N°. 1476. Zondag 3 November. A®. 1901 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Tsxel ning, waaruit bleek dat de ontvangsten be- i stonden uitSaldo vorig jaar f 78,03 en Contributiën f 65,35 Totaal dus f 143,38 De uitgaven bedroegen totaal f 57,98 en bestonden in hoofdzaak uit een renteloos voorschot van f 25 aan de Schietvereeniging en t 26,10 overgemaakt aan 't hoofdbestuur verder eenige uitgaven voor advertentiën, drukwerk, bodeloon enz. Batig saldo in kas was dus f 85,40. Van 2 leden moest de contributie nog worden geïnd, zoodat het saldo nog iets hooger zou worden. Het aantal leden, verleden jaar 180, bedroeg thans 109, waarvan nog 12 voor het volgend jaar hadden bedankt. Aan de schietvereeniging was een subsidie verleend van f 10 voor een te houden schiet wedstrijd. De financieels toestand is zeer gunstig te noemen. Tot leden van 't bestuur in plaats van do heeren Roeloffs, Kuiper en Mentz, waarvan eerstgenoemde volgens rooster moest aftreden, terwijl het voor de beide anderen ook het geval zou zijn geweest, werden gekozen de heeren Cl. H. de Boer, C. Room en L J. Kikkert, die allen ter vergadering aanwezig verklaarden de benoeming aan te nemen. In plaats van den heer Sturms, die het volgend jaar reeds zou moeten aftreden, werd gekozen de heer Aug. C. Keijser, die niet aanwezig zijnde, met zijn benoeming in kennis zou worden gesteld Uit de onderlingo gesprekken die hierna volgden bleek ten duidelijkste, dat men gaarne aan de vereeniging eenig meerder leven zou geven. Beoefening der gymnastiek en scherm kunst lag geheel op den weg der vereeniging. meende men, voor eerstgenoemde achtte men echter de groote uitgaven voor de benoodigde werktuigen nogal bezwaarlijk, zoodat enkelen nogal schenen over te hellen tot het schermen. Het Bestuur hoopt die zaak nader te be spreken in zijne vergaderingen. Tot Vice- voorzitter werd benoemd de heer R. Visser, die zich die benoeming liet welgevallen. In plaats van dr E. H. J. Cunaeus, die te Hoorn benoemd] is, wordt aan de H. B. S. te Tiel als leeraar gedurende de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. Stoel, voor gedragen de heer W. H. Keesom, te Burg (Texel). (D.) De Cocksdorp, 1 Nov. Op het adres aan den Directeur-Generaal der Posterijen om den postdienst naar hier op denzelfden voet te houden, is afwijzend beschikt. geweest om de kas van den ontvanger dier gemeente op te nemen. Zulke niet vooraf aangekondigde bezoeken zullen voortaan jaar lijks aan ten minste vijf door het lot aan te wijzen gemeenten in Zuid-Holland gebracht worden. Van welingelichte zijde verneemt „De Ned." dat Prins Hendrik al de bekende stroopers te Apeldoorn aan werk heeft ge holpen, zoodat zij nu een eerlijk stuk brood kunnen verdienen. Naar aanleiding van de berichten over het vinden van goud iD de buurt van Nijverdal schrijlt men van deskundige zijde Dat er in de bedoelde streken goud in den grond zou voorkomen, tenminste in hoeveel heden, die technisch ook m aar eenigszins van beteekenis zouden zijn, is hoogst onwaarschijn lijk. Goud laat zich in Nederland alleen ver wachten in geslibde gronden met een hoog gehalte aan zware mineralen, en deze zijn in de omstreken van den Hellendoornschen en Noesselerberg waar het goud gevonden zou zijn - tot nu toe niet bekend. Onze berichtgever voegt er evenwel bij, dat hij geen monsters van het „goudhoudend" zand heeft gezipn. Wel schrijft hij, dat in 9 van de 10 gevallen, waarin zoogenaamde goudhoudende monsters ten onderzoek worden aangeboden het metaal mica blijkt te zijn, een enkele maal ook pyriet (zwavelkies). (N. C.) Gewaarschuwd Te Zutfen is iemand aan het werven ge weest voor den Engelschen dienst; de reflec tanten werden ingepalmd met de beloften dat zij in den Transvaal naar de Boeren konden overioopen. De politie is hiermee in kennis gesteld. Omtrent het ongeluk met dooïelijken afloop tijdens een voetbalwedstrijd Zondag middag tusschen de clubs „Unitas" en „Ad- vendo" op een terrein te Oud-Üelfshaven meldt men Twee spelers, de 16-jarige C. J. van Over boek en eon 16 jarig scholier, liepen elkander tegemoet om den bal een schop te geven, waarbij de scholier met zijn rechterknie tegen den buik van Overbeek terecht kwam. De jongen O. werd door twee kameraden huiswaarts geleid en overleed Maandagmiddag tengevolge van inwendige verbloedingen der ingewanden. Op zijn sterfbed verklaarde O dat geen der spelers schuld had aan het ongeval. Van opzet of poging tot mishandeling is dan ook niets gebleken GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een zweepge vonden op den "VVaalderweg. VERORDENINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter algemeene kennis, dat op heden door hen zijn afgekondigd en aangeplakt de verordeningen op de heffiing en invordering van den Hoofdelijken Omslag in de Gemeente Texel en dat afschriften dier verordeningen ter Secretarie, tegen betaling der kosten, alge meen verkrijgbaar zijn gesteld. Texel, den 2 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. Keijser Pz., Loco-Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. LOSLOOPEN VAN HONDEN. De BURGEMEESTER van TEXEL herin nert belanghebbenden aan hot bepaalde vervat in art. 95 der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende: „Het is verboden bonden, buiten de kommen der dorpen in de Gemeente, of, zonder behoorlijk toezicht, in de kommen "der dorpen te laten losloopen van 1 No vember tot 1 Mei." Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25. Texel, den 2 November 1901. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz., L.-B. TEXEL, 2 November 1901. De vergadering van de afdeeling „Texel" van „Volksweerbaarheid", Woensdag in het hotel „de Oranjeboom" gehouden, was slecht bezocht Behalve het bestuur waren slechts zeer weinig leden opgekomen. Slechte op komst is echter voor velo vereenigingen alhier regel en slechts zeer weinige vergaderingen worden gehouden waarbij de opkomst van leden nu eens groot mag worden genoemd. Nadat door den Voorz. den heer Wagemaker de vergadering met een woord van welkom was geopend, werd door den Secretaris, den heer De Jongh, een keurig verslag voorgele zen over het afgeloopen dienstjaar. In dat verslag werd o. m. gewezen op de geestdriftvolle wijze waarop de vereeniging was opgericht en op het flinke aantal leden dat zich reeds spoedig er bij had aangesloten doch eveneens werd er de aandacht op go- vestigd, dat het aantal leden, dat aanvanke lijk 180 bedroeg, thans reeds was verminderd tot ruim 100, terwijl voor het volgend jaar thans roeds 12 led^n hadden medegedeeld geen lid meer te willen blijven. Het gewone verschijnsel bij vele vereenigingen alhier voor gekomen, dat ze mot veel geestdrift opgericht al zeer spoedig sterk daalden en of haar kwjjnend bestaan nog eenigen tijd voortzetten om eindelijk toch den strijd te moeten opge ven, of reeds spoedig na de geboorte weer te sterven, 't Bestuur verloor 3 zijner leden n.l. de heer Sturms, die naar elders vertrok, de heer D. Mentz, die bedankte en de keer P. J. Kuiper, die overleed. Met de beste wenschen voor het welzijn der vereeniging en de hoop, dat de nieuwe bestuursleden met frisschen moed hun taak zouden aanvaarden, eindigde de Secretaris zjjn verslag. De Voorz. bracht den Secretaris zijn dank voor zijn uitstekend jaarverslag. Aangezien de Penningmeester wegens fami lie-omstandigheden afwezig was, werd door den Secretaris voorlezing gedaan van de reke- Oudeschild, 1 Nov. Met het uitbakenen van den weg, waarlangs de Heer D. de Leeuw voornemens is een trambaan aan te leggen, is gisteren van de haven af een begin gemaakt, in rechtstreeksche richting naar de laagte. De krachtige Oostenwind der laatste dagen heeft de kans aan de palingvisschers zoo goed als geheel benomen. Sommigen hebben belangrijke schade aan hunne fuiken bekomen. Ook de havenmond is weer 't mik punt van den bulderbast, die er op den bodem veel gezonken wier ophoopt. Vlieland, 1 Nov. Benoemd tot onderwijzer alhier: de Heer G. Donia te Sexbierum. Drooglegging Zuiderzee 1 Naar men verneemt heeft de Minister van Waterstaat aan het college voor de zeevis- scherijen advies gevraagd omtrent de aan de visschers uit te keeren schadevergoeding bij eventueele droogmaking der Zuiderzee. De „Haagsche Ct." maakt melding van een nieuwen maatregel van controle der ge meente-ontvangers. Een commissie uit Ged. Staten van Zuid-Holland is naar zij meldt, vergezeld van den hoofdcommies van finan ciën ter provinciale griffie naar Oegstgeest Uit 's-Hertogenbosch wordt gemeld: Het bericht, dezer dagen door enkele bladen de wereld ingestuurd, als zou het reeds vrij zeker zijn dat de Tilburgsche moordzaak niet in hooger beroep voor het Hof alhier zou worden behandeld, is vrijwel van allen grond ontbloot. Vau den Kranenbarg ODder Vorden meldt men aan de „Zutf. Ct." het volgende eigenaardige jachttooneel Eenige arbeiders, aldaar werkzaam, doch van elders herkomstig, wilden zich door een wandeling wat verluchten. Eén hunner moest zich eenige oogenblikken achter de struiken terugtrekken. Ondei tusschen vonden de an deren een haas in een strik. Dat het dier reeds vroeger al geschoten was, merkten ze niet en ze haastten zich derhalve als echte dierenvrienden om heer Lepel uit zijn moeie- lijke positie te verlossen. Daar zien ze op eens een drietal jachtopzieners uit het hout te voorschijn springen en met alles behalve vriendelijke uitdrukkingen op hen toekomen. Zij natuurlijk aan den haalloop je niet, zoo heb je niet! De jachtopzieners hen na in galop. Intusschen komt de achtergebleven werkman, vindt den haas en brengt dien in veiligheid. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1