N°. 1479. Donderdag 14 November. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Gedcnkteeken van geschiedenis en kunst. TEXEL, 13 November 1901. Benoemd tot Hoofd der School te War- menhuizen, de heer W. H. Houwen, Hoofd der School te Zuid-Eierland. Dinsdag waren alhier ter markt aan gevoerd: 9 paarden, 1 veulen, 29 koeien 26 schapen, 35 lammeren, 57 biggen en 4 korven kippen. Bij matigen handel kon worden besomd voor het veulen f 60, koeien f 65 a f 187,50, schapen f 16, lammeren f 10 a f 12, biggen f 10 a f 11:50 en kippen 60 a 65 cent. Naar wij vernemen zal voor deze gemeente de keuring voor de Nationale Militie dit jaar plaats hebben te Alkmaar op Woensdag, 11 December" a.s. Oudeschild, 11 Nov. Voor een stampvolle zaal had gisterenavond in de „Zeven Provin ciën", de opvoering plaats der kinder-operette „Asschepoetster." Mooi, eenig mooi, was de bewonderende uitroep van allen, die getuige mochten zijn van 't lieflijk gezang en 't ambitieus spel der jeugdige leden van „Crescendo", door welke vereeniging de operette vertolkt werd Schoon klonken zoowel de solo's als de kooren en de begeleiding was in éen woord verrukkelijk. Waarlijk de heer P. Ooykaas, de directeur van „Crescendo", op wiens initiatief alles was voorbereid en ingestudeerd, heeft met zijn zangkoor een avond van groot succes gehad. Ook het keurig lied, door de vereeniging na de opvoering gezongen, kionk bijzonder mooi. De heer Ooykaas ga op den ingeslagen weg voort en schenke met zijn flink zangkoor nog vele zulke genotvolle avonden Het woord van dank, na de opvoering door een der aanwezigen gebracht aan den Direc teur en diens koor, was een welverdiend pluimpje. Waal, 12 Nov. Gisteravond had in de net versierde zaal van „de Bellevue" de feeste lijke bijeenkomst plaats van „Nut en Genoe gen", bij gelegenheid van het lu-jarig bestaan. De zaal was flink bozet In zijn openingswoord herdacht de Voor zitter (de heer De Jongh) alles, wat in die 10 jaar in het Nut was voorgevallen en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Verschillende zangnummers werden ten gehoore gebracht, afgewisseld door voordrach ten en het zingen van toepasselijke liederen. De voordracht door een 7-tal negerinnetjes ten beste gegeven, alsmede de beide stukjes, gezongen door den Heer T. P. van den Burg, vielen bijzonder in den smaak. Volgaarne stemde ieder in met den wensch, uitgedrukt in het laatste der gemeenschappe lijke liederen „Dat lang het Nut nog leev' „Ons nog veel vreugde geev' „En ieder onzer 't Zilvren feest beleev'". Vlieland. De gewone vergadering dol leden van Vlielands Volksbibliotheek, werd 8 November gehouden. De hoer D. Visser werd gekozen tot Vice- president en de heer J. Smit herkozen tot Bibliothecaris. Deze vergadering was weder gewijd aan de bespreking van zaken de Bibliotheek be treffende, een flinke som werd evenals vorige jaren ook nu weder beschikbaar gesteld tot den aankoop van nieuwe boeken. Er zullen in dezen winter weder vier open bare vergaderingen worden gehouden, doch om de groote kosten daaraan verbonden zal men geen sprekers van buiten de plaats uit- noodigen. Reeds hebben twee heeren alhier eene lezing op zich genomen. De eerste openbare vergadering zal volgens het reglement worden gehouden op den derden Donderdag in November. De sedert 1868 bestaande vereeniging mag zich in flinken bloei verheugen. Volgens een telegram uit Vlissingen is het stoomschip „Koningin Regentes", dat tijdens mist op de Theems in aanvaring is geweest met het Engelsehe oorlogschip „Proser pina" in de midscheeps getroffen, waardoor een gat werd veroorzaakt en men genood zaakt was de „Koningin Regentes" op de St. Jacobsbank aan den grond te zetten. De passagiers en mail van de „Koningin Regentes" zijn per dagmailboot „Nederland" te Vlissingen aangekomen. Bepaald is, dat de havenmeester van het Noordzeekanaal geen vreemde oorlogs schepen mag schutten, zoolang hem niet door den commandant van den in de haven van IJmuideD gestationneerden oorlogsbodem of, bij ontstentenis van dien, door den comman dant der bezetting van het fort bij IJmuiden is medegedeeld, dat aan bedoeld schip ver gunning tot opstoomen is verleend. Een dame met twee kinderen kocht op do kermis te Breda in een kraam jujubes. Na het opeten daarvan deden zich bij allen verschijnselen van vergiftiging voor. De ontboden geneesheer nam de noodige maat regelen om ernstige gevolgen te voorkomen. Een onderwijzer te Oranjewoud (Friesl.) vertrok voor eenigen tijd naar Holland, waar hij een betere betrekking had gekregen. Hij werd gedagvaard Donderdag j.l. te verschijnen voor den kantonrechter te Heerenveen, als getuige in een ieerplicht-overtrediDg. Hij kwam en beurde f 23,50 getui- gengeld, terwijl de eisch tegen den overtreder luiddef 1 boete. Men meldt uit A peldoorn Een reus achtige brand midden in een bosch, acht, tien, twaalf hooge vlammen uitbrakende, bergen hout op heuvelachtig terrein en de heide tot achtergrond, zoo leek gistermiddag voor den oningewijde de vuurzee, die op verren afstand reeds te zien was, tusschen Beekbergen en Uchelen, in het gehucht Enge land, en immer meer vlamden nieuwe hoopen Bij informatie bleek, dat een bosch van 3 H.A., beplant met dennenhout, dat niet meer groeien wilde, op last van de Heide maatschappij, die dit terrein heeft aangekocht was gekapt, tot bossen verzameld en daarna verbrand, daar de vervoerkosten hooger zou den zijn dan 't hout waarde had. Het terrein zal nu opnieuw voor dennen cultuur worden gereed gemaakt. Hoe nuttig het is om te allen tijde de voorschriften tot redding van drenkelingen in toepassing te breDgen, ook al denkt men, dat iemand levenloos uit het water wordt opgehaald, mag uit het volgende blijken: Een 5 jarig knaapje was al spelende te Amsterdam in de Oostenburgervaart gevallen en daaruit oogenschijnlijk levenloos door een burger, die zich gekleed daartoe te water begaf, op het droge gebracht. Toch paste men nog de hierboven bedoelde voorschriften toe en na daarmede veertig minuten te zijn voortgegaan, mocht men de voldoening hebben de levensgeesten weder op te wekken. (Tel.) Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts.Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. WAARSCHUWING tegen het lokken van iVedcrlandschc Werklieden naar Duitschland. l)e BURGEMEESTER der Gemeente Texel waar schuwt togen de berichten in de Nieuwsbladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieele ondernemingen, Nederlandsche werklieden naar Duitsch land lokken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten at te gaan, bf zelf of door mijne tusschenkomst, zich tot den Nederlaudschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woning aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleur stelling en schade. Texel, 12 Novomber 1901. De Burgemeester veo-noemd, H. W. DE JONCHEERE. De BURGEMEESTER van Texel, Overwegende, dat door ZE. den Minister van Binnen- landsche Zaken, meermalen de aandacht der gemeente besturen is gevestigd op het betreurenswaardig feit, dat bij voortduring oude gebouiven, welke voor ac kennis onzer kunst of onzer geschiedenis belangrijk kunnen zijn, worden gesloopt, verbouwd of hersteld, zonder dat daarvan opmetingen geschieden of afbeeldingen vervaardigd worden. Noodigt de ingezetenen met aandrang uit, steeds tijdig konnis te geven van voorgenomen sloopingen, verbouwingen of herstellingen van oude kerken, torens, poorten, merkwaardige gevels, enz., opdat de gelegen heid besta daarvan at beeldingen of opmetingen te doen maken en tevens van do besteigering van zoodanige gebouwen, opdat van de steigers gebruik gemaakt kan worden om het bouwwerk optemeten en daarvan architectonische teekeningen te vervaardigen. Texel, den 12 November 1901. De Burgemeester voornoemd. H. W. DE JONCHEERE. COLLECTE. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennes van de ingezetenen, dat in den loop van de volgende week in do Gemeente eene collecte zal worden gehouden ten behoeve van do vereeniging //Trouw aan Koning en Vaderland" en beveelt deze collecte in de publieke liefdadigheid ten zeerste aan. Texol, 12 November 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. DlIITSCHE ONDERDANEN. Do BURGEMEESTER der gemeente Texel doet te weten, dat door den gezant des Duitschen Rijks, namens Zijne Regcering is bericht, dat Duitsche Onderdanen, die stukken uit hun land behoeven of de legalisatie daarvan verlaDgen, zich, onder opgave van het doel, waartoe die stukkon moeten worden gebezigd, recht streeks en zonder van een tusschenpersoon gebruik te maken, moeten wenden tot de overheid van hun eigen land. Texel, 12 Novomber 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. Do BURGEMEESTER van Texol herinnert belang hebbenden aan hof bepaalde, vervat in de artt. 13 en 14 der wet betrekkelijk net Vecartsonijkundig Staatstoe zicht, luidende //Wanneer zich bjj cenig stuk vee// waaronder ook varkens worden verstaan, //verschijnselen van //eene besmettelijke ziekte openbaren, is de houder //of hoeder verpliolit, daarvan onmiddelijk kennis to //geven aan den Burgemeester der gemeente, waar //Het vee zich bevindt (art. 13). //Een stuk vee, dat verschijnselen eener besmette- //ljjko ziekte vertoont, moet onmiddelijk door den //eigenaar, houder of hoeder van het overige voe //worden verwijderd en zoolang afgozonderd gehouden //worden tot dat daaromtrent door don Burgemeester, //in overleg mot don distriots-vcearts of, bij afwozig- //heid van dozen on van oon distriots-vocarts plaats- //vervanger, in spocdoisohondo govallon met oenen //geëxamineerden veearts ovoreonTkomstig de bopalin- //aezor wet zat beslist zijn,// (art. 14). Overtreding van art. 13 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 75 en van art. 14 met hechtenis van ton hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste f 500 terwijl roerende goederen (waaronder ook vee wordt verstaan), waarmede de overreding heeft plaats gehad, aanstonds of znodra mogelijk'in beslag worden genomen en door den rechter bij veroordeeling verbeurd worden verklaard en voor zooveel in het belang der gezondheid of ter wering van besmetting noodig, de vernietiging of het onschadelijk maken daarvan wordt bevolen. Texel, den 12 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W DE JONCHEERE, Burgemeester. HAJENIUS, Secretaris.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1