ammunitie enz. Nadat Cronjé was govangen genomen en de Engelschen naar Bloemfontein waren op getrokken, word De Wet benoemd tot gene raal van de Oranje-Vrijstaat, terwijl voor de Transvaal als zoodanig fungeerden de heeren De la Rey en Botha. De Wet bleef in de Vrijstaat, terwijl de Transvaalsche Generaals naar Transvaal uit weken. Van dien tijd af is De Wet begonnen met het vernielen van treinen en met alles te nemen wat hij maar kon. Toen Johannisburg was ingenomen, besloot de Transvaalsche regeering om Pretoria niet te verdedigen. Dit was in 't eerst niet naar den zin van vele Boeren, daar Pretoria zooveel geld had gekost voor verdedigingswerken enz., sommi gen beweerden zelfs dat het was om de kost bare gebouwen van den President en andere kapitalisten te sparen. Het waren toen verwonderlijke dagen. Vele Boeren legden de wapens neder en gaven den moed op. Toen eindelijk alle steden en dorpen door de Engelschen genomen waren, werd besloten dat president Kruger het land zou verlaten en alle gewichtige regeeringsdocumenten van Transvaal en Oranje Vrijstaat zou meenemen. Voor de bescherming daarvan waren anders ongeveer 2000 man noodig. In Augustus bood generaal Roberts aan Botha een jaargeld aan van 10,000 pd. St., en aan de andere officieren evoneens een flink jaargeld, indien men zich wilde overge- gen. Doch Botha antwoordde, dat nu juist de oorlog begon. Nu de Engelschen het op die wijze met konden winnen, begonnen ze met de verbran ding van hoeven en het opsluiten van vrou wen en kinderen van de strijdende Boeren, in kampen. In plaats echter, dat dit de Boeren ontmoedigde, deed het velen, die de wapens reeds hadden neergelegd, weder die wapens opgrijpen. Engeland strijdt.met vrouwen en kinderen en door middel van proclamaties. Alles te vergeefs. Van de proclamatie, waarbij bepaald werd, dat na 15 Sept. j.l. alle landerijen van strijdende Boeren zouden worden verkocht, om daar vrouwen en kinderen van te onder houden en waarbij de bevelvoerende officieren met verbanning werden bedreigd, hadden de Engelschen misschien groote verwachting en menig pro-Boer werd er misschien door ver vuld van vrees voor de goede zaak, doch die hoop en die vrees waren ongegrond. Juist door zulke proclamaties worden de Boeren meer verbitterd en onverzoenlijker en worden ze gesterkt in hun besluit te vechten tot het uiteinde. Als antwoord op die proclamatie werden door Botha 3 kanonnen veroverd, terwijl 33 Engelsche offiicieren buiten gevecht werden gesteld. Over den toestand in de Kaapkolonie sprekend, zegt de heer Breed„Wij, die de kolonie goed kennen, künnen ons bijna niet voorstellen, dat de Boeren op de verschil lende, in telegrammen genoemde plaatsen zijn, doch hoe leugenachtig de Engelschen anders ook mogen, zijn, in hun eigen nadeel zullen ze toch wel niet liegen en wij moeten dan uit die berichten opmaken, dat de geheele Britsche macht verbroken is. Ook de taktiek, die n: door hen gevolgd wordt, n.l. van verbannen en fnsileeren, zal niets geven. De Engelschen gebruiken nu de vrouwen kampen als schild. Waren die kampen niet bij Bloemfontein, Johannisburg en Pretoria, de Boeren hadden die plaatsen dan reeds lang weer hernomen en men kon de Engelschen door honger dwingen terug te trekken. Door middel van een brief werd voor enkele dagen mededeeling ontvangen, dat de toestand voor de Boeren zeer gunstig is. Ter willo yan de censuur werd echter niet geschreven omtrent den toestand van den oorlog, doch over een kindje, dat bij gun stige tijding vet en bij ongunstige tijding mager zou worden genoemd. Volgens dat bericht nu was het kindje vet, ja zeer vet zelfs. Het aantal strijdende Boeren is nu wel minder dan in 't begin van den oorlog, doch nu is het kaf van t koren gescheiden. De macht van de Boeren is gelegen in de kolossale uitgestrektheid van het land. On danks den oorlog wordt door de Boeren nog gezaaid en geoogst. Ammunitie komt niet zooals wel eens wordt beweerd, uit Europa, doch wordt van de Engelschen buitgemaakt. Ingevoerd kan het niet worden voor de Boeren. Portugal is blijkbaar geheel onder Engelschen invloed en Duitschland's Keizer is maar al te goed bekend. Neen, ingevoerd wordt er door do Boeren niets, maar van de Engelschen wordt genoeg genomen. De heer Breed gaf nu het woord aan den heer Aucamp, die als Commandant zijnde, nog beter op de hoogte der krijgsverichtingen kan zijn. Deze begon na eerst te hebben medegedeeld, dat hij op verzoek van zijn lot genoot Breed mee naar Texel was gekomen en dat hij om redenen van gezondheid (hij lijdt aan loodvergiftiging) naar Nederland was gekomen, to wijzen op de minder nette wijze van werken van 't Britsch Bijbelgenootsch. dat veel tweedracht had gestookt. Hoe de zwarte rassen steeds tegen de Bueren waren opgehitst en Engeland door allerlei middelen, die niet altijd even goed het licht mochten zien had getracht de macht in handen te krijgen. Verschillende episodes uit dezen krijg werden aangehaald, waaruit veelal de groote moed en de buiten gewone snelheid van bewegingen der Boeren zeer duidelijk bleek en zeker niet minder het groote volhardings-vermogen, waardoor ze soms tal van nachten aaneen zonder slaap zjjn. Als voorbeeld van de buitengewone snel heid van beweging, werd door spr o.m. mede gedeeld, hoe hij met zijn commando na de inneming van Bloemfontein zich in 't zuiden van Oranje Vrijstaat bevond en daar de tijding ontving, dat de Engelschen op Ladybrand aantrokken, om op die wijze hen de terug tocht af te snijden naar het Noorden, waar zich de andere Boeren-troepen bevonden. 300 mijlen moesten toen door spreker's commando worden afgelegd, terwijl de Engel schen slechts 35 mijl hadden af te leggen, toch was men nog 2 uur voor de vijand er aankwam ter plaatse en gered. Ladybrand bleef slechts 12 uur in handen der Engelschen en werd toen weer hernomen. Sannas-post, waar de waterleiding-werken van Bloemfontein zijn, werd verdedigd door 4 a 500 Engelschen. Dit wist De Wet door zijne spionnen en daarom besloot hij daar den vijand aan te vallen. Na dit spionenbezoek waren er echter nog ruim 3000 bijgekomen. De Wet vernam dit eerst, toen hij 's nachts op ongeveer 300 M. afstands van den vijand gelagerd was in een diepe kloof, waardoor het riviertje Orangspruit stroomt. De vijand was er niet mee bekend, dat hij daar was en anderen daags 's morgens zou die verder trekken, vergezeld van tal van wagens met allerlei goederen behoorende aan burgers, die als Engelschgezinden vreesden voor de Boeren. De wagens werden vooruit gezonden en moesten door de kloof, waarin De Wet de voerlieden en geleiders achtereenvolgens ge vangen nam en de wagens elk met een zijner eigen manschappen als voerman verder liet rijden. Reeds ruim 300 Engelschen waren gevan gen genomen voor het eerste schot gelost werd De vijand verloor daarbij 2ö6 beladen wagens, 8 kanonnen, 500 krijgsgevangenen en tal van dooden en gewonden en De Wet slechts 6 man. Des anderen daags des morgens was De Wet met zijn klein klubje verdwenen, zonder dat de Engelschen wisten waarheen. Later bevond hij zich weder met 40 man bij De Wetsdorp. Commandant Aucamp raakte met 40 man in aanraking met een troep van 700 man, die een convooi begeleidde en wist ze zoo lang op te houden, dat hij versterking kreeg. De Wet leidde toen zelf den aanval waartoe be sloten werd. Het convooi werd genomen en 452 krijgsgevangenen werden gemaakt. Hierop werd weder teruggetrokken naar Wepener, dat verdedigd werd doorKaapsche Eugelschgezinde Boeren, dus evengoede schut ters enz. als de aanvallers. 17 dagen lang werd het belegerd, toen kwam er ontzet opdagen. Het aantel Engel schen was volgens berichten te groot, zoodat De Wet besloot af te trekken. Dit aftrekken geschiedde met zooveel tact, dat de vijand er niets van had gemerkt en zich niet buiten de versterkingen waagde. Dit was ons geluk zegt de heer Aucamp, daar wij nu ook konden terugtrekken en anders zeker waren gevan gen genomen. Een eigenaardig antwoord werd gegeven, zegt spr. door Botha op het aanbod boveng. van 10000 pd. St. Botha zei n.l. den anderen dag wel te zullen antwoorden met „Lange Tom", zooals bekend het kolossale kanon der Boeren en ook des anderen daags schoot men tot in het lager der Engelschen. Tal van Engelsche officieren en soldaten lieten in dien strijd het lezen. Yan de ambulance werd door de Engelschen gebruik gemaakt voor spionnendienst, zegt spr. door de Boeren werd dit opgemerkt en werd toen de Ambulance bij Komatipoort over den grens gezet. Als oorzaak van den oorlog wordt door spr. genoemd de Chartered Company, die in slechte conditie verkeerde en die door het TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1