N°. 1481. Donderdag 21 November. A0. 1901 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschuilt Woensdag- eu Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parks tv., t, Buna op Texel TEXEL, 20 November 1901. Het concert Zondag j.l. in hotel „Texel" gegeven door de heeren Koster en Kooger, afgewisseld door voordrachten van den heer Do Jongh, was slechts zeer matig bezocht Wat daarvan de reden moge zijn, zullen we niet trachten te onderzoeken, dit echter is zeker, dat zij die om min gewichtige redenen thuis bleven in dit geval beslist ongelijk hadden. Mogen we alhier ook op ons eiland kunnen wijzen op een flink fanfarecorps en eene niet minder goede muziekvereeniging Trir.itas, die zeker beide aller steun en waar- deering verdienen, de gelegenheid nu geboden om ook eens beoefenaars van de edele toonkunst van elders te hooren, mocht meenen wij door geen ware muziekliefhebber worden verzuimd. Dat we, kennismakende met het spel van de heeren Koster en Kooger, zouden mogen rekenen iets goeds te zullen hooren, mocht met grond worden verwacht en zeker geen der aanwezigen, hoe hoog zijn verwach ting ook moge zijn gespannen zal, naar wij vertrouwen, in deze zijn teleurgesteld. Trad bij de ensemblestukken ook het viool spel" meer op den voorgrond en trok misschien veler aandacht de glashelderheid der tonen, die de heer Koster aan zijn instrument wist te ontlokken, zijn spel werd ontegenzeggelijk op uitstekende wijze aangevuld door dat van den heer Kooger, die 'hem op de piano accom- pagnoerde. Dat we in den heer Kooger, even wel, evenals in de heer Koster een meester in de kunst mochten begroeten, toonde deze o i. vooral in het 8ste nummer van het pro gram, concertstudie voor piano van O Schmidt dat door ZE. geheel uit 't hoofd op keurige wijze werd ten uitvoer gebracht. Daverend applaus na elk nummer, dat ten gehoore werd gebracht, was het bewijs, dat men het spel op hoogen prijs stelde, vooral na het laatste nummer van 't programma was dit zoo groot, dat de heeren musici niet konden nalaten een deel uit het vroeger door hen gespeelde te herhalen. Tot aanvulling werd door don heer De Jongh op zijne bekende uitstekende wijze voorgedragen het bekende „De vrijage van een Groninger Kot kapitein". Dat het na afloop hiervan ook niet aan applaus ontbrak, behoe ven we zeker niet te molden Door den heer De Jongh werd na afloop een woord van dank gebracht aan de opge- komenen voor hunne belangstelling en aan de heeren Kooger en Koster voor de wel willendheid alhier te willen optreden. Spreker kon daarbij niet nalaten zijn groot leedwezen te betuigen, dat de opkomst zoo klein was, waardoor zelfs de kosten niet uit de ontvangsten konden worden bestreden, terwjjl voor het goede doel, dat er mee werd beoogd, doch dat niet bepaald werd genoemd, niets kon worden afgezonderd. Zeker allen stemden in deze met den heer De Jongh mee zoo ook met hot tot weerziens, dat door hem den heeren Koster en Kooger werd toegeroepen. Van de gelegenheid tot dansen, die werd aangeboden, werd geen gebruik gemaakt. - Van 6 tot 18 Nov. zijn van hier uit gevoerd18 kooien, 11 schapen, 88 lamme ren, 2 paarden, 1 veulen en 14 varkens. Volgens achterst, annonce zal Maandag alhier optreden in de vergadering van 't „Nut als spreker optreden de heer De Jongh van de Waal. Genoemde spreker is op ons eiland algemeen bekend als uitstekend declamator, die reeds lang zijn sporen als zoodanig ver diende, zoodat wij niet twijfelen of velen zullen Maandag die vergadering willen bij wonen. Zooals bekend, is do toegang voor niet-leden uiterst laag gesteld, zoodat zeker niemand om financieele redenen zal behoeven weg te blijven. Omtrent den heer De Clercq, die in dezen maand als spreker nog werd verwacht, ver namen wij dat ZEd. gedurende deze maand beslist geen enkele avomf daarvoor kon dis ponibel stellen, wegens groote drukte, doch nu, ijs en weder dienenden eene lezing alhier zal geven, opgeluisterd ydoor lichtbeelden, waarvoor de platen pas uit Engeland werden ontvangen, op Woensdag 18 December a.s. Oudeschild, 19 Nov. De tweede nutslezing in dit seizoen, is bepaald-op den 28n a.s. Door het Hoofdbestuur van den Ned. Prot. bond, is aan de afdeeling Oudeschild f 50 geschonken, zoodat 't nu mogelijk is meer malen te vergaderen dan te voren. Met de palingvisscherij langs de kust is 't over 't geheel in dezen herfst niet naar wensch gegaan. Voor enkelen was de uit komst beter dan in 1900, doch door elkaar geslagen, waren de resultaten niet voordeelig De visscherij naar zeepaling is nu zoo goed als afgeloopen. Oosterend, 19 Nov. De laatste oefeningen in den wapenhandel alhier werden op de publieke straat gehouden, wat heel wat kijkers op do beenen bracht Met belangstelling werden de oefeningen .r*. en op de plaats gevolgd en velen zullen zeker gaarne zien, dat de instructeurs het eens weder nuttig en noodig oordeelen, om zulks te herhalen. De Weleerw. Heer Ds. J. Keulen, Doops gezind predikant te Helder, zal in de eerst volgende bijeenkomst der afdeeling van den Ned. Protestantenbond alhier optreden. De Cocksdorp, 17 Nov. Door D. Zeylemaker van hier werden twee prachtige vogels in de lijsterstrikken gevangen. Daar ze hier onbekend schenen, verzond hij een er van naar „Artis" te Amsterdam met beleefd ver zoek bekend te worden gemaakt met den naam van dezen vogel. Gisteren ontving hij van den Directeur een vriendelijk schrijven, waarin hem dank gezegd werd voor de toezending en word medegedeeld, dat de naam van den gezonden vogel was Testvogel, ook wel Zijdestaart (Ampelis gar- rulus L.), eeDe soort, waarvan jaarlijks slechts ze T weinig exemplaren in ons vaderland worden aangetroffen Het wrakhout enz. der „Agda" bracht j. 1. Vrijdag in publieke veiling 49(5 gl. op. Het aantal gegadigden was niet groot, zeker wel een gevolg van het slechte weder. De boeren in de veenkoloniën, die dit jaar hun do aardappelen in voorkoop verkocht hebben, zijn goed af. Dit vooijaar werden ze toch door den fabrikantenbond „Euréka' op gekocht voor 70 il 80 cent per hectoliter. Enkele boeren, die op zetmeelgehalte ver kocht hadden, maakten 90 cent per H.L. Thans worden door „Euréka" de prima soor ten opgekocht voor 60 ct. en de minder goede voor 50 k 52 Vj ct. Deze prijzen zijn zeer laag. Vele landbouwers zijn dan ook voornemens den aardappelbouw te verminderen en den graanbouw uit te breiden. Vooral met de tegen woor dig hooge strooprijzen is de verbouw van graan winstgevender. Omstreeks vijf uur Vrijdagochtend is de stoomboot „Jeannette" van de firma H. Braakman Co. te Rotterdam, varende op Antwerpen en geladen met stukgoederen en vaten jenever, onder IJselmonde tegenover het Kralingscheveer gezonken. Op die hoogte trachtte kapitein A. van der Kreeken, van de „Jeannette", tusschen een voor anker lig gend kaanschip en het aankomend stoomschip „Johanna" door te varen. Dit mislukte en de „Jeannette" liep op het voor anker liggend vaartuig, kreeg een groot gat in den boeg en zonk bijna onmiddelijk De vrouw van den kapitein Van der Kreeken. met de overige bemanning over boord geraakt, verdronk voor de oogen van haar echtgenoot, die haar te vergeefs een stuk goed toewierp om zich aan vast te grijpen. De overigen werden gerod. Veel goederen, als kiste» met manufacturen enz., dreven rond op de plaats waar het ongeluk gebeurde. Menig stuk is reeds opge- vischt en voorloopig opgeslagen. (N. Rott Ct.) Te Groningen doet zich het geval voor dat een loteling een biljet uit de bus heeft getrokken, dat èn het nummer 282 èn het nummer 222 bevat, het eerstgenoemde num mer is cijfers, het laatstgenoemde in letters. De heer Bakker, lid van de firma Bakker Buys aldaar, aan wiens zoon dit biljetten deel viel, heeft alsnu bij Ged. Staten tegen de wettigheid der loting geprotesteerd op grond van bovenvermelde onregelmatigheid, en nietigverklaring der loting verzocht met uitnoodiging. dat door Ged. Staten die maat regelen zullen worden bevolen om die begane onregelmatigheid te doen herstellen. (Prov. Gron. Ct.") Het „U. D." bevestigt het bericht van „Het Centrum", dat er sprake is van eene nieuwe partij of bond op Protestantschen grondslag. Deze bond zd<i bestaan uit hen. die behooren tot de fractie Van Leeuwen Bronsveld, en die zich niet kon vereenigen met de nieuwe richting van den Christelijk- Histor. kiezersbond. Over den naam is men het nog niet eens. De namen „Willem de Zwijger" of „de Jonge Geuzenbond" worden genoemd. Eenige dagen geleden is door het depar tement van Binnenlandsche Zaken aan de Commissari sen der Koningin ten behoevo der gemeentebesturen verzonden het materiaal in 1902 noodig voor de uitvoering van de leerplichtwet. Het zijn honderden en hon derden pakketten met een gezamenlijk ge wicht van pl.m. vijf-eD-twintig-duizend K.G. Nu moet dit alles, voor den tweeden keer, door de Commissarissen der Koningin onder de gemeentebesturen worden verdeeld. Gistermorgen werd de aandacht van het straatpubliek getrokken door een man, wiens uiterlijk daartoe dan ook wel aan leiding gaf. Hij was in een bruin pak gekleed droeg een langen staf met scherpen punt in de hand en op den rug een ransel, waarop een bordje met de woorden„Durch die Welt zu Fusz." Het was de Italiaan Wiarda, die een weddenschap had aangegaan, zonder reisgeld een tocht om de wereld te maken met welk reisje hij na goeden afloop f 10,000 zou verdienen- Aan het politieburean liet hij zijn boekje afteekenen en vertelde h\j tevens het een en ander van zijne onder neming. Ten einde in zijn onderhoud te voorzien verkocht hij aan het publiek zijn portretten. Onder het opschrift „Groote plannen", doch met voorbehoud, deelt de „Haarl. Ct." het volgende mede „Naar ons wordt gemeld zijn bij de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij plannen in be werking, om aan beide zijden van de spoorbaan Amsterdam—Haarlem sporen te doen aanleg gen voor spoor- of tramwagens met electriciteit als beweegkracht. Het te drukke personen vervoer per trein zou hierdoor voor een groot deel ontlast worden. „Het spreekt vanzelf, dat behalve de aanleg der banen, vele en kostbare werkzaamheden hierdoor zouden moeten worden uitgevoerd." In een te 's-Gravenhage gehouden ver gadering voor jongelieden tusschen 18 en 17 jaar is tot oprichting van een Geheel-Onthou- ders-Jongelingsvereeniging besloten. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cis. Franco pen post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per aimer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1