inpakken van Transvaal weder in goede con ditie kon komen. Dr. Jameson's inval mislukte, toen werd beproefd Rhodesia, het gewest dier company bij de Kaapkolonie te trekken, doch voorna melijk de Hollandsch sprekende vertegenwoor digers waren er sterk tegen. Ontbinding van het parlement om daarin het Hollandsche element te doen verminderen mislukte. Dat element bleef nog 1 stem meer hebben dan het Engelsche. Een aardig verhaaltje werd daarop nog dooi den heer Aucamp verteld van een jongen van ongeveer 12 jaar, die niet met vader op com mando mogende gaan zelf een paard en een oud geweer wist machtig te worden en zijn vader volgde. Onder weg zag hij in de vei te een Engelsch depeche-rijder, die vermoedelijk verdwaald was. Zonder talmen blies hij dezen het licht uit en ging op diens paard met de depeches en de wapens naar zijn vader. Voor den commandant gebracht, gaf hij op de opmerking, dat hij op die wijze wel eens een Boer had kunnen schieten, ten antwoord dat hij duidelijk zag, dat het een Engelsch- man was, en wel aan 't paard, dat een afge kapte staart had, hetgeen bij boerenpaarden niet het geval is. Aan dit verhaal knoopte spr. de waarschu wing vast, om als men na den oorlog soms in Zuid-Afrika mocht komen waar zeker de toekomst voor Holland ligt, dat men dan vooral niet op zoo'n paard moet rijden op gevaar af door een kwajongen te worden aangezien voor Engelschman en te worden doodgeschoten. Hierop werd door den heer Breed nog het woord genomen en or op gewezen, dat Ne- derland thans veel voor Z.-Afrika doet, doch dat men vroeger de zaak gewantrouwd had en geen geld had willen geven voor ontgin ning van mijnen enz., waardoor die te veel kwamen in Engelsche handen Spr. hoopt, dat eenmaal het Hollandsche element het Engelsche zal verdringen. In Zuid-Afrika ligt de toekomst voor Holland zegt spr. Zuid-Atrika is rijk aan goud, zilver en edelgesteenten. Het een opwekking om iets bij te dragen voor de arme vrouwen en kinderen in de vrouwenkampen en met het uitspreken van de vaste overtuiging dat de Boeren zouden overwinnen, eindigde spr. zijn rede, die door allen met onverdeelde aandacht was gevolgd. De Collecte, die daarna werd gehouden, bedroeg met inbegrip der entree-gelden de som van f 33,275. Omtrent do Zaterdag alhier gehouden vergadering van de afdeeling Burg van den Texelschen Boerenbond werd ons welwilend medegedeeld, dat daar o m. werd besproken de wenschelijkheid van het stellen van can- didaten voor Gemeenteraad en Polderbestuur. Vooral het laatste werd beschouwd zeer gewenscht te zijn en op den weg te liggen van den bond. Ook om stappen te doen ter verkrijging van betere bepalingen voor rot- kreupel werd noodig geacht. Tot afgevaardigde naar de gister te houden vergadering van het hoofdbestuur werd ge kozen de heer Keesom en tot plaatsvervanger de heer R. P. Keijser Cz. Laatstgenoemde vergadering was als zijnde meer bestuursvergadering niet voor de pers toegankelijk. Ter markt waren Maandag alhier aan gevoerd 6 paarden, 1 veulen, 23 koeien en ossen, 114 graskalveren, 3 nucht. kalveren, 15 schapen, 128 lammeren, 29 biggen, 1 ram en 3 korven kippen. Omtrent de prijzen die konden worden be- somd vernamen wij, dat die waren voor paar den f 100 a f 135, koeien en ossen f 80 a f 145, graskalveren f 35 a f 45, nucht. kal veren f 7,50 a f 10, schapen f 13 a f 15, lammeren f 10 a f 12,50, biggen f 'O a f 11 en kippen f 0,85 a f 1,15. Handel flink. Maandag jl. hield het departement Texel van de MaatschappijTot nut van 't alge meen alhier zijne eerste buitengewone ver gadering in dezen winter. Na het openings woord van den Voorzitter, den heer C. A. de Braai, trad als spreker voor dien avond op, de Weleerwaarde Heer W. Bax, Predikant te Zaandam, die tot onderwerp zijner rede had: Een en ander over en naar aanleiding van de laatst gehouden Parijsche Tentoon stelling. Spreker meende, dat Parijs, door daCosta indertijd het moderne Babel genoemd, niet slechter is, dan andere groote wereldsteden, alhoewel hot niet te ontkennen is, dat ook daar veel zal gebeuren, wat als zedeloos moet worden gekenmerkt. In keurige taal werd nu van de hoofdstad van Frankrijk met zijne breede avenues en prachtige boulevards eene beschrijving gegeven, waardoor men in zijn verbeelding de stad met haar uit- en inwendig schoone tempels, met haar winkelpaleizen, haar monumenten en tuinen als voor zich zag. En in die stad werd in 1900 de grootste barer tentoonstel lingen gehouden. Daar had men een tal van gebouwen opgericht, welke, ja betrekkelijk spoedig moesten worden afgebroken, maar waarvan het eene al rijker, smaakvoller en weelderiger was, dan het andere. Daar had men tuinen, zoo frisch en schoon, dat men zou wauon te vertoeven op een reusachtige bloemententoonstelling van den eersten rang. En wat werd den bezoeker aldaar aange boden'? Men kreeg er een onuitsprekelijk diepen indruk makend beeld van de heden- daagsche wereld, met uitzondering van hare donkere schaduwzijden. En nu leidde de begaafde spreker ons in gedachten op de tentoonstelling rond, hier ons wijzende op de bewonderenswaardigste voortbrengselen van beeldhouw- en schilders kunst, o. a. op het portret van wijlen den Transvaalschen generaal Joubert, geschilderd do r Therèse Swartze, daar op het pavil joen van de stad Parijs, het paleis van tuin bouw en dat der congressen enz. Om aan de overzijde der Seine te komen, gingen we over de prachtige brug Alexander Iff, en bezochten de straat der Volken, en verder het paviljoen der pers, het paleis der zeevaart, het paleis van jacht en visscherij en dat van oorlog en marine. In deze vertoefden wij langer dan elders. Kwam in het paleis dei- zeevaart op zeer treffende wijze aan het licht, welke vorderingen zijn gemaakt in het streven om de verst verwijderde volken tot elkander te brengen en elkanders welvaart te ver- hoogen, in het paleis van ooilog en marine zagen wij, welke vorderingen zijn gemaakt in het streven om de volken in staat te stellen, elkander in ellende te storten, elkander arm te maken en te vermoorden. Hierna werd de bekende Eiffeltoren bezichtigd, voorts het gebouw der koloniën en andere gebouwen en werd er langer vertoefd in het Trans- vaalsche paviljoen, waar de spreker zijn ge dachten, naar aanleiding van den atschuw- wekkenden oorlog der Engelschen tegen de Transvalers den vrijen loop liet. Gaf veel wat men ziet gebeuren in onzen tijd aan leiding om moedeloos te worden, de geschie denis leert ook veel dat moed geeft in den bangen strijd voor vrijheid en voor recht. Spreker herinnerde aan koning Karei IX en aan keizer Napoleon van Frankrijk, die dui zenden en duizenden voor zich deden sidderen en vergeleek hun tijd bij den onzen. Die vergelijking deed ons zien een heerlijken vooruitgang, verkregen na langen en bangen strijd, maar toch verkregen. 't Spreekt van zelf, dat deze korte schets niet meer geven kan, dan een zeer beknopt overzicht van de met vuur uitgesproken in drukwekkende rede, die zich door keurige taal en rijken inhoud onderscheidde. Met veel belangstelling werd ze dan ook door de talrijke aanwezigen onder ademlooze stilte aangehoord Na de pauze gaf de heer Bax eenige stukjes uit het jongste werkje van LaurillardKlap rozen en Koorn ten beste. Na de gedichtjes getiteld, De Menscheneter, Geen gevaar en Een stuk Nieht, droeg hij een prozastuk, Een Advertentie-blad getiteld voor. Een en ander viel zeer in den smaak der hoorders. Met een woord van dank aan den begaafden spreker en een „tot weerzien aan spreker en hoorders, sloot de Voorzitter deze bijeenkomst. Van 22 tot 29 October zijn van hier uitgevoerd 75 lammeren, 71 schapen, 5 koei en, 3 kalveren en 8 varkens. Ingevoerd werden 118 stuks jong rundvee. Bij Kon Besluit werd aan den heer G. Teriet, directeur van het post- en tele graafkantoor to Edam, vroeger alhier, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking aldaar. In het verslag van de vergadering van den Boerenbond is een fout ingeslopen, 'die thans hersteld wordt. De wenschelijkheid werd uitgesproken, om de pers wel toe te laten op vergaderingen van Gemeenteraad, Polders enz. De zegsman had zich blijkbaar vergist. 29 Oct. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer G. Kempers, thans Hoofd der School te St.-Pancras, staat op de voordracht voor Hoofd der openbare Armenschool, letter D., te Schiedam. Oosterend, 29 October. De afdeeling Koog, 26 Oct. De collecte voor de onge lukkige vrouwen en kinderen in de concentratie kampen in Zuid-Afrika heelt alhier opgebracht de som van f 18.25' Waal, 28 Oct. Een ongeval, dat gelukkig nog goed is afgeloopen, had eergisteren nabij ons dorp plaats. Het 4-jarig zoontje van den broodbakker B. viel, al spelende, in eene sloot; zijn speel makkertje liep naar het dorp en vertelde aan Ds. S., die hem tegenkwam, dat Jan in het water lag. De Heer S. spoedde zich, zonder verdere aanwijzing, in de aangewezen richting en vond, na eenig zoeken, het kind voorover in het water liggen. De verschrikte ouders ontboden dadeljjk den Geneesheer, die gelukkig constateerde, dat het kind nog leefde. Door het aanwenden van doelmatige maat regelen is het jongske van een anders wissen dood gered. jOoster- end op Texel" van den Nederlandschen Pro testantenbond hield Zondagavond eeno zeer goed bezochte vergadering in het Kerkgebouw der Doopgezinden. Nadat de vergadering door den Voorzitter was geopend, trad als spreker op de fleer Ds. W. Bax, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente to Zaandam. Voor de pauze werd behandeld het onderwerp „De vrucht der prediking van het Christendom gedurende twintig eeuwen Ademloos werd geluisterd naar de schoone woorden van den sympathieken spreker, waar hij vooraf schetste een bezoek aan Parijs en daarbij die stad beschreef als het brandpunt van zedeloosheid on Parijs vergeleek met het oude Babel. Doch ook was Parijs de stad van veel schoons, voortgebracht door kunstzin, schoone kerkgebouwen met sieraden enz bij het zien er van viel veel te genie ten. En in datzelfde Parijs al het niouws op het gebied van oorlog en Marine, allerlei moordwerktuigen, die ons doen zien, dat de menschheid nog niet is geworden één groot gezin, wat het volgens de leer van Jezus moet zijn. Met vele voorbeelden en vergelijkingen werd duidelijk gemaakt, dat de predikrng nog niet heeft gebracht, wat men wenschte, ofschoon erkend moet worden, dat er veel goeds door geboren is geworden. In vele opzichten evenwel vergeet de kerk hare roe ping, daar zij meer kon doen tot daarstelling van de groote woning, door Jezus gewenscht. Op vele plaatsen kwijnt het kerkelijk leven, doch ook leeft meer op het gevoel voor ver antwoordelijkheid, de geest van gelijkmaking die aan ieder het menschwaardige wil schen ken. Ook dat is godsdienst, ook dat is vrucht Nadat de vergadering had gezongen Psalm 68:10, door den spreker een Psalm van ver trouwen genoemd, werd door den Hoer Bax eene bijdrage gegeven. Naar aanleiding van het Evangelisch verhaal „Storm op zee werd in volheerlijke taal ontwikkeld hoe men kalm kan blijven te midden der baren, als vertrouwen op God en werkzaamheid hand aan hand gaan. Diep was de indruk door deze bijdrage op de vergadering uitgeoefend en het woord van dank, den spreker bij het sluiten der ver gadering gebracht, was stellig de meoning van allen, die met zoo'n onverdeelde aan dacht hadden toegehoord. Er houden zich'thans zeer veel grauwe ganzen op in den polder het Noorden on in het open veld ten Zuiden van het dorp Ook wordt er druk jacht op gemaakt en 'af en toe gelukt het weieens een voorwerp te krijgen, doch de dieren zijn zeer schuw en moeilijk te naderen. Ook de prijzen, die or voor besteed worden, niet bijzonder hoog, daar ze met één gulden per stuk worden be taald. De ganzen zijn een schadelijk wild, die vooral op de groengronden het gewas met wortel en al uittrekken. Het is daarom, dat door Ged Staten dik wijls vrijacten worden uitgegeven om op eigen gronden deze dieren te schieten. Tusschen de grauwe ganzen heeft men eene witte opgemerkt. Vermoedelijk is dit een sneeuwgans, die voor ons land zeer zeld zaam is. Ook zijn reeds enkele wilde zwanen in het Noorden teruggekeerd. Oudesohild, 29 Oct. De kinderoperette „Asschepoetser," in studie bij het meisjes gezelschap „Crescendo", onder directie van den Heer P. Ooykaas, zal in de eerste helft van Nov. naar wij vernemen, alhier in de Bewaarschool worden opgevoerd. Eene aan beveling te meer om de uitvoering bij to wonen, mag het heeten, dat een belangrijk deel van de opbrengst voor de Bewaarschool is bestemd. Het visschen naar Sardines wordt door vier visschers van hier met den raamkuil uitgevoerd. Gedurende den eersten tijd was de vangst slecht. Er is nog geen voordeel met deze visscherij door onze visschers be haald. De Sardines worden betaald met f 1 h f2 per mandje. De Cooksdorp, 29 Oct. De collecte voor de vrouwen en kinderen in de concentratie kampen in Zuid-Atrika door eenige jonge

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2