I I' y Buitenland. Marktberichten. S- Pre d i kbeu r ten, ADYERTENTIEN. Te Hillegom heeft zich ten huize van den heer A. Berkhout tengevolge van bloed vergiftiging een treurig sterfgeval voorgedaan. Genoemde heer, die een schijnbaar onbe duidend wondje aan den lip had, werd Zondag zoodanig ongesteld, dat de hulp van dr. Kleyn werd ingeroepen. Deze constateerde bloed vergiftiging en achtte den toestand hopeloos en Dinsdag is de heer Berkhout dan ook in de kracht van zijn leven aan de gevolgen overleden. (R. N.) Wié den werkkring van het Leger des Heils wil leeren kennen, leze het, aan het hoofdkwartier te Amsterdam aan te vragen boekje „Grepen uit den arbeid van het Leger des Heils in Nederland". Het werkje wordt kosteloos aan belangstellenden toegezonden en is met zijn plaatjes tusschen den tekst een duidelijk beeld van het vele goede waaraan het leger zich wijdt. De maatschappij „Zeeland", te Vlissingen loopt gevaar ten gronde te gaan onder den druk van de concurrentie met een spoor wegmaatschappij, die het verkeer over Hoek- van-Holland tracht te leiden met schepen onder Engelsche vlag. Verscheidene leden der Tweede Kamer wenschten, bij het onder zoek der Waterstaatsbegrooting in de afdeelin- gen dier Kamer, dat van Rijkswege zoo noodig door toekenning van subsidie het noodige gedaan zou worden om de maatschappij „Zeeland" in stand te houden. Woensdagmiddag had in Den Haag in de werkplaats van den rijwielhandelaar De Joncheere, in de Molenstraat, eene hevige ontploffing plaats, naar vermoed wordt, door het vlamvatten van onder den grond opstij gende gassen. De ontploffing, gepaard met een zwaren slag, richtte vrij groote schade aan In de werkplaats werden zware ijzeren werkbanken en machineriën omgeworpen, de vloer opgebroken, en op verschillende plaatsen braken ruiten en sponningen. Een werkman bekwam wonden aan den pols. Te Maastricht is een meisje van 8 jaar bedwelmd in een goot liggende aangetroffen. Door een dokter werd dronkenschap gecon stateerd, en inderdaad werd op haar een kruik jenever gevonden, die zij voor een slijter moest rondbrengen en waaraan het kind zich rijkelijk had te goed gedaan. Verleden jaar moest een knaap dit rond brengen en zijn proeven met den dood be- koopen. In de maand Augustus bedroeg het geboortecijfer in Nederland 12.176, het sterfte cijfer 8451. Er stierven aan mazelen 195, roodvonk 11, kinkhoest 109, croup 11, long tering 474, kanker 440, ouderdomszwakte 406, gewelddadige dood 142, zelfmoord 22. De leden van de Tweede Kamer komen in openbare zitting bijeen op Dinsdag 19 dezer. Slaan op school Als antwoord op de circulaire van een schoolhoofd, waarin deze verlof vroeg aan de ouders om de kinderen „aan den lijve" te straffen, ontving hij volgenden brief: Mijnheer Rattan 1 Waarde heer, je slaag cirreklere is behorelik in mein hand gekommen en ik hoop wat mein zoon Janis betrevt dat uwee hem zal slaan zoo dikwijls as je kan. Ofschoon ik gewoon was hem zelf te leren schijnt het dat hij nooit iets zal lere, zijn spelling vooral is alerellendigst Turref er maar goed op, meinier, en gij zult mein hartelijke dank ontvang. Naar groetenisse, Uw vriend MANUS DRIBJES. P. S. Wat betreft dat hei zulk een slecht schoolier is dat komt omdat mein zoon Janis mein zoon niet is, maar de zoon van mein vrouws eerste man. Dus u geef hem om zien ooro as hei nie goed leert. Afgesproke. Dat is mein wil. Sneeuw. In Rusland is op verscheidene plaatsen de eerste sneeuw van dezen winter gevallen. Te Koronso wijst de thermometer 27 graden Fahrenheit onder het vriespunt. In de week van 28 October tot 4 Nov. hebben de Engelschen verloren 119 dooden of aan ziekte gestorvenen en 125 gewonden. Gedurende de geheele maand Oct. bereikten de verliezen de onrustbarende hooge cijfers van 159 voor do buiten gevecht gestelde of ficieren en 2610 voor de manschappen. Een van de comité's in Londen, die zich speciaal bezighouden met het inzamelen van kleederen voor de concentratie-kampen heeft een brief ontvangen, die bewijst welk een indruk het publiceeren van de sterfte cijfers in de concentratie-kampen op het hart van menige Engelsche moeder gemaakt heeft. De vertaling van deze brief luidt als volgt „Wilt gij deze kleedingstukken in ontvangst nemen, die wij thuis gemaakt hebben voor de arme kleine Boerenkinderen? Ik dacht dat het, het beste zou zijn u die kleeren te zenden, daar ik wil dat zij uitsluitend voor geschenken bestemd zullen worden voor de kleinen van de Boeren. Onze kleine jongen wilde hun wat chocolaadjes sturen, want hij zeide mij dat hij hen zoozeer beklaagde, Het is zeker dat het voor ons een groot genoegen was deze kleine voorwerpen te maken. Gij zult ingesloten ook wat katoen en naalden en spelden vinden, die voor sommige yan de moeders van dienst kunnen zijn. Men voelt zich ontzettend treurig gesterad bij het lezen van de vreeselijke toestanden, die in sommige kampen heerschen en over de hooge sterfte cijfers. Ik wensebte van harte, dat het Britsche publiek wakker werd bij het vernemen van die vreeselijke feiten en niet zoo onver schillig bleef: Ik hoop, dat nwe edele pogingen om het volk wakker te schudden, met succes bekroond zullen worden, en Gods zegen op u moge rusten voor uw onversaagd optreden tegen dezen vreeselijken oorlog." In de „Westminster Gazette" rekent MorganBrowne nog eens op, wat de oorlog Engeland reeds, aan rechtstreeksche uitgaven, gekost heeft en nog kosten zal gedurende 1902. Aannemende dat in het volgende jaar de uitgaven 15 millioen boven de officieele raming zullen zijn, komt hij tot een gezamen lijk bedrag van L. 173,675,000 of ongeveer 2084 millioen gulden. Een paar dagen geleden brachten brieven uit de Kaap de mededeeling, dat eenige Boe ren die in khaki gekleed waren gevangen genomen, doodgeschoten waren op last van kolonel Gorringe. De liberale Engelsche pers kon dit bericht niet gelooven. Thans blijkt dat dit doodschieten is gebeurd op bevel van den Britschen opperbevelhebber in Z.-Afrika. De „S A. News" meldt in haar wekelijk- sche uitgave van 9 October, dat de „Midland News" een bericht bevat, hoe door Kitchener een bevel is uitgevaardigd dat elke Boer, die deel uitmaakt van een commando en in khaki gekleed wordt gevangen genomen, op staanden voet zal worden gevonnist en onmiddelijk doodgeschoten. Dit bevel geldt zoowel voor rebellen als voor Boeren uit een der beide Republieken. Een zeer dikke mist hoeft Zondag te Londen het verkeer schier geheel onmogelijk gemaakt. Dat der omnibussen stond hier en daar geheel stil en op vele plaatsen boden toorts en lantaarndragers den voetgangers hurne diensten aan. Zooals altijd was de dichtheid lang niet overal even erg. Even als ten onzent heeft het ook in Belgie zwaar geneveld, tot niet weinig stoornis voor 't spoorwegverkeer. Weer hebben een tiental Boerengevan- genen uit hun Portugeesche gevangenschap weten te ontsnappen. Onder hen moet ook een Boerencommandant zijn, waarvan de naam ons niet genoemd wordt. De Portugeesche officier, die in het bijzonder belast was, een waakzaam oog op hem te houden, is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn onoplettendheid. Een nieuwe ster js op de Amerikaansche renbanen verschenen. Het is een 17 jarige jockey, Otto Wonderly genaamd en Canadees van geboorte, dio drie maanden geleden nog totaal onbekend was. Thans wedijveren de eigenaars van de giootste drie Amerikaansche renstallen om zijn diensten tegen.hoog hono rarium. Dezer dagen weigerde Wonderly een jaarlijksch traktement van 4(>,G00 gulden, wat toch tot dusver het maximum-salaris was voor een Amerikaanschen jockey. Santos Dumont, de Braziliaansche lucht vaarder, heeft ontslag genomen als lil van de Parijsche Aéro-Club, om te protesteeren tegen de houding der leden, die hem den Deutsch-prijs hebben betwist. Do ICO' 00 fr. heeft Santos Dumont in twee gelijke deelen verdeeld; het eene deel voor de armen, het andere voor verschillende zijner helpers. Yan de 28 leden der wetenschappelijke commissie van de „Aéro-Club" die over de kwestie te beschikken hadden, waren er 24 tegenwoordig, terwijl 1 wogens ziekte en 3. wegons buitenlandsche reizen afwezig waren Prins Roland Bonaparte leidde als voorzitter de bijeenkomst, waarin met 13 stemmen voor, 2 blanco en 9 tegen, besloten werd don heer Santos Dumont den „Prix Deutz" toe te kennen. Het was dus lang niet metalgem. stemmen dat dit resultaat verkregen werd en de discussies die vooraf gingen, hebben ruim drie uren geduurd. Nauwelijks was het resultaat van de gehouden vergadering bekend of het regende telegrafische en tele fonische felicitaties aan den heer Santos Dumont, waaronder een bijzonder vleiend en vriendschappelijk telegram van prins Roland Bonaparte. - Volgens de „Petit Bleu", heeft president Steyn onlangs een heel commando, dat hij bezocht, vermaakt door zijn verhaal over het aantal jassen, dat hij had gekregen nadat hij de zijne te Reitz in handen der Engelschen had gelaten. Een menigte vrouwen, zeide de President, hebben mij, bij het vernemen van mijn ongeluk, kleedingstukken gestuurd, de een een gekleede jas, de andere een jaquet, alles uit de kleerenkast van hun mannen of broeders. Zoo hebben de Engelschen mij voor de ééne jas, die ik ben kwijt geraakt, vijftien andere verschaft. En daar de Engelschen zeggen, dat een man die geen jas meer aan 't lijf heeft, zich slechts kan overgeven, kunt gij hun bij gelegenheid mededeelen, vervolgde de President, dat ik nog vijftien jaar kan vechten, daar elk van mijn kleedingstukken mij als iemand, die zorgvuldig en zuinig op zijn kleeren is, een jaar van dienst is. Schagen, 7 Nov. Aangevoerd: 15 paarden f 70 a f 150, 8 Stieren f 80 a f 100; 300 Gelde- koeien f 100 a f 180; 20 Kalikoeien f 160 a f 230; 230 Vaarzen t 60 a f 70; 23 Nuchtere Kalveren f8 af 21; 30 Schapen f 12 a f 24. 300 Lammeren f7 a f 17 Bokken en Geiten f 0,a f 0.16 Varkens f 14.a f 19. 25 Vette Varkens 44 a 48 cent per kilo 72 Vette Koeien f 170 a f 250; 41 Biggen f 8. a f 12.— Kipeieren, f 6 a f 6.50Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.65 a 0.75. Leiden, 8 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 118 af 252; 32 Stieren f 48 a f 296; Veulens 1 stuks 75 a f 102. 417 kalfkoeien f 108 a f 250 Melkkoeien f 180 a f250 686 Varekoeien f 92 a f220 446 Vette koeien f 118 a f 252 57 Vette kalveren f 38 a f 88.; 14 Magere kalveren f 7.— a f 18.224 Graskalveren f 24 a f 62; 824 Vette schapen f 15 a f 27.492 schapen (weide) f 13 a f 24.— Paarden f 65 af 174 Magere Varkens f 13 a f 30. Vette Varkens a ct. 378 Biggen f5 a f 13. Lammeren f af Zondag 10 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schrüder. (Doop.) Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffcf. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Ilr. Niessink. Unsterend. Voorm. half 10 do Ilr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barende. (Voorbereiding.) GEREFORMEERDE KERK. Uusterend. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. H. de Boer te Alkmaar. Burg. 's Avonds half 7 ds. II. de Boer te Alkmaar. Dm Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 2 Nov tot 8 Nov. 1901. ONDERTROUWD: Adriaan Nicolaas Lap en Jozina Lange veld (den Burg). GETROUWD: Geeno. GEBOREN Abram Cornells z.v. Pieter van Lenten en Pietertjo Rikkenberg (Eierland), Johannes Sijbrand z.v. Roijer Pieter Keijser en Trijntje Dros (don Burg), Pietje d.v. Willem Visser en Trijntje Kalis (Oostorend). V 'V .vr Op den 16 1STovember hopen mijne geliofdo Ouders Jb. BUIS en IV. DOGGER hunno 25-jarige Echtvereeniging te hordonken. Uit naam hunner eenige zoon Vuurtoren Eierland (Texel) g§ fes

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2