N°. 1483. Donderdag 28 November. A6. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel HONDENBELASTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat het suppletoir-kohier van hondenbelasting voor het dienstjaar 1901, gedurende 14 dagen van heden tot en met den 3 December a.s. ter Gemeente-Secretarie your een ieder ter lezing ligt. Texel, den 20 November 1901 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G A. HaJENIUS. II. W.DE JONCHEERE. A, TEXEL, 27 November 1901. Omtrent de zaterdag alhier door het fanfarecorps gegeven uitvoering, meenen wij ons ditmaal te kunnen onthouden van het geven van een verslag, aangezien in het hierachter geplaatste ingezonden artikeltje ook vrij wel ons oordeel er over wordt uit gesproken en wij dus gevaar zouden loopen in herhalingen te vervallen. Maandag j.l. hield het departement van het Nut alhier zijne Ndvembervergadering. Als spreker voor dien avond was door het Bestuur uitgenoodigd de heer J. de Jongh van de Waal, die tot onderwerp zijner lezing gekozen hadAmor en Psyche, eene huise lijke samenspreking over Kunst on Godsdienst door R. Koopmans van Boekeren. Na eene nog al uitvoerige inleiding kwam de schrijver naar aanleiding eender photogra- phische afbeelding van Canovas Amor en Psyche, een prachtige marmergroep, waarvan het origineel in het museum van de Louvre te Parijs wordt bewaard, tot het verhaal der mythe omtrent deze genoemde twee personen uit de Grieksche Godenleer. Deze schoone legende in haar geheel weer te geven, gaat niet. De woordenkeuze en wijze van vertellen, doen hier alles af en men moet haar daarom hooren of in haar geheel lezen, om er het rechte genot van te hebben. Toch willen wij er iets van zeggen Psyche was de jongste dochter van den koning van Creta en muntte uit door schoon heid en bevalligheid. Ze was zoo lief en onschuldig, dat men durfde beweren, dat ze de godin Yenus in dat alles overtrof. Dit wekte de jaloerschheid op van deze godin, die op wraak zon en haar zoon Amor gelastte het hart van Creta's prinses te doorwonden met het gevolg, dat ze in liefde zou ontbranden voor den afschuwelijksten aller stervelingen, voor een man, gedrochtelijk van voorkomen en verachtelijk wegens zijn inborst. Doch toen Amor Psyche zag, werd hij zoo betooverd door hare schoonheid, dat hij het gebod zijner moeder vergat en vast besloot, dat zij eenmaal de zijne zou worden, al was het ten koste van do liefde zijner moeder, ja zelfs van zjjn godenrang. Van dit alles wist Psyche niets, want zij was Amor niet gewaar geworden. Ook haar vader was be kommerd over haar, omdat zij niet ten hu welijk werd gevraagd. In zijn angst ging hij het orakel raadplegen, en daar antwoordde hem Apollo„Breng uwe dochter naar een hoogen bergtop, daar zal haar bruidegom haar laten afhalen. Maar wie uw schoonzoon zijn zal, mag ik U niet zeggen, doch dit zeg ik U, hij zal oen kwelgeest zijn. Niettegenstaande den angst en de versla genheid yan de ouders en ook die van de bruid wordt aan dit bevel voldaan en Psyche naar den bergtop gebracht. Eenzaam op een jOts achtergelaten en bevende over al hare leden, ziet zij op zoele wieken een zefier aansnellen, die haar in een lusthof brengt, in welks midden een marmeren paleis gevon den wordt. Toen de avond gevallen was, naderde haar in het donker haar Bruidegom, die al hare wenschen wilde en kon vervullen en haar gelukkig zou maken, doch alleen hare begeerte om hem te zien kon noch mocht hij bevredigen. Zoo leefde zij met haren geheimzinnigen echtgenoot, tot ze door hare nieuwsgierige en jaloërsche zusters aan gezet, het éénmaal waagt haren slapenden gemaal met eene brandende lamp te naderen en nu den Minnegod in den vollen bloei van jeugd en schoonheid ziet sluimeren. Haar echtgenoot ontwaakt en een vroeselijk tooneel volgt, waarna Amor haar verlaat. Nu komt voor Psyche een vreeselijke tijd, een vruchte loos zoeken van haren echtgenoot, een lijden, waartoe ook Yenus het hare niet weinig bij brengt. Eindelijk, nadat -ze den damp der schoonheidszalf heeft ingeademd en bewuste loos is neergezonken op den weg, komt Amor te harer redding toesnellen. Bijkomende rust zij in zijn armen en behoeft ze niet meer van hem te scheiden. En wat is nu de beteekenis van dit aangrij pend verhaal Zooals Psyche onder lijden en strijden zoekende was naar haren Amor, zoo zoekt ook de mensch naar zijnen God, zoo komt ook hij door lijdon tot heerlijkheid. Na de pauze gaf do Lt>cr De JonghDe Vrouwenbeweging van Dr. Laurillard, een stuk, dat om zijn ernst en luim zeer voldeed en met instemming en genoegen werd aan gehoord. 't Was jammer, dat betrekkelijk zoo wei nig menschen deze vergadering bijwoonden. Met een woord van hartelijken dank aan den geachten spreker, die door zijn keurige voordracht en belangrijke lezing de aanwezi gen had weten te boeien, besloot de Voorzitter deze bijeenkomst. Kooe, 23 Nov. Volgens ontvangen bericht is onze vroegere plaatsgenoot, de HeerK. H. Heeroma, onderwijzer te Nijensleek, gein. Vledder, benoemd als onderwijzer aan de Rijksschool te Frederiksoord. 24 Nov. Terwijl de winter nadert en de lange avonden komen, beginnen ook de winteravond-vermakelijkheden, want alle dag en weekbladen prijken reeds met advertentiën, waarin allerlei voorstellingen worden aange kondigd. Ook ons dorp bleef niet achterwege. Reeds hedenavond hield de Rederijkerska mer A. d. v. e. n d. o. haar eerste voorstelling. Voor een taltijk publiek weiden opgevoerd de blijspelen„Twee Bruidegoms en eene Bruid" en „Jochem Pezol, wat ben je toch een ezel". Beide stukken liepen flink van stapel en het jonge g zelschap toonde, dat het goede vorderingen maakte. Een gezellig bal besloot deze eerste open bare bijeenkomst Oudeschild, 26 Nov Leverde de Sardine- visscherij voor de visschers van hier al niet veel op, zij werd toch min of meer de oor zaak, dat de personen die haar uitoefenden, betrokken werden bij de berging van katoen uit het stoomschip „Domingo de Larrinage". Reeds een groot deel der lading werd in goeden staat aan wal gebracht. Door visschers van Nieuwediep werden sinds een paar dagen veel sardines gevangen. Ze golden f 1.40 por mandje Op de haven schrok gisteren een voor gespannen paard, van den Heer B. te Oosterend en sloeg op hol. Doordien het voertuig tegen een paal geslingerd werd, bekwam het schade en gemaakte 't paard los, dat nu de hol- party voortzette. Op den dijk achter de scheepswerf viel het, richtte zich op nienw op, en holde verder den weg naar Oosterend op. Een wagen, die zich op den djjk bevond reed het hollende dier te gemoet, doch geraakte van den dijk naar beneden, gelukkig zonder belangrijke schade te bekomen. Naar verteld wordt is het hollende paard nabij de hofstede van den Heer Mantje tot staan gebracht. Oosteeend, 26 Nov. Heden vertrekt van hier als landverhuizer naar Amerika het jongmensch C Kuijper Jz. Het is reeds ge- ruimen tijd geleden, dat de laatste personen van hier naar het verre westen zijn ver trokken. Gisteren geraakte het paard van den Heer B., woonachtig alhier, op de haven op hol. De kar liep vast achter een paal, waardoor de spoorstok brak. Eerst in Spang werd het angstige dier tot staan gebracht. Vlieland, 26 Nov. Donderdagavond, 21 Nov. hield in het lokaal van Mej. de Wed. Molenaar „Nut en Genoegen" (Vlielands Volks bibliotheek), hare eerste openbare vergadering. De Voorzitter opende deze bijeenkomst met een hartelijk woord, herdenkende de verliezen, die, door vertrek naar elders of dood de vereeniging leed. De opkomst was zeer voldoende. Als spreker trad op de heer J. Smit, die tot onderwerp had „Schoenen". Na deze goed uitgewerkte lezing werd de gebruikelijke pauze gehouden en werden daar na de toehoorders vergast op bijdragen. Bovenal komt den heer Eelsing een woord van lof toe voor zijne uitstekende bijdrage. De heeren A. Visser en H. Dijk kweten zich op verdienstelijke wijze van hun taak. Een verrassing voor het publiek waren de twee voordrachten door den heer S. Kroon van Terschelling, die evenals alle sprekers van dien avond veel succes had. Omstreeks half elf sloot de Voorzitter met een woord van dank aan de sprekers de ver gadering. Van de gelegenheid tot dansen werd gretig gebruik gemaakt, het bal hield velen nog eenige uren genoegelijk bijeen. Uit het gestande stoomschip „Domingo de Larrinaga" zijn tot dusver ruim 3000 balen katoen geborgen. Het schip is daardoor merkelijk gelicht, waarom men Maandagmiddag met hoog water nog eens zou trachten het vlot te slepen. Door het bestuur van het damescomité Alcmaria is tot de subcomités het verzoek gericht gedurende de wintermaanden in de plaats hunner inwoning aan vrouwen en meisjes werk te verschaften door het doen vervaardigen van kleedingstukken voor de vrouwen en kinderen in Zuid-Afrika voor rekening van het hoofdcomité. De noodige aanwijzingen en inlichtingen omtrent de daar gebruikt wordende kleeding zullen door het hoofdbestuur worden verstrekt. In den laatsten tijd zag men groote massa's hooi aan het IJ liggen. En als men dan eens aan een jolleman vroeg: Waar komt dat hooi vandaan en waar gaat het heen dan was het antwoord altijdVan Friesland naar Zuid-Afrika. Dit is waar. Maar er komt nog wat bij. Het hooi gaat namelijk naar Zuid-Afrika om daar te dienen als voer voor de Engelsche legerpaarden. Ieder die weet, dat het in den Zuid-Afrikaanschen oorlog vooral op de paar den aankomt, zal begrijpen dat deze hooi uitvoer geen kleinigheid beduidt. Dat de ellendige Hollandsche geldzucht in den 80-jarigen oorlog er geen been in deed zien om te leveren aan den vijand, is al erg genoeg geweest. Daarmee benadeelden de kortzichtige kooplui alleen hun eigen land. Maar het wordt toch nog wat minder mooi als men steen en been roept over de muniti- leveranties van Krppp en intusschen zelf fourage levert tot bestrijding van het broederland. U, D» TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1