N°. 1478. Zondag 10 November. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEV^LD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een rozenkrans, een ijzeren ketting, een bosje schapenspannen en een doos met tabak. Inrichtingen, welke Gevaar, Schade of Hinder knnnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL brengen ter openbare ken nis, dat het verzoek van ALBERT BACKER Cz. te Oudeschild alhier om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie D., No 1692, Wijk S. Nos 142 en 143 een slagerij te mogen oprichten door hen is toegestaan. Texel, den 8 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. TEXEL, 6 November 1901. Naar wij vernemen komen op de voor dracht van hoofd der openbare lagere school te Warmenhuizen o.a. voor de heer S de Boer te den Burg en de heer W. H. Houwen te Zuid-Eierland Texel. Wij herinneren onzen lezers, dat Dins dag a.s. alhier de zoogenaamde Scheimarkt zal worden gehouden, een naam zeker voor deze markt alleszins gepast, aangezien het gewoonlijk ook de laatste markt is die nog in het loopende jaar wordt gehouden, van de gelegenheid toch om ook gedurende de winter maanden vee ter markt aan te voeren wordt weinig of in t geheel geen gebruik gemaakt. Volgens achterstaande annonce zal op Zondag 17 dezor in het hotel Texel een Concert gegeven worden door de heeron Koster en Koogor, terwijl tot afwisseling de heer De Jongh van de Waal eenige voor drachten ten beste zal geven. Voor minaars van uitstekende viool- en pianomuziek zoowel als voor hen; die meer houden van keurige declamatie is dus gezorgd, terwijl boven dien na afloop nog gelegenheid wordt gegeven aan de danslustigen om naar ^hartelust te genieten. Een bezoek aan hotel Texel op Zondag 17 dezer meenen we dus gerust te mogen aanbevelen. Oudeschild, 8 Nov. 1901. Een der ver tegenwoordigers van do firma Borleffs &Co., expéditeurs te Rotterdam, heeft weer eene vergadering gehouden in de „Zeven Provinciën" met de garnalen visschers, ter bespreking van de verzending in den a.s vinter. Naar wij vernemen, zullen velen voortgaan hunne garnalen door tusschenkomst der oude hier gunstig bekende firma, te verzenden Voor den door het Bestuur der K.W.R. uitgeschreven wedstrijd in het reciteeren, is nu een voldoend aantal deelnemers inge schreven. Op verzoek van enkelen zal de wedstrijd echter niet gehouden worden vóór het voorjaar van 1902. De Cocksdorp, 8 Nov. Na gehouden metin gen door den Opzichter van den Waterstaat is gebleken, dat het strand en de duinen aan de Noordkust van Texel met den laatsten Oostenwind weer niet minder dan 16 M. zijn afgenomen. Het strand is thans zoo steil, dat men op eene afstandsbreedte van eenige meters, minstens 7 voet omlaag gaat. Geen wonder dus, dat bij de minste schuiving van den stroom groote brokken gronds naar bene den storten en het strand aldus ontzettend afneemt. Do peilingen, die dit jaar langs de kust zijn gehouden, zijn thans afgeloopen. De peilvlet is weer weggebracht. Tot notabel bij de Nederd. Herv. Ge meente te Eierland is benoemd de Heer B Lap 3z. in plaats van den Heer K. Heerschap, die voor deze benoeming had bedankt. Oosterend, 8 Nov. Het verlof van den Heer A. H. van der Hoeve, le luiten, der Inf. O. I. L., onze vroegere plaatsgenoot, is met zes maanden verlengd geworden. De „N. Langd. Ct." meldt, dat bij den heer P. Slot Jrte Broek op Langendijk, een roode kool te bezichtigen is van zeldzame grootte en zwaarte; zij weegt niet minder dan 9 kilo en 7 ons en heeft een kolossakn omvang. In de afdeeling der 2e Kamer werd door enkele leden de wenschelijkheid betoogd dat burgemeesters worden gekozen door de kiez-rs voor den gemeenteraad. Anderen verlangden, dat de benoeming door den Raad zou geschieden. Door de brandweer te Amsterdam is een proeftocht gereden met de nieuw aange schafte Magirusladder, een met 2 paarden bespannen mechanische ladder op wielen, de uitvinding van de firma Magirus te Ulm. Deze ladder, die tot eene hoogte van 22 M. kan worden opgeschroe'd. bezit het voordeel dat ze, tot een zekere hoogte opgeschroefd zijnde, een circelomtrek beschrijven kan, en dus terwijl het onderstel op een bepaalden plaats staan blijft, kan aangewend worden in alle mogelijke richtingen De bewerking is zoo eenvoudig dat voor de bediening er van slechts twee man benoodigd zijn. De proef heeft zeer voldaan. („N v d. D.") Gistermiddag kreeg een winkelier aan de Kipstraat bezoek van een omstreeks 40- jarige vrouw, klein van gestalte, type van een Zigeunerin, in gezelschap vaD een om streeks 23-jarigen jongen man, die, na iets gekocht te hebben, hem verzochten om eenige nieuwe guldens. Bereidwillig stortte de winke lier een zak met vijf a zeshonderd guldens op de toonbank uit en ijverig begonnen de klanten te zoeken. Maar toen zij vertrokken waren en de winkelier zijn geld natelde, vermiste hij 79 guldens. Eenige weken geleden deed zich een der gelijk geval voor bij een handelaar aan de Scheepsmakershaven. (Rott. Nienwsbl Een boa constrictor, in Suriname gevan gen, is op weg naar Amsterdam, bestemd voor „Artis*aldaar. Het beest heeft een lengte van 16 voet en is ongeveer 2 decimeter dik. Het werd gevangen met behulp van stok ken met krakken, waarmede het in bedwang gehouden werd, totdat't gelukt was een sti ik om den hals van 't monster te werpen, waarna do slang werd medegesleept Men heelt de boa in een kist met netwerk opgesloten, met de noodige voorzorgen, dat het dier de kist niet uiteendrukt. Een bewoner van een bovenwoning aan den Oosterweg te Groningen kwam 's avonds naar huis gaande tot de minder aangename ontdekking, dat zijn huisdeur verdwenen was achter een paar meter hoog planketsel. Wel is waai- bevond zich ook in dit planketsel een deur, doch deze was door een hangslot zoo stevig gesloten, dat aan openen niet te denken viel. Wat te doen? Talrijke omstanders wisten raad, de een zei dit, de andere dat, maar de bewoner vond het het raadzaamst, de hulp der politie in te roepen. Doch het bleek, dat deze haar „sterken arm" niet kon leenen. Wat toch is het geval? Toen voor een paar jaar het huis gebouwd was, bleek een gedeelte te staan op een particuliere gang, toebehoorende aan een ander persoon. Deze aschte schadevergoeding, welke geweigerd werd. Gevolg was een procedure, welke eenigen tijd geleden eindigde. De eischer werd in het gelijk gesteld, de huisbaas moest dat gedeelte van het huis, op genoemde gang staande, op pl.m. 1V» M. breed, binnen 4 weken na het beteekenen van het vonnis afbreken. Deed hij dit niet, dan had de eischer het recht daartoe. De huisbaas weigerde en zoo werd op last van den eigenaar van den grond de deur „geblokkeerd." Voor den huurder, die op deze wijze gedupeerd wordt, natuurlijk alles behalve aangenaam. Ons werd medegedeeld, dat hij en zijn gezin met behulp van een ladder door een raam het huis in- en uitgaat. (N G. C De heer Henri D. Luppen deelt in het „N. v. d. D." mede, dat hij getuige geweest is van de begrafenis van een fuselier op het kerkhof aan het Kanaal te 's-Gravenhage. Een sergeant hield daarbij de volgende toe spraak „Makkers 1 De overledene—ons aller vriend —was 'n braaf man, had een blanco strafregis ter, weinig schoenreparatie en ja nog zelfs te goed op z'n boekje. Spiegelt jelui daaraan, jongens." De oorloguitOnder dit opschrift lezen we in het „N v. N.": „Den 9en October 1899 zond een onzer geabonneerden in Zuid-Afrika, den heer C. den Hollander te Vereeniging ons een post wissel van circa 5 gulden ter voldoening van zijn abonnement voor het volgende halfjaar. „De postwissel kwam niet in ons bezit. „Natuurlijk bleven wij ons blad, in dit bijzonder geval, toch doorzenden, tot van de postadministratie bericht ontvangen werd, dat dit doelloos was, daar er geen kans bestond den geadresseerde te bereiken. „Heden, 5 November 1901, dus na ruim twee jaren, is de postwissel terecht gekomen of, zooal niet de postwissel zelf, dan toch een machtiging van de Engelsche postadmini stratie om aan ons uit te betalen netto t 4.98, door C. den Hollander te Vereeniging S. A. R. gestort. „Natuurlijk giDgen wij aan de post eens iDformeeren. „De Engelsche postadministratie had laten weten, dat, „nu de oorlog uit was" er verder g=en bezwoar meer bestond, om aan bestel lingen van dagbladen vuor Zuid-Afrika gevolg te geven 1" Een oudje gehuldigd. Te Maastricht heeft de weduwe Tellings haar gouden feest gevierd als schoonmaakster van het Stadhuis. Uit haar woning ging zij om 12 uren met haar 8 zonen en dochters naar het Stadhuis; de Batterijstraat die zij moest passeeren, was huis aan huis bevlagd. In de burgemeesters kamer wachtten de burgemeester en de wet houders het moedertje op. Nadat de burger vader eenige hartelijke woorden tot haar gericht had, overhandigde hij namens de ge meente haar een stoffelijk bewijs van hoog achting. Namens de verschillende afdeelingen gemeente-ambtenaren, voerde de gemeente secretaris, mr. Van Oppen, het woord en schonk haar een fauteuil, een lamp en een bloemstuk, 't Is natuurlijk niet te verwon deren, dat een paar dikke tranen over de gebruinde wangen der vrouw rolden, die heusch niet gedacht had dat men haar zoo zou vereeren. Kinderen zien geen gevaar 1 Te Middelharnis stookte een 14-jarige jongen die koeien moest wachten buiten de gemeente, een vuurtje en liep telkens door de vlammen heen. Zjjn kleederen vatten vlam en hy bekwam vrij ernstige brandwonden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1